navigace: svět: Asie: Indonésie

Indonéská republika

státní vlajka vlajka: Indonésie, Indonéská republika státní znak znak: Indonésie, Indonéská republika státní hymna

Indonesia Raya

další mapy

Perry-Castañeda Library: Indonésie
EmbassyWorld: Indonésie
Indonesia maps
WorldAtlas.com: Indonésie
Lonely Planet: mapa Indonésie

oficiální/originální název země

Republik Indonesia

rozloha

1 919 440 km2

hlava státu

Susilo Bambang Yudhoyono

polit. systém

republika

územní uspořádání

30 provincií, 2 regiony se speciálním statutem (*), distrikt hlavního města (**): Aceh*, Bali, Banten, Bengkulu, Gorontalo, Irian Jaya Barat, Jakarta Raya**, Jambi, Jawa Barat, Jawa Tengah, Jawa Timur, Kalimantan Barat, Kalimantan Selatan, Kalimantan Tengah, Kalimantan Timur, Kepulauan Bangka Belitung, Kepulauan Riau, Lampung, Maluku, Maluku Utara, Nusa Tenggara Barat, Nusa Tenggara Timur, Papua, Riau, Sulawesi Barat, Sulawesi Selatan, Sulawesi Tengah, Sulawesi Tenggara, Sulawesi Utara, Sumatera Barat, Sumatera Selatan, Sumatera Utara, Yogyakarta*

hlavní město

Jakarta

jazyk

bahasa indonesia (jazyk založený na malajštině), angličtina, asi 300 dalších jazyků a dialektů

náboženství, církve

islám (87%), křesťanství (asi 8%)

čas, časová pásma

GMT + 9
GMT + 8
GMT + 7

nedochází k posunu zimního a letního času

měna

1 indonéská rupie (IDR) = 100 senů

elektrický systém

127V - 230V / 50Hz

plug_cf.gif tel. předčíslí

00 62

aktualizováno: 13.01.2007 | nahoru

doklady, víza

Vízum můžete získat na Indonézské ambasádě v Praze. Potřebujete 2 fotografie, 2x vyplněný formulář a pas platný ještě minimálně 6 měsíců. Při podání žádosti o vízum vyžadují ZÚ Indonésie potvrzení o zajištění ubytování na území Indonésie a předložení zpáteční letenky. Letištní víza a ani víza pro více vstupů (multiple entry) nejsou udělována. Víza nelze ve většině případů dále prodlužovat na území Indonésie.

S platností od 17. července 2006 se mění úřední hodiny Konzulárního oddělení velvyslanectví Indonéské republiky v Praze. Žádosti o víza můžete nyní podávat pouze od pondělí do čtvrtka od 9 do 12 hodin, hotová víza si můžete vyzvednout od pondělí do čtvrtka od 13 do 15 hodin. V pátek je Konzulární oddělení zavřeno.

Při příletu je nutné vyplnit imigrační kartičku, první část je odebrána při pasové kontrole, druhou část je nutné si ponechat pro odlet. Osoby, které za posledních 6 dní pobývaly v oblasti výskytu žluté zimnice, musí mít očkování proti této nemoci; netýká se osob, které neopouštějí tranzitní prostor. Přihlašovací povinost neexistuje.

Z velké většiny nižší indonéští úředníci anglicky nehovoří, v hotelích je však možné se domluvit anglicky bez větších problémů. Při jednání občana/turisty s indonéskými úředníky je nutné počítat s byrokratickými průtahy, které mohou velice znepříjemnit cestu po Indonésii. Indonéské úřady trestají nedodržení migračních zákonů (např. pobyt v Indonésii po ukončení doby platnosti víza, pohyb v citlivých oblastech země jako Východní Timor a Irian Jaya). (informace MZV ČR)

Indonésie: ambasáda, zastupitelský úřad země v ČR:
ZÚ Indonéské republiky, Nad Buďánkami II/7, 150 21 Praha 5, tel: 257 214 388, fax: 257 212 105, úřední hodiny: 08:00 - 12:00 13:00 - 16:00 (pondělí-pátek). Web: http://www.indonesian-embassy.cz/

zastoupení ČR v zahraničí:
Embassy of the Czech Republic , Jalan Gereja Theresia No. 20, Menteng, P.O. Box 1319, Jakarta 10350, Indonesia, tel.: 006221/3904075-7, fax: 006221/3904078, e-mail:jakarta@embassy.mzv.cz. Velvyslanec je akreditován též v Brunej Darussalamu a Papui Nové Guineji.
Honorární konzulát Surabaya, Wisma Dharmala Surabaya, 2nd Floor, suite 5, Jalan Panglima Sudirman 101-103, Surabaya 60271, tel: 006231/5482710, fax: 006231/5482709, e-mail: surabaya@embassy.mzv.cz
Honorární konzulát Bali, Jalan Pengembak 17, Sanur 80228, Bali, tel: 0062361/286465, fax: 0062361/286408, e-mail: bali@honorary.mzv.cz

