navigace: svět: Asie: Kambodža

Kambodžské království

státní vlajka vlajka: Kambodža, Kambodžské království státní znak znak: Kambodža, Kambodžské království státní hymna

Nokoreach

oficiální/originální název země

Prea Reač Ana Ček Kampúčea

rozloha

181 040 km2

hlava státu

král Norodom Sihamoni, ministerský předseda Hun Sen

polit. systém

liberální demokracie - formálně konstituční monarchie

územní uspořádání

20 provincií (khett) a 4 municipiality (krong)

hlavní město

Phnom Penh

jazyk

khmérština, francouština, angličtina

náboženství, církve

buddhismus (theravada asi 95%), ostatní (5%)

čas, časová pásma

GMT + 7

nedochází k posunu zimního a letního času

měna

1 riel (KHR) = 100 senů

elektrický systém

220V/50Hz - dodávky značně nestabilní

plug_ac.gif tel. předčíslí

00 855

aktualizováno: 13.01.2007 | nahoru

doklady, víza

Mezi ČR a Kambodžským královstvím existuje vízový styk. Po zrušení Velvyslanectví Kambodže v Praze v roce 1998 je pro ČR akreditován Velvyslanectví Kambodže v SRN. O kambodžské vízum lze požádat na kterémkoliv Velvyslanectví Kambodže v cizině. Velvyslanectví Kambodže v Bangkoku uděluje víza v rozmezí dvou pracovních dnů. Požaduje k tomu pas, jeho kopii a jednu fotografii. Turistické vízum se uděluje s platností na 30 dnů. Je možné obdržet vízum i po příletu na letiště Phnom Penhu a Siam Reapu. Po příletu na letiště v Phnom Penhu se vyžaduje k udělení víza 1 fotografie. Přihlašovací povinnost pro cizince neplatí. (informace MZV ČR)

Kambodža: ambasáda, zastupitelský úřad země v ČR:
Velvyslanectví Kambodžského království, Benjamin Vogelsdorff Str. 2, 13187 Berlin, tel: 004930-48637901, 49760830, fax: 004930-48637972,73
Turisté mířící do země z Thajska velmi často využívají kambodžského velvyslanectví v Bangkoku:
Embassy of Cambodia, 185 Rajdamri Road, Lumpini, Bangkok, 10330, tel. 254-6630 nebo 253-7967, fax: 253-9859. Vízový úsek přijímá žádosti o víza každý den v době od 9 do 11 hod.

zastoupení ČR v zahraničí:
ČR nemá konzulární zastoupení v Kambodži. Toto území je pokryto velvyslanectvím v Bangkoku (Thajsko):
Embassy of the Czech Republic, 71/6 Ruam Rudee Soi 2, Ploenchit Rd., P.O.Box 522, Bangkok 10330, Thailand, tel: 00662/2555060,2553027, fax: 00662/2537637, e-mail: bangkok@embassy.mzv.cz. Poznámka: Velvyslanec je akreditován v Thajsku, Kambodžském království, Laoské lidově demokratické republice a v Myanmarském svazu.

aktualizováno: 03.01.2006 | nahoru

zdraví

Zdravotnictví je ve srovnání s Evropou na velmi nízké úrovni - nedostatečné vybavení léky, přístroji i znalostmi. Před cestou se doporučuje očkování proti hepatitidě A a B, tyfu, vzteklině, japonské encefalitidě (B), choleře. Uvažujete-li o cestě do malarických oblastí, je nutná antimalarická profylaxe (pozor - léky je třeba začít brát delší dobu před cestou, během cesty i po jejím skončení). Každopádně doporučujeme navštívit odborného lékaře nebo hygienickou stanici v místě vašeho bydliště a získat aktuální informace.

Poznámka: Z pohledu Asie je dnes Kambodža zemí nejvíce ohroženou nemocí AIDS, více než Thajsko a Vietnam. Počet dospělých infikovaných virem HIV se odhaduje na 3-4 %. Velmi nízké ceny za sexuální služby a jejich snadná dostupnost jsou velkým lákadlem pro zahraniční turisty, kteří však musejí počítat s vysokým rizikem nákazy různými přenosnými nemocemi. (informace MZV ČR)

aktualizováno: 03.01.2006 | nahoru

bezpečnost

Přes to, že politické napětí v Kambodži neustále pomalu klesá, může dojít ke sporadickým násilnostem. Všichni návštěvníci země by se měli vyhýbat politickým demonstracím nebo shromážděním a obecně se v těchto situacích chovat nenápadně. Kambodža dále zůstává jednou z nejvíce zaminovaných zamí na světě - odhady hovoří o 4 - 6 milionech aktivních nášlapných min. Nevíce postiženými oblastmi jsou provincie Battambang, Banteay Meanchey, Pursat, Siem Reap a Kampong Thom, ale na nášlapnou minu můžete narazit opravdu naprosto kdekoliv. Mimo městské oblasti se doporučuje cestovat s místním průvodcem a rozhodně není rozumné scházet z cest a stezek za účelem bloumání po lese, louce či rýžovém poli. Toto varování se týká i Ankoru!!! Obecně platí, že byste se neměli nikde pohybovat sami.

Ve velkých městech je problémem pouliční kriminalita, rozhodně se nedoporučuje potloukat se po setmění po venku. Musíte-li se někam dostat, použijte taxi (auto, ne motorku nebo rikšu).

Riziko napadení turistů (banditismus, únosy) je relativně velké v oblastech mezi Kratie, Snuol a Stung Treng, kde probíhá ilegální těžba vzácných dřevin. (informace Lonely Planet)

aktualizováno: 03.01.2006 | nahoru

přírodní podmínky

Kambodža je zemí v jihovýchodní Asii, ležící na pobřeží Thajského zálivu. Kambodža hraničí na západě s Thajskem, na severu s Thajskem a Laosem, na východě a na jihu s Vietnamem. Většina země je tvořena nížinou jezera Tonlé Sap a nížinami kolem řeky Mekong, která protéká dále do Vietnamu a ústí do Jihočínského moře. Nížiny a plošiny v centru země přecházejí postupně do horských pásem Sloních a Kardamomových hor na jihozápadě země a Dangrežských hor (Dangrek Mountains) podél severních hranic s Thajskem.

Pásmo Kardamomových hor probíhá víceméně rovnoběžně s pobřežím Thajského zálivu – severozápadně-jihovýchodním směrem. Právě zde leží nejvyšší hora Kambodže - Phnom Aural, (1771 m n.m.). Jižním výběžkem tohoto pásma jsou nižší Sloní hory. Dangrežské hory (jižní hranice thajské Koratské plošiny) na severu země mají průměrnou výšku 500 – 600 m n.m. a jejich svahy jsou relativně hodně strmé.

Střední části Kambodži zcela dominuje nížina řeky Mekong a jezero Tonlé Sap. Po většinu roku je jezero relativně malé a mělké (asi 2700 km2, hloubka kolem 1 m). V době monzunových dešťů se však obrátí tok řeky Tonlé Sap, která normálně jezero odvodňuje do Mekongu, hladina vystoupá o 7 – 9 m a jezero se rozroste na úchvatných 16000 km2.

Kambodžské klima je tropické a vlhké, s průměrnými teplotami kolem 25ºC. Suché období trvá od prosince do dubna, kdy teploty mohou vystoupat až na 40ºC. Monzunové dešťové období trvá od května do října, v té době prší téměř denně, teploty jsou však nižší – 25ºC – 30ºC.

aktualizováno: 12.03.2007 | nahoru

svátky, události

1.1. - Nový rok
8.3.- den žen
13.4. - Khmérský Nový rok
1.5. - den práce
1.6. - den dětí
24.9. - den ústavy
23.10. - výročí pařížských mírových jednání
30.10. - narozeniny krále
9.11. - den nezávislosti
10.12. - den lidských práv (pod záštitou OSN)

aktualizováno: 03.01.2006 | nahoru

vaše zkušenosti

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Vaše komentáře:

[1] Martin Ban Phu (2007-03-10 11:15:43 )
Ahoj,

jen poopravim a upresnim:

Zasadne vic tu lidi hovori anglicky nez francouzsky,

nejmensi bankovka je 100 Rielu tj cca 60 hal, mince vubec,

fotku na vizum potrebujete i v Siam Reapu a kdekoli jinde na pozemnim prechodu,

turisticke vizum stoji 20 usd a je po mesici NEPRODLOUZITELNE, a je jen jednovstupe, ale business visum stoji jen 25 usd a je kolika chcete vstupe - dobre pokud napr projizdite Kambodzou do Vietnamu, a pak zpet,

konzulatni cinnost pro CR poskytuje britske velvyslanectvi v Phnom Penu, kde je dobre se registrovat,

policejni registrace cizincu je povinna, obvykle ji provadi hotely a guesthousy, pokud bydlite v apartmanu ci pronajatem dome, musite se registrovat na mistnim okrsku - ovsem neni nijak pokutovano, pokud to sami neudelate,

s temi antimalariky to zvazte, expati, tj. cizinci zde zijici, vcetne me, nic neuzivaji a spolehaji na Malaron, ktery se da pouzit i v pripade, ze jste malarii chytli a prubeh je pak znacne mirnejsi - pravdepodobnost ze malarii v Kambodzi dostanete je mala, je sice pravda ze je zde hodne nakazenych a mrtvych kazdy rok, ovsem jde o mistni obyvatele, kteri nepouzivaji site proti komarum, odpuzovace hmyzu atd. a predevsim, maji znacne oslabenou imunitu zpusobenou nedostatkem proteinu. U pouzivani antimalarik riskujete jednak to ze vam bude spatne a neuzijete si alkohol ktery je tu levny a dobry ale s antimalariky se nesnasi. Krome toho maarie je x druhu a prevence nezabira na vsechny ani na vetsinu. Ale tohle je kazdeho vec, a jen muj nazor.

Pocet lidi kteri se potkaji s minou byl, pokus si vzpominam, loni kolem 70, VSICHNI byli mistni, zadny turista, riziko je velmi male ale existuje, rozhodne ale v oblastech, kam vetsina turistu miri, t.j. Siam Riep, Phnom Pen, Sihanoukville, Kampot, Kep, muzete byt bez obav ( 0, slovy nula pripadu zraneni turisty minou v roce 2006 ), takze mnohem vetsi pravdepodobnost mate ze na vas v Thajsku spadne kokosak a zabije vas, nez ze v Kambo slapnete na minu...

pri zachovani zdraveho rozumu je i nocni zivot v pohode, rozhodne nespolehejte na to ze se vampodari vecer dostat domu AUTO taxikem.


......kazdopadne dik za kazdou informaci ktera na internetu o Kambodzi je...


jsem Cech zijici v Kambodzi a pro vsechny kdo chteji cetovat do Kambodze mam straknku www.myspace.com/kamboguru, kde muzete najit neco o Kambodzi, ale, a to predevsim, pokud mate otazku, napiste mi na kamboguru@yahoo.com a ja vam muzu podat opravdu aktualni a nezkreslene informace.

Krome toho svym dotazem pomuzete stranky budovat protoze dotaz i odpoved zverejnim pro ostatni.

Hodne stesti pri cestovani a stastny navrat domu,

Martin Ban Phu


[2] Božena Brodská (2008-01-31 15:02:38 )
Jak může být narození krále datem které uvádíte, když současný král, Norodom Sihamoni se narodil 14.května ?
[3] kokes vaclav (2008-09-01 09:48:37 )
odpověď na komentář [1] autora: Martin Ban Phu:
JIz jsem Vam jednou psal ale zadna odpoved tak nevim nebo odepisujete jen nekomu.
[4] Jirka Sirka (2010-03-27 10:21:23 )
Prosím, nemáte někdo aktuální spojení na Martina Ban Phu ??
Děkuji - Jirka

Diashow Aljaska 2017