navigace: svět: Afrika: Keňa

Keňská republika

státní vlajka vlajka: Keňa, Keňská republika státní znak znak: Keňa, Keňská republika státní hymna

Ee Mungu Nguvu Yetu

další mapy

Perry-Castañeda Library: Kenya maps

oficiální/originální název země

Džamhuri ya Kenya

rozloha

582 650 km2

hlava státu

Mwai Kibaki

polit. systém

republika

územní uspořádání

7 provincií (Central, Coast, Eastern, North Eastern, Nyanza, Rift Valley, Western) a oblast hlavního města (Nairobi Area)

hlavní město

Nairobi

jazyk

angličtina, kiswahili (úřední jazyky), velké množství domorodých jazyků a dialektů

náboženství, církve

křesťanství, islám, přírodní náboženství

čas, časová pásma

GMT + 3

nedochází k posunu zimního a letního času

měna

1 keňský šilink (KES) = 100 centů

elektrický systém

240V / 50Hz

plug_g.gif tel. předčíslí

00 254

aktualizováno: 15.01.2007 | nahoru

doklady, víza

K cestě je zapotřebí cestovní pas, jehož platnost musí být alespoň o 3 měsíce delší než plánovaný pobyt. Nadále se doporučuje mezinárodní očkovací průkaz s očkováním proti žluté zimnici. Ke vstupu dále potřebujete vízum, které můžete získat na velvyslanectví Keni v Haagu nebo Vídni, ale též velvyslanectví Velké Británie v Praze, které si počítá určitý správní poplatek, dále též na všech leteckých, silničních, železničních a námořních resp. jezerních hraničních přechodech do Keni. Vízový poplatek pro vstupní vízum s platností až na 3 měsíce činí USD 50,-, přičemž je nutno mít připravenu přesně tuto částku. Imigrační úředník odmítá rozměňovat bankovky o vyšší nominální hodnotě. (informace MZV ČR)

Keňa: ambasáda, zastupitelský úřad země v ČR:
Embassy of Kenya, Nieuwe Parklaan 21, 2597 LA The Hague, tel: 003170-3504215, fax: 003170-3553594, e-mail: kenre@dataweb.nl

zastoupení ČR v zahraničí:
Embassy of the Czech Republic, Jumuia Place, Lenana road, Nairobi, P.O.Box 48785 - 00100, Republic of Kenya, tel: 0025420/2731010-1,2, fax: 0025420/2731013, e-mail: nairobi@embassy.mzv.cz, zamini.cz@africaonline.co.ke

aktualizováno: 04.01.2006 | nahoru

zdraví

Nejčastějšími příčinami onemocnění cestovatelů v oblasti východní Afriky jsou infekce získané nedostatečnou hygienou (jídlo, pití) a infekce přenášené hmyzem. Tyto infekce se mohou projevovat růjmy a zvracením (E. coli, salmonela, cholera, a parazité), horečkou (tyfus, toxoplasmóza) nebo poškozením jater (hepatitida). V celé oblasti východní Afriky (včetně měst) se vyskatuje malárie. Při vstupu do některých zemí je nutno předkládat mezinárodní očkovací průkaz - vyžaduje se očkování proti žluté zimnici. Pozor na horečnaté onemocnění endemické v oblasti Velké příkopové propadliny (Rift Valley Fever).

aktualizováno: 04.01.2006 | nahoru | zobrazit/skrýt podrobnosti »»

Před odjezdem kontaktujte hygienickou stanici v místě vašeho bydliště, poradí vám, co a jak. Obecně se doporučuje se očkovat proti následujícím nemocem (očkování by měla být provedena 4-6 týdnů před odjezdem):

 • hepatitida A a B
 • meningitida
 • žlutá zimnice - hodláte-li se pohybovat kdekoliv mimo města (nejste-li očkováni, většinou vás ani nepustí do země)
 • vzteklina - existuje-li možnost, že přijdete do styku s domácími nebo divokými zvířaty
 • tyfus
 • doporučuje se obnova očkování proti tetanu, spalničkám a dětské obrně
 • nutná je profylaxe proti malárii

Základní bezpečnostní doporučení:

 • Dodržujte základní hygienu, myjte si často ruce... :)
 • Pijte pouze vodu z bezpečných zdrojů - koupenou vodu v lahvích, minerálky. Nikdy nepijte nápoje s ledem, vyhýbejte se vodě z kohoutku. Není-li možno získat bezpečnou vodu, je nutno použít chemickou desinfekci spolu s fitrem (1 mikronový filtr). Je nutné pít dostatek tekutin (proti dehydrataci), používat ochranu proti slunci (klobouk, krémy, brýle, ...)
 • Jezte pouze jídlo, které je dobře tepelně upravené, nekupujte si jídlo u pouličních prodejců. Nejezte mléčné výrobky u kterých bezpečně nevíte, že byly pasteurizovány.
 • Antimalarika je nutno brát před cestou, během ní i po ní!!!!
 • Je nutno se chránit před hmyzem. V době mezi soumrakem a úsvitem noste dlouhé kalhoty a chraňte si i paže a ostatní odkrytá místa. Používejte repelenty, nanášejte opakovaně (co 4 hodiny). Spěte pod moskytiérami (opět impregnovanými repelentem). Repelent by měl být na bázi DEET - 30%–35% pro dospělé, 6%–10% pro děti. Hmyz přenáší kromě malárie i spavou nemoc, horečku denge, encefalitidu, filariázu, říční slepotu (onchocerciáza)...
 • Nedotýkejte se domácích ani divokých (obzvláště!) zvířat. Tato zvířata (opice, psi, kočky) mohou být přenašeči vztekliny a moru.
 • Udržujte si čisté a suché nohy!!! Existuje značné riziko chycení plísní. Nechoďte bosi!
 • Nikdy se nekoupejte se ve vnitrozemí ve sladkovodních jezerech či řekách. Může dojít k napadení parazity (schistosomiáza, bilharzie), kteří se pokožkou dostanou do krevního oběhu a napadají vnitřní orgány (játra, lymfatické uzliny,...).
 • Při pohlavním styku VŽDY používejte kondom jako ochranu před AIDS a ostatními pohlavními chorobami. V Keni je odhadem 8-10 milionů HIV pozitivních lidí
 • Ošetření ve státních zařízeních a to i v hlavním městě se nedoporučuje, je to pokládáno za riskantní, na dobré odborné úrovni, srovnatelné s Evropou, působí zejména soukromá nemocnice Nairobi Hospital tel. (02) 722 160. V Mombase a při pobytech na keňském pobřeží je možné v případě nouze využít Mombasa Hospital tel. (011) 312.
 • Při úrazech a nehodách mimo hlavní město Keni (ale třeba i na území Tanzánie nebo Ugandy) je možné využít služeb letecké záchranné služby AAR, která sídlí v Nairobi na Wilson Airport tel. (02) 717 374.
 • Aby byl pacient v Keni vůbec přijat k zákroku nebo ošetření (a to i akutnímu např. po dopravní nehodě), je naprosto nezbytné, aby byl pojištěn u renomované zdravotní pojišťovny, která garantuje úhradu nákladů zdravotního zákroku - i těžké úrazy jsou často přijaty až tehdy, když byla předem zkontrolována solventnost pacienta. Z tohoto důvodu se proto doporučuje mít jak pojistku, tak i kreditní kartu. Z praktického hlediska má ZÚ z českých pojišťoven nejlepší zkušenosti s VZP s cestovním připojištěním u nizozemské asistenční služby EUROCROSS.

Onemocníte-li v době jednoho roku po návratu z tropické oblasti, vždy oznamte svému lékaři, kde jste byli - může se jednat o onemocnění spojené s vaším pobytem. (další info Center for Desease Control a MZV ČR)

novinky 19.10.2006: Zatím jeden případ nakažení dětskou obrnou typu 1 byl hlášen ze somálského uprchlického tábora v severovýchodní Keni (Garissa distrikt). WHO plánuje očkování 250000 dětí v této oblasti na začátek listopadu 2006.

bezpečnost

Vnitřní politická a bezpečnostní situace v zemi zhoršuje. Kromě pokračujícího nárůstu běžné kriminality v hlavním městě, na hlavních komunikacích i přímo v turisticky atraktivních oblastech se stále více množí loupežná přepadení, nezřídka s použitím střelných zbraní. Obětmi jsou často cizinci, nevyjímaje diplomatické pracovníky. Nebezpečné oblasti - severní oblasti provincie Rift Valley (řídce obydlené, vysoká možnost přepadení, endemická oblast žluté zimnice), severní oblasti východní provincie, zejména parky Samburu, Buffalo Springs a Shaba (banditismus - možné projet jen v koloně za asistence místní policie). Téměř celá severovýchodní provincie, oblasti se Somálskem (loupežné vraždy), na ostrov Lamu se doporučuje cestovat pouze letecky.

Většina silnic v zemi včetně hlavního tahu z Mombasy do Nairobi je nadále v dezolátním stavu a nebezpečí jízdy po těchto silnicích zvyšuje mimořádně silný provoz většinou technicky značně zanedbaných vozidel včetně těžké nákladní tranzitní dopravy - místní provoz se vyznačuje na evropské poměry nevídanou agresivitou. Veřejné dopravní prostředky - autobusy matatu jsou technicky zanedbané, se turistům k jízdě nedoporučují. Při cestách je třeba neustále sledovat situaci kolem sebe a v davu si udržovat větší odstup. Při jízdě autem je bezpodmínečně nutné mí uzamčené všechny dveře a vytažená okna.

Ve městech působí nebezpečné dětské gagngy, tzv. street children, které mohou ohrozit i silného dospělého muže. K vymáhání peněz používají hrubého nátlaku. Nejsou-li uspokojeny jejich požadavky, vyhrožují injekční stříkačkou naplněnou údajně krví infikovanou HIV. (informace MZV ČR)

aktualizováno: 04.01.2006 | nahoru | zobrazit/skrýt podrobnosti »»

novinky 09.01.2008: Po bouřlivých volbách se bezpečnostní situace v zemi velmi zhoršila, dochází k etnickému násilí mezi kikuji a příslušníky ostatních kmenů. Dochází k pouličním nepokojům (policie střílí do demonstrantů), loupežím, masakrům, rabování. V současné době je z Keni hlášeno více než 1000 mrtvých a několik desítek tisíc lidí na útěku.

novinky 08.11.2006: Stovky lidí utíkají z Nairobského slumu Mathera, ve kterém probíhá neoficiální válka mezi místními gangy.

přečtěte si...

Afrika 2008: Národní park Nakuru - Chcete vidět ve volné přírodě nosorožce? Jeďte do národního parku Nakuru! „V Nakuru je šance zahlédnout nosorožce 100%!“, dušoval se šéf našeho hotelu v Nairobi, který nás o možnosti safari informoval. A opravdu - i když Keňané udělají cokoliv, aby Vás dostali na zájezd právě s jejich cestovkou, v tomto případě pan hoteliér nepřeháněl. Na nosorožce v NP Nakuru prostě nelze nenarazit.

Afrika 2008: Masai Mara - ráj zvířat - Až pojedete do Keni, nemůžete v žádném případě vynechat Národní rezervaci Masai Mara. Tedy pokud Vás alespoň trochu zajímá safari a nechcete se třeba 14 dní pouze válet na pláži někde u Malindi. Protože Masai Mara, to je jeden z přírodních divů světa.

Afrika 2008: Jeden den v Mombase - Mombasa - to jméno zní velmi africky. Druhé největší město Keni leží na pobřeží Indického oceánu a na rozdíl od mnoha jiných afrických měst, postavených teprve nedávno, má Mombasa poměrně bohatou historii. Strávili jsme v Mombase jeden den.

Afrika 2008: Lamu - ostrov oslů - Přemýšlel jsem, jaký zvolit název tohoto článku a žádný jiný mě prostě nenapadl. Asi to není název nijak originální, zato je výstižný. Oslů je skutečně na Lamu spoustu a těžko říct, jestli tu žije více lidí nebo oslů. Asi to bude dost vyrovnané.

Afrika 2008: Jezero Naivasha - Jezero Naivasha leží asi 90 kilometrů na severozápad od Nairobi. V okolí jezera se nachází mnoho přírodních zajímavostí a proto je častým cílem zahraničních návštěvníků. My jsme tu strávili celkem tři dny. A bylo se věru na co dívat!

Na téma Keňa je k dispozici celkem 13 článků. Zobraz všechny.

vaše zkušenosti

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Vaše komentáře:

[1] Petr Daubner (2008-08-18 18:28:34 )
V Keni jsme stravili letos v lete dohromady zhruba mesic a projeli docela dost mist. Celkove super zeme, levna, coz se ovsem netyka safari - ta Vam naopak cestu dost prodrazi. Doporucuji navstivit Rezervace Masai Mara, Nakuru, Hells Gate, souostrovi Lamu, Mombasu a jezero Turkana. Naopak Nairobi muzete s klidem vynechat (ale stejne se mu pravdepodobne nevyhnete). Pozor. spousta informaci z Lonely Planet o Nairobi je zastaralych! Na letiste uz nejezdi shuttle bus, hotel Iqbal nefunguje, motyli farma Butterfly Africa je zrusena. Bydleli jsme v hotelu New Kenya Lodge - muzu doporucit. Vice si prectete na www.kompas.estranky.cz v rubrice Zpravy z cest.
[2] Tomankova Marie (2011-01-10 18:03:46 )
odpověď na komentář [1] autora: Petr Daubner:
Dobrý den chtěla bych vás poprosit o zaslání pohlednic sbírám pohlednice měst, vesnic, hor, pohoří, krajin, ostrovu atd.. prosila bych o zaslání z tohoto státu(Kena) a jestli máte tak i z jiného státu byla bych velice ráda kdyby jste mě zaslaly nějaké pohlednice děkuji

Marie Tománková
Adresa:Česká republika
Hradištská 898 Hluk
687 25
Ps: Děkuji
[3] Kipepeo (2012-08-18 19:15:34 )
Ahoj všichni.

Rádi bychom Vás srdečně pozvali na večer plný zajímavého vyprávění na téma "Dobrovolnicí v Africe na vlastní pěst"

Kdy: streda 22.8.2012 od19:30 v Pubu
Kde: The Pub, Veleslavínova 3, Praha 1

Alena si letos v létě splnila sen a odjela do Afriky pracovat jako dobrovolnice. Pobyt neměla zorganizovaný agenturou. Alena jela na vlastní pěst!

Přijďte si poslechnout, jak se jí to podařilo a jak její pobyt v Keni dopadl.

Vstupné je dobrovolné, minimálně však 50,- Kč.
Veškerý (a to myslíme vážne) výtežek ze vstupného bude použit na provoz základní školy Majenga Mapya ve slumu v Mombase na keňském pobreží.

Tešíme se na Vás.
[4] Roman Mikuška (2013-02-13 21:43:44 )
Mám jen dotaz. V Keni jsme se seznámili z jedním místním občanem. Jak je známo země je chudá a její občané tuplem. Máme možnost tomuto kamarádovi pomoci, ale nevíme co občan z Afriky potřebuje k vycestování k nám do ČR. Pokud máte nějaké info o tomto mém požadavku budu jen rád. Děkuji.
[5] Roman Mikuška (2013-02-13 21:52:14 )
odpověď na komentář [3] autora: Kipepeo:
Dobrý den. Já jsem s rodinou letos v lednu 2013 absolovoval cestu do Keni město Malindi. Moc by mne zajímalo z čeho jako dobrovolník v africe člověk jako mi žije a jestli je to bezpečné dlouhodobě se zdržovat v zemi. Dále bychom tam pomohli místnímu, teď už našemu kamarádovi v návštěvě u nás v ČR a tady mu zajistily práci v naší firmě, ale nemůžeme se dopátrat co občan z Afriky potřebuje k vycestování do ČR. Děkuji za odpověď.

Diashow Aljaska 2017