navigace: svět: Afrika: Ghana

Ghanská republika

státní vlajka vlajka: Ghana, Ghanská republika státní znak znak: Ghana, Ghanská republika státní hymna

God Bless Our Homeland, Ghana

oficiální/originální název země

rozloha

238 540 km2

hlava státu

prezident John Agyekum Kufuor

polit. systém

republika

územní uspořádání

10 administrativních regionů: Ashanti, Brong Ahafo, Central, Eastern, Greater Accra, Northern, Upper East, Upper West, Volta, Western

hlavní město

Accra

jazyk

angličtina (úřední řeč), francouština, 9 dalších domorodých jazyků

náboženství, církve

křesťané 63%, muslimové 16%, domorodá náboženství 21%

čas, časová pásma

GMT

nedochází k posunu zimního a letního času

měna

1 cedi (GHC) = 100 pesewas

elektrický systém

230V / 50Hz

plug_dg.gif tel. předčíslí

00 233

aktualizováno: 13.01.2007 | nahoru

doklady, víza

Pro vstup do země je vyžadován platný cestovní pas s vízem Ghanské republiky (minimální platnost cestovního pasu je šest měsíců od vstupu do země) a očkovací průkaz s vyznačenou vakcinací proti žluté zimnici. O vízum lze požádat na Velvyslanectví Ghany v Praze, kdy vyřízení žádosti o vízum může trvat až několik týdnů. Vízum je ve výjimečných případech možno získat i na letišti v Akkře, vyřízení je ovšem velmi administrativně náročné a pro žadatele finančně nákladné.

Ghana: ambasáda, zastupitelský úřad země v ČR:
Ambasáda Ghanské republiky, V tišině 4, 160 00 Praha 6 - Bubeneč, tel: 233 377 236, fax: 233 375 647, e-mail: ghanaemb@mbox.vol.cz, úřední hodiny: 08:30 - 15:00 (pondělí-pátek)

zastoupení ČR v zahraničí:
ZÚ Accra, Kanda Highway No. 2, House No. C 260/5, Kanda, Accra P.O.Box 5226, Ghana; tel: 0023321/223540, 247282, fax: 0023321/225337 e-mail: accra@embassy.mzv.cz, accraczemb@ighmail.cz; web: http://www.mzv.cz/accra (připravuje se)

aktualizováno: 28.12.2005 | nahoru

zdraví

Nejčastějšími příčinami onemocnění cestovatelů v oblasti západní Afriky jsou infekce získané nedostatečnou hygienou (jídlo, pití) a infekce přenášené hmyzem. Tyto infekce se mohou projevovat růjmy a zvracením (E. coli, salmonela, cholera, a parazité), horečkou (tyfus, toxoplasmóza) nebo poškozením jater (hepatitida). Ghana je silně malarickou oblastí - doporučuje se užívání antimalarik a ochrana oděvem a repelenty. V Ghaně je poměrně vysoké riziko nákazy virem HIV, mezi místními prostitutkami je odhadována infikovanost HIV na 80-90%.

aktualizováno: 28.12.2005 | nahoru | zobrazit/skrýt podrobnosti »»

Před odjezdem kontaktujte hygienickou stanici v místě vašeho bydliště, poradí vám, co a jak. Obecně se doporučuje se očkovat proti následujícím nemocem (očkování by měla být provedena 4-6 týdnů před odjezdem):

 • hepatitida A
 • hepatitida B - existuje-li možnost, že můžete přijít do styku s lidskou krví (např. zdravotnický personál nebo sami podstoupíte lékařský zákrok), nebo zůstáváte v oblasti déle než 6 měsíců. Očkovány by měly být všechny děti do 12-ti let.
 • meningitida
 • žlutá zimnice - hodláte-li se pohybovat kdekoliv mimo města (nejste-li očkováni, většinou vás ani nepustí do země)
 • vzteklina - existuje-li možnost, že přijdete do styku s domácími nebo divokými zvířaty
 • tyfus
 • doporučuje se obnova očkování proti tetanu, spalničkám a dětské obrně
 • nutná je profylaxe proti malárii

Základní bezpečnostní doporučení:

 • Dodržujte základní hygienu, myjte si často ruce... :)
 • Pijte pouze vodu z bezpečných zdrojů - koupenou vodu v lahvích, minerálky. Nikdy nepijte nápoje s ledem, vyhýbejte se vodě z kohoutku. Není-li možno získat bezpečnou vodu, je nutno použít chemickou desinfekci spolu s fitrem (1 mikronový filtr). Je nutné pít dostatek tekutin (proti dehydrataci), používat ochranu proti slunci (klobouk, krémy, brýle, ...)
 • Jezte pouze jídlo, které je dobře tepelně upravené, nekupujte si jídlo u pouličních prodejců. Nejezte mléčné výrobky u kterých bezpečně nevíte, že byly pasteurizovány.
 • Antimalarika je nutno brát před cestou, během ní i po ní!!!!
 • Je nutno se chránit před hmyzem. V době mezi soumrakem a úsvitem noste dlouhé kalhoty a chraňte si i paže a ostatní odkrytá místa. Používejte repelenty, nanášejte opakovaně (co 4 hodiny). Spěte pod moskytiérami (opět impregnovanými repelentem). Repelent by měl být na bázi DEET - 30%–35% pro dospělé, 6%–10% pro děti. Hmyz přenáší kromě malárie i spavou nemoc, horečku denge, encefalitidu, filariázu, říční slepotu (onchocerciáza)...
 • Nedotýkejte se domácích ani divokých (obzvláště!) zvířat. Tato zvířata (opice, psi, kočky) mohou být přenašeči vztekliny a moru.
 • Udržujte si čisté a suché nohy!!! Existuje značné riziko chycení plísní. Nechoďte bosi!
 • Nikdy se nekoupejte se ve vnitrozemí ve sladkovodních jezerech či řekách. Může dojít k napadení parazity (schistosomiáza, bilharzie), kteří se pokožkou dostanou do krevního oběhu a napadají vnitřní orgány (játra, lymfatické uzliny,...).
 • Při pohlavním styku VŽDY používejte kondom jako ochranu před AIDS a ostatními pohlavními chorobami.

Onemocníte-li v době jednoho roku po návratu z tropické oblasti, vždy oznamte svému lékaři, kde jste byli - může se jednat o onemocnění spojené s vaším pobytem. (další info Center for Desease Control)

bezpečnost

Ghana je stále jednou z nejbezpečnějších afrických zemí, nicméně i zde je patrný nárůst kriminality a množí se případy okradení i oloupení zahraničních turistů, zejména v hlavním městě Akkře (v místech vyšší koncentrace lidí a na veřejných plážích) a v dalších velkých městech (Kumasi, Tema, Takoradi). Zaznamenány byly i ozbrojené přepady soukromých automobilů zastavených pod záminkou dopravního přestupku. Zvýšené riziko okradení je rovněž okamžitě po příletu na letiště. Existuje podezření z napojení sítě taxikářů na letišti v Akkře na kriminální aktivity, proto se doporučuje znát předem jméno hotelu, ve kterém se turista chce ubytovat. Dále se doporučuje neokázalost, nenosit šperky a vyhýbat se přelidněným místům.

Při cestách mimo hlavní město je dobré znát bezpečnostní situaci v cílovém regionu. Před každou cestou do Ghany se doporučuje kontaktovat Velvyslanectví ČR ohledně aktuální bezpečnostní situace a zanechání informace o místě a čase pohybu cestovatele. Pro meziměstskou dopravu se doporučuje používat autobusy State Transport Corporation (STC), které jsou ve výrazně lepším technickém stavu, než vozidla jiných drobnějších přepravců. (informace MZV ČR)

aktualizováno: 28.12.2005 | nahoru

přírodní podmínky

Ghana je převážně plochou a rovinatou zemí. Jižní pobřeží je tvořeno převážně písečnými plážemi, vyskytují se zde i porosty mangrove. Směrem na sever pokračují příbřežní planiny měnící se postupně v regulérní savanu. Východní hranice země (s Togem) je hornatá, zde leží i nejvyšší bod země (asi 900 m.n.m).

Nejdůležitějšími vodními toky jsou Bílá a Černá Volta, které vtékají do umělého jezera Volta. Jezero Volta vzniklo postavením přehradní hráze Akosombo a je to jedno z největších umělých jezer na světě.

Klima je obecně tropické, kromě severního území existuje v Ghaně dvojí období dešťů - duben až červen a září až listopad. Na severu pak období dešťů trvá od dubna až do září. Průměrná roční teplota se pohybuje kolem 26°C, nejvyšší teploty se zde vyskytují v březnu, nejchladněji je v září.

aktualizováno: .. | nahoru

vaše zkušenosti

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Vaše komentáře:

[1] Roman Dvořáček (2007-07-18 09:42:38 )
Ja Vas tady zdravim. Jmenuji se Roman a chtel jsem napsat uz driv ale bohuzel jsem na netu nic nenasel az dnes. Byl jsem v Ghane asi 2 mesice a bylo to super. Urcite se tam chci jeste vratit. Potkal jsem tam lidi z CR kteri tam pracuji. Treba Martin pracuje ne Ambasade a jeho manzelka vyucuje francouzky jazyk. Pavel ma firmu na plastove vyrobky jako treba okna a potrubi. No a Karel je pilotem na letecke zakladne. A jak uvadite ve vasich informacich tak to muzu potvrdit. Pokud vas treba na letisti nikdo znamy neceka tak to je docela problem. Protoze mistni domorodci se na vas sesypou jak vosy na bonbon. A to doslovne. Ale v Ghane je krasna prpiroda. Treba Takoradi je perfektni mistecko kde jsme obcas travili volny cas. Primo na prehrade. I Volta Lake je dobrym mistem na chytani ryb. Tak se zatim mejte fajn. Roman
[5] Lucie Hošková (2008-07-21 22:45:52 )
ahoj Romane, rada bych chtela do Ghany vycestovat a nejakou dobu se tamn zdrzet, nemel bys nejakej typ, pr. pres jakou organizaci se tam dostat nebo jak si najit tam nejakou dobrovolnickou praci nebo jak se dostat makat pro Cechy, kteti tam pracuji, na par mesicu? dik moc, Lucka
[6] Martin Spacek (2008-08-02 13:50:03 )
odpověď na komentář [5] autora: Lucie Hošková:
Cau Lucko,
akorat si ctu ze chces do Ghany. Ja tam budu s kamaradem od 7.8.2008 do 30.11. 2008 studovat na University of Ghana v Accre. Kdyby jsi tam byla v tomto terminu, tak se klidne ozvi. Chceme hodne cestovat, ne jen po Ghane. ahoj Martin
[7] DaviesCZ (2008-12-15 08:50:03 )
Nazdarek,
ja bydlim v zapadni Africe uz od 16ti let..prvni dva tri roky v Beninu (s tim ze jsem obcas jezdil do Ghany na prazdniny), no a ted jsem v Ghane..budu v Accre tak do konce cervna, kvuli skole a pak chci jit na rok bud do Liberie, nebo a to asi spis do Nigerie, nejspis do Abuji, nebo Enugu nebo Abia state a to taky kvuli skole..
Uz jsem si tady zvykl a kdyz jsem jel do Cech na dva mesice na prazdniny, uz jsem to nemohl vydrzet..urcite se do Evropy hodne dlouho nepodivam..
Mejte se hezky, David
[8] Radovan (2009-06-23 01:50:16 )
odpověď na komentář [1] autora: Roman Dvořáček:
Dobry den Romane, mohl bych Vas nejak kontaktovat (mailem)? Jedu natacet do Ghany a byl bych Vam vdecny za kontakty a radu. Dekuji.
[9] Josef Vegner (2011-01-23 11:05:32 )
odpověď na komentář [7] autora: DaviesCZ:
3xZDAR! Se zájmem jsem se dočetl o češtině znějící v oblasti Guinejského zálivu. Rád si přečtu, popř. domluvím, přes e-mail, jak to tam "jde". Přeji úspěch! Pepan
[10] Josef Vegner (2011-01-23 11:14:58 )
odpověď na komentář [5] autora: Lucie Hošková:
Ahoj, jak se Ti podařil výlet do Ghany? Také o tom přemýšlím. Dík! Pepan
[11] Hana Lounová (2011-04-29 01:27:17 )
odpověď na komentář [10] autora: Josef Vegner:
Ahoj,chci cestovat co nejdříve do Ghany a jsem moc ráda,za možnost něco se dovědět od lidiček kteří tam již byli,nebo hodlají také tuto cestu uskutečnit.Dost mě těší také ta skutečnost,že nejsem sama "blázen". Přestože blondýna,..procestovala jsem bez úhony Libanon a dokonce vlekla do letadla za sebou v batohu 2cedry,(na mojí zahradě u Berouna se jim moc líbí). Do Ghany se moc těším, ale za případná ponaučení budu vděčná....Dík všem Hanka
[12] vaclav mencl (2011-12-02 11:14:55 )
Chtěl bych v zimě okolo nového roku do Ghany, ale nevím o této zemi vůbec nic.Může mi dát někdo rady na cestu,příp.kontakt na česky mluvící lidi v Accře apod.
Díky
vjmencl
[13] David (2012-02-23 21:37:07 )
Zdravim, narodil jsem se v Cechach. Moje manzelka je z Ghany.Momentalne zijeme v Anglii, ale brzo se chystame prestehovat do Ghany - Accra. Podradil by mi nekdo jak tom vypada s praci.Je v Ghane nejaka ceska komunita? moc dik.
[14] Georg ECKSTEIN (2012-05-15 16:09:59 )
Dobrý den, já mám dotaz: Přítelkyně - kamarádka z Ghany,chce za mnou přiletět na dovolenou. Co musím udělat, aby obdržela CZ vizum? Musím poslat pozvání? Kolik vše stojí? Kdo k vám do Ghany lítá, která letecká společnost? Odkud?

Děkuji!

Georg ECKSTEIN - Praha 722020209
[16] Pavel Vanis (2012-12-01 11:18:18 )
Zdravim v pulce unora se chystame s kolegou pracovne do Ghany asi tak na mesic od jedne ceske firmy pro kterou delame melo by to byt do Accry hlavniho mesta a popravde nejvetsi strach mam s tech nemoci budeme ockovani toje jasne a sebou antimalarika ale i tak se chci zeptat na co si davat nejvetsi pozor a rad bych se sesel s nekym s Cech v Accre dekuji
[17] honza (2013-12-24 21:37:18 )
Dobry den tak jmeno prezidenta je jine,zil sem pul roku v dzungli s domorodcive vesnici manson krain na uzemi ashanti tito domorodci jsou velmi zli lide nebezpeci prepadeni je zde patricne celodeni a aniz by clovek nejel s ochrankou neni zde mozne pohybovat se sam hodi vam kladu pred auto a chteji vas okract,provozuji zde cernou magii ktera je bohuzel v africe velmi ucina a funguje mel sem tu cest vyskouset si to na vlastni kuzi verte zacnete byt z niceho nic velice nemocni,a to je jen to nejmensi jelikoz svete div se i had usiloval o muj zivot a ne jednou ale to je jen stripek z meho zazitku v ghane.
[18] Adéla (2014-11-29 10:53:25 )
Ahoj našla jsem si tady v Česku kluka ale je z Ghanny zTemy no chtěla bych se tam sním někdy podívat odkud on pochází.Slyšela jsem že je tam krásně.
[21] Růžena Modlová (2016-02-17 23:52:23 )
odpověď na komentář [18] autora: Adéla:
Zdravím vás, zajímalo by mne, jak jste realizovala cestu a pobyt v Ghaně - Tema - chystám se tam sama za pár týdnů, myslíte, že sama zvládnu na hotelu v Tem 9 dnů pobyt v hotelu? A jak je nebezpečné se do Temy dostat z letiště později večer (23.00 hodin gh.času), nebo raději z bezpečnostních důvodů zůstat do rána na letišti ? Děkuji, pokud dáte zprávu. Růžena Modlová
[22] Růžena (2016-07-16 19:15:32 )
odpověď na komentář [1] autora: Roman Dvořáček:
Vážený pane, dostala jsem se do podvodu od Ghanských pašeráků zlata, kteří pod záštitou OSN (údajně) pašují výsluhové balíčky (v hodnotách i kolem půl miliardy korun-např.45 kilo zlata + 550.00O Uero,+125.00 USD - posílají to českým ženám a potom je vydírají.Hackeři (ghanští podvodníci v přístavu Tema) oslovují an seznamkách české ženy. Dáváme se dohromady a máme spoustu materiálů, dokladů o zaslaných penězíchm do Accra - tam se přece musí Western službě vybírat na skutečný doklad. Na koho se máme obrátit - na velvyslankyni, nebo jak se pan Martin jmenuje příjmením. Potřebovaly bychom člověka, který se dostane a ví, jak toto nahlásit na FBI - máme asi 25 vysoce postavených americlkých vojáků, co přes Ghanu chtěli propašovat balík. Každý jde do důchodu a každý je sám, opuštěný. Tady je těch trestních oznámení mraky, takže by se s tím ohlo něco dělat, ale musí se začít tam, kde toto začíná a to je přístav TEMA. Prosíme (je nás více,které pátráme-protože naše policie nechrání ani nepomáhá, směje se, že nemáme být blbé,,,) ale když už jsme některé blbé byly, nemusí doplatit dfalší, protože toto jsoum závažné trestné činy, kdy padělávají dokumenty jak ze Ghany, tak tady českých institucí. Pokud byste dal e-mail-pošlu nějaké dokumenty. Napíši sice e-mail naší velvyslankyni - co se děje v Accra - nedávno zabavili 26,6 kilo zlata v Istanbulu a řešil to prezident. Já mám údajně na cestě pro američana těch 45 kilo zlata... Chceme udělat STOP tomuto velkému internetovému podvodu - jen v Česku to jsou obrovské peníze, které jsou odesílány Western službou, nebo Money, ale dají i číslo účtu. Jsem ve spojení několika podvedených žen, prosím, poraďte, jak se dostat k panu Martinovi, protože možná paní velvyslankyně, ač pochází ze stejného města jako já, že se s tím bude zabývat. Děkuji za případnou odpověď. Růžena

Diashow Aljaska 2017