navigace: svět: Afrika: Guinea

Guinejská republika

státní vlajka vlajka: Guinea, Guinejská republika státní znak znak: Guinea, Guinejská republika státní hymna

Liberté

oficiální/originální název země

République de Guineé

rozloha

245857 km2

hlava státu

Musa Dadis Camara

polit. systém

republika

územní uspořádání

8 administrativních regionů rozdělených dále do 33 prefektur (Beyla, Boffa, Boke, Conakry*, Coyah, Dabola, Dalaba, Dinguiraye, Dubreka, Faranah, Forecariah, Fria, Gaoual, Gueckedou, Kankan, Kerouane, Kindia, Kissidougou, Koubia, Koundara, Kouroussa, Labe, Lelouma, Lola, Macenta, Mali, Mamou, Mandiana, Nzerekore, Pita, Siguiri, Telimele, Tougue, Yomou)

hlavní město

Conakry

jazyk

francouština (úřední řeč) a domorodé jazyky (Mandingo, Susu, Fulfulde, Kissi, Basari, Loma, Koniagi, Kpelle, Malinké)

náboženství, církve

islám (85%), křesťanství, tradiční náboženství

čas, časová pásma

GMT

nedochází k posunu zimního a letního času

měna

1 guinejský frank (GNF) = 100 cauri

elektrický systém

220 V / 50 Hz

plug_cf.gif tel. předčíslí

00 224

aktualizováno: 16.04.2009 | nahoru

doklady, víza

Ke vstupu do Guiney je vyžadován platný cestovní pas a vízum. O vízum je možno požádat na Velvyslanectví Guiney v Bonnu, příp. jinde. Doporučuje se před cestou ověřit u příslušného guinejského zastupitelského úřadu, zda se podmínky pro přicestování nezměnily.

Guinea: ambasáda, zastupitelský úřad země v ČR:
Ambasáda Guinejské republiky, Jägerstrasse 67-69, Berlin 10117, tel: 004930-2007 4330, fax: 004930-200 743 333, e-mail: berlin@ambaguinee.de

zastoupení ČR v zahraničí:
Consulat honoraire de la République TchequeCorniche Nord, Siege de GUINOMAR, B.P. 2520, Conakry, République de Guinée, tel: 00224/453799, fax: 00224/452725, e-mail:conakry@honorary.mzv.cz, úřední hodiny: úterý 10.00 - 12.00, čtvrtek 11.00 - 13.00

aktualizováno: 28.12.2005 | nahoru

zdraví

Nejčastějšími příčinami onemocnění cestovatelů v oblasti západní Afriky jsou infekce získané nedostatečnou hygienou (jídlo, pití) a infekce přenášené hmyzem. Tyto infekce se mohou projevovat růjmy a zvracením (E. coli, salmonela, cholera, a parazité), horečkou (tyfus, toxoplasmóza) nebo poškozením jater (hepatitida). V celé oblasti západní Afriky (včetně měst) se vyskatuje malárie. Při vstupu do země je nutno předkládat mezinárodní očkovací průkaz - vyžaduje se očkování proti žluté zimnici.

aktualizováno: 28.12.2005 | nahoru | zobrazit/skrýt podrobnosti »»

Před odjezdem kontaktujte místní hygienickou stanici, poradí vám, co a jak. Obecně se doporučuje se očkovat proti následujícím nemocem (očkování by měla být provedena 4-6 týdnů před odjezdem):

 • hepatitida A
 • hepatitida B - existuje-li možnost, že můžete přijít do styku s lidskou krví (např. zdravotnický personál nebo sami podstoupíte lékařský zákrok), nebo zůstáváte v oblasti déle než 6 měsíců. Očkovány by měly být všechny děti do 12-ti let.
 • meningitida - v oblastech západní Etiopie v době od prosince do června
 • žlutá zimnice - hodláte-li se pohybovat kdekoliv mimo města (nejste-li očkováni, většinou vás ani nepustí do země)
 • vzteklina - existuje-li možnost, že přijdete do styku s domácími nebo divokými zvířaty
 • tyfus
 • doporučuje se obnova očkování proti tetanu, spalničkám a dětské obrně
 • nutná je profylaxe proti malárii

Základní bezpečnostní doporučení:

 • Dodržujte základní hygienu, myjte si často ruce... :)
 • Pijte pouze vodu z bezpečných zdrojů - koupenou vodu v lahvích, minerálky. Nikdy nepijte nápoje s ledem, vyhýbejte se vodě z kohoutku. Není-li možno získat bezpečnou vodu, je nutno použít chemickou desinfekci spolu s fitrem (1 mikronový filtr). Je nutné pít dostatek tekutin (proti dehydrataci), používat ochranu proti slunci (klobouk, krémy, brýle, ...)
 • Jezte pouze jídlo, které je dobře tepelně upravené, nekupujte si jídlo u pouličních prodejců. Nejezte mléčné výrobky u kterých bezpečně nevíte, že byly pasteurizovány.
 • Antimalarika je nutno brát před cestou, během ní i po ní!!!!
 • Je nutno se chránit před hmyzem. V době mezi soumrakem a úsvitem noste dlouhé kalhoty a chraňte si i paže a ostatní odkrytá místa. Používejte repelenty, nanášejte opakovaně (co 4 hodiny). Spěte pod moskytiérami (opět impregnovanými repelentem). Repelent by měl být na bázi DEET - 30%–35% pro dospělé, 6%–10% pro děti. Hmyz přenáší kromě malárie i spavou nemoc, horečku denge, encefalitidu, filariázu, říční slepotu (onchocerciáza)...
 • Nedotýkejte se domácích ani divokých (obzvláště!) zvířat. Tato zvířata (opice, psi, kočky) mohou být přenašeči vztekliny a moru.
 • Udržujte si čisté a suché nohy!!! Existuje značné riziko chycení plísní. Nechoďte bosi!
 • Nikdy se nekoupejte se ve vnitrozemí ve sladkovodních jezerech či řekách. Může dojít k napadení parazity (schistosomiáza, bilharzie), kteří se pokožkou dostanou do krevního oběhu a napadají vnitřní orgány (játra, lymfatické uzliny,...).
 • Při pohlavním styku VŽDY používejte kondom jako ochranu před AIDS a ostatními pohlavními chorobami.

Onemocníte-li v době jednoho roku po návratu z tropické oblasti, vždy oznamte svému lékaři, kde jste byli - může se jednat o onemocnění spojené s vaším pobytem. (další info Center for Desease Control)

bezpečnost

Bezpečnostní situace v zemi je špatná, vláda a její orgány nemají příliš vliv nad tím, co se děje mimo hlavní město. Doporučuje se obecně necestovat sám. Také se nedoporučuje jezdit v noci autem, ani vycházet pěšky. Silnice jsou navíc až na výjimky nekvalitní a nebezpečné. Hlavní město Konakry je relativně bezpečné, v ostatních částech země existuje menší či větší bezpečnostní riziko, včetně nebezpečí únosů. (informace MZV ČR)

aktualizováno: 28.12.2005 | nahoru | zobrazit/skrýt podrobnosti »»

novinky 13.02.2007: Guinejský prezident Lansana Conte vyhlásil v zemi "stav ohrožení" a požádal armádu, aby "udělala pořádek". Ozbrojené nepokoje v zemi jsou vyvrcholením stávek, které minulý měsíc organizovaly různé odborové organizace a jejichž cílem bylo právě odvolání prezidenta.

vaše zkušenosti

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Vaše komentáře:

[1] Zbyněk Kňourek (2007-01-18 14:12:34 )
Zdravím Vás, mám zájem o informace týkající se jazyka susu...základní slovní zásobu, slovník, literaturu...
Děkuji za zprávu. Zbyněk K

Jinak situace je o něco lepší než popisujete.
[2] Pavel (2007-01-18 23:31:18 )
odpověď na komentář [1] autora: Zbyněk Kňourek:
Zdravím, podařilo se mi vygooglovat pouze toto:
http://archive.phonetics.ucla.edu/Language/SUS/SUS.html

plus pár zdrojů k africkým jazykům obecně:
http://goto.glocalnet.net/maho/webresources/mande.html
http://home.acceleration.net/clark/Links/Lexicon.htm
http://members.tripod.com/rjschellen/Aflinks.htm

Snad to k něčemu bude. Podle mě není problém kontaktovat Guinejskou ambasádu v německu, velmi pravděpodobně Vám rádi poskytnou další údaje. Klidně bych zkusil i český konzulát v Conakry.

Jinak pokud máte nějaké konkrétní informace ke Guinei nebo jiným africkým zemím, dejte mi prosím vědět, velmi bych uvítal jakékoliv upřesní. Díky...
[4] šárka (2009-04-14 09:48:32 )
Ahoj, situace je opravdu o něco lepší...
současným prezidentem není Lansana Conté (zemřel koncem roku 2008), ale Musa Dadis Camara, ktarý by měl do dvou let národ dovést ke svobodným volbám. Je to tedy pouze dočasný prezident a na post prezidenta za dva roky nechce sám kandidovat.
Jinak si nejsem jistá, ale myslím, že mezi domorodé jazyky patří ještě jazyk Malinké
[5] Pavel (2009-04-16 03:11:26 )
odpověď na komentář [4] autora: šárka:
díky za informaci, upravil jsem.
[6] anonym (2012-03-13 13:04:55 )
odpověď na komentář [4] autora: šárka:
... a taky Fulani, mám manžela z Guineje :-)

Diashow Aljaska 2017