navigace: svět: střední Amerika a Karibik: Guatemala

Guatemalská republika

státní vlajka vlajka: Guatemala, Guatemalská republika státní znak znak: Guatemala, Guatemalská republika státní hymna

Guatemala Feliz

oficiální/originální název země

República de Guatemala

rozloha

108 890 km2

hlava státu

Óscar Berger, prezident

polit. systém

republika

územní uspořádání

22 departamentů: Alta Verapaz, Baja Verapaz, Chimaltenango, Chiquimula, El Progreso, Escuintla, Guatemala, Huehuetenango, Izabal, Jalapa, Jutiapa, Peten, Quetzaltenango, Quiche, Retalhuleu, Sacatepequez, San Marcos, Santa Rosa, Solola, Suchitepequez, Totonicapan, Zacapa

hlavní město

Guatemala City

jazyk

španělština, angličtina, němčina, indiánské jazyky (oficielně uznáváno 23 indiánských jazyků)

náboženství, církve

křesťané, domorodá náboženství

čas, časová pásma

GMT - 6

nedochází k posunu zimního a letního času

měna

1 quetzal (GTQ) = 100 centavů

elektrický systém

120V / 60Hz

plug_ab.gif tel. předčíslí

00502

aktualizováno: 13.01.2007 | nahoru

doklady, víza

Občan ČR, držitel platného cestovního pasu či cestovního průkazu, může vstoupit na území Guatemalské republiky bez víza a pobývat na něm po dobu nepřesahující 90 dnů ode dne vstupu, pokud se nejedná o výdělečnou činnost. Občané ČR, kteří hodlají pobývat na území Guatemalské republiky po dobu delší než 90 dnů nebo tam vstupují za účelem výdělečné činnosti či řádného denního studia, si musí předem opatřit odpovídající povolení a víza na velvyslanectví Guatemaly ve Vídni.

Při vstupu na území Guatemalské republiky je vyžadován nákup „Turistické karty“ v ceně 10 USD, které jsou k dispozici na mezinárodním letišti v hlavním městě a na silničních hraničních přechodech. Přihlašovací povinnost pro turisty neexistuje.

Guatemala: ambasáda, zastupitelský úřad země v ČR:
Konzulát Guatemalské republiky, Hrusická 2513, 141 00 Praha 4; tel: 272 761 416, 272 771 416, fax: 272 761 416, e-mail: hubeny.rs@comp.cz

zastoupení ČR v zahraničí:
Consulado Honorario de la República Checa, (honorární konzulát), 21 Avenida A 0-89, zona 15, Vista Hermosa II, Ciudad de Guatemala, 01015, Guatemala, tel: 00502/3690465, fax: 00502/3693995, e-mail: jguzman@guate.net.gt

aktualizováno: 28.12.2005 | nahoru

zdraví

Zdravotní péče je v Guatemale na dobré úrovni, avšak finančně náročná. První pomoc v případě úrazu zajišťuje guatemalský Turistický institut. Před cestou do Guatemaly doporučujeme uzavřít světové zdravotní pojištění, náklady na ošetření je však třeba platit hotově, přičemž následná refundace pojišťovnou je možná pouze tehdy, byl-li turista ošetřen ve smluvním zdravotnickém zařízení mezinárodní pojišťovny. (informace MZV ČR)

aktualizováno: 28.12.2005 | nahoru

bezpečnost

V Guatemale se v poslední době značně zhoršila bezpečnostní situace, často dochází k únosům, napadení a okradení cizinců. Doporučujeme cestovat pouze ve dne, vyhýbat se osamělým místům, nocovat pouze v hotelu, ne v přírodě či v odstaveném autě, nenechávat osobní věci bez dozoru. Před odjezdem je vhodné opatřit si fotokopie cestovního pasu, víz, letenek, dokladů k pojištění a tyto kopie uschovat stranou od originálů. Případně zaslat tyto kopie na Velvyslanectví ČR v Mexiku nebo navštívit Honorární konzulát ČR v Guatemale.

Na některých místech v Guatemale (především mezi indiánským obyvatelstvem) je nebezpečné fotografovat. V nedávné minulosti došlo k několika případů, kdy z tohoto důvodu byli turisté vesničany fyzicky napadeni.Vždy je nutné předem fotografovanou osobu nebo majitele fotografovaného objektu požádat o svolení. Ve většině případů, je za fotografii nutné zaplatit.

Update 10/2002 - politická a bezpečnostní situace v zemi je velmi napjatá, občanské milice a rolníci protestují po celé zemi, protesty jsou často spojeny s blokádou důležitých silničních tahů. Těžkosti mohou být očekávány i na hraničních přechodech s Mexikem, Hondurasem i Salvadorem.

aktualizováno: 28.12.2005 | nahoru

přečtěte si...

Mexico, Guatemala, Belize: Guatemala - banditi a sopky, plavba přes jezero Atitlán, Antigua, Guatemala City, banánové plantáže Del Monte, Livingstone a koupání v moři, návštěva Tikalu

vaše zkušenosti

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Vaše komentáře:

[1] Katka (2011-10-28 20:04:17 )
Dobrý den. Minulý rok jsem jela do Guatemaly. Hned po příletu jsem byla, kousek od letiště, unesena v autě třemi ozbrojenými muži, kteří mi "naštěstí" jen všechno ukradli... Ostatním turistům doporučuji brát s sebou jen malý finanční obnos, místo něj jen kreditní karty (těmi ve velkých městech můžete platit víceméně všude). Také se nespoléhejte na místní policii, kterou jsem nakonec za pomoci mých guatemalských přátel musela uplatit, aby mi na psacím stroji napsala alespoň potvrzení o odcizení pasu. Spolupráce s konzulátem byla ovšem bezproblémová.
Jinak je Guatemala krásná země, takže pokud se nebudete zdržovat v hlavním či jakémkoli větším městě a nebudete venku v noci, jistě vás její jisté kouzlo také dostane. Pokud se ale nebudete vyskytovat jen v přírodě a po památkách, očekávejte, že uvidíte ozbrojené lidi všude kolem vás a nebo že budete, v lepším případě, okradeni. Situace se bohužel nelepší, proto bych doporučovala být v zemi s někým místním...
[2] Martin (2011-10-31 16:16:41 )
odpověď na komentář [1] autora: Katka:
Já bych to neviděl tak tragicky. Byl jsem tam letos v lednu a kromě guate city mi přišla bezpečnostní situace velmi dobrá. Ano je tam vidět více ozbrojených policistů a občas i vojáků nebo i obyčejných sekuriťáků, ale ty jsou naopak pro ochranu. V zemi jsem na žádném místě kromě hlavního města neměl pocit ohrožení. A pokud se budete pohybovat po turistických lokacích (Antigua, Attitlán,Petén tikal,chichi nebo huehue) tak tyto místa bych se nebál označit vyloženě za bezpečná). Samozřejmě při příletu je třeba dbát na opatrnost. Neb je jasné že nově přilétnuvší turista má mnoho penez v keši a chudé taxikáře to může zlákat, obzvlášť pokud se jedná o samotnou ženu, jak psala slečna Katka. Ale pokud si dáte pozor a alespon na první cestě nemůže se nic stát. (PS mě první cesta v panamě také stála 200 doláčů, doporučení: stopovat na dálnici v noci z letiště je asi fakt kravina) :-)

Diashow Aljaska 2017