navigace: svět: Afrika: Guinea-Bissau

Republika Guinea-Bissau

státní vlajka vlajka: Guinea-Bissau, Republika Guinea-Bissau státní znak znak: Guinea-Bissau, Republika Guinea-Bissau státní hymna

Esta é a Nossa Pátria Bem Amada

oficiální/originální název země

República da Guiné-Bissau

rozloha

36 120 km2

hlava státu

João Bernardo Vieira, prezident (od října 2005)

polit. systém

republika

územní uspořádání

9 regionů: Bafata, Biombo, Bissau, Bolama, Cacheu, Gabu, Oio, Quinara, Tombali

hlavní město

Bissau

jazyk

portugalština, kreolština, francouština

náboženství, církve

původné přírodní náboženství (asi 55%), muslimové (40%), křesťané (55)

čas, časová pásma

GMT

nedochází ke změně letního a zimního času

měna

Západoafrický CFA Frank

elektrický systém

220 V / 50 Hz

plug_c.gif tel. předčíslí

00 245

aktualizováno: 13.01.2007 | nahoru

doklady, víza

Pro vstup do země je nutný platný pas a vízum, které je možno získat na konzulárním zastoupení G-B v jiné západoafrické zemi.

Guinea-Bissau: ambasáda, zastupitelský úřad země v ČR:
Guinea Bissau nemá konzulární zastoupení v ČR:
Velvyslanectví Republiky Guinea-Bissau, Avenue Franklin Roosevelt 70, Brussels 1050, Belgium, tel: 00322-6470890, fax: 00322-6404312

zastoupení ČR v zahraničí:
ČR nemá v zemi konzulární zastoupení. Guinea Bissau je konzulárně pokryta českým velvyslanectvím v Ghaně:
Embassy of the Czech Republic, Kanda Highway No. 2, House No. C 260/5, Kanda, Accra P.O.Box 5226, Ghana; tel: 0023321/223540, 247282, fax: 0023321/225337 e-mail: accra@embassy.mzv.cz, accraczemb@ighmail.cz; web: http://www.mzv.cz/accra (připravuje se)

aktualizováno: 18.05.2006 | nahoru

zdraví

Nejčastějšími příčinami onemocnění cestovatelů v oblasti západní Afriky jsou infekce získané nedostatečnou hygienou (jídlo, pití) a infekce přenášené hmyzem. Tyto infekce se mohou projevovat růjmy a zvracením (E. coli, salmonela, cholera, a parazité), horečkou (tyfus, toxoplasmóza) nebo poškozením jater (hepatitida). V celé oblasti západní Afriky (včetně měst) se vyskatuje malárie. Při vstupu do G-B je nutno předkládat mezinárodní očkovací průkaz - vyžaduje se očkování proti žluté zimnici. Díky obecně špatné hygieně existuje relativně vysoké nebezpečí cholery.

aktualizováno: 18.05.2006 | nahoru | zobrazit/skrýt podrobnosti »»

Před odjezdem kontaktujte hygienickou stanici v místě vašeho bydliště, poradí vám, co a jak. Obecně se doporučuje se očkovat proti následujícím nemocem (očkování by měla být provedena 4-6 týdnů před odjezdem):

 • hepatitida A
 • hepatitida B - existuje-li možnost, že můžete přijít do styku s lidskou krví (např. zdravotnický personál nebo sami podstoupíte lékařský zákrok), nebo zůstáváte v oblasti déle než 6 měsíců. Očkovány by měly být všechny děti do 12-ti let.
 • meningitida
 • žlutá zimnice - hodláte-li se pohybovat kdekoliv mimo města (nemáte-li očkovací průkaz, očkování je provedeno přímo na letišti za velmi nejasných hygienických podmínek)
 • vzteklina - existuje-li možnost, že přijdete do styku s domácími nebo divokými zvířaty
 • tyfus
 • doporučuje se obnova očkování proti tetanu, spalničkám a dětské obrně
 • nutná je profylaxe proti malárii

Základní bezpečnostní doporučení:

 • Dodržujte základní hygienu, myjte si často ruce... :)
 • Pijte pouze vodu z bezpečných zdrojů - koupenou vodu v lahvích, minerálky. Nikdy nepijte nápoje s ledem, vyhýbejte se vodě z kohoutku. Není-li možno získat bezpečnou vodu, je nutno použít chemickou desinfekci spolu s fitrem (1 mikronový filtr). Je nutné pít dostatek tekutin (proti dehydrataci), používat ochranu proti slunci (klobouk, krémy, brýle, ...)
 • Jezte pouze jídlo, které je dobře tepelně upravené, nekupujte si jídlo u pouličních prodejců. Nejezte mléčné výrobky u kterých bezpečně nevíte, že byly pasteurizovány.
 • Antimalarika je nutno brát před cestou, během ní i po ní!!!!
 • Je nutno se chránit před hmyzem. V době mezi soumrakem a úsvitem noste dlouhé kalhoty a chraňte si i paže a ostatní odkrytá místa. Používejte repelenty, nanášejte opakovaně (co 4 hodiny). Spěte pod moskytiérami (opět impregnovanými repelentem). Repelent by měl být na bázi DEET - 30%–35% pro dospělé, 6%–10% pro děti. Hmyz přenáší kromě malárie i spavou nemoc, horečku denge, encefalitidu, filariázu, říční slepotu (onchocerciáza)...
 • Nedotýkejte se domácích ani divokých (obzvláště!) zvířat. Tato zvířata (opice, psi, kočky) mohou být přenašeči vztekliny a moru.
 • Udržujte si čisté a suché nohy!!! Existuje značné riziko chycení plísní. Nechoďte bosi!
 • Nikdy se nekoupejte se ve vnitrozemí ve sladkovodních jezerech či řekách. Může dojít k napadení parazity (schistosomiáza, bilharzie), kteří se pokožkou dostanou do krevního oběhu a napadají vnitřní orgány (játra, lymfatické uzliny,...).
 • Při pohlavním styku VŽDY používejte kondom jako ochranu před AIDS a ostatními pohlavními chorobami.

Onemocníte-li v době jednoho roku po návratu z tropické oblasti, vždy oznamte svému lékaři, kde jste byli - může se jednat o onemocnění spojené s vaším pobytem. (další info Center for Desease Control)

bezpečnost

Bezpečnostní situace není příliš dobrá, v zemi proběhla v letech 1998-1999 občanská válka a následovalo několik pokusů o státní převrat (říjen 2000, prosinec 2001). Neustále přetrvávají konflikty se senegalskými povstalci (guinejsko - senegalské hranice, velké množství nášlapných min). Relativně bezpečná je pouze oblast pobřeží. Silně se nedoporučuje cestovat to oblasti v okolí senegalského Casamance, v případě, že cestujete do země právě ze Senegalu, nepoužívejte hraniční přechod Mpack / São Domingos. Protože se situace neustále mění, doporučujeme získat aktuální informace těsně před odjezdem do oblasti.

aktualizováno: 18.05.2006 | nahoru | zobrazit/skrýt podrobnosti »»

novinky 18.05.2006: Vzhledem k opětovnému propuknutí ozbrojeného konfliktu, které vyvolaly útoky separatistických skupin z jiíhosenegalského regionu Casamance na sousední přihraniční oblasti v Guineji-Bissau, Ministerstvo zahraničních věcí České republiky nedoporučuje cestovat do Guineje-Bissau silniční trasou ze Senegalu a pobývat v oblastech na jih od města Ziguinchor (jižní Senegal) a na severu Guineje-Bissau.

historie

V období mezi 13. a 15. stoletím byla oblast dnešní Guineje-Bissau součástí Malijského království. Zatímco místní domorodci pěstovali rýži a vyráběli sůl, Mali bylo jednou z nejmocnějších sil v obchodu s africkým zlatem, na kterém byly některé evropské státy závislé. Jedním ze zájemců byl i portugalský princ Jindřich, který v polovině 15. století vyslal obchodníky na západoafrické pobřeží. Zatímco Mali ztratilo svůj obchodní monopol, pobřežní města a přístavy bohatly na obchodu se zlatem, slonovinou a otroky.

Ke konci 17. století se k portugalcům připojili i britové, francouzi a holanďané a postupně obsadili okolní oblasti. Aby nedocházelo k rozporům co je čí, uspořádaly zainteresované země roku 1885 konferenci, na které si rozdělili sféry vlivu. Portugalcům tak zbyla "správa" Guineje-Bissau, Kapverd, Rovníkové Guineje a území dnešního Mozambiku a Angoly. Koloniální režim byl velmi represivní a v oblasti prakticky nebyl klid, domorodci se snažili neustále bojovat za nezávislost. Nacionalismus a snaha o samostatnost vzrostly po druhé světové válce. V 60. letech 20. století se mnohé bývalé koloniální mocnosti ze západní Afriky stáhly (francouzi a britové) - odchod byl relativně pokojný, byly zachovány jisté obchodní a politické svazky mezi novými africkými státy a bývalými koloniálními mocnostmi. To však neplatilo pro Portugalsko, ve kterém od roku 1926 vládl vojenský režim diktátora Salazara.

Tou poslední kapkou, kterou přetekl pohár, byly pravděpodobně události roku 1959, během kterých bylo v Pidjiguiti zastřeleno asi 50 protestujících dělníků. Začala válka, trvající mnoho let. Hlavní protiportugalskou silou byla socialistická organizace PAIGC (Partido Africano da Independecia da Guiné e Cabo Verde), která s podporou Sovětského Svazu a Kuby v roce 1973 vyhlásila samosprávu na dobytém území. Nový stát byl rychle diplomaticky uznán více než osmdesáti zeměmi (včetně Portugalska), prezidentem se stal bratr vůdce protiportugalského povstání, Luis Cabral.

V roce 1980 se stal prezidentem Joao Vieira poté co byl Luis Cabral svržen. V roce 1998 se generál Ansumane Mane pokusil o státní převrat. Mane, který byl obviněn z prodeje zbraní senegalským rebelům měl podporu armády, prezident Vieira spoléhal na zahraniční podporu Senegalu a Guineje. Civilní válka trvala až do příměří v roce 1999, kdy do země dorazily i mezinárodní jednotky OSN. Po dobu jejich přítomnosti Mane upevnil své pozice a Vieira byl s konečnou platností zbaven svého úřadu. Novým prezidentem byl zvolen Malam Balai Sanhá (květen 1999). Volby v lednu 2000 znamenaly další změnu na pozici hlavy státu. Prezidentem se stal Kumba Yala, jeho vláda však zdaleka není klidná, guinejskou politickou scénou otřásá jeden skandál za druhým...

V září roku 2003 se generál Verissimo Correia Seabre prohlásil prezidentem země po úspěšném státním převratu, který byl zorganizován poté, co (bývalý) prezident Kamba Yale již po několikáté zrušil termín plánovaných parlamentních voleb. Yale rozpustil v listopadu 2002 vládu a slíbil vyhlásit nové volby co nejdříve. Dosud se tak nestalo a politická situace v zemi byla velmi napjatá. Nový prezident prohlásil, že zůstane u moci až do nových voleb, kterých by se měly účastnit všechny politické strany.

Politická situace se pomalu uklidňuje, v říjnu 2005 byl zvolen prezidentem João Bernardo Vieira - bývalý voják a již jednou svržený diktátor. Že by druhá šance?

aktualizováno: 18.05.2006 | nahoru

vaše zkušenosti

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Vaše komentáře:

[1] Vtělenská Marie (2009-11-28 21:26:47 )
adoptovala jsem na dálku černouška, kterému je 9 let a platím mu školu. Chtěla bych vědět jaká je situace v Guinei. Mám o něj starost. Jinak jsem moc ráda, že jsem se dozvěděla o zemi, kde žije informace

Diashow Aljaska 2017