navigace: svět: Afrika: Kamerun

Kamerunská republika

státní vlajka vlajka: Kamerun, Kamerunská republika státní znak znak: Kamerun, Kamerunská republika státní hymna

Chant de Ralliement

oficiální/originální název země

République du Cameroun

rozloha

475 440 km2

hlava státu

prezident Paul Biya (od 6.11. 1982)

polit. systém

republika

územní uspořádání

10 provincií: Adamaoua, Centre, Est, Extreme-Nord, Littoral, Nord, Nord-Ouest, Ouest, Sud, Sud-Ouest

hlavní město

Yaounde

jazyk

angličtina, francouština (úřední jazyky) a 24 dalších místních jazykových skupin

náboženství, církve

přírodní náboženství (40%), křesťanství (40%), islám (20%)

čas, časová pásma

GMT + 1

nedochází k posunu zimního a letního času

měna

1 frank CFA (XAF) = 100 centimů

elektrický systém

220V / 50Hz

plug_ce.gif tel. předčíslí

00 237

aktualizováno: 13.01.2007 | nahoru

doklady, víza

Všichni návštěvníci země potřebují vízum. Turistická víza se udělují zpravidla na 3 měsíce. Ke vstupu do země dále potřebujete mezinárodní očkovací průkaz se záznamem o očkování proti žluté zimnici.

zastoupení ČR v zahraničí:
Honorární konzulát Douala 140, rue Dominique Savio primaire, Bonapriso, Douala 1511, tel: 00237/3430718 - od 9.30 - 12.30 a od 16.30 - 18.30 hod. e-mail: douala@honorary.mzv.cz
Embassy of the Czech Republic, Zone A4, Asokoro District, Gnassingbé Eyadéma Street, Plot No. 1223, P.O.Box 4628 (Postal Dept. Garki), Abuja, Federal Republic of Nigeria, tel: 002349/3141245 (3141247), fax: 002349/3141248.
Pozn: Ambasáda pokrývá Nigerijskou federativní republiku, Beninskou republiku, Čadskou republiku, Kamerunskou republiku, Republiku Niger, Republiku Rovníková Guinea a Republiku Gabon.

aktualizováno: 03.01.2006 | nahoru

zdraví

Nejčastějšími příčinami onemocnění cestovatelů v oblasti centrální Afriky jsou infekce získané nedostatečnou hygienou (jídlo, pití) a infekce přenášené hmyzem. Tyto infekce se mohou projevovat růjmy a zvracením (E. coli, salmonela, cholera, a parazité), horečkou (tyfus, toxoplasmóza) nebo poškozením jater (hepatitida). V celé oblasti centrální Afriky (včetně měst) se vyskatuje malárie. Při vstupu do Kamerunu je nutno předkládat mezinárodní očkovací průkaz - vyžaduje se očkování proti žluté zimnici. Nebezpečné mohou být i kožní komplikace - plísně.

aktualizováno: 03.01.2006 | nahoru | zobrazit/skrýt podrobnosti »»

Před odjezdem kontaktujte hygienickou stanici v místě vašeho bydliště, poradí vám, co a jak. Obecně se doporučuje se očkovat proti následujícím nemocem (očkování by měla být provedena 4-6 týdnů před odjezdem):

 • hepatitida A a B
 • meningitida,
 • žlutá zimnice - hodláte-li se pohybovat kdekoliv mimo města (nejste-li očkováni, většinou vás ani nepustí do země)
 • vzteklina - existuje-li možnost, že přijdete do styku s domácími nebo divokými zvířaty
 • tyfus
 • doporučuje se obnova očkování proti tetanu, spalničkám a dětské obrně
 • nutná je profylaxe proti malárii

Základní bezpečnostní doporučení:

 • Dodržujte základní hygienu,
 • Pijte pouze vodu z bezpečných zdrojů - koupenou vodu v lahvích, minerálky. Nikdy nepijte nápoje s ledem, vyhýbejte se vodě z kohoutku. Není-li možno získat bezpečnou vodu, je nutno použít chemickou desinfekci spolu s fitrem (1 mikronový filtr). Je nutné pít dostatek tekutin (proti dehydrataci), používat ochranu proti slunci (klobouk, krémy, brýle, ...)
 • Jezte pouze jídlo, které je dobře tepelně upravené, nekupujte si jídlo u pouličních prodejců. Nejezte mléčné výrobky u kterých bezpečně nevíte, že byly pasteurizovány.
 • Antimalarika je nutno brát před cestou, během ní i po ní!!!!
 • Je nutno se chránit před hmyzem. V době mezi soumrakem a úsvitem noste dlouhé kalhoty a chraňte si i paže a ostatní odkrytá místa. Používejte repelenty, nanášejte opakovaně (co 4 hodiny). Spěte pod moskytiérami (opět impregnovanými repelentem). Repelent by měl být na bázi DEET - 30%–35% pro dospělé, 6%–10% pro děti. Hmyz přenáší kromě malárie i spavou nemoc, horečku denge a encefalitidu.
 • Nedotýkejte se domácích ani divokých (obzvláště!) zvířat. Tato zvířata (opice, psi, kočky) mohou být přenašeči vztekliny a moru.
 • Udržujte si čisté a suché nohy!!! Existuje značné riziko chycení plísní. Nechoďte bosi!
 • Nikdy se nekoupejte se ve vnitrozemí ve sladkovodních jezerech či řekách. Může dojít k napadení parazity (schistosomiáza, bilharzie), kteří se pokožkou dostanou do krevního oběhu a napadají játra.
 • Při pohlavním styku VŽDY používejte kondom jako ochranu před AIDS a ostatními pohlavními chorobami.

Onemocníte-li v době jednoho roku po návratu z tropické oblasti, vždy oznamte svému lékaři, kde jste byli - může se jednat o onemocnění spojené s vaším pobytem. (další info Center for Desease Control)

bezpečnost

Bohužel, tak jako v mnoha jiných zemích této části afriky, kamerunští úředníci nejsou zářným případem pevné morálky a charakteru. Korupce je všudypřítomná a návštěvníci země s ní musí počítat při jakémkoliv jednání s úřady. Nátlaku a skrytému vydírání mohou být cestovatelé vystaveni již na letišti a je dobré mít s sebou neustále nějaké drobné banovky (USD, FF).

Cestovatelé v oblasti mezi NP Waza a Kouseri by měli mít na paměti, že tato oblast je označována jako extrémně nebezpečná a to díky velmi rozšířenému banditismu!! Pokud se této oblasti nemůžete vyhnout, doporučuje se cestovat zásadně po hlavních cestách, pouze ve dne a pokud možno s ozbrojeným doprovodem.

Taká velká města nejsou příliš bezpečná, pouliční kriminalita je velmi vysoká. Procházky ulicemi Doualy, Yaondé a jiných větších měst po setmění jsou obecně považovány za velmi, velmi nerozumné. :))

aktualizováno: 03.01.2006 | nahoru

vaše zkušenosti

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Vaše komentáře:

[1] Tariq (2011-12-08 21:53:35 )
Dobryden,
mohli byste mi sdeliot adrseu ambasady kamerunu v Praze?
Dekuji,
T.
[2] Majersky Robert (2015-01-17 09:36:24 )
prosím vízum je jednocestne nebo je platné po dobu 90 dni na více cest dekuji Majersky

Diashow Aljaska 2017