navigace: svět: střední Amerika a Karibik: Dominika

Dominické společenství

státní vlajka vlajka: Dominika, Dominické společenství státní znak znak: Dominika, Dominické společenství státní hymna

Isle of Beauty, Isle of Splendour

další mapy

Perry-Castañeda Library: Dominica
Skyviews: Dominica map
Caribbean on line: Dominica map
WorldAtlas: Dominica

oficiální/originální název země

Commonwealth of Dominica

rozloha

754 km2

hlava státu

prezident Nicholas Liverpool, ministerský předseda Roosevelt Skerrit

polit. systém

parlamentní demokracie

územní uspořádání

10 okresků: Saint Andrew, Saint David, Saint George, Saint John, Saint Joseph, Saint Luke, Saint Mark, Saint Patrick, Saint Paul, Saint Peter

hlavní město

Roseau

jazyk

angličtina

náboženství, církve

převládá křesťanství (římskokatolická církev)

čas, časová pásma

GMT - 4

měna

1 východokaribský dolar (XCD) = 100 centů

elektrický systém

230V 50Hz

plug_dg.gif tel. předčíslí

00 767

aktualizováno: 13.01.2007 | nahoru

doklady, víza

Čeští turisté nepotřebují ke vstupu na území Dominického společenství víza. Ke vstupu je požadován pas s platností nejméně deset měsíců, zpáteční letenka (resp. lodní lístek), popř. doklad prokazující platební schopnost (např. doklad o zajištěném ubytování a stravování, předložení platební karty, ukázání hotovosti apod). (informace MZV ČR)

zastoupení ČR v zahraničí:
ČR nemá zastoupení přímo na ostrově, Dominika je pokryta ambasádou ve Venezuele:
Embajada de la República Checa, Calle Los Cedros, Qta. Isabel, Urbanización Country Club, Caracas 1060, Venezuela, tel: 00582/2611746, 2618528, fax: 00582/2663987, e-mail: caracas@embassy.mzv.cz; web: http://www.mzv.cz/caracas

aktualizováno: 26.12.2005 | nahoru

přírodní podmínky

Dominika je ostrov vulkanického původu (neustále geologicky aktivní - horké vývěry a prameny) ležící v Karibském moři mezi ostrovy Guadeloupe a Martinique (patří do skupiny Návětrných ostrovů). Ostrov je asi 47 km dlouhý, protáhlý severojižním směrem. Dominika je převážně hornatá, hory jsou pokryty hustým pralesem, nejvyšším bodem ostrova je Morne Diablotins (1447 m). Zemědělská půda je velmi úrodná, na ostrově se pěstují banány, citrusy, kokosové ořechy, kakao, skořice, vanilka a mnoho druhů zeleniny. Průmyslově se těží pemza.

aktualizováno: 26.12.2005 | nahoru

historie

Dominika byla poprvé spatřena Kryštofem Kolumbem v roce 1493. Původními obyvateli byli Karibové, kteří také relativně dlouho vzdorovali evropským snahám o kolonizaci a Dominika byla posledním karibským ostrovem, který byl osídlen evropany. Ostrov se dostal do správy Francie, která jej pak v rámci Pařížské smlouvy podstoupila Velké Británii. Dominika získala svou samostatnost v roce 1978 a stala se součástí Společenství Národů a OSN.

aktualizováno: 26.12.2005 | nahoru

přečtěte si...

Dominika - Dominika je ostrov milovníkov dobrodružstiev a turistiky. Možností je skutočne veľa: vodopády, rieky, jazerá, fauna a flóra, to všetko svojou krásou vyráža dych.

vaše zkušenosti

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Diashow Aljaska 2017