navigace: svět: Střední východ: Írán

Íránská islámská republika

státní vlajka vlajka: Írán, Íránská islámská republika státní znak znak: Írán, Íránská islámská republika státní hymna

Sorud-e Melli-e Iran

oficiální/originální název země

Džomhúríje Islámíje Írán
جمهوری اسلامی ايرا

rozloha

1648195 km2

hlava státu

prezident Mahmoud Ahmadinedžád (od srpna 2005), nejvyšším církevním představitelem je ajatoláh Sajíd Ali Hossejni Chamenei

polit. systém

islámská republika

územní uspořádání

28 provincií

hlavní město

Teherán

jazyk

perština (řední řeč), jazyky menšin - azeri, kurdština, arabština, arménština

náboženství, církve

islám (šíité)

čas, časová pásma

GMT + 3:30

měna

1 íránský riál (IRR) = 100 dinárů

elektrický systém

230V 50Hz - zástrčky typu C

plug_c.gif tel. předčíslí

0098

aktualizováno: 13.01.2007 | nahoru

doklady, víza

Platným dokladem pro cestu do Íránu je cestovní pas s platností nejméně 6 měsíců ode dne vstupu do země a platné íránské vízum. Při cestě vlastním automobilem musí mít řidič mezinárodní řidičský průkaz a potvrzení o vlastnictví vozidla. Čekací doba je minimálně 14 dní u krátkodobých víz, u dlouhodobých víz až několik měsíců. Tranzitní vízum je udělováno na základě pákistánského víza, doba pobytu je 5 (ve výjimečných případech 7) dní. Oproti předchozím letům již není možno toto vízum prodloužit. Překročení platnosti víza má za následek udělení pokuty a velmi složitá několikatýdenní jednání s íránskými úřady. Turistické vízum íránská strana běžně neuděluje. Je možno se obrátit na některou z íránských cestovních kanceláří, která žadateli s vyřízením víza pomůže.

Írán: ambasáda, zastupitelský úřad země v ČR:
ZÚ Íránské republiky, Na Zátorce 669/18, Praha - Bubeneč, 160 00; tel: +420 220 570 454, +420 233 381 113, +420 220 570 455 (vízové oddělení); fax: +420 233 380 255; e-mail: info@iranemb.cz; web: http://www.iranemb.cz/
Otevírací hodiny velvyslanectví: Po - Pá: 08:00 – 16:00, konzulární oddělení a návštěvy pro veřejnost: Po - Pá: 10:00 - 13:00

zastoupení ČR v zahraničí:
Embassy of the Czech Republic, No. 199, Dr Lavasani Ave., Corner of Yas St., Tehran, P.O.Box 11365-4457; tel: 009821/22288149, 22288051, 22287552, 22288153; fax: 009821/22802079; e-mail: teheran@embassy.mzv.cz, czembassy@neda.net; web: http://www.mzv.cz/tehran

aktualizováno: 03.01.2012 | nahoru

zdraví

Problémy jsou zejména s hygienou. Voda z vodovodu je nekvalitní a je třeba se vyvarovat její konzumace (včetně ledu z ní). Rovněž konzumace syrové zeleniny a ovoce je riziková. Před cestou do Íránu se doporučuje očkování proti hepatitidě A a B, tyfu a paratyfu. Na několika místech se vyskytly případy tzv. krymsko-konžské ebolové horečky (nejedná se o ebolu klasického typu). V létě 2005 se v Íránu objevily případy cholery. Nemoc se začala šířit ve středoíránském městě Qom a přesunula se i do jiných měst včetně Teheránu. Zaznamenány byly již desítky vážných případů. Cestovatelům do Íránu se proto doporučuje dodržovat přísná hygienická opatření a před cestou zvážit možnost očkování. (informace MZV ČR)

aktualizováno: 15.12.2005 | nahoru

bezpečnost

Pohyb po zemi je z bezpečnostních důvodů omezen prezidentským dekretem vydaným 31.12.2001. Mimo jiné dekret uvádí: úplný zákaz pobytu v pohraničních oblastech (všechna pohraniční města provincie Chorásán a všechna pohraniční území provincie Sístán a Balúčistán hraničící s Afghánistánem s výjimkou města Zábol, všechna pohraniční města provincií Západní Ázerbajdńán a Kermánšáh (= Báchtarán) hraničících s Irákem - zde se stále nacházejí minová pole z doby íránsko-irácké války; oblast měst Saghez, Báneh a Maríván v provincii Kurdestán; oblast měst Čovár, Mehrán a Dehlorán a provincii Ílám). Cestování s platným pasem je povoleno na trasách Sanandadž - Maríván (provincie Kurdestán), Islámábád - Chosraví (provincie Kermánšáh / Báchtarán), Farímán - Tájbád - Doghárún (provincie Chorásán), Záhedán - Mírdžáveh a Íránšahr - Čábahár (provincie Sístán a Balúčistán). (Informace MZV ČR)

aktualizováno: 15.12.2005 | nahoru

zajímavá místa

Írán - starověká Persie - je místem vzniku a rozkvětu nejstarších civilizací. Za návštěvu určitě stojí města jako Šíráz (město básníků a červeného vína), Isfahán se svými mosty a čajovnami, Tabríz se zoroastriánskými chrámy, pouštní město Yazd, naproti tomu šharedému Teheránu se asi nevyhnete, i když se to doporučuje :)

aktualizováno: 15.12.2005 | nahoru

přečtěte si...

Kouzlo perských zahrad - Chloubou islámské architektury jsou zahrady. Jejich vynikajícími staviteli byli například Mauři, čehož dokladem je proslulá Alhambra na jihu Španělska. Nic se však nevyrovná zahradám v Íránu. Obyvatelé někdejší Persie vždy milovali zeleň a květiny. Zahradní umění proto v této části světa díky štědré podpoře vládců a nezměrnému entuziasmu prostého lidu dospělo k naprosté dokonalosti.

Abyaneh - vesnice v Supích horách - Záhadný národ Parthů přitáhl ve 3. stol př. l. ze střední Asie a na pět set let ovládl Persii. Jeho rozpínavý náčelníci svedli mnoho slavných bitev se svými sousedy a strach naháněli i mocným Římanům. Když proti nim vytáhl roku 53. př. n. l. věhlasný vojevůdce Markus Crassus, uštědřili mu zdrcující porážku. Po mnoha velkých vítězstvích se však karta nečekaně obrátila a Parthové navždy zmizeli v propadlišti dějin. Dnes již údajně existuje pouze jedna vesnice, kde se mluví jejich jazykem.

Největší vodopád Pesie - Turisty lákají k návštěvě Íránu především památky, kterými je tato země doslova poseta. Někdejší Persie však nabízí rovněž mnoho přírodních krás. Patří k nim nejen úžasné pouštní scenérie a bizarní skalnatá pohoří, ale také - což mnohé možná překvapí - nádherné vodopády.

Za hobity z Pistáciových hor - Vesnička Maymand leží na jihu Íránu, daleko od všech známých turistických atrakcí. Její svérázní obyvatelé dodnes bydlí v sopečném tufu vytesaných jeskyních a jen velmi málo využívají moderní vymoženosti. Na území někdejší Persie nenajdete možná v současnosti místo, kde jsou tradiční lidové dovednosti stále tak živé, jako je tomu právě zde. Na své si tu však přijde nejen etnograf, ale i každý milovník přírody. V okolí skalní vesnice rostou totiž poslední háje divokých pistácií na světě.

Vychází kniha Ve stínu minaretů - Hluboko pod povrchem mediálního obrazu Íránu, leží ukryto bohatství dávných civilizací, které se navzdory mnoha režimům a systémům moci vrylo hluboko do srdcí všech, kteří zde žijí. Mnohá místa dovedou okouzlit svojí krásou a nevšedním půvabem, ale objevit daleko od domova člověka jiného a přesto tak podobného, nalézt pod nánosy věků a předsudků sebe sama v tom druhém, byl skutečný cíl této cesty.

Na téma Írán je k dispozici celkem 30 článků. Zobraz všechny.

vaše zkušenosti

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Vaše komentáře:

[1] Roman Šulc (2008-02-05 14:04:55 )
Pokud chcete, můžete uvést odkaz na naše stránky Persie 2007, kde jsou veškeré aktuální informace k cestě do Íránu na konci roku 2007. Díky, Roman Šulc
[2] jirka (2013-09-26 11:51:30 )
nesouhlasim s člankem, Viza na letišti za 60eu na 15 dni (turisticke) voda pitna v celem Tehranu ovoce Jídlo vše bez problemu, lide mili laskaví, bezpečnost i v noci i v Jižním Tehranu, pokud mate nějaky dotaz rad odpovím

Diashow Aljaska 2017