aktualizováno: 12.11.2006 | nahoru

zdraví

Před cestou do Indonésie doporučujeme navštívit hygienicko-epidemiologickou stanici v místě vašeho bydliště pro aktuální informace. Povinná očkování nejsou (kromě očkování proti žluté zimnici, vyskytovali-li jste se v průběhu posledního roku v oblasti s endemickým výskytem žluté zimnice), doporučuje se očkování proti tetanu, hepatitidě typu A a B, japonské encefalitidě. Pozor na hygienu - ať se nestanete obětí cestovatelského průjmu. Voda ve vodovodním řádu není pitná - je možno ji pít pouze převařenou. NIKDY si nenechte dát do nápojů led!!!

V Indonésii se vyskytuje malárie (v případě nutné profylaxe - viz informace získané na hygieně) a horečka dengue. Malárie není na Jávě a Bali (kromě oblastí Ujung Kulon a Pangandaran) a v oblastech s nadmořskou výškou nad 600 m.n.m. Indonésie je na rovníku - je nutno se chránit proti úžehu a úpalu a proti spáleninám od slunce. Je zde také celkem slušná možnost, že narazíte na jedovatý hmyz (pavouci, štíři) nebo hady.

V zemi se dále vyskytuje vzteklina – proto pozor na potulné psy. Dávejte si pozor i na populárních zvířecích trzích. Nebezpečné mohou být i opice – nejen že vás mohou pokousat, ale pravděpodobnější je, že vám něco ukradnou.

Velmi dobré informace (v češtině) o zdravotních problémech jsou na stránkách projektu Merapi - včetně problémů s malárií nebo vybavení lékárničky.

aktualizováno: 12.11.2006 | nahoru | zobrazit/skrýt podrobnosti »»

Důležitá telefonní čísla

  • Policie 110
  • Hasiči 113
  • Lékařská záchranná služba 118, 119

bezpečnost

Z hlediska bezpečnosti v rámci individuální turistiky Indonésie dnes rozhodní příliš bezpečnou zemí. Před cestou do Indonésie se doporučuje sledovat aktuální politickou a bezpečnostní situaci v regionu. Do odlehlejších míst se vždy doporučuje cestovat s místním průvodcem.

Indonésie je zemí s dvěmi převažujícími náboženstvíni – islámem a křesťanstvím. Většina střetů je právě náboženského základu. Doporučuje se dbát zvýšené opatrnosti zejména v období náboženských svátků (ramadán, vánoce, velikonoce). Jak dokázaly bombové útoky na Bali v roce 2002, za opravdu bezpečné nelze považovat ani známé turistické destinace.

Obecná kriminalita roste zejména v turisticky atraktivních oblastech (Bali). Časté jsou kapesní krádeže, vyskytly se i přepady v taxících (řidič neregistrovaného taxi okradl své klienty), zloději mohou zorganizovat dopravní nehodu (srážku s cyklistou nebo motocyklistou, další členové gangu vás pak při nastalém zmatku oberou) atd. Takovéto „drobné“ krádeže policie ani nevyšetřuje, pouze sepíše protokol.

Bezpečnostně problematickými se jeví tyto oblasti: střední a jižní Sulawesi (srážky mezi křesťany a muslimy – situace je velmi napjatá od let 1999 – 2001 kdy byly nepokoje nejhorší – dochází k banditismu a k bombovým útokům. MZV ČR doporučuje vyhnout se cestování autobusy v této oblasti), oblast severního Kalimantanu a ostrovy mezi Sulawesi a jižními Filipínami (operční oblast skupiny Abu Sayyaf), Moluky, severní Sumatra (zejména Aceh – indonéská armáda zde do konce roku 2005 otevřeně bojovala s příslušníky separatistického hnutí GAM), západní Papua (Irian Jaya – opět boje s členy separatistického hnutí Operasi Papua Merdeka – OPM), západní Timor. V okolí sopky Mt. Rinjani (Lombok) byla hlášena činnost ozbrojených gangů specializujících se na přepadávání zahraničních turistů. Je silně doporučeno používat místních registrovaných průvodců.

