navigace: svět: střední Amerika a Karibik: Salvador

Salvadorská republika

státní vlajka vlajka: Salvador, Salvadorská republika státní znak znak: Salvador, Salvadorská republika státní hymna

Himno Nacional de El Salvador

další mapy

Perry-Castañeda Library: El Salvador maps

oficiální/originální název země

República de El Salvador

rozloha

21 040 km2

hlava státu

prezident Antonio Saca

polit. systém

republika

územní uspořádání

14 departamentů: Ahuachapán, Cabaňas, Chalatenango, Cuscatlán, La Libertad, La Paz, La Unión, Morazán, San Miguel, San Salvador, San Vicente, Santa Ana, Sonsonate, Usulután

hlavní město

San Dalvador

jazyk

španělština, indiánské jazyky

náboženství, církve

převažují křesťané (75% římských katolíků)

čas, časová pásma

GMT - 6

měna

1 US dolar (USD) = 100 centů

elektrický systém

115V / 60Hz - převažují zástrčky s plochými kolíky, podobně jako v USA

plug_ab.gif tel. předčíslí

00503

aktualizováno: 03.02.2007 | nahoru

doklady, víza

Od 1. 8. 2004 vstoupila v platnost dohoda o harmonizaci vízové politiky států C-4 (Guatemala, Salvador, Honduras, Nikaragua), v rámci které byla pro občany ČR zrušena vízová povinnosti při turistických cestách do těchto zemí (tedy i Salvadoru) na dobu nepřesahující 90 dnů.

Salvador: ambasáda, zastupitelský úřad země v ČR:
Salvadorská republika nemá konzulární zastoupení v ČR.
Embassy of El Salvador, Joachaim-Karnatz-Alle 47, 10557 Berlin, tel.:004930-2064060, fax: 004930-22488244, e-mail: embasalva.rfa@t-online.de

zastoupení ČR v zahraničí:
Consulado Honorario de la República Checa, 12 Avenida Sur Soyapango, San Salvador, Salvador, tel. 00503-2271322, fax: 00503-2272234

aktualizováno: 16.05.2006 | nahoru

zdraví

Neexistuje dohoda o bezplatném poskytování zdravotní péče. Občané ČR, nacházející se přechodně v Salvadoru, mohou vyhledat lékařskou pomoc v místních zdravotnických zařízeních . Pokud cizinec nedisponuje akceptovaným mezinárodním zdravotním pojištěním, musí veškeré náklady na lékařské ošetření uhradit v plné výši na místě. V některých případech je vyžadována platba předem. V San Salvadoru existuje několik zdravotnických zařízení se solidním standardem lékařské péče, z nichž většina udržuje nepřetržitou pohotovostní službu. Mimo hlavní město je hustota zdravotnických zařízení menší a jejich úroveň značně nízká.

Doporučuje se dbát na kvalitu pitné vody (nejlépe je pít vodu v balené formě). Zejména při pobřeží se doporučuje chránit se před komáry. V poslední době se v Salvadoru objevila epidemie onemocnění dengue, které způsobuje komáří píchnutí infikovaného jedince. Nemoc dengue se vyznačuje vysokými teplotami, bolestí kloubů a svalů, celkovou únavou a v horších případech i krvácením. Při pobytu v pralesních oblastech se doporučuje očkování proti žloutence A i B a proti žluté zimnici. (informace MZV ČR)

aktualizováno: 16.05.2006 | nahoru

bezpečnost

Míra obecné kriminality po ukončení občanské války v Salvadoru (1992) je poměrně vysoká, což platí zejména pro San Salvador. Časté jsou krádeže, přepadení a loupeže. Turisté jsou vyhledávanými objekty této trestné činnosti. Mezi obyvatelstvem se stále nachází velké množství střelných zbraní z doby občanské války a jejich používání při kriminálních činech je běžné. V poslední době se kriminalita zhoršuje zejména díky působení tzv. maras, což jsou organizované pouliční mládežnické skupiny, které páchají trestnou činnost. Doporučuje se dbát ostražitosti při cestách po zemi, vyhýbat se opuštěným místům a přesunům v noci. Vyskytují se také ozbrojené přepady automobilů, především na silnicích mimo hlavní město, kde je nedostatečná policejní přítomnost. (informace MZV ČR)

aktualizováno: 16.05.2006 | nahoru

přírodní podmínky

Salvador je jedinou středoamerickou zemí bez přístupu ke Karibskému moři. Převážně hornaté země (vyhaslé vulkány) hraničí na západě s Guatemalou, an severu a východě s Hondurasem a na jih s Tichým oceánem. Hornatý terén tvoří ideální podmínky k pěstování kávy, která je jednou z hlavních exportních surovin. Velmi častá jsou zemětřesení.

aktualizováno: 16.05.2006 | nahoru

kolik to stojí?

Většina obchodů, restaurací, půjčoven automobilů a hotelů akceptují běžné platební karty (nejrozšířenější je VISA nebo MasterCard). Od 1. 1. 2001 je oficiálním platidlem také americký dolar vedle místní měny colón. Americké dolary jsou přijímány bez problémů ve větších obchodech a ve všech hotelích. Některá prodejní místa odmítají přijímat bankovky v hodnotě 100 USD. Velmi špatně směnitelné jsou jiné měny než USD, zejména Euro. Euro lze sice v některých bankách vyměnit, ale ve velmi nevýhodném kursu. Při placení v restauracích je obvyklé spropitné ve výši zhruba 10%. (informace MZV ČR)

aktualizováno: 16.05.2006 | nahoru

vaše zkušenosti

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Diashow Aljaska 2017