navigace: svět: střední Amerika a Karibik: Honduras

Honduraská republika

státní vlajka vlajka: Honduras, Honduraská republika státní znak znak: Honduras, Honduraská republika státní hymna

Tu bandera es un lampo de cielo

oficiální/originální název země

República de Honduras

rozloha

112 492 km2

hlava státu

Jose Manuel Zelaya, prezident

polit. systém

republika

územní uspořádání

18 departamentů: Atlantida, Choluteca, Colon, Comayagua, Copan, Cortes, El Paraiso, Francisco Morazan, Gracias a Dios, Intibuca, Islas de la Bahia, La Paz, Lempira, Ocotepeque, Olancho, Santa Barbara, Valle, Yoro

hlavní město

Tegucigalpa

jazyk

španělština

náboženství, církve

římští katolíci 97%, protestanti 3%

čas, časová pásma

GMT - 6

měna

1 lempira (HNL) = 100 centavů

elektrický systém

110 V / 60 Hz

plug_ab.gif tel. předčíslí

00504

aktualizováno: 13.01.2007 | nahoru

doklady, víza

Ke vstupu do Hondurasu je vyžadován pas s platností nejméně 6 měsíců. Mezi ČR a Honduraskou republikou platí dohoda o zrušení vízové povinnosti, která byla uzavřena dne 12. ledna 2004 v Tegucigalpě. Na základě této dohody mohou držitelé platných českých cestovních, diplomatických nebo služebních pasů vstupovat bez víz na území Honduraské republiky za účelem pobytu, který nebude trvat déle než 3 měsíce a nebude sloužit k výdělečné činnosti. (informace MZV ČR)

zastoupení ČR v zahraničí:
Consulado Honorario General de la República Checa, Santa Lucía Depro, F.M., Villa Valeria, P.O.Box 1944, Tegucigalpa, D.C., Honduras, tel.: 00504/2370472, fax: 00504/2370472

aktualizováno: 28.12.2005 | nahoru

zdraví

Neexistuje dohoda o bezplatném poskytování zdravotní péče. Občané ČR, nacházející se přechodně v Hondurasu mohou vyhledat lékařskou pomoc ve všech místních zdravotnických zařízeních. Pokud cizinec nedisponuje akceptovatelným mezinárodním zdravotním pojištěním, musí veškeré náklady na lékařské ošetření uhradit v plné výši na místě. V některých případech je vyžadována platba předem. V Tegucigalpě existuje několik zdravotnických zařízení se solidním standardem lékařské péče, z nichž většina udržuje nepřetržitou pohotovostní službu. Mimo hlavní město je hustota zdravotnických zařízení menší a jejich úroveň značně nízká. Při pobytu v pralesních oblastech se doporučuje očkování proti žloutence A i B a proti žluté zimnici. (informace MZV ČR)

aktualizováno: 28.12.2005 | nahoru

bezpečnost

Honduras patří mezi země s vysokou mírou obecné kriminality. Na celém území země se doporučuje dbát zvýšené bezpečnosti, zejména v městských oblastech - Tegucigalpa a San Pedro Sula. Zvýšená kriminalita je způsobena tím, že mezi obyvateli je poměrně velký počet ilegálně držených zbraní. V poslední době se kriminalita zhoršuje zejména díky působení tzv. maras, což jsou organizované pouliční mládežnické skupiny, které páchají trestnou činnost. Doporučuje se dbát ostražitosti při cestách po zemi, vyhýbat se opuštěným místům a přesunům v noci. K nejvíce nebezpečným místům patří v Tegucigalpě čtvrť Comayaguela a ve večerních hodinách okolí hotelu Maya, Bulevar Juan Pablo II a okolí prezidentského paláce. V San Pedro Sula se jedná o čtvrť Cabaňas. (informace MZV ČR)

aktualizováno: 28.12.2005 | nahoru

vaše zkušenosti

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Diashow Aljaska 2017