Indonésie má jako většina asijských zemí velmi přísné zákony proti držení a pašování drog. Dopadení a usvědčení pašeráci mohou očekávat doživotní vězení nebo (a to včetně cizinců) trest smrti.

aktualizováno: 20.10.2006 | nahoru | zobrazit/skrýt podrobnosti »»

novinky 17.07.2009: Dvě bomby explodovaly v Jakartě v hotelích Mariott a Ritz-Carlton, policie zatím hlásí 9 mrtvých a kolem 50 zraněných. K atentátu se prozatím nikdo nepřihlásil. Více informací BBC.

novinky 11.12.2006: V indonéské provincii Aceh probíhají volby guvernéra této neklidné oblasti. Jedná se o první volby po uzavření příměří mezi indonéskou vládou a hnutím GAM (Free Aceh Movement), které téměř 30 let usilovalo o samostatnost Acehu. Jednání mezi GAM a vládou začalo na začátku roku 2005 poté, co byl Aceh zpustošen vlnou tsunami.

novinky 11.11.2006: Výbuch ve fastfoodu v nákupním středisku ve východní Jakartě si vyžádal jednoho zraněného. Policie předpokládá, že právě tento zraněný byl pachatelem atentátu.

novinky 16.10.2006: V Palu - hlavném městě indonéské provincie Sulawesi byl při nákupech zavražděn katolický kněz. Napětí mezi muslimy a křesťany neustále narůstá - jedním z impulzů byla poprava tří militantních křesťanů, kteří se v letech 1999 - 2001 podíleli na náboženských čistkách, při kterých zahynulo více než 1000 lidí.

novinky 31.12.2005: Výbuch na tržnici ve městě Palu (ostrov Sulawesi, asi 1,650 km severovýchodně od Jakarty) způsobil smrt osmi lidí a zranil nejméně 45 dalších. Druhá nevybuchlá nálož byla nalezena v těsné blízkosti. V oblasti je v současné době silné napětí mezi křesťany a muslimy.

novinky 01.08.2003: Bezpečnostní situace v provincii Irian Jaya (Západní Papua) je velmi špatná. Západní Papua měla být rozdělena na 3 nové územněsprávní jednotky, vláda však kvůli bojům mezi příznivci a odpůrci tohoto návrhu dělení zatím pozdržela. Největší nepokoje jsou hlášeny z města Timika na jižním pobřeží ostrova.

přírodní podmínky

Indonéské souostroví – největší souostroví na světě - se rozkládá podél rovníku mezi Malajsií na severu a Austrálií na jihu. Jeho délka je téměř 5200 kilometrů. Souostroví se skládá odhadem asi z 17500 jednotlivých ostrovů, z nichž je přibližně 6000 obydleno. Indonésie je rozdělena správně na 27 provincií a zvláštních území, které se geograficky dělí na: velké Sundy (Sumatra, Jáva, Kalimantan a Sulawesi), malé Sundy (skupina menších ostrovů od Bali směrem na východ až k Timoru), Moluky (souostroví mezi Sulawesi a Irian Jaya) a Irian Jaya na nejvýchodnějším okraji země.

aktualizováno: 13.05.2007 | nahoru | zobrazit/skrýt podrobnosti »»

Indonésie je převážně vulkanického původu – linie aktivních i vyhaslých sopek se táhne podél západního pobřeží Sumatry a pokračuje směrem na Jávu, Bali, Nusa Tenggara a dále prochází přes Moluky až na severozápení Sulawesi. Asi 10% půdy je vhodné k zemědělskému využití, 2/3 jsou zalesněné, eventuelně se na nich rozkládají mangrovníkové bažiny (převážně na ostrovech Sumatra, Kalimantan, Sulawesi a na Irian Jaya).

Indonésií prochází tzv. Wallacova linie (imaginární hranice mezi australskou a asijskou faunou a flórou) - indonéská fauna a flóra má proto mnoho rysů společných Asijskému kontinentu i Austrálii. Přesto zde najdeme i velké množství rostlin i zvířat endemických právě zde: orangutany, komodské draky, jednorohé jávské nosorožce, tygry a mnoho jiných, chráněných v mnoha národních parcích. Na Sumatře roste největší kvetoucí rostlina světa - Rafflesia Arnoldii, Kalimantan je znám díky svým tropickým (rychle mizejícím) pralesům. Zemědělská produkce zahrnuje surovou gumu, kokosové ořechy, kávu, kakao, kukuřici, různé druhy koření, rýži a různé druhy ovoce a zeleniny.

Podnebí je tropické, horké a vlhké. Východní monzuny vanoucí od června do září přinášejí suché počasí, západní monzuny (prosinec až březen) přinášejí tropické deště. Ani v období dešťů teploty neklesají pod 22°C. Průměrná vlhkost se obvykle pohybuje mezi 75 a 100%. Z hlediska počasí je nejlepší dobou pro návštěvu pravděpodobně období mezi dubnem a říjnem.

historie

Indonésie se může pochlubit jedním z nejstarších fosilních nálezů ostatků člověka – tzv. Jávský muž je více než půl milionu let starý. Uvažujeme-li ale o „moderních“ obyvatelích, předpokládá se, že Indonéské souostroví bylo postupně osídleno několika imigračními vlnami směrem z Indie a z jižní Číny. V průběhu ranného středověku zde došlo k obrovskému rozšíření buddhismu a hinduismu a vzniku silných státních útvarů (Sriwijaya, Madžapahít). Následovalo rozšíření islámu, kerý však neměl dost času na to, aby na jeho základech mohly vzniknout silné státy – došlo k příjezdu portugalských obchodníků, kteří velmi rychle rozšířili svůj vliv. Po Portugalcích následovali Holanďané, kteří své Východní Indii vládli až do Japonské okupace během 2. světové války. Indonésie vznikla jako samostatný stát v roce 1945, její existence však byla mezinárodně uznána až v roce 1949.

aktualizováno: 20.10.2006 | nahoru | zobrazit/skrýt podrobnosti »»

Indonésie je považována za jednu z kolébek lidstva. Důkazy přinesly nálezy fosilních pozůstatků člověka, objevených Dr. Eugenem Duboisem v roce 1809 ve východojávské osadě Trinil. Stáří tohoto Jávského člověka, jak byl onen Pithecanthropus Erectus pojmenován je odhadováno na půl milionu let. Obecně se předpokládá, že první obyvatelé indonéského souostroví pocházejí z oblasti Indického subkontinentu, pozdější vlny osídlenců (kultura Dongson) z období asi před 3000 lety přišly z oblasti dnešní jižní Číny a Vietnamu. Některé z technik, znalostí a kulturních rituálů můžete najít v Indonésii i dnes – ať už se jedná o používání zavlažování, rituální obětování býků nebo stavby kamenných megalitů.

Někdy v prvním století našeho letopočtu se Indonésie postupně dostává do sféry kulturního a obchodního vlivu Indie – do oblasti se dostávají první obchodníci a hinduističtí a buddhističtí mniši. V 7. století již na Jávě existovalo mocné buddhistické království Sriwijaya a právě tehdy a zde byl postaven obdivuhodný klášter Borobudur. Ve 13. století vzniklo na východní Jávě království Madžapahít, které na dobu téměř dvou století sjednotilo území dnešní moderní Indonésie a přidalo k němu i část Malajského poloostrova. Za památky jako chrámový komplex Prambanan nebo Penataran vděčíme právě tomuto období indonéských dějin.

Arabští obchodníci (stejně jako dříve Indové) položili základy, na kterých postupně začalo rozšiřování islámu v oblasti. Islám se však dominantním náboženstvím stal až v 16. století – v té době také vzniklo několik malých muslimských království – žádné z nich ale nemělo sílu na odražení invaze evropských mocností. Prvním „moderním“ evropanem v Indonésii byl pravděpodobně Marco Polo (i když o Indonéských královstvích, jejich kulturní vyspělosti a batikování tkanin se zmiňují již starořečtí zeměpisci), který se sem dostal v roce 1292. Trvalo však ještě dost dlouho, než se sem dostali první Portugalci ve své honbě za vzácným kořením.

V roce 1509 však již Portugalci kontrolovali malajskou Malaku a odtud i své obchodní cesty. Z nich si vzali inspiraci Holanďané, kteří nejprve Portugalce vytlačili z východních ostrovů, aby si během 17. a 18. století podmanili celou Indonésii. Holandská Východoindická společnost sídlící v Batávii (dnešní Jakarta) se tak stala ekonomickou silou, kontrolující téměř veškerý evropský obchod s kořením.

Po krátké období Napoleonských válek mezi roky 1811-1816, kdy bylo Holandsko okupováno Francií, jeho vliv v zámoří poklesl a tehdejší Východní Indie se dostala pod správu Velké Británie. Obhájcem britských zájmů se stal Sir Thomas Stamford Raffles, známý svými liberálními postoji vůči domorodcům a vášní pro jávanskou historii. Po návratu Holanďanů k moci v roce 1816 skončilo krátké období relativního klidu a vypukla řada krvavých povstání proti holandské koloniální nadvládě.

Největší skupinou bojující za samostatnost Indonésie byla PNI (Indonéská národní strana) pod vedením Achmeda Sukarna, která vznikla někdy ve dvacátých letech 20. století. Toto hnutí bylo Holanďany neustále stíháno a výsledkem bylo jeho stažení do ilegality až do doby japonské okupace během 2. světové války. Japonci pak dosadili k moci loutkovou vládu osobností PNI, kteří ihned po skončení války vyhlásili samostatnost Indonésie (17.8.1945). Mladý samostatný stát byl okamžitě podroben těžké zkoušce – v Indonésii se vylodily holandské expediční sbory za účelem ustanovení starých dobrých pořádků a Sukarno byl zajat. Mezinárodní tlak na Holanďany byl však obrovský, a tak byla 9. prosince 1949 Indonésie uznána jako samostatný stát a přijata do OSN. Sukarnova vláda měla před sebou obrovský úkol – ekonomicky rozvinout zemi, jejíž někteří obyvatelé uvízli někdy v pozdní době kamenné a mluví více než třemi sty různými jazyky. Zvolila si tedy pro svou zemi nové motto: Bhineka Tunggal-ika – jednota v rozmanitosti.

Původním záměrem bylo vytvořit federativní stát, ale v roce 1957 Sukarno strhl veškerou moc na sebe, rozpustil parlament, pro začátek vyhlásil stanné právo a s myšlenkou federace byl konec. Politická i ekonomická moc se začala hromadit v Jakartě, což mělo za důsledek obrovský nárůst nespokojenosti a posílení opozice, zejména už tak silné komunistické strany PKI. Vzrůstající ekonomická krize a špatná domácí sociální politika nakonec dovedla zemi na pokraj hladomoru. Situace se naprosto vyhrotila v září roku 1965, kdy se armádní klika podporovaná PKI pokusila o převrat a odstranění Sukarna. Během následujících nepokojů, které však nakonec Sukarno i jeho vláda ustáli (díky diskrétní podpoře ze zahraničí a zcela zjevné podpoře armády pod velením generála Suharta) bylo zavražděno mezi půl a jedním milionem lidí. Sukarno byl již nadále politicky neakceptovatelný a tak byl v březnu 1967 nahrazen právě generálem Suhartem.

Suharto začal s programem politické rekonstrukce, ale sliby o ekonomické reformě a větší průhlednosti své vlastní vlády se velmi rychle ukázaly pouze rétorickým cvičením. Stejně, jako jeho předchůdce, ani Suharto neměl problémy s využitím hrubé síly, což dokázal mimo jiné anexí Východního Timoru okamžitě po prohlášení nezávislosti v roce 1975. Problémy ve vztazích mezi Východním Timorem (který se pokládá za nezávislý stát okupovaný indonéskou armádou) a indonéskou vládou vyvrcholily v prosinci 1991 masakrem ve městě Dili, kdy bylo zabito více než 380 civilistů (a dalších 250 následně zmizelo beze stop). Suharto byl přinucen k rezignaci v roce 1998 převážně z ekonomických důvodů – země byla v krizi a on sám byl obviněn ze zpronevěry státních peněz – jednalo se o nějakých 500 milionů amerických dolarů. Do doby řádných prezidentských voleb (říjen 1999) na jeho místo nastoupil vicepresident Jusuf Habibie, který se opět vyslovil známým způsobem – slíbil reformy, zlepšení situace a dokonce mluvil o řešení otázky Východního Timoru. Bylo však již příliš pozdě. Nekompromisní postoj Východního Timoru nastartoval řetězovou reakci studentských protestů, etnického a náboženského násilí a požadavky na nezávislost se rozšířily i na oblasti Ambon, Kalimantan a Irian Jaya.

Habibiho nástupce, Abdurrahman Wahid, vydržel v úřadu pouze do dubna 2001 a pak byl z důvodu naprosté nekompetence (a také korupce a zpronevěry – tentokráte se jednalo jen o pár milionů dolarů) sesazen a nahrazen svým zástupcem - viceprezidentkou Megawati Sukarnoputri. V roce 2004 během největších jednodenních voleb na světě si Indonésie zvolila nového prezidenta - Susilo Bambang Yudhoyona.

kultura

Indonésané jsou národ s obrovským kulturním dědictvím, daným převážně národnostní rozrůzněností. Různé druhy umění (např. tanec) nemají pouze folklórní základ – často byly původně vytvořeny jako součást náboženských rituálů. Slavná taneční představení na Bali nebo na Jávě jsou tématicky odvozena z hinduistické mytologie a jejich náplní často bývají fragmenty eposů Rámajána nebo Mahabháráta.

aktualizováno: 12.11.2006 | nahoru | zobrazit/skrýt podrobnosti »»

Velmi zajímavým prvkem běžného života je tradiční zvykové právo - adat. Adat vyvtváří pravidla pro vzájemné sociální soužití a řeší jeho běžné problémy. Většinu problémů řeší veřejné shromáždění, které musí dojít ke shodě. Tak jsou přijímána rozhodnutí vyhovující většině, menšina se pak dobrovolně podrobuje rozhodnutí.

Jayzk

V Indonésii se hovoří zhruba 580 jazyky a dialekty. Na Sumatře existuje 5 samostatných jazykových skupin, na Sulawesi 6 a na Jávě 3. Jazykem vzájemného dorozumění je Bahasa Indonesia. Tato řeč je velmi podobná malajštině a ve své písemné formě používá latinku. Nejrozšířenějším cizím jazykem je angličtina, hodně lidí stále hovoří holandsky, ve velkých hotelích a v turistických centrech se domluvíte i francouzsky.

Jídlo

Máte-li rádi obecně asijskou kuchyni, Indonéské jídlo vám určitě bude chutnat. Jíst se dá buďto ve stáncích (warung) nebo v levných jídelnách (rumah makan) kde jsou stoly a jídla si objednáváte v bufetovém stylu z již uvařených a vystavených jídel. Samozřejmě, že také existují klasické restaurace, kde si nápoje a jídlo objednáváte z jídelního lístku. Kulinářským evergreenem kdekoliv v Asii je rýže a výrobky z ní (včetně nudlí). Rýže se podává buď vařená jako polévka nebo jako příloha k čemukoliv. Samozřejmostí jsou ryby (ikan), běžně je možné sehnat i jiné druhy masa. Jídlo je si možno téměř vždy dochutit ostrou chilli omáčkou sambal, sladkou sójovou omáčkou kecap manis. Cestovatelé, kteří se obejdou bez hodně ostrého jídla by neměli vyhledávat restaurace, podávající jídlo z oblasti Padangu (označované Padang food).

Některá rozšířená jídla:

nasi goreng smažená rýže,
mie goreng smažené nudle,
cap cay smažená zelenina – čínská kuchyně,
gado-gado zeleninový salát s arašídovou zálivkou - mimo restaurace značně rizikové jídlo,
mie bakso nudlová polévka s knedlíčky - levná a chutná,
sate většinou kuřecí špízy,
ayam goreng smažené kuře,
tahu, tempe různé formy tofu

zajímavá místa

Nejnavštěvovanějšími ostrovy Indonésie jsou pravděpodobně Jáva a Bali. Jáva je ekonomickým, kulturním a hlavně politickým centrem celého souostroví. Přestože je to ostrov relativně malý (zhruba velikost Anglie), žije zde asi 55% populace celé Indonésie - 112 milionů lidí. Právě na Jávě vznikly velká hinduistická a budhistická království. Mezi nejnavštěvovanější Jávské památky patří chrámy Borobudur a Prambanan.

Bali je ostrovem slunce, pláží, sopek, batiky a tance. Zdejší turistická střediska a obrovské hotelové komplexy jsou výsledkem snahy přilákat co nejvíce západních turistů - moc klidu zde tedy nenajdete. Přesto je ale Bali neustále obrovským hitem, všechny lákají nádherné pláže, hinduistické chrámy (Tanah Lot, Gunung Kawi, Besakih, Mengwi...) nebo sopky Agung a Batur.

Mezi dalšími místy, které stojí za vidění jsou určitě ostrovy Komodo a Rinca (kde se vyskytují známí komodští draci), turisty zatím ne příliš zasažený Lombok, kde můžete vidět tradiční výrobu a barvení látek, Moluky, ostrovy koření nebo západní Irian (Irian Jaya) se svými mangrovovými pralesy, nádhernou přírodou a naprosto jedinečnými potápěčskými lokalitami.

aktualizováno: 01.01.2006 | nahoru

doprava

Z Evropy se dostanete do Indonésie nejlépe letecky. Do Jakarty létajá mnoho společností z většiny velkých letišť (Franfurt, Zurych, Vídeň Londýn, Amsterodam). Cena letenek se pohybuje kolem 18000 - 20000 Kč, samozřejmě závisí na sezóně. Kromě Jakarty můžete letět i na Bali (Denpasar), Sumatru (Medan), Irian Jaya (Biaku) nebo Sulawesi (Manado). Při odletu ze země buďte na letišti včas (2, raději 3 hodiny předem). Nezapomeňte na odletový letištní poplatek, který musíte zaplatit a který činí 50000 Rp.

Po Indonésii můžete cestovat letecky (nejdražší, ale nejrychlejší varianta), na Jávě a jihu Sumatře je možno využít vlaků, dále můžete cestovat autobusy, po městech se dá využít taxíků, minibusů, motorových rikš, motorek a podobně. Není-li stanoveno pevné jízdné, nezapomeňte si domluvit cenu předem! Mezi ostrovy je možno využít také lodní dopravy, jeden z největších Indonéských přepravců je společnost Pelni, jízdní řády jejích lodí si můžete zjistit i na internetu.

aktualizováno: 01.01.2006 | nahoru

přečtěte si...

