navigace: svět: Střední východ: Jemen

Jemenská republika

státní vlajka vlajka: Jemen, Jemenská republika státní znak znak: Jemen, Jemenská republika státní hymna

United Republic

oficiální/originální název země

Al-Džumhúríja Al-Jamaníja, الجمهورية اليمنية

rozloha

527 970 km2

hlava státu

prezident polní maršál Ali Abdallah Salih (od 22.5. 1990, bývalý prezident Severního Jemenu)

polit. systém

republika

územní uspořádání

17 guvernátů - Abyan, Adan, Al Bayda, Al Hudaydah, Al Jawf, Al Mahrah, Al Mahwit, Ataq, Dhamar, Hadhramawt, Hajjah, Ibb, Lahij, Marib, Sadah, Sana, Taizz

hlavní město

Sanaa

jazyk

arabština

náboženství, církve

islám

čas, časová pásma

GMT + 3

nedochází k posunu zimního a letního času

měna

1 jemenský riál (YER) = 100 filů

elektrický systém

220V/50Hz

plug_adg.gif tel. předčíslí

00 967

aktualizováno: 13.01.2007 | nahoru

doklady, víza

Pro vstup na území Jemenu je třeba platný cestovní pas, víza k pobytu do 30 dnů obdržíte pouze na hraničních přechodech Jemenské republiky tak, jak je tomu v případě občanů ostatních zemí Evropské unie. Další typy víz si občané ČR vyřizují přímo u příslušných úřadů na území Jemenské republiky. Velvyslanectví Jemenské republiky v Praze od roku 2004 již občanům České republiky víza nevydává. Pokud je ve vašem pase důkaz o vaší návštěvě Izraele, vstup do země vám bude automaticky odepřen.

Jemen: ambasáda, zastupitelský úřad země v ČR:
Velvyslanectví Jemenské Republiky, Pod hradbami 5, 160 00 Praha 6, tel: 233 331 568, 233 331 598, fax: 233 332 204, mail: yemenemb@seznam.cz

zastoupení ČR v zahraničí:
Embassy of the Czech Republic, Safia Janoobia, Political Area, Street No. 16, P.O.Box 2501, Sanaa, Republic of Yemen, tel: 009671/247946, 501129, fax: 009671/244418, e-mail:sanaa@embassy.mzv.cz

aktualizováno: 01.01.2006 | nahoru

zdraví

Zdravotní rizika nejsou příliš vysoká, doporučuje se očkování proti hepatitidě A a B. Pozor na dehydrataci a potíže spojené s pobytem na slunci ev. s přechody mezi klimatizovanými a neklimatizovanými prostory.

aktualizováno: 01.01.2006 | nahoru

bezpečnost

Turistický ruch v Jemenské republice byl ještě v nedávné minulosti negativně poznamenán dřívějšími únosy zahraničních turistů , expertů a diplomatů. Navzdory tomu dochází k jistému oživení a všechny země, které měly ještě vloni platná omezení pro turistický ruch (Velká Británie, Německo, Itálie) tato omezení definitivně odvolaly. Vláda Jemenské republiky podnikla ofenzivní opatření proti jakkoli motivovaným únosům cizích státních příslušníků, za něž nyní hrozí vysoké tresty včetně trestů nejvyšších. V posledních 18 měsících nebyl podobný únos zaznamenán. Jemenské orgány podnikají kroky k nalákání turistů do země, což se jim ve spolupráci se zahraničními cestovními kancelářemi poměrně daří. Bezpečná je hromadná turistika organizovaná ve spolupráci s místními cestovními kancelářemi. (informace MZV ČR)

aktualizováno: 01.01.2006 | nahoru | zobrazit/skrýt podrobnosti »»

novinky 19.03.2009: Příbuzní korejských turistů, kteří byli zabiti v Šibamu minulý týden, byli napadeni dalším sebevražedným atentátníkem při cestě na letiště. Nikdo (kromě útočníka) nebyl zraněn. Více informací BBC

novinky 15.03.2009: Čtyři turisté zahynuli po výbuchu v jemenském Šibamu. Úřady výbuch vyšetřují, prozatím nebyla uvedena příčina, ale předpokládá se, že mohlo jít o bombový atentát. Šibam, známý také jako "Manhattan pouště", je jednou z nejnavčtěvovanějších turistických lokalit v Jemenu - jedná se o místo světového dědictví UNESCO. Více info BBC.

novinky 05.07.2008: Minimálně 5 lidí zahynulo pří výbuchu v oblasti Saada na severu Jemenu. Více na webu BBC.

novinky 02.07.2007: Minimálně 7 lidí bylo zabito během sebevražedného útoku na skupinu vozidel turistů v jemenském Maribu, asi 170 km východně od jemenského hlavního města Sanaa. Auto naplněné výbušninami najelo do turistického konvoje v okamžiku, kdy turisté opouštěli archeologický komplex královny ze Sáby.

novinky 20.02.2007: Více než 100 mrtvých zůstalo po pěti dnech bojů mezi vládními jednotkami a přívrženci šíitského povstalce Abdel-Malek al-Hawtího, který se údajně ukrývá v oblasti Saada, v severním Jemenu na hranicích se Saudskou Arábií. Srážky mezi policií, vojskem a přívrženci al-Hawtího trvají již od začátku roku 2007, vzbouřenci si kladou za cíl svrhnout sekulární vládu a nastolit islámské právo. Více Yahoo news...

novinky 11.09.2006: Čtyři francouzští turisté byli uneseni ozbrojenými domorodci na jihovýchodě Jemenu (provincie Shabwa). Domorodci požadují propuštění svých příbuzných z vězení... Únosy cizinců v Jemenu se stávají poněkud folklórem, většina turistů bývá relativně bez problémů propuštěna, i když o nějak zvlášť příjemný zážitek se určitě nejedná. Vládní mluvčí slibují proti tomuto fenoménu zakročit již dlouhou dobu, prozatím se jejich snahy míjí účinkem.

novinky 07.09.2006: V jihojemenském přístavním měste Adenu došlo k výbuchu (pravděpodobně ve skladišti munice) při kterém byli zabiti dva lidé, několik dalších bylo zraněno. Úřady označují neštěstí za nehodu - k výbuchu prý došlo při vyklízení skladu

novinky 06.01.2006: 5 italských turistů, kteří byli uneseni domorodci v oblasti Marib (asi 170 km od hlavního města Sanaa), bylo v pátek 6.1.2006 propuštěno na svobodu. Únosci byli následně zajati vládními pořádkovými silami. Není příliš jasné, co k propuštění vedlo, ale podle poskytnutých informací byla skupina již v ponělí obklíčena a odříznuta od zdrojů vody.

novinky 31.12.2005: Rodina pěti německých turistů unesených před čtyřmi dny v Jemenu byla propuštěna na svobodu. Turisté byli uneseni při cestě mezi přístavy Aden a Shabwa. Domorodci požadovali propuštění několika členů jejich kmene výměnou za propuštění německých turistů.

novinky 22.11.2005: Pár švýcarských turisté unesený v severním Jemenu (provincie Marib) domorodci byl propuštěn na svobodu. Domorodci výměnou požadovali propuštění mladíka z kmene al-Jizah, který je ve vězení za krádež automobilu. Více informací BBC

novinky 29.03.2005: Srážky mezi armádou a povstalci na severu Jemenu (provincie Amran, na hranicích se Saudskou Arábií) pokračují již téměř týden. Povstalci jsou následovníci muslimského klerika Husseina al-Houthi, který byl po týdnech bojů zabit v září 2004. Jemenská armáda používá dělostřelectvo a těžkých protipěchotních zbraní. V současné době je hlášeno 23 mrtvých povstalců a 10 vládních vojáků. Více informací BBC

novinky 09.08.2004: Srážky na sever od hlavního města Sanaa (provincie Saada, hranice se Saudskou Arábií) mezi stoupenci muslimského náboženského vůdce Husseina al-Houthi a jemenskou armádou neustále pokračují. Al-Houthi je vládou obviňován se zakládání neregistrovaných církevních škol a center a z organizování skupin odpůrců USA a Izraele. Počty obětí této vojenské akce nejsou přesně známy - zdroje uvádí 80 - 600 mrtvých.

přírodní podmínky

Jemen hraničí na severu se Saudskou Arábií a na východě s Ománem. Jeho západní hranice je tvořena pobřežím Rudého moře a jižní hranice pobřežím Adenského zálivu. Pásmo podél pobřeží se nazývá Tihama. Horské pásmo na západě země (3000 m) postupně přechází v relativně úrodnou nížinu. Vyšší oblasti jsou neustále vulkanicky aktivní, což se projevuje výskytem horkých pramenů. Ze severu pak do země přesahuje Velká arabská poušť, která sahá téměř až k jižnímu pobřeží.

Klima je převážně pouštní. Podél západního pobřeží je klima horké a vlhké, západní hory mají relativně chladnější a mírnější klima, které je ovlivňováno sezónními monzuny. Ve východní části země převažuje poušť, klima je extrémně horké a suché. V létě hrozí nebezpečí písečných nebo prachových bouří. 2/3 území Jemenu není trvale obýváno.

aktualizováno: 01.01.2006 | nahoru

přečtěte si...

Zafar - klenot starověké Arábie - Lidská civilizace se na úsvitu svých dějin neformovala pouze v Mezopotámii a Středomoří, jak se do nedávna soudilo. Mnoho starověkých kulturních center bylo nalezeno i mnohem jižněji na Arabském poloostrově. Například biblický Eden ležel pravděpodobně v dnešním Bahrajnu a sídlo starozákonní Sibyly neboli královny ze Sáby, jež tolik okouzlila moudrého Šalamouna, zas v Jemenu. Na archeology v tomto regionu však nepochybně čekají i další zajímavé objevy. Na začátku proslulé kadidlové stezky leží totiž ruiny řady kdysi přepychových měst z otesaného kamene, jenž byla založena už před třemi tisíci lety a zatím pouze velmi málo prozkoumána.

Nebezpečná Šihára - Starobylá vesnice Šihára trůní na vrcholu jedné z nejstrmějších hor v Jemenu. Od okolního světa ji navíc odděluje několik set metrů hluboká propast, přes kterou vede pouze úzký kamenný most. Hlavním důvodem, proč se v minulosti nikdy nepodařilo žádné armádě toto „orlí hnízdo“ dobýt, byla však možná hlavně pověstná bojovnost místních horalů.

Jemen - zelená střecha Arábie - Jemen se může pyšnit nejbujnější přírodou na celém Arabském poloostrově. Z vůle Alláhovy je totiž jediným místem v této části světa, kde pravidelně vydatně prší. Klimatické podmínky tu jsou přesto extrémní. To spolu s odlehlostí této země umožnilo vznik unikátní flóry, která nemá nikde na světě obdoby.

Termální lázně Hammam Damt - K největším přírodním zajímavostem Jemenu patří obrovský travertinový kráter v lázeňském středisku Hammam Damt. Toto bizarní místo leží v horách na západě země mimo běžné turistické trasy. Zajížďka sem však rozhodně stojí zato. Podobnou scenérii nenajdete totiž nikde jinde na světě.

Al Mukalla - po stopách námořníka Sindibáda - Na jihu Arabského poloostrova leží několik přístavů, které jsou spojovány s námořníkem Sindibádem, legendárním hrdinou Pohádek tisíce a jedné noci. Dnes jsou to vesměs bezduchá moderní města z betonu. Žádné místo v Emirátech nebo na ománském pobřeží nemůže svou atmosférou ani zdaleka konkurovat malebné Mukalle ve východním Jemenu, která svým orientální nádherou ohromí i ty nejzkušenější světoběžníky.

Na téma Jemen je k dispozici celkem 8 článků. Zobraz všechny.

vaše zkušenosti

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Vaše komentáře:

[1] Shamsaddin ALMUNTASER (2010-11-24 14:07:16 )
opravdu Jemen je vlmi krasny zeme

[2] Michaele Bergelová (2012-02-22 11:28:24 )
životopis

Michaela Bergelová
adresa: T.G.Masaryka
56501 Chocen

e-mail: bergelova.michaela@centrum.sk

telefon: 736465421

vek: 23LET

Dosažené vzdělání: středoškolské s maturitou 2004 - 2008ZSŠ SDJ S.Ormisa-obchodná akadémia, Revúca

Obor/specializace: predavačka s maturitou vyučená

Kurzy a školení2004 - 2008, prax v oboru prodavačka

Název kurzu/školení: prax

Certifikát: maturita,vyučný list

Průběh zaměstnání:

:Rieter automotive- Chocen-Dvořisko
Pracovní pozice: plastikářka
Náplň práce: montování dílů,sváření, dělání koberců do aut....

Qanto- Chocen
Pracovní pozice: prodavačka
Náplň práce: vážení krájení salámů salátu zboží,príjem zboží...

Coop diskont- Chocen
Pracovní pozice: prodavačka, pokladní
Náplň práce: pokladní, vybalování zboží..

Albert- Ústí nad Orlicí
Pracovní pozice: prodavač-specialista
Náplň práce: pokladní, vybalování zboží..

Pekařství a cukrařství Sázava- Chocen
Pracovní pozice: prodavač,pokladní
Náplň práce: prodávaní dělání zmrzliny,dopékání pečiva, prodávaní pečiva..

Jazykové znalosti:

Slovenština - mateřský jazyk
Čeština - aktivní
Angličtina - mírně pokročilý

Administrativní a ekonomické znalosti:Strojopis - pokročilý

Počítačové znalosti -
Internet (e-mail, www) - pokročilý
Microsoft Word - pokročilý
Microsoft Excel - pokročilý

Mám udelaný kurz na Odborní poradenství přes Vnitřní a Vnější výživu jako výživový poradce.

Místo práce:
Choceň, Ústí nad Orlicí, Praha-hlavní mesto.

Pracovní oblast, ve které hledám práci:
Administrativa
Obchod
Pomocné práce

Hledaná pozice v zaměstnání:
Doplňovač zboží/merchandiser, Hosteska, Odborný prodavač, Pokladník, Prodavač, Recepční, Telefonní operátor, Poradce....

Druh pracovního poměru: plný uvazek nebo i skrácený uvazek.

Termín možného nástupu: 20.3.2012

Očekávaný plat: 15000 Kč/měsíc


As-salamu alaykom wa rahamatullah wa barakatuh, jsem muslimka, a zanedlho se insha allah budu stehovat do Prahy. Chtela
bych se jen zeptat jestli nevite o nejakým volným a dobre placeným míste pro muslimku... Dekuji a t ešim se na vaši odpoved.. JAZAKA ALLAHU KHEIRAN.
s pozdravom Bergelová.

Diashow Aljaska 2017