navigace: svět: Afrika: Eritrea

Eritrea

státní vlajka vlajka: Eritrea, Eritrea státní znak znak: Eritrea, Eritrea státní hymna

Ertra, Ertra, Ertra

další mapy

Perry-Castañeda Library: Eritrea maps

oficiální/originální název země

Hagere Ertra

rozloha

121320 km2

hlava státu

Isaias Afewerki, prezident

polit. systém

republika

územní uspořádání

6 administrativních regionů: Maekel (centrální), Debub (jižní), Gash-Barka, Anseba, Semienawi-Keih-Bahri (rudomořský severní), Debubawi-Keih-Bahri (rudomořský jižní)

hlavní město

Asmara

jazyk

tigrinja, tigre, arabština, angličtina

náboženství, církve

muslimové (50%), křesťané (koptové, římští katolíci, protestanti)

čas, časová pásma

GMT + 3

nedochází k posunu zimního a letního času

měna

eritrejská nakfa = 100 centů

elektrický systém

230V 50Hz

plug_c.gif tel. předčíslí

00 291

aktualizováno: 13.01.2007 | nahoru

doklady, víza

Pro vstup do země potřebujete platný cestovní pas (ještě nejméně tři měsíce po skončení cesty) a vízum. Vstupní víza vydávají zastupitelské úřady Eritreje v zahraničí, pro ČR je příslušné eritrejské velvyslanectví v Berlíně. V případě návštěv i jiných zemí než Eritreje je patrně jednoduší získat vízum tam (Keňa, Džibuti, Súdán, Egypt, Jemen, Spojené arabské emiráty) než v Evropě. V žádném případě nelze získat eritrejské vízum v Etiopii. Poplatek za udělení turistického víza v Berlíně (single entry) je 50 Euro. (informace MZV ČR)

Eritrea: ambasáda, zastupitelský úřad země v ČR:
Botschaft des Landes Eritrea, Stavangerstraße 18, Berlin 10439; tel: 00 49 - 304 467 460; fax 0049 / 304 467 4621; e-mail: er.embassy@freenet.de

zastoupení ČR v zahraničí:
ČR nemá zastupitelský úřad v Eritrei, země spadá pod českou ambasádu v Etiopii:
Embassy of the Czech Republic, Maj. Gen. Damtew Road, Kirkos Kifle Ketema, Kebele 15, House No. 29, Addis Ababa, P.O.Box 3108, Ethiopia; tel: 00251/11/516382, 516132, fax: 00251/11/513471; e-mail: addisabeba@embassy.mzv.cz; web: http://www.mzv.cz/addisababa

aktualizováno: 26.12.2005 | nahoru

zdraví

Povinné je očkování proti žluté zimnici. Doporučuje se i očkování proti břišnímu tyfu, meningokokové meningitidě, tetanu a žloutence typu A a při delším pobytu i proti žloutence typu B. Při zhoršení situace v regionu nebo při plánovaném delším pobytu v odlehlých oblastech, se doporučují i další očkování, např. proti choleře nebo vzteklině. Malárie se vyskytuje ve vnitrozemských nížinách v období dešťů od června do září, na pobřeží celoročně. Nebezpečí výškové nemoci může hrozit při počátcích pobytu v hlavním městě Asmaře, jehož nadmořská výška (2400 metrů) může být příčinou i jiných zdravotních komplikací, například bolestí hlavy. S vodou souvisí nebezpečí bilharziózy, kterou způsobují vodní červi; je prakticky vyloučeno koupání v přírodních sladkých vodách. (informace MZV ČR)

aktualizováno: 26.12.2005 | nahoru

bezpečnost

Hraniční spor mezi Etiopií a Eritreou není stále dořešen, v posledních měsících naopak roste napětí v oblasti a dochází k výraznému přesunu armád obou zemí do blízkosti hranice. Doporučujeme necestovat do některých oblastí země, zejména na hranici s Etiopií a se Súdánem. Hranice mezi Eritreou a těmito dvěma zeměmi je uzavřena. Dále je lépe necestovat do Tesseney, do oblasti okolo Afabet, Nakfa a mezi Sebederat a hranicí s Etiopií (Temporary Security Zone). V oblastech na západ od přístavu Assab, na jih od Mendeferra a Barentu a v okolí Massawa lze stále narazit na nášlapné miny. Doporučuje se raději vůbec neuhýbat z cest a předem se raději o bezpečnosti plánované trasy informovat.

Eritrejské úřady navíc v souvislosti s napjatou situací vzhledem k nedořešenému hraničnímu sporu s Etiopií silně omezují pohyb ve vnitrozemí. Před cestou po vnitrozemí je třeba požádat o souhlas příslušné úřady. Hrozby bombových útoků jsou v poslední době reálné. Turisté by proto měli být obezřetní. Běžná kriminalita (krádeže apod.) se i přes stoupající tendenci omezuje pouze na větší města.

V určitých oblastech lze narazit na nášlapné miny nebo nevybuchlou munici jako pozůstatky války Eritreje za nezávislost na Etiopii; doporučuje se maximální opatrnost (raději vůbec necestovat v noci a nechodit ani nejezdit mimo cesty) a získání důkladných informací od místních úřadů před každou uvažovanou cestou mimo hlavní město Asmaru nebo přístav Massawa. (informace MZV ČR)

aktualizováno: 26.12.2005 | nahoru | zobrazit/skrýt podrobnosti »»

novinky 17.10.2006: Eritrejské vojenské jednotky (asi 1500 vojáků a 14 tanků) vstoupily do nárazníkového pásma na hranicích s Etiopií. Jako důvod pro toto porušení příměří se oficiálně uvádí pomoc při sklizni. Eritrea a Etiopie řeší problém s umístěním hranice v oblasti Badme již od roku 2000.

zajímavá místa

Eritrea je turisticky neprobádaná země, jejíž obyvatelstvo tvoří z poloviny ortodoxní křesťané a z poloviny muslimové. Oblečením, používaným jazykem, jídlem i zvyky, včetně používaného obrázkového písma, jsou Eritrejci velmi podobní obyvatelům Etiopie, zejména její amharsko-tigrejské části. Na cestování po Eritreji jsou nutná speciální povolení pro archeologické vykopávky, církevní památky i pro návštěvu Dahlackých ostrovů, které jsou pověstným rájem potápěčů. Vůbec není přístupná zhruba pětadvacetikilometrová bezpečnostní zóna podél celé hranice s Etiopií, kde jsou rozmístěny mírové síly OSN. Bezpečná nejsou ani území při hranici se Súdánem. Těžko přístupný je přístav Assab.

aktualizováno: 26.12.2005 | nahoru

vaše zkušenosti

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Diashow Aljaska 2017