navigace: svět: Austrálie a Oceánie: Fidži

Fidžijská republika

státní vlajka vlajka: Fidži, Fidžijská republika státní znak znak: Fidži, Fidžijská republika státní hymna

God Bless Fiji

další mapy

Fiji Map Server
Map South Pacific: Fiji
Perry-Castañeda Library: Fiji

oficiální/originální název země

Matanitu Tu-Vaka-i-koya ko Viti

rozloha

18 270 km2

hlava státu

prezident Epeli Nailatikau, premiér Frank Bainimarama

polit. systém

vojenská diktatura

územní uspořádání

4 oblasti: centrální (centrum Suva), severní (centrum Labasa), východní (centrum Levuka), západní (centrum Lautoka)

hlavní město

Suva

jazyk

3 úřední jazyky: angličtina (úřední jazyk), Bau (fidžijský jazyk), hindustánština (jazyk indo-fidžijské minority - směska Hindi a Urdu)

náboženství, církve

53% křesťanů, 38% hinduistů, 8% muslimů, 1% sikhů

čas, časová pásma

GMT + 11

měna

1 fidžijský dolar (FJD) = 100 centů

elektrický systém

240V / 50Hz

plug_i.gif tel. předčíslí

00679

aktualizováno: 02.12.2009 | nahoru

doklady, víza

Držitelé cestovní dokladů České republiky nemusí žádat o vstupní vízum před příletem na Fiji, ale na místě po příletu obdrží tzv. návštěvnické vízum. Podmínkou je mít cestovní doklad platný ještě nejméně tři měsíce po plánovaném opuštění Fiji, zpáteční nebo pokračující letenku z Fiji a dostatek finančních prostředků na pobyt na Fiji. Toto vízum se uděluje s platností až 4 měsíců od příletu. Prodloužení víza až na 6 měsíců pobytu je možné na místě.

Fidži: ambasáda, zastupitelský úřad země v ČR:
Embassy of Great Britain, Thunovská 14, Praha 1, tel.: 02/57320356, 57320496, úřední hodiny denně 08.30 - 12.30, 13.30 - 17.00.
Fiji High Commission, 34 Hyde Park Gate, London SW7 5DN, tel: 0171-5843661, fax: 5842838, e-mail: fijirepuk@compuserve.com
Tourism Council of the South Pacific, 200 East Sheen Lane, London SW14 8LE, tel.: 0181-8761938, fax: 8789876

zastoupení ČR v zahraničí:
Embassy of the Czech Republic, 38 Culgoa Circuit, O Malley, Canberra ACT 2606, tel: 00612/62901386, fax: 00612/62900006, e-mail: canberra@embassy.mzv.cz

aktualizováno: 27.12.2005 | nahoru

zdraví

Fidži je poměrně často navštěvovanou destinací - základní zdravotnická péče je tedy na slušné úrovni. Není povinné žádné očkování. Je vhodné (a všem evropanům je to nutné omlátit o hlavu asi desetkrát denně) se dobře chránit před sluncem!. Vzhledem k výskytu horečky dengue je taktéž dobré chránit se před bodavým hmyzem (vhodné oblečení, repelenty). Doporučované nemocnice jsou: Lautoka Hospital ve městě Lautoka a Colonial War Memorial Hospital v Suvě. Tamtéž byla v roce 2000 otevřena nová soukromá nemocnice s hyperbarickou komorou (dobrá zpráva pro všechny potápěče). Pozor: veškeré lékařské ošetření platíte ihned a hotově! Kvalitní cestovní pojištění je tedy nutností.

aktualizováno: 27.12.2005 | nahoru

bezpečnost

Bezpečnosní situace v zemi je obecně dobrá, problémem (jako kdekoliv jinde) může být drobná kriminalita - kapsáři, krádeže věcí z nezamčených aut nebo hotelových pokojů. Platí obecná bezpečnostní doporučení: nenoste s sebou velké množství peněz, mějte peníze vždy odělené od dokladů, pořiďte si kopie cestovních dokladů atd. Chovejte se nenápadně, nebuďte "turisty" na první pohled. Jako v každé turisticky oblíbené destinaci i zde můžete narazit na obtěžování ze strany růyných nadháněčů, kteří se o vás budou chtít postarat a následně vás odvézt do nejlepšího hotelu, nejlepšího klubu nebo nejlepší restaurace ve městě...

Pozor na plážích - nenechávejte věci bez dozoru. Nebezpečné je také moře - velké vlny a silné proudy mohou být smrtící kombinací. Je třeba si dát pozor i na mořské živočíchy - poranění o korál nebo bodnutí perutýna vám může silně znepříjemnit dovolenou. Ve zdejších vodách se také vyskytuje několik druhů žraloků, kteří sice člověka normálně nenapadají, ale proč riskovat... Nekoupejte se v místech, kde do moře ústí kanalizace nebo vodní toky - voda zde bývá zakalená a právě zde žraloci často loví.

