navigace: svět: Afrika: Etiopie

Etiopská federativní demokratická republika

státní vlajka vlajka: Etiopie, Etiopská federativní demokratická republika státní znak znak: Etiopie, Etiopská federativní demokratická republika státní hymna

Wodefit Gesgeshi, Widd Innat Ityopp'ya

další mapy

Perry-Castañeda Library: Ethiopia maps

oficiální/originální název země

Ityopp'ya Federalawi Demokrasiyawi Ripeblik

rozloha

1 127 127 km2

hlava státu

Girma Wolde-Giorgis, prezident

polit. systém

federace

územní uspořádání

9 oblastí: Afar; Amhara; Benishangul-Gumaz; Gambela; Harari; Oromia; Somali; Southern Nations, Nationalities, and Peoples Region; Tigray

hlavní město

Addis Ababa

jazyk

amharština (úřední řeč) + asi 70 dalších jazyků, dorozumíte se arabsky a anglicky

náboženství, církve

křesťanství (tradice od 4. století - asi 40%), islám - asi 50% - převážně na jihu země

čas, časová pásma

GMT + 3

měna

1 etiopský birr (ETB) = 100 centů

elektrický systém

220 V / 50 Hz

plug_dj.gif tel. předčíslí

00 251

aktualizováno: 13.01.2007 | nahoru

doklady, víza

Pro vstup do země potřebujete platný pas, vízum a mezinárodní očkovací průkaz se záznamem o očkování proti žluté zimnici. Turistická víza jsou vydávána diplomatickými misemi a konzulárními úřady Etiopie v zahraničí (Vídeň, Paříž, Moskva...).

zastoupení ČR v zahraničí:
Embassy of the Czech Republic,Maj. Gen. Damtew Road, Woreda 21, Kebele 01, House No. 29, P.O.Box 3108, Addis Ababa, Ethiopia, tel.: 00251/11/516382, 516132, fax: 00251/11/513471, e-mail: addisabeba@embassy.mzv.cz, web: http://www.mzv.cz/addisababa

aktualizováno: 27.12.2005 | nahoru

zdraví

V zemi je většinou špatná úroveň zdravotnických zařízení. V Addis Abebě lze v případě nezbytnosti použít nemocnici BALCHA, vedenou ruským Červeným křížem (telefon 51 32 05), která má nezbytné lékařské vybavení. Úroveň služeb ale nesnese srovnání s evropskými zdravotnickými zařízeními.

Nejčastějšími příčinami onemocnění cestovatelů v Etiopii jsou infekce získané nedostatečnou hygienou (jídlo, pití) a infekce přenášené hmyzem. Tyto infekce se mohou projevovat růjmy a zvracením (E. coli, salmonela, cholera, a parazité), horečkou (tyfus, toxoplasmóza) nebo poškozením jater (hepatitida). V nadmořských výškách pod 2500m (včetně měst) se vyskatuje malárie (profylaxe - Lariam). Při vstupu do země je nutno předkládat mezinárodní očkovací průkaz - vyžaduje se očkování proti žluté zimnici.

aktualizováno: 27.12.2005 | nahoru | zobrazit/skrýt podrobnosti »»

Před odjezdem kontaktujte místní hygienickou stanici, poradí vám, co a jak. Obecně se doporučuje se očkovat proti následujícím nemocem (očkování by měla být provedena 4-6 týdnů před odjezdem):

 • hepatitida A
 • hepatitida B - existuje-li možnost, že můžete přijít do styku s lidskou krví (např. zdravotnický personál nebo sami podstoupíte lékařský zákrok), nebo zůstáváte v oblasti déle než 6 měsíců. Očkovány by měly být všechny děti do 12-ti let.
 • meningitida - v oblastech západní Etiopie v době od prosince do června
 • žlutá zimnice - hodláte-li se pohybovat kdekoliv mimo města (nejste-li očkováni, většinou vás ani nepustí do země)
 • vzteklina - existuje-li možnost, že přijdete do styku s domácími nebo divokými zvířaty
 • tyfus
 • doporučuje se obnova očkování proti tetanu, spalničkám a dětské obrně
 • nutná je profylaxe proti malárii

Základní bezpečnostní doporučení:

 • Dodržujte základní hygienu.
 • Pijte pouze vodu z bezpečných zdrojů - koupenou vodu v lahvích, minerálky. Nikdy nepijte nápoje s ledem, vyhýbejte se vodě z kohoutku. Není-li možno získat bezpečnou vodu, je nutno použít chemickou desinfekci spolu s fitrem (1 mikronový filtr). Je nutné pít dostatek tekutin (proti dehydrataci), používat ochranu proti slunci (klobouk, krémy, brýle, ...)
 • Jezte pouze jídlo, které je dobře tepelně upravené, nekupujte si jídlo u pouličních prodejců. Nejezte mléčné výrobky u kterých bezpečně nevíte, že byly pasteurizovány.
 • Antimalarika je nutno brát před cestou, během ní i po ní!!!!
 • Je nutno se chránit před hmyzem. V době mezi soumrakem a úsvitem noste dlouhé kalhoty a chraňte si i paže a ostatní odkrytá místa. Používejte repelenty, nanášejte opakovaně (co 4 hodiny). Spěte pod moskytiérami (opět impregnovanými repelentem). Repelent by měl být na bázi DEET - 30%–35% pro dospělé, 6%–10% pro děti. Hmyz přenáší kromě malárie i spavou nemoc, horečku denge, encefalitidu, filariázu, říční slepotu (onchocerciáza)...
 • Nedotýkejte se domácích ani divokých (obzvláště!) zvířat. Tato zvířata (opice, psi, kočky) mohou být přenašeči vztekliny a moru.
 • Udržujte si čisté a suché nohy!!! Existuje značné riziko chycení plísní. Nechoďte bosi!
 • Nikdy se nekoupejte se ve vnitrozemí ve sladkovodních jezerech či řekách. Může dojít k napadení parazity (schistosomiáza, bilharzie), kteří se pokožkou dostanou do krevního oběhu a napadají vnitřní orgány (játra, lymfatické uzliny,...).
 • Při pohlavním styku VŽDY používejte kondom jako ochranu před AIDS a ostatními pohlavními chorobami.

Onemocníte-li v době jednoho roku po návratu z tropické oblasti, vždy oznamte svému lékaři, kde jste byli - může se jednat o onemocnění spojené s vaším pobytem. (další info Center for Desease Control)

bezpečnost

Celkově lze o Etiopii říci, že se jedná o zemi nábožensky tolerantní. Bezpečnostní situaci je nutno konzultovat na ZÚ. Studentské nepokoje v dubnu 2001 a jejich tvrdé potlačení mohou být potenciálním zdrojem neklidu v budoucnosti. V zemi není běžná tzv. tvrdá kriminalita (loupežná přepadení apod.), přesto se doporučuje cestovat v doprovodu místního průvodce. (Informace MZV ČR)

K již tradičně nebezpečným (i když turisticky velmi atraktivním) oblastem, patří Bale Mountains, Ogaden, oblast Omo River, etiopsko-súdánské pohraničí a hranice s Eritreou (oblast Afar - více informací na webu BBC), kde dochází k banditismu a únosům.

aktualizováno: 10.03.2007 | nahoru | zobrazit/skrýt podrobnosti »»

novinky 02.03.2007: V severní Etiopii byla přepadena bandity skupina britských, francouzských a italských turistů. Spolu s turisty byli uneseni i jejich ozbrojení domorodí průvodci. Turisté se pohybovali v oblasti Afarské pouště, na hranicích s Eritreou.

doprava

Na území EFDR neplatí žádné jiné řidičské průkazy než etiopské. Při příjezdu do země je nutné požádat Road Authority o vystavení místního průkazu. (Informace MZV ČR)

aktualizováno: 27.12.2005 | nahoru

přečtěte si...

Afrika 2008: Jezero Turkana - Na hranici Keni a Etiopie leží velké a tajemné jezero Turkana, známé též pod názvem Rudolfovo jezero. Málokdo z návštěvníků Keni se sem vydá, protože je to sem z Nairobi, neřku-li z Mombasy, poněkud z ruky. Návštěva však určitě stojí za to.

vaše zkušenosti

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Diashow Aljaska 2017