navigace: svět: Evropa: Nizozemí (Holandsko)

Nizozemské království

státní vlajka vlajka: Nizozemí (Holandsko), Nizozemské království státní znak znak: Nizozemí (Holandsko), Nizozemské království státní hymna

Wilhelmus van Nassauwe

další mapy

Perry-Castañeda Library: Netherlands maps

oficiální/originální název země

Koninkrijk der Nederlanden

rozloha

41500 km2

hlava státu

královna Beatrix Wilhelmina Armgard, ministerský předseda Jan Peter Balkenende

polit. systém

konstituční monarchie

územní uspořádání

12 provincií: Friesland, Groningen, Drenthe, Overijssel, Flevoland, Gelderland, Utrecht, Noord-Holland, Zuid-Holland, Zeeland, Noord-Brabant, Limburg

hlavní město

Amsterdam, Haag (sídlo vlády)

jazyk

holandština, fríština, naprosto bez problémů se domluvíte anglicky

náboženství, církve

římskokatolické (35%), protestantské (25%), islám (5%)

čas, časová pásma

GMT + 1

měna

euro

elektrický systém

230V / 50Hz

plug_cf.gif tel. předčíslí

00 31

aktualizováno: 17.01.2007 | nahoru

doklady, víza

Občan ČR může vstupovat a pobývat na území ostatních členských států EU bez zvláštních omezení, a to pouze na základě platného cestovního dokladu nebo průkazu totožnosti. Jako cestovní doklad je možné používat občanské průkazy typu identifikační karty vydané po roce 1993, tzn. od vzniku České republiky. Od 1.1.2006 nabývá účinnosti novela zákona o cestovních dokladech (č. 559/2004 Sb.), podle které lze k opuštění území ČR k cestě do států EU jako cestovní doklad použít občanské průkazy se strojově čitelnými údaji, vydávané od roku 2000, pokud nemají oddělenu vyznačenou část (tj. bez odstřiženého rohu). (informace MZV ČR)

Nizozemí (Holandsko): ambasáda, zastupitelský úřad země v ČR:
ZÚ Nizozemského království, Gotthardská 6/27, 160 00 Praha 6 - Bubeneč, tel: 233 015 200, fax: 233 015 254, e-mail: nlgovpra@ti.cz, úřední hodiny: 09.00 - 17.00

zastoupení ČR v zahraničí:
Embassy of the Czech Republic, Paleisstraat 4, 2514 JA Den Haag, The Netherlands, tel: 003170/3469712, 3647638, fax: 003170/3563349, e-mail: hague@embassy.mzv.cz, web: http://www.mzv.cz/hague

aktualizováno: 28.12.2005 | nahoru

bezpečnost

Přestože Nizozemsko je považováno za bezpečnou zemi, doporučuje se zvýšená ostražitost a chránění zejména peněženek, cestovních dokladů, kamer a fotoaparátů. Nedoporučuje se nocovat volně v přírodě na místech, která nejsou k tomu určena (např. v parcích, pod mosty a pod.).

aktualizováno: 28.12.2005 | nahoru

přírodní podmínky

Nizozemí disponuje plochým a členitým pobřežím, které je lemované pásmem písečných přesypů. Na severu se nacházejí Západofríské ostrovy, které jsou od pobřeží odděleny jen za přílivu. Povrch je nížinný. Část Nizozemí leží pod úrovní mořské hladiny. Existuje zde jediná pahorkatina Vaalserberg (320 m n. m.), která leží v provincii Limburg. Řeka Rýn vytváří rozsáhlou deltu s rameny Lek, Issel a Waal. Rýn dále dělí pevninu na velké ostrovy a ústí společně s řekami Maas a Šeldou do Severního moře. Celá země je protkána hustou sítí kanálů. Nizozemí disponuje mírným, oceánským a značně vlhkým a větrným podnebím. V hlavním městě je průměrná lednová teplota 2°C a průměrná červencová teplota 17 °C. Ročně spadne 900 mm srážek.

aktualizováno: 28.12.2005 | nahoru

historie

Současné území Nizozemska bylo obývano ve starověku keltskými a germánskými kmeny. Většina území se do 8. století stala součástí Franské říše. V 10. století začala vznikat hrabství a církevní panství. Část jich pak připadla Habsburkům a dále pak jejich španělské větvi. Netolerantní postupy tehdejších španělských vládců vedly k protišpanělskému povstání. V šestnáctém století vznikla ze severonizozemských provincií Utrechtská unie, která sesadila španělského krále a vyhlásila nezávislost. V roce 1648 bylo Nizozemsko uznáno jako stát. V 17. století prohrálo Nizozemí s Anglii tři války. Po Velké francouzské revoluci byla část jeho území anektována Francií. V roce 1815 Nizozemsko spolu s Rakouským Nizozemím vytvořilo Spojené království nizozemské. V roce 1830 se osamostatnila Belgie. Během 1. světové války bylo Nizozemsko neutrální. Během let 1940 až 1945 bylo Nizozemí okupováno Německem.

aktualizováno: 28.12.2005 | nahoru

zajímavá místa

Amsterdam je jedním z nejzajímavějších měst na světě. Našince šokuje svou otevřeností a tolerantností. Kromě hitorických staveb, muzeí a galérií se obyvkle největší pozornost upírá na čvrť plnou cofeeshopů a veřejných domů. Vejvětším nizozemským národním parkem je Hoge Veluwe. Maastricht je nejstarší nizozemské město, založené roku 50 př. n. l.

aktualizováno: 28.12.2005 | nahoru

doprava

Zdaleka nejlepší způsob cestování je na kole. Vlaky a autobusy jsou v pohodě, nicméně jsou dost drahé. Bezproblémový je i autostop.

aktualizováno: 28.12.2005 | nahoru

svátky, události

30. duben - Oficiální oslavy narozenin J.V. královny Beatrix

aktualizováno: 28.12.2005 | nahoru

vaše zkušenosti

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Vaše komentáře:

[1] Jaroslav Kubínek (2010-07-12 12:03:21 )
Blahopřeji fotbalistům Vaší země k čestnému umístění na Mistrovství světa v kopané.
Postup do finále byl výsledkem dobré hry.
Ve finale samotném byla ke škodě přemotivovanost a přecenění fyzické síly některými hráči, což bohužel vedlo i ke ztrátě sympatiií. Nad tím se určitě zamyslíte.
Ale to zdaleka nesnižuje Vaši připravenost a umění. O perspektivu se není třeba obávat.
Určitě se zejména Váš realizační tým okolo trenéra ukázal v příznivém světle.
S pozdravem J.K.
[2] rembrandt (2013-03-08 21:56:15 )
pro zájemce o Nizozemí, konkrétně provincii Jižní Holandsko - na této stránce: http://pruvodcevholandsku.webnode.cz/
naleznete informace o nejnavštěvovanějších památkách a pamětihodnostech měst v této provincii, především města jako Den Haag, Rotterdam, Delft a Gouda. My, čeští průvodci, kteří žijeme zde v Nizozemsku a jsme tak v denodenním kontaktu s historií nizozemských měst, vám nabídzíme i své průvodcovské a doprovodné služby.
[3] Petr Kňourek (2014-01-11 11:19:02 )
Dobrý den potřebuji od vás pomoc,protože už nevím kudy kam! Pracoval jsem v Holandsku v městě Venlo u holandské agentury WORK TO DO group. Dělali jsme tam opravu záměčku asi 300let starého a jeli jsme tam 3kamarádi a asi po mdvou měsících se k nám pridal čtvrtý kamarád a pak jsme pracovali,ještě pro jistého pana John van Gastela,čily mám dvě smlouvy . Vše nám zařizovala firma WORK TO DO. Po dvo a půl měsíci jsem jel domů do čech na týden a pak zpět do Venla. Tam jsem pracoval další dva týdny pro van Gestela a po dvou týdnech mi majitelé firmy WORK TO DO pan Richard s panem Robertem zdělili,že mohu jet na dva týdny domů,jelikož jsem pracoval skoro 3 měsíce v kuse.Tak jsem tak učinil a pak už se mi neozvali. Problém tkví v tom,že nemám ukončenou smlouvu,majitelé nereagují na dopis,ani na mail a to jsem dokonce poprosil kamaráda,který tam ještě pracoval by jim můj požadavek vyřídil ,ale nic se neděje a díky tomu mám problém na pojišťovně a také na pracovním úřadě! NEJEN ŽE MI ANI ZA POSLEDNÍ DVA TÝDNY NEPOSLALI VÝPLATU JAK SLÍBYLI,ale nedali mi paislip-neboli výplatní pásku a dál nereagují a dokonce mají i internetové stránky hluché (nefunkční). Tímto vás žádám jako zástupce vaší země o pomoc a o radu. Bohužel se nemám jak dostat do Venla osobně,jelikož jsem bez prostředků a cesta je nákladná. Pokud mi ani vy jako ambasáda neporadíte jak celý problém vyřešit ,nezbyde mi nic jiného
než se obráti na média, konkrétně na TV NOVA PRAHA,konkrétně na Martina Kořárka ,jejich reportéra a celou věc medializovat. Prosím ozvěte na můj mail,nebo na můj mobilní telefon: 723 225 723. Děkuji za kladné vyřízení mé žádosti, Petr Kňourek A zde přikládám adresu jmenované agentury Deltakade 9,5928PX Venlo,R.Woltering ,WORK TO DO GROUP B.V

Diashow Aljaska 2017