Nikdy, nikdy, nikdy! se nepotápějte nebo nešnorchlujte sami!!!

aktualizováno: 07.11.2006 | nahoru | zobrazit/skrýt podrobnosti »»

novinky 05.12.2006: Tak to vypadá že po poněkud delších tanečcích převzala moc na Fidži opět armáda - došlo k téměř očekávanému vojenskému převratu. Teď již bývalý ministerský předseda Laisenia Qarase je v domácím vězení, obviněn z korupce.

novinky 04.12.2006: Hlavní velitel fidžijské armády Frank Bainimarama prohlásil, že hodlá přinutit ministerského předsedu země k demisi. Pokud Laisenia Qarase neodstoupí sám, generál hodlá procesu demise napomoci. Vypadá to, že se na Fidži mají na co těšit.

novinky 29.11.2006: Napětí v hlavním městě Fidži neustále narůstá, lidé mají strach z možného státního převratu. Fidžijská armáda včera naplánovala a provedla noční "rutinní" cvičení v hlavním městě, při kterém cvičně vybudovala několik kontrolních stanovišť v ulicích města. Ministerský předseda Laisenia Qarase ukidňuje veřejnost, že jedná s armádním velitelem Frankem Bainimaramou a že k eskalaci situace nedojde. No, uvidíme...

novinky 04.11.2006: Fidžijský premiér Laisenia Qarase oznámil, že navrhne změnu kontroverzního zákona, který dovedl zemi téměř k vojenskému převratu.

novinky 31.10.2006: Fidžijská vláda se snažila odvolat velitele armády v okamžiku jeho nepřítomnosti v zemi, ale jeho nástupce odmítl funkci převzít. Lidé mají strach z dalšího vývoje situace a neustále narůstající napětí mezi armádním velením a vládou pravděpodobně může vyústit v nepokoje. Australská vláda vydala varování před cestami na ostrovy.

přírodní podmínky

Souostroví Fidži leží v jižním Pacifiku, mezi Melanésií (kam patří Šalomounovy ostrovy, Vanuatu, Nová Kaledonie a Papua Nová Guinea) a Polynésií (Tonga, Samoa, Cookovy ostrovy a Francouzská Polynésie). Fidži leží jižně od rovníku, těsně nad obratníkem kozoroha, západně od mezinárodní datové linie.

Největšími ostrovy jsou Viti Levu - 10390 km2 a Vanua Levu - 5538 km2. Hlavní město Suva leží na jihozápadním pobřeží ostrova Viti Levu, zde také najdeme nejvyšší vrchol souostroví - Mt Tomanivi (Mt Victoria 1323 m). Dalšími velkými ostrovy jsou Taveuni a Kadavu, zbytek země je rozdroben po malých ostrůvcích a atolech, které se dělí na ostrovní skupiny Lomaiviti, Lau, Moala, Yasawa, Mamanuca a Rotuma. Mnoho těchto ostrovů je člověkem téměř nedotčeno.

Na ostrovech se vyskytuje zhruba 3000 rostlinných druhů, asi jedna třetina z nich je endemická. Asi před 3500 lety si s sebou první osadníci přivezli i drůbež, psy a prasata. Tento zásah do ostrovního ekosystému způsobil vyhynutí několika druhů živočichů. Jedinými přeživšími (původními) savci jsou dnes netopýři. Dalším rozšířeným druhem jsou plazi - můžete zde potkat více než 20 druhů pozemských i mořských plazů (hadů, ještěrek, leguánů, želv). Asi není nutné šířit se příliš o bohatství pod mořskou hladinou, naleznete zde překrásné korálové útesy plné stovek truhů mořských živočichů - ryb, krabů, hub. Velmi časté jsou výskyty delfínů, veleryb i různých žraloků.

Klima je subtropické vlhké, díky obrovskému množství vody kolem je velmi stálé. Převažující větry vanou z východu nebo jihovýchodu. Období dešťů trvá od listopadu do dubna, ale pršet může i v období sucha. Průměrná denní teplota je asi 25°C.

aktualizováno: 05.06.2007 | nahoru

doprava

Díky své strategické poloze není problém se na Fidži dostat letecky. Dostanete se sem přímým letem odkudkoliv z pacifického pobřeží Ameriky, z Austrálie i Asie. Přesto, že hlavním městem je Suva, největším letištěm je Nadi International Airport. Druhou možností je přistání na mezinárodním letišti Nausori.

Meziostrovní dopravu zprostředkovávají letadla (od pravidelných linek, až po malé charterové lety), ceny však nejsou příliš výhodné. Nejdůležitějšími vnitrostátními přepravci jsou: Sun Air, Air Fiji a Turtle Airways (hydroplány a helikoptéry). Stručný přehled o cenách letů naleznete zde.

Proto cestovatelé, kteří mají hluboko do kapsy využívají služeb lodní dopravy, která je levná, mírně dobrodružná, častá. Nevýhodou je pouze větší časová náročnost. Na větších ostrovech existuje i spolehlivá síť autobusových spojů, mezi největší dopravce patří např. Sunset Express nebo Fiji Express. Další možností je pronájem auta nebo motorky. A bacha, jezdí se vlevo!!

aktualizováno: 27.12.2005 | nahoru

přečtěte si...

Tichomořská plavba: Fidži - Vanua Levu a Levuka - Ostrov Vanua Levu je druhým největším ostrovem Fidži. Od Taveuni je oddělen poměrně úzkou úžinou Somosomo Strait. Nebylo tedy nic snazšího než tuto úžinu přeplout a zdržet se na Vanua Levu pár dní. Z Vanua Levu jsem se pak přeplavil na ostrov Ovalau, kde leží Levuka, bývalé hlavní město Fidži.

Tichomořská plavba: Fidži – Ostrov Taveuni - Ostrov Taveuni není jen tak ledajaký ostrov! Protíná ho totiž 180. poledník. A to znamená, že leží zároveň na východní i západní polokouli. Taveuni navíc oplývá mnohými přírodními krásami na zemi i pod vodou. A tak jsem se tam vypravil.

Tichomořská plavba: Fidži – Viti Levu - Mezinárodní letiště neleží kupodivu u hlavního města Suvy, ale na druhé straně ostrova Viti Levu, u města Nadi. Nadi a Suva tedy byly prvními destinacemi, které jsem v této ostrovní zemi navštívil. Po objetí dalších ostrovů jsem pak na Viti Levu zavítal podruhé.

vaše zkušenosti

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Diashow Aljaska 2017