navigace: svět: Afrika: Gabon

Gabonská Republika

státní vlajka vlajka: Gabon, Gabonská Republika státní znak znak: Gabon, Gabonská Republika státní hymna

La Concorde

oficiální/originální název země

République Gabonaise

rozloha

267 667 km2

hlava státu

prezident Omar Bongo

polit. systém

republika

územní uspořádání

9 provincií řízených guvernéry

hlavní město

Libreville

jazyk

francouština (úřední řeč), bantu (nejrozšířenější jazyk)

náboženství, církve

římští katolíci (asi 60%), přírodní náboženství, islám (asi 1%)

čas, časová pásma

GMT + 1

nedochází k posunu zimního a letního času

měna

1 CFA frank (XAF) = 100 centimů

elektrický systém

220V / 50Hz

plug_c.gif tel. předčíslí

00241

aktualizováno: 13.01.2007 | nahoru

doklady, víza

Pro vstup do země je zapotřebí pas s platným vízem a mezinárodní očkovací průkaz s vyznačením očkování proti žluté zimnici. Při vstupu do země je dále nutno předložit zpáteční letenku (jízdenku), resp. doklad osvědčující zajištění pokračování cesty do další destinace.

aktualizováno: 28.12.2005 | nahoru

zdraví

Nejčastějšími příčinami onemocnění cestovatelů v oblasti centrální Afriky jsou infekce získané nedostatečnou hygienou (jídlo, pití) a infekce přenášené hmyzem. Tyto infekce se mohou projevovat růjmy a zvracením (E. coli, salmonela, cholera, a parazité), horečkou (tyfus, toxoplasmóza) nebo poškozením jater (hepatitida). V celé oblasti centrální Afriky (včetně měst) se vyskatuje malárie.

Update 02/2002
Ke konci ledna 2002 je na hranicích s Konžskou republikou hlášeno 26 potvrzených případů haemorrhagické horečky způsobené virem Ebola. Zatím zemřelo 23 nemocných.

Update 05/2002
dne 6.5.2002 Gabonské ministerstvo zdraví veřejně oznámilo konec epidemie způsobené virem Ebola. Poslední nakažený pacient zemřel dne 19.3., od té doby nebyly hlášeny žádné další případy výskytu infekce (po dobu 2x delší, než je inkubační doba onemocnění).

aktualizováno: 28.12.2005 | nahoru | zobrazit/skrýt podrobnosti »»

Před odjezdem kontaktujte místní hygienickou stanici, poradí vám, co a jak. Obecně se doporučuje se očkovat proti následujícím nemocem (očkování by měla být provedena 4-6 týdnů před odjezdem):

 • hepatitida A
 • hepatitida B - existuje-li možnost, že můžete přijít do styku s lidskou krví (např. zdravotnický personál nebo sami podstoupíte lékařský zákrok), nebo zůstáváte v oblasti déle než 6 měsíců. Očkovány by měly být všechny děti do 12-ti let.
 • meningitida - v oblastech Středoafrické republiky, Čadu a Súdánu v době od prosince do června
 • žlutá zimnice - hodláte-li se pohybovat kdekoliv mimo města (nejste-li očkováni, většinou vás ani nepustí do země)
 • vzteklina - existuje-li možnost, že přijdete do styku s domácími nebo divokými zvířaty
 • tyfus
 • doporučuje se obnova očkování proti tetanu, spalničkám a dětské obrně
 • nutná je profylaxe proti malárii

Základní bezpečnostní doporučení:

 • Dodržujte základní hygienu.
 • Pijte pouze vodu z bezpečných zdrojů - koupenou vodu v lahvích, minerálky. Nikdy nepijte nápoje s ledem, vyhýbejte se vodě z kohoutku. Není-li možno získat bezpečnou vodu, je nutno použít chemickou desinfekci spolu s fitrem (1 mikronový filtr). Je nutné pít dostatek tekutin (proti dehydrataci), používat ochranu proti slunci (klobouk, krémy, brýle, ...)
 • Jezte pouze jídlo, které je dobře tepelně upravené, nekupujte si jídlo u pouličních prodejců. Nejezte mléčné výrobky u kterých bezpečně nevíte, že byly pasteurizovány.
 • Antimalarika je nutno brát před cestou, během ní i po ní!!!!
 • Je nutno se chránit před hmyzem. V době mezi soumrakem a úsvitem noste dlouhé kalhoty a chraňte si i paže a ostatní odkrytá místa. Používejte repelenty, nanášejte opakovaně (co 4 hodiny). Spěte pod moskytiérami (opět impregnovanými repelentem). Repelent by měl být na bázi DEET - 30%–35% pro dospělé, 6%–10% pro děti. Hmyz přenáší kromě malárie i spavou nemoc, horečku denge a encefalitidu.
 • Nedotýkejte se domácích ani divokých (obzvláště!) zvířat. Tato zvířata (opice, psi, kočky) mohou být přenašeči vztekliny a moru.
 • Udržujte si čisté a suché nohy!!! Existuje značné riziko chycení plísní. Nechoďte bosi!
 • Nikdy se nekoupejte se ve vnitrozemí ve sladkovodních jezerech či řekách. Může dojít k napadení parazity (schistosomiáza, bilharzie), kteří se pokožkou dostanou do krevního oběhu a napadají játra.
 • Při pohlavním styku VŽDY používejte kondom jako ochranu před AIDS a ostatními pohlavními chorobami.

Onemocníte-li v době jednoho roku po návratu z tropické oblasti, vždy oznamte svému lékaři, kde jste byli - může se jednat o onemocnění spojené s vaším pobytem. (další info Center for Desease Control)

novinky 01.02.2002: Ke konci ledna 2002 je na gabunských hranicích s Konžskou republikou hlášeno 16 případů haemorrhagické horečky způsobené virem Ebola. Zatím zemřelo 11 nemocných.

vaše zkušenosti

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Vaše komentáře:

[1] Jiri (2009-04-20 19:27:53 )
Jake je nejlepsi obdobi na cestovani?
[2] Pavel (2009-04-20 23:11:59 )
odpověď na komentář [1] autora: Jiri:
Průvodce Lonely Planet uvádí že od září do května je období dešťů (se sušší přestávkou v prosinci a lednu), po zbytek roku je víceméně sucho. Průměrná roční teplota je 25°C, takže horku a vlhku se nevyhnete... Asi záleží na tom, za čím tam chcete jet - vegetění na pláži, nebo treky v pralese?

Diashow Aljaska 2017