Jamajka

státní vlajka vlajka: Jamajka, Jamajka státní znak znak: Jamajka, Jamajka státní hymna

Jamaica, Land We Love

oficiální/originální název země

Jamaica

rozloha

10 991 km2

hlava státu

Britská královna Alžběta II zastoupená generálním guvernérem (Sir Howard Felix Cooke - 1.8.1991), ministerský předseda P. J. Patterson

polit. systém

konstituční parlamentní demokracie (součást Britského společenství)

územní uspořádání

14 okresků - Clarendon, Hanover, Kingston, Manchester, Portland, Saint Andrew, Saint Ann, Saint Catherine, Saint Elizabeth, Saint James, Saint Mary, Saint Thomas, Trelawny, Westmoreland

hlavní město

Kingston

jazyk

angličtina, kreolština

náboženství, církve

protestantské církve (asi 61%), římští katolíci (asi 4%), ostatní včetně místních kultů (asi 35%)

čas, časová pásma

GMT - 5

nedochází k posunu zimního a letního času

měna

1 jamajský dolar (GMD) = 100 centů

elektrický systém

110V / 50 Hz

plug_ab.gif tel. předčíslí

00 1876

aktualizováno: 13.01.2007 | nahoru

doklady, víza

Ke vstupu do země je požadováno předložení pasu s nejméně 6-ti měsíční platností, vízum a zpáteční jízdenka/letenka případně vízum země/zemí, kam bude po odjezdu pokračováno. Doplňkově mohou imigrační orgány kontrolovat zajištění prostředků k pobytu (hotovost, platební karty, turistický poukaz atd.). ČR je zařazena do skupiny zemí, které mají usnadněný a zjednodušený proces udělení víza. Vízum je jednorázové a s maximální platností k pobytu do 3 měsíce od vstupu do země. O vízum se žádá na příslušném zastupitelském úřadě, je možné ho však získat i při vstupu do země (letiště, přístavy). (informace MZV ČR)

Jamajka: ambasáda, zastupitelský úřad země v ČR:
Jamajka nemá konzulární zastoupení v ČR. Víza vyřizuje ambasáda v Berlíně:
Botschaft Jamaica, Schmargendorfer Strasse 32, Berlin 12159, Germany, tel: 004930-8599450, fax: 004930-85994540, e-mail: info@jamaican-embassy-berlin.de. Úřední hodiny: 09.00 - 17.00 /po-pá/

zastoupení ČR v zahraničí:
ČR nemá konzulární zastoupení na Jamajce. Pro tuto zemi je akreditováno velvyslanectví ČR v Caracasu.
Embajada de la República Checa Calle Los Cedros, Qta. Isabel, Urbanización Country Club, Caracas 1060, Venezuela, tel: 00582/2611746,2618528, fax: 00582/2663987, e-mail: caracas@embassy.mzv.cz

aktualizováno: 01.01.2006 | nahoru

bezpečnost

Země je poměrně bezpečná. Určitá ostražitost je na místě v centru Kingstownu a Montego Bay, kde se vyskytují pouliční zločinecké tlupy a někdy dochází i k přestřelkám. Při demonstracích se na cestách objevují zátarasy, někdy i na přístupové trase na mezinárodní letiště Norman Manley. Letoviskům obvykle toto nebezpečí nehrozí. Doporučuje se opatrnost po setmění a vyhýbat se problematickým čtvrtím. V zemi je poměrně snadný přístup k tzv. měkkým drogám. Na druhou stranu existuje přísný postih trestného činu pašování drog (dlouhé tresty odnětí svobody, vysoké pokuty). Při odjezdu je třeba počítat s pečlivou protidrogovou kontrolou. (informace MZV ČR)

aktualizováno: 01.01.2006 | nahoru

kolik to stojí?

Ve srovnání s ostatními ostrovy karibské oblasti je Jamajka relativně levnější. Přesto však samozřejmě záleží na tom, v jakém stylu cestujete. Průvodce LP uvádí, že denní náklady by neměly přesáhnout 30 USD (budget). Nemáte-li s penězi problémy, vaše náklady mohou snadno dosahovat až 350 USD denně (all inclusive služby).

Jedinou legální měnou je jamajský dolar, přesto však jsou americké dolary často a s radostí přijímány v turistických zařízeních a hotelích. Ostatní měny (zejména evropské) na tom nejsou příliš dobře, takže uvažujete-li o cestovních šecích, pak v USD. V turistických oblastech také není problém s platebními kartami. Nejvýhodněji si můžete směnit peníze v bance, pak v hotelích (kurz obecně o 2-5% horší než v bankách). Peníze je možno měnit i na ulici, je to však ilegální a je pouze na vás, zdali o 5-10% lepší kurz vyváží případná rizika.

Spotřební daň je 15%. Většina hotelů přiráží dalších 10% coby poplatek za služby. V restauracích se považuje za běžné nechat 10-15% útraty jako spropitné, některé restaurace tuto částku automaticky přirážejí k účtu.

aktualizováno: 01.01.2006 | nahoru

vaše zkušenosti

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Vaše komentáře:

[1] DENNIS (2017-11-27 18:25:50 )
Jamajka je překrásná země která určitě stojí za navštívení, ostatně jaká ze zemí za to nestojí :)
Na Jamajce je dle všeho velice krásná příroda: http://www.exotickapriroda.cz/blog/clanky/prirodni-krasy-jamajky-aneb-to-nejhezci-z-karibskeho-ostrova :)

Diashow Aljaska 2017