navigace: svět: Asie: Gruzie

Gruzie

státní vlajka vlajka: Gruzie, Gruzie státní znak znak: Gruzie, Gruzie státní hymna

Tavisupleba

další mapy

Perry-Castañeda Library: mapy Gruzie

oficiální/originální název země

საქართველო, Sakartvelo

rozloha

69700 km2

hlava státu

prezident Michail Saakašvili

polit. systém

republika

územní uspořádání

v rámci Gruzie existuje 53 provincií, dvě autonomní republiky - Ajarská a Abcházská a autonomní oblast jižní Ossetie.

hlavní město

Tbilisi

jazyk

gruzínština, ruština, jazyky etnických menšin (abcházština, osetština,...)

náboženství, církve

gruzínská pravoslavná církev, ruská pravoslavná církev (celkem asi 75%), Islám (asi 11%)

čas, časová pásma

GMT + 3

Letní čas začíná na konci března, končí na konci října

měna

Lari

elektrický systém

220 V / 50 Hz

plug_c.gif tel. předčíslí

00995

aktualizováno: 13.01.2007 | nahoru

doklady, víza

Gruzie zrušila vízovou povinnost pro občany ČR s platností od 15. června 2005. Toto opatření umožňuje vstup a pobyt na území Gruzie po dobu do 90 dnů, a to i při cestách s nevýdělečným (např. studium, soukromý účel, turistika apod.) i výdělečným účelem.

zastoupení ČR v zahraničí:
Embassy of the Czech Republic, Chavchavadze Ave., 37-block VI, Tbilisi 0162; tel: 00995/32/916740-42, fax: 00995/32/916744; e-mail: tbilisi@embassy.mzv.cz, web: www.mzv.cz/tbilisi; provozní hodiny úřadu: pondělí - pátek: 08.30 - 17.00

aktualizováno: 16.04.2008 | nahoru

bezpečnost

V Gruzii jsou dvě pro cizince nebezpečné oblasti - Abchazie a Jižní Osetie. Gruzínská strana nedovoluje cizincům vstup do těchto oblastí. Ve výjimečných a odůvodněných případech je nutné o povolení předem požádat MZV Gruzie. Pokud cizinec při žádosti o vízum uvede, že hodlá navštívit uvedené oblasti a nemá toto povolení, je mu odmítnuto udělení víza. ZÚ Tbilisi důrazně nedoporučuje českým občanům ani pohyb na území sousedících s těmito oblastmi a v Achmetském lese (na jeho území se nachází Pankinská soutěska), protože se zde pohybují různé kriminální skupiny, od kterých hrozí nebezpečí únosu s cílem získání výkupného. Ze stejných důvodů není bezpečná i návštěva Svanetie. Místa mimo hlavní město Tbilisi se doporučují navštěvovat s místním průvodcem.

V ostatních oblastech Gruzie je situace klidná, avšak z bezpečnostního hlediska též poměrně složitá. Je nutné dodržovat zvýšená bezpečnostní opatření a pokud možno jednotlivě nevycházet v nočních hodinách. Dále je nutné mít se na pozoru před kapesními zloději - množí se případy napadení bodnými či sečnými zbraněmi. Pokud občan ČR hodlá cestovat do Gruzie autem, je třeba vždy nechávat auto na hlídaném parkovišti. Krádeže aut jsou v Gruzii zcela běžné. Občané Gruzie se k českým občanům chovají velice přátelsky, nesnášejí však hrubost, kterou tvrdě trestají. Proto doporučujeme vyhýbat se jakýmkoliv projevům hrubosti. (informace MZV ČR)

aktualizováno: 28.12.2005 | nahoru

přečtěte si...

Kulturní večery v rámci sbírky na podporu centra pro mentálně postižené v Gruzii - „Čveni sachme“ – tak se jmenují dva benefiční večery s gruzínskou tématikou, které proběhnou v rámci sbírky na podporu centra pro mentálně postižené v gruzínském Qedeli. Večery organizují dvě Češky, které na místě pracovaly jako dobrovolnice, záštitu nad sbírkou převzala Nadace Divoké Husy.

Vardzia - aneb jak se pije v Gruzii - Jedním z nejkrásnějších míst Gruzie je určitě jeskynní komplex Vardzia. Nachází se v pohoří Malý Kavkaz na jihu Gruzie, kousek od tureckých hranic. Na mapě to vypadá, že to je celkem významné městečko. Ve skutečnosti to není ani vesnice, spíš samota v horách, kde je jeden „hotel“ a několik obytných stavení. Za sovětských dob sem jezdilo asi turistů docela dost, poněvadž je tu k vidění i velikánský chátrající hotelový komplex ze starých časů. Po rozpadu SSSR sem moc turistů nezavítalo. Ale dnes je opět Vardzia často navštěvovaným místem. Jezdí sem turisté z Gruzie i ze zahraničí.

Svanetie - Možná nejkrásnější část celé Gruzie se nachází na severozápadě země a nazývá se Svanetie. Je to nádherná oblast vklíněná mezi nejvyšší hřebeny Velkého Kavkazu, z nichž některé jsou vyšší než 5 000 metrů. Svanové jsou národ, který tuto oblast obývá. Jejich řeč je vzdáleně příbuzná gruzínštině a řadí se spolu s ní do jazykové rodiny kavkazských jazyků.

Kazbegi - Kazbegi je malé horské městečko nebo spíše vesnice v severní Gruzii poblíž hranice s Ruskem. Leží přímo pod nádhernou horou Kazbek (5033 m.n.m.). Atraktivní horská poloha pod hřebenem Velkého Kavkazu přímo předurčuje Kazbegi k turistice. A skutečně, turistů je tu spoustu, Gruzínců i zahraničních návštěvníků. Narozdíl třeba od Svanetie je tato oblast lehce dostupná maršrutkou přímo z Tbilisi.

Tbilisi - Hlavní město Gruzie má asi 1,7 milionu obyvatel. Je o něco větší než Jerevan a o málo menší než Baku, z hlavních měst Gruzie, Arménie a Ázerbájdžánu se mi ale líbilo nejvíc. Je v něm hodně historických památek, které jsou soustředěny na poměrně malé ploše ve starém městě. Osu města tvoří řeka Mtkvari, známější u nás pod jménem Kura. Najdete tu ale i široké bulváry s mnoha obchody jako v jakémkoliv jiném velkém městě, nechybí ani moderní architektura.

Na téma Gruzie je k dispozici celkem 9 článků. Zobraz všechny.

vaše zkušenosti

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Vaše komentáře:

[1] Petr D. (2007-07-05 15:42:04 )
Pro ty z vas, kdo se chystate jako ja jet busem z Istanbulu do Gruzıe (jedu konkretne do Batumı): Z Istanbulu to jezdı z autobusoveho nadrazı Emnıyet Otogar, coz je kousek od zastavky tramvaje Aksaray. Anı mnoho mıstnıch o nem nevı, je tu v ruske ctvrtı. Hlavne nesplest s Otogarem - coz je hlavnı bus nadrazı o dost dal od centra, na ktere me mıstnı s dobrym umyslem posılalı (a ja je pak v duchu posılal uplne nekam jınam :-)
[2] Petr (2007-07-13 17:12:05 )
Chybi tu kolonka Armenie, tak to pisu sem : Aktualne z Jerevanu: vizum stale lze dostat na hranicich za 30 USD a bylo to bez problemu. Centrum Jerevanu je neuveritelne zive az do pulnoci, kam se hrabe Praha. Ceny mirne nizsi nez u nas, krome ubytovani. Probiha zde intenzivni vystavba, tak za 5 let to tu bude vypadat uplne jinak, vsude jeraby...Hranice mezi Gruzii a Armenii (jel jsem pres prechod Bavra) je asi ve vysce 2000 m.n.m., zadne mesto, jen zavora a zatimco z gruzinske strany je to spis tankodrom, tak z armenske strany, hned za zavorou, zacina asfaltka...V Jerevanu je ted hrozne vedro, rekl bych aspon 35 stupnu...
[3] Petr (2007-07-19 20:21:37 )
Aktualne z Tbilisi: je to moc krasne mesto, spoustu historickych kostelu i mesita a synagoga, sirne lazne, pevnost. Narozdil od Jerevanu je to tu celkem rozvinute i mimo centrum. Problem je pouze ubytovani - bydlim v "hotelu" na autobusovem nadrazi Ortachala za cca 260 korun a je to celkem ruina. Jidlo a doprava levnejsi nez u nas.
[4] Terezie (2009-07-21 16:13:43 )
Kdo se chystáte do pohraničí, například na trek Omalo - Shatili, měli byste se registovat na úřadě již v Tbilisi (prý snad na letišti). Byli jsme tam začátkem července a vojáci nás upozornili na tuto povinnost a požádali nás, ať to vyřídíme dalším. Jinak vojáci, stejně jako všichni Gruzinci jsou velmi přátelští a ochotní pomoci.
[5] peter (2009-08-18 08:16:17 )
odpověď na komentář [4] autora: Terezie:
ahoj Terezo, prave tento trek planujeme podniknout cca za 3 tydny, tak mne zajima, jak tolerantne pristupuji vojaci k turistum, ktery se neregistrovali. Pochopil jsem tedy, ze to je i Vas pripad. Jinak pod "uradem" mas na mysli urad pohranicne policie?
[6] Martina (2010-07-02 03:26:13 )
Vrátila jsem se z Gruzie ani ne pred mesicem a byla jsem sokovana nad krasami teto zeme,hory, priroda,skveli lide a taky super jidlo...je mi lito,ze tam stale vladne takova chudoba a spousta deti je na ulici,zadny socialni system,ale tato zeme,ma opravdu co nabidnout,skoda,ze pro turisty neni tak lakava jako pro cechy napr.Chorvatsko:)nejvic me ucarovala Kazbegi,nic krasnejsiho jsem nevidela,ale Tbilisi ma taky neco do sebe,stare ulicky a take spousta kostelu,hrad a uplne nejvic me ucarovala nocni Tbilisi je to opravdu velky zazitek,jestli jste dobrodruzi a hledate neco vyjimecneho tak se nebojte objevit tuto prekrasnou zemi Gruzii.
[7] tim (2011-06-23 15:29:27 )
georgia no asia. georgia is evropa.
[8] Jana (2012-01-06 12:26:29 )
odpověď na komentář [6] autora: Martina:
Přečetla jsem si vaše vzpomínky na Gruzii a chtěla bych znát bližší podrobnosti vašeho výletu. Chystáme se v červenci t. r. 4 ženy soukromě bez cestovky do Gruzie, veškeré postřehy, zkušenosti by se nám moc hodily. Budu moc ráda, když mi napíšete. Děkuji Jana
[9] Kuřbič (2012-01-16 14:43:03 )
odpověď na komentář [8] autora: Jana :
Dobrý den,
i já reaguji na váš článek.
Jsme sice 4 muži:)
Rádi bychom se zastavili i na pár místech v Arménii, máte prosím nějaká místa, která se tzv.Nesmí minout?
Díky
[10] Jirka (2013-05-03 08:39:15 )
Ahoj,pokud se někdo chystáte do Gruzie, není problém vám na e-mail zodpovědět jakoukoliv otázku. Jsem tady autem už osm měsíců :)
[11] Renek (2013-05-04 23:53:30 )
odpověď na komentář [10] autora: Jirka:
Ahoj, rád bych nějaká infa o Gruzii, chystám se v červnu na moto. Zajímají mě hlavně místa kam se podívat, místa kam raději nelézt, bezpečnost, infrastruktura atd. Budu spát většinou ve stanu, někde bokem, jedu sám, tak bych rád věděl do čeho jdu.
[12] Jitka (2013-05-16 16:23:40 )
odpověď na komentář [10] autora: Jirka:
Ahoj, v červenci se chystáme do Gruzie letecky. Napadlo mě, že bychom si mohli půjčit auto, ale nevím, jestli to není moc riskantní a jak to tam je vůbec s dopravou. Zase by byl člověk mobilní atd. Kdybys měl i nějaké typy, kam určitě jet, budu jen ráda. Díky moc a hezký den, Jitka.
[13] Rene Sliwka (2013-08-12 18:13:09 )
odpověď na komentář [10] autora: Jirka:
Ahoj, v září se chystáme do Gruzie a Armenie na motorkách, žádný průvodce v češtině u nás není k dispozici tak pomůže každá rada a informace od zkušenějšího - mohl by jsi nám poradit nějaké zajímavosti, trasy,ubytování atd.Předem děkuji

Diashow Aljaska 2017