navigace: svět: Afrika: Džibuti

Džibutská republika

státní vlajka vlajka: Džibuti, Džibutská republika státní znak znak: Džibuti, Džibutská republika
další mapy

Perry-Castañeda Library: Djibouti maps
WorldAtlas: Džibuti

oficiální/originální název země

République de Djibouti
Jumhuriyah Jibuti

rozloha

23 200 km2

hlava státu

Ismail Omar Guelleh, prezident

polit. systém

republika

územní uspořádání

5 regionů a distrikt hlavního města: Ali Sabieh, Arta, Dikhil, Djibouti city (Ville de Djibouti - hlavní město), Obock, Tadjourah

hlavní město

Djibouti

jazyk

francouština, arabština, africké jazyky

náboženství, církve

převládá islám

čas, časová pásma

GMT + 3

nedochází k posunu zimního a letního času

měna

1 džibutský frank (DJF) = 100 centimů

elektrický systém

220 V / 50 Hz

plug_ce.gif tel. předčíslí

00 253

aktualizováno: 13.01.2007 | nahoru

doklady, víza

Turistická víza jsou vydávána diplomatickými misemi a konzulárními úřady Džibutska v zahraničí, nebo zastupitelskými úřady a konzuláty Francie. Pro občany České republiky je tedy možné žádat o vízum do Džibutska na velvyslanectví Francie v Praze, na jeho konzulární sekci v Nosticově ulici 10, Praha 1. Není možné získat vízum na letišti!

zastoupení ČR v zahraničí:
Consulat Honoraire de la République Tcheque, Rue de Berne, B.P. 3091, Djibouti, Republic of Djibouti, tel: 00253/353165, fax: 00253/350403, e-mail: naguib@intnet.dj
Pro Džibutskou republiku je akreditováno Velvyslanectví České republiky v Addis Abebě:
Embassy of the Czech Republic, Maj. Gen. Damtew Road, Woreda 21, Kebele 01, House No. 29, P.O.Box 3108, Addis Abeba, Ethiopia, tel: 002511/516382, 516132, fax: 002511/513471, e-mail: addisabeba@embassy.mzv.cz, czech.emba@telecom.net.et

aktualizováno: 26.12.2005 | nahoru

zdraví

Nejčastějšími příčinami onemocnění cestovatelů v oblasti východní Afriky jsou infekce získané nedostatečnou hygienou (jídlo, pití) a infekce přenášené hmyzem. Tyto infekce se mohou projevovat růjmy a zvracením (E. coli, salmonela, cholera, a parazité), horečkou (tyfus, toxoplasmóza) nebo poškozením jater (hepatitida). V celé oblasti východní Afriky (včetně měst) se vyskatuje malárie. Je značně rozšířena prostituce a s ní spojené pohlavní choroby, včetně AIDS.

aktualizováno: 26.12.2005 | nahoru | zobrazit/skrýt podrobnosti »»

Před odjezdem kontaktujte místní hygienickou stanici, poradí vám, co a jak. Obecně se doporučuje se očkovat proti následujícím nemocem (očkování by měla být provedena 4-6 týdnů před odjezdem):

 • hepatitida A
 • hepatitida B - existuje-li možnost, že můžete přijít do styku s lidskou krví (např. zdravotnický personál nebo sami podstoupíte lékařský zákrok), nebo zůstáváte v oblasti déle než 6 měsíců. Očkovány by měly být všechny děti do 12-ti let.
 • meningitida - v oblastech západní Etiopie v době od prosince do června
 • žlutá zimnice - hodláte-li se pohybovat kdekoliv mimo města (nejste-li očkováni, většinou vás ani nepustí do země)
 • vzteklina - existuje-li možnost, že přijdete do styku s domácími nebo divokými zvířaty
 • tyfus
 • doporučuje se obnova očkování proti tetanu, spalničkám a dětské obrně
 • nutná je profylaxe proti malárii

Základní bezpečnostní doporučení:

 • Dodržujte základní hygienu.
 • Pijte pouze vodu z bezpečných zdrojů - koupenou vodu v lahvích, minerálky. Nikdy nepijte nápoje s ledem, vyhýbejte se vodě z kohoutku. Není-li možno získat bezpečnou vodu, je nutno použít chemickou desinfekci spolu s fitrem (1 mikronový filtr). Je nutné pít dostatek tekutin (proti dehydrataci), používat ochranu proti slunci (klobouk, krémy, brýle, ...)
 • Jezte pouze jídlo, které je dobře tepelně upravené, nekupujte si jídlo u pouličních prodejců. Nejezte mléčné výrobky u kterých bezpečně nevíte, že byly pasteurizovány.
 • Antimalarika je nutno brát před cestou, během ní i po ní!!!!
 • Je nutno se chránit před hmyzem. V době mezi soumrakem a úsvitem noste dlouhé kalhoty a chraňte si i paže a ostatní odkrytá místa. Používejte repelenty, nanášejte opakovaně (co 4 hodiny). Spěte pod moskytiérami (opět impregnovanými repelentem). Repelent by měl být na bázi DEET - 30%–35% pro dospělé, 6%–10% pro děti. Hmyz přenáší kromě malárie i spavou nemoc, horečku denge, encefalitidu, filariázu, říční slepotu (onchocerciáza)...
 • Nedotýkejte se domácích ani divokých (obzvláště!) zvířat. Tato zvířata (opice, psi, kočky) mohou být přenašeči vztekliny a moru.
 • Udržujte si čisté a suché nohy!!! Existuje značné riziko chycení plísní. Nechoďte bosi!
 • Nikdy se nekoupejte se ve vnitrozemí ve sladkovodních jezerech či řekách. Může dojít k napadení parazity (schistosomiáza, bilharzie), kteří se pokožkou dostanou do krevního oběhu a napadají vnitřní orgány (játra, lymfatické uzliny,...).
 • Při pohlavním styku VŽDY používejte kondom jako ochranu před AIDS a ostatními pohlavními chorobami.

Onemocníte-li v době jednoho roku po návratu z tropické oblasti, vždy oznamte svému lékaři, kde jste byli - může se jednat o onemocnění spojené s vaším pobytem. (další info Center for Desease Control)

bezpečnost

Hrozba teroristických útoků je jako v dalších zemí Afrického rohu reálná. Vojenská přítomnost USA v Džibuti případné útoky na západní turisty zvyšuje. Turisté by proto měli být obezřetní zejména na veřejných a turisty hojně navštěvovaných místech a v hotelích. Využívání železnice mezi Etiopií a Džibuti není v současné době možné a vzhledem k náhodným teroristickým útokům ho ani nedoporučujeme. (informace MZV ČR)

aktualizováno: 26.12.2005 | nahoru

vaše zkušenosti

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Diashow Aljaska 2017