Vychází turistické průvodce JOTA - Rakousko, Bali a Lombok - Právě vychází aktualizované vydání průvodců Rough Guide: Rakousko a Bali a Lombok

Jak se neztratit v Indonésii - Pokud jste se v našem miniseriálu o Indonésii prokousali až sem, vězte, že toto je díl poslední. Pokusím se v něm zaznamenat některé praktické informace, které by se mohly hodit komukoliv, kdo by se chtěl do těchto míst také vydat. Všechny následující informace se týkají léta (červenec-srpen) 2006!

Indonéské střípky - V tomto článku o Indonésii se chci zmínit o několika místech, která jsem navštívil a jejichž popis by nevydal na samostatný článek.

Yogyakarta - Městem, kde se snad nejvíce prolínají tradice všech těchto velkých světových náboženství, je právě Yogyakarta nebo zkráceně Yogya. Zde převažují jako všude na Jávě muslimové, ale v jejím okolí najdete i monumentální hinduistické a buddhistické chrámy. Ve městě však nechybí ani křesťanské kostely, ani čínské konfuciánsko-taoisticko-buddhistické svatyně. A narozdíl od jiných oblastí světa zde spolu žijí příslušníci všech náboženství v harmonii a míru.

Z ostrova na ostrov - za komodskými draky - Možná už Vás napadlo, jaké by to asi bylo plavit se Tichým oceánem z ostrova na ostrov. Nad takovou představou se vznáší opar romantiky a dálek. Mnohému se vybaví koráby naložené až po okraj zlatem, kořením či drahými látkami, vůně střelného prachu, pirátské škunery, líté námořní bitvy, ztroskotání a zazračné zachránění na pustém ostrůvku, Robinson Crusoe, krásné domorodé tanečnice a kdovíco ještě...

Na téma Indonésie je k dispozici celkem 12 článků. Zobraz všechny.

vaše zkušenosti

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Vaše komentáře:

[1] Petr (2007-02-20 11:25:27 )
V Indonésii jsem byl v létě 2006. K vízům: zpáteční letenku musíte mít jen když chcete vízum na 2 měsíce, a k tomu i výpis z účtu (kolik tam musí být si nepamatuju, ale docela dost, pokud nemáte, půjčte si jako já, dokud nedostanete vízum) + itinerář cesty v angličtině nebo potvrzení o ubytování. (itinerář je ale fakt formalita, nikdo ho pravděpodobně kontrolovat nebude). Pokud chcete vízum jen na měsíc, stačí Vám jen kopie rezervace letenky. My jsme jeli na 2 měsíce a vše proběhlo v pohodě, na ambasádě mluví česky a nedělali problémy.
Bezpečnost: jedna z nejbezpečnějších zemí, nikde jsem se necítil nebezpečně (samozřejmě na kapsy musíte dávat pozor i tady, ale že by Vás někdo přepadl, je vysoce nepravděpodobné). Nebyli jsme ovšem v žádné rizikové oblasti. Na sopku Rinjani na Lomboku jsem lezl bez průvodce a v pohodě.... Co se týče třeba Jakarty, tak Praha mi přijde (kor pro cizince) mnohem nebepečnější...
Co navštívit: mě se nejvíc líbilo na Bali. Dokonalá infrastruktura, spoustu turistů, ale zvláštní atmosféra a místní hinduisté jsou mimořádně krásní a příjemní lidé... Super je taky Sulawesi - kraj Tana Toraja s pohřby, masakry buvolů, figurkami tau-tau apod., sopka Semeru na východní Jávě (nádherné panorama - najmout průvodce), cesta lodí z Floresu na Lombok (3 dny, paráda, návštěva ostrovů Komodo a Rinca s varany, cena 100 USD na osobu), potápění kdekoliv (bohužel jsem se s přístrojem nepotápěl ale kamarádka se potápěla u ostrova Komodo a je to prý bomba - spoustu žraloků, mant, mořských želv, mnohem lepší než na Bali), sopka Rinjani na Lomboku, národní park Tanjung Puting na Kalimantanu (polodivocí orangutani), chrámy Borobudur a Prambanan u Jogjakarty (doporučuju najmout levně cestovku a zvládnout oboje za den, je to příjemnější a to co dáte za dopravu, ušetříte při vstupu - cestovka Vám zajistí levnější lístky!). Jen v Jakartě není opravdu, ale opravdu nic k vidění...
Peníze: Rozhodně si vemte eura, a ne dolary, jak se často v průvodcích doporučuje. Vyměnit dolary je mnohem větší problém, dají se vyměnit jen bankovky 50 a 100 USD v bezvadném stavu a maximálně tak 5 let staré a i tak Vám je často nevemou (nelíbí se jim třeba číslo série apod.) nebo Vám je vymění v horším kurzu. Dolary se asi víc falšují. S eurama takové problémy nebyly, přesto si vemte radši bankovky v bezvadném stavu a větších hodnot....Mimo turistické oblasti (Bali, Jogjakarta) je směnáren velmi málo...Ale všude mají bankomaty (ATM), kde si můžete vybrat peníze - za poplatky bance dáte tak 100-150 Kč za jeden výběr, takže měnit jen větší množství, ale zase nemusíte tahat větší hotovost. Celkově jsem za 2 měsíce v Indonésii utratil 1200 USD, utrácel jsem tak středně, jezdili jsme převážně trajekty mezi ostrovy - pokud chcete letecky, stojí to víc (nejlevnější lety jsou z Jakarty, takže pokud chcete letět, leťte z Jakarty a ne obráceně, na turistické ulici Jalan Jaksa, kde se stejně ubytujete, je spousta levných kanceláří).
Pokud pojedete na Bali, do Jokjakarty nebo třeba na Lombok, potkáte spousty turistů. Na Sulawesi méně a na Kalimantanu téměř vůbec. Tomu ale odpovídá i turistická infrastruktura - na Bali je spousta hotýlků, restaurací, cestovek apod., na Kalimantanu není skoro nic... (celkově nám Kalimantan - s výjimkou národního parku Tanjung Puting - přišel dost nudný - plochá krajina s vypáleným pralesem, ničím zajímavá....).
Ze zemí, které jsem procestoval, se mi v Indonésii líbilo nejvíc. Byl jsem tam skoro celé 2 měsíce (celou platnost víza), viděl jsem dost, ale současně i hrozně málo - např. jsme nebyli na Sumatře, Molukách, Irian Jayi....
[2] Eva (2007-05-06 23:38:03 )
odpověď na komentář [1] autora: Petr:
Díky za tak krásný komentář, úplně mě to nadchlo... o Indonésii zatím jen sním :o)...
[3] Amigo (2007-11-21 14:13:31 )
odpověď na komentář [1] autora: Petr:
už se do Indonésie hrozně těším, jedu na půl roku, hlavně surfovat, ale taky trochu cestovat, tak uvidíme, tento článek mě navnadil ještě víc, super
[4] Tomm (2008-01-10 11:16:27 )
Indonesie je proste super, vrele doporucuji..Jestlize navstivite tuto zemi, urcite se budete chtit vratit nazpet:-) Neni den, kdy si nevzpomenu na Bali, ostrov usmevu. Jdete po ulici a lide vas znaji jmenem, volaji na vas a pritom se nadherne usmivaji. Neda se to vypsat slovy, to proste musite prozit. Mejte krasnou cestu a zazitky:-)
[5] Klara (2009-01-11 18:37:11 )
odpověď na komentář [4] autora: Tomm:
Ahojky, do Indonesie se chystam v cervenci, pokud by to slo, byla bych vdecna za jakoukoliv radu, napr. ohledne ubytovani apod., letenku mam do jakarty. pekny vecer, klara
[6] Martin (2009-02-13 12:45:06 )
odpověď na komentář [1] autora: Petr:
Ahoj, letím do Indonésie v létě, mám dotaz s jakou cestovkou a na kolik vyšel ten jednodenní výlet k Prambananu a Borobuduru z Yogyakarty. Pak plánuji plavbu 4 denní z Lomboku na flores přes Komodo, Rincu a další, máš nějaký tip na cestovku, jaké to bylo a cena? A poslední dotaz, je v létě problém sehnat letenky na místě? Chtěl jsem si to rezervovat přes net, ale skoro žádná společnost neumožňuje rezervace a platby po netu. Díky moc za odpověď.
[7] Evan (2010-04-18 17:56:33 )
Hi.. if you want to have summer in the middle of winter you can go to Indonesia.. they are in summer along the year..
It would be nice to go there and enjoy the beach and the mountains in Christmas!!
what i love from indonesia is they've got all.. mountains, beach, flat lands, lake, forest.. all..
and it is nice to paddle from island to island.. a treasure for citizens of a continent and land-locked country like czech!!
you'll feel different there, feel more free.
[8] anonym (2011-05-11 15:57:36 )
jak to že tam není zmínka o obyvatelstvu , zemědělství a průmyslu
[9] surf-bali (2012-05-17 04:17:08 )
Zdravíme všechny, nabízíme levné ubytování na Bali, v domě s bazénem, v jižní části poloostrova Bukit, cca 10min od letiště. Veškeré info a kontakty na www.surf-bali.cz ALOHA
[10] annasoch (2015-04-23 10:42:07 )
doporučuji
[11] Lida (2016-01-26 23:08:21 )
Dobry den Petře,chtela bych se zeptat, zda nemáte aktualni informace o bezpecnosti na Sulawesi.Vše co jsem našla na netu, jsou informace týkající se roku 1999 - 2004. Dekuji za odpověď.

Diashow Aljaska 2017