navigace: svět: Austrálie a Oceánie: Kiribati

Republika Kiribati

státní vlajka vlajka: Kiribati, Republika Kiribati státní znak znak: Kiribati, Republika Kiribati státní hymna

Teirake Kaini Kiribati

další mapy

Kiribati Map Server
Perry-Castañeda Library: Kiribati maps

oficiální/originální název země

Ribaberikin Kiribati

rozloha

811 km2

hlava státu

prezident Anote Tong (od července 2003)

polit. systém

republika

územní uspořádání

6 distriktů - Banaba, Central Gilberts, Line Islands, Northern Gilberts, Southern Gilberts, Tarawa

hlavní město

Bairiki (atol Tarawa)

jazyk

angličtina, i-kiribati (mikronéský dialekt)

náboženství, církve

kiribatská protestantská církev, římskokatolická církev

čas, časová pásma

GMT + 12
GMT + 13
GMT + 14

nedochází k posunu zimního a letního času

měna

1 australský dolar (AUD) = 100 centů

elektrický systém

240V / 50Hz - Zástrčka typu I - (australského typu) vyskytuje se na Tarawě. Na Vánočním ostrově (Kirimati) se setkáte spíše s americkými dvojzdířkovými zástrčkami.

plug_i.gif tel. předčíslí

00 686

aktualizováno: 09.08.2007 | nahoru

doklady, víza

Občané Velké Británie, Nového Zélandu a Kanady nepotřebují víza, nepřesáhne-li jejich pobyt 28 dní. Všichni ostatní turisté potřebují víza, která vydávají konzulární zastoupení republiky Kiribati. K žádosti o vízum je potřeba doložit cestovní doklad platný ještě nejméně tři měsíce po plánovaném návratu, fotokopii zpáteční letenky, doklad o vlastnictví dostatečného množství finančních prostředků a 2 fotografie. Poplatek činí 40 AUD za jeden vstup a 70 AUD za více vstupů. (informace MZV ČR)

Kiribati: ambasáda, zastupitelský úřad země v ČR:
Kiribati nemá konzulární zastoupení v ČR
Consulate of the Republic of Kiribati, 95 Nakolo Place, Room 265, Honolulu, 111 968819; Tel: (808) 834-6775 Fax: (808) 834-7604, Email: kiribaticonsul@aol.com
Consulate-General of the Republic of Kiribati 35 Dover Road, Rose Bay NSW 2029, Australia, Tel: (02) 9371 7808, Fax: (02) 9371 0248

zastoupení ČR v zahraničí:
ČR nemá na Kiribati konzulární zastoupení, země je konzulárně kryta českým zastupitelstvím v Sydney:
Consulate General of the Czech Republic, 169 Military Road, Dover Heights, Sydney NSW 2030, Australia; tel: 00612/93718878, 93710860, fax: 00612/93719635, mail: sydney@embassy.mzv.cz, web: http://www.mzv.cz/sydney/

aktualizováno: 09.08.2007 | nahoru

zdraví

V tomto na první pohled tropickém ráji vás může potkat několik nepříjemných překvapení:

Slunce – Kiribati leží téměř na rovníku, takže připomínat nutnost použití silného opalovacího krému, slunečních brýlí a pokrývky hlavy zní možná poněkud zbytečně. Problémem však může být fakt, že opalovací krém zde velmi pravděpodobně nekoupíte, takže se doporučuje mít vlastní a mít ho hodně. Jako ochrana před sluncem je doporučováno mít neustále zakrytá ramena a záda (nosit triko i do vody při koupání). Dávejte pozor na přehřátí organismu a dodržujte pitný režim.

Hygiena – zásadně není doporučováno koupat se v laguně jihotarawského atolu. V Bairiki (jižní Tarawa) žije asi 40000 lidí, čističky vody zde neexistují a tak není divu, že laguna silně připomíná stoku (ne tak ani vzhledem, jako spíše zápachem). Vlastní pláže jsou plné odpadků a lidských a psích exkrementů. Díky neexistujícímu čištění splaškových vod jsou kontaminovány i zásoby pitné podzemní vody, takže pití vody z vodovodu je velmi nerozumné – pijte pouze balenou vodu. Stejně tak by bylo velmi nerozumné jíst cokoliv (ryby, mušle, kraby) vylovené z laguny.

Komáři – malárie se zde sice nevyskytuje, ale můžete chytit horečku dengue – v minulosti zde vypuklo již několik epidemií. Je nutno se před komáry chránit vhodným oblečením (dlouhé rukávy, dlouhé nohavice – zejména v období soumraku a po západu slunce) a používáním repelentů. Repelent je nutno si dovést vlastní, na Kiribati nic takového nekoupíte.

Psi – pozor na smečky polodivokých psů, které se zde vyskytují podobně jako na jiných tichomořských ostrovech. Můžete na ně narazit při procházce ve větší vzdálenosti od lidských obydlí.

Válečný šrot – Kiribati bylo dějištěm jedné z největších bitev mezi japonci a američany (vylodění americké námořní pěchoty na ostrůvku Betio na podzim 1943) v rámci americké tichomořské ofenzivy. Na plážích narazíte na zbytky amerických vyloďovacích člunů, japonské tanky, zbytky bunkrů a opevnění. Tohle všechno tam není pro turisty – jenom to od války nikdo neuklidil – narazit na nevybuchlou munici (jak na břehu tak pod vodou) není naprosto nic vyjímečného. Dávejte proto pozor kam šlapete...

Kokosové ořechy - pozor, tohle není vtip! Padající kokosy zabijí několik lidí ročně. Kokosový ořech váží několik kilogramů a poslední věc, kterou chcete je rozbitá hlava nebo zlomená žebra. Takže pohybujete-li se v okolí kokosových palem a uslyšíte-li zašustění někde nahoře v koruně, chraňte si rukama hlavu! Nikdy si na plážích pod kokosové palmy nelehejte.

Shrnuto a podtrženo: doporučeno je očkování proti hepatitidě A, B a tetanu. Pozor na komáry, pozor na slunce, buďte opatrní při koupání a šnorchlování, nikdy se nepotápějte sami. Nesbírejte mořské živočichy a nesahejte na korály, některé žahají :) Není možno očekávat lékařskou péči na "evropské" úrovni, pokud hodláte vyrazit i na atoly, které jsou dále od Tarawy, určitě mějte s sebou kvalitně vybavenou lékárničku. V Tarawě je relativně nová a vybavená nemocnice se 120 lůžky. Není třeba podotýkat, že opravdu kvalitní cestovní pojištění je nutností.

aktualizováno: 10.08.2007 | nahoru | zobrazit/skrýt podrobnosti »»

Důležitá telefonní čísla

nouzové volání: 999

bezpečnost

Obecná kriminalita je velmi nízká, lidé jsou přátelští a vstřícní. Pozor na problémy s alkoholem - domorodci rádi slaví a rádi pijí a může se stát, že se situace vymkne kontrole. Na Betiu je samotným ženám je doporučováno po setmění použít pro jistotu taxi.

aktualizováno: 10.08.2007 | nahoru

kolik to stojí?

Na Kiribati se platí australskými dolary. Platební a kreditní karty (Visa, Master Card) je možno použít při platbě v hotelích a větších restauracích. Na Tarawě je několik automatů (ATM) - na Bairiki, Bikenibeu, Betiu a v pobočkách bank ANZ a Westpac. Bankomat není na letišti, takže byste u sebe měli mít pár desítek australských dolarů (v malých bankovkách, místní často nemají peníze nazpět!) na prvotní výdaje - zaplacení víza, doprava do hotelu atd.

aktualizováno: 11.08.2007 | nahoru

doprava

Na Tarawu létají společnosti: Our Airline (dříve Air Nauru - z Nauru nebo z atolu Majuro v Marshallových ostrovech) a Air Pacific (z Fidži). Air Pacific také provozuje linku mezi Fidži a Honolulu s mezipřistáním na Vánočním ostrově (Kirimati). Vnitrostátní lety zajišťuje Air Kiribati, jehož lety spojují nejvýznamnější atoly souostroví. Nezapomeňte, že při odletu z Kiribati je nutno zaplatit odletový poplatek ve výši 20 AUD.

Hromadná doprava na Tarawě má podobu otřískaných minibusů, které pendlují podél hlavní cesty ve velmi krátkých intervalech. Stačí na řidiče mávnout, kdekoliv vám zastaví. Přesto, že auta byla postavena pro maximálně 10 lidí, je relativně běžné, že v minibusku je nacpáno 20 a více cestujících :)

Silnice spojuje všechny ostrůvky podél tarawské laguny, kvalita vozovky však není příliš dobrá. Cesta není osvětlena, řízení auta po setmění není doporučováno. Jezdí se vlevo (jako v Austrálii), potřebujete mezinárodní řidičský průkaz. Na Tarawě a na Vánočním ostrově existuje možnost zapůjčení auta - pronájem je možno zajistit v místních hotelích (Otintaai na Tarawě; Mini Hotel, Ronton Village na Vánočním ostrově).

aktualizováno: 11.08.2007 | nahoru

svátky, události

 • 1. leden - Nový rok
 • březen/duben (pohyblivé datum) - Velký pátek, Velikonoční neděle a pondělí
 • 27. duben - Den zdraví
 • 9. a 10. červenec - Den starých mužů a žen
 • 12. červenec - Den nezávislosti
 • 6. srpen - Den mladých
 • 5. říjen - Mezinárodní den učitelů
 • 20. listopad - připomenutí událostí 2. světové války (ostrov Butaritari)
 • 3. prosinec - Den lidských práv
 • 25. prosinec - Vánoce
 • 26. prosinec - Vánoce (Boxing Day)
 • 31. prosinec - Silvestr, konec roku

aktualizováno: 11.08.2007 | nahoru

přečtěte si...

Potápění v Pacifiku: Mezi bunkry a odlivem - V Tichomoří jsme už prolezli většinu známých bojišť s jejich vraky lodí a letadel, ale o Betiu jsme se nemohli dopídit prakticky žádných informací. Všechny zprávy pocházely z války nebo z období krátce po ní, ale zda tam zůstaly nějaké vraky do dnešních dnů nám nebyl schopen nikdo říci. Nezbylo tedy než vsednout na kůň, tedy letadlo, a situaci na místě vyjasnit.

Potápění v Pacifiku: Na 1. stupni severní šířky - Tichomořský atol Tarawa leží zhruba 100 km na sever od rovníku v souostroví Gilbertových ostrovů. Je součísti republiky Kiribati o jejíž existenci nevěděli ani v cestovní kanceláři v Sydney. Přitom tato republika není žádný drobeček - patří jí přes 5 milionů čtverečních kilometrů Tichého oceánu.

vaše zkušenosti

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Vaše komentáře:

[1] Pavla Vágnerová (2007-08-08 15:38:50 )
Dobrý den, píšete, že k žádosti o vízum na souostroví Kiribati musíme doložit mimo jiné i fotokopii zpáteční letenky. Můžete mi prosím napsat, jak bych mohla získat vízum na ostrov Tarawa v souostroví Kiribati, když mi CK sdělila, že je schopna zajistit pouze zpáteční letenku do Australského Brisbane a teprve z Brisbane si musím sama zajistit zpáteční letenku na ostrov Tarawa. Tudíž nemohu doložit z Čech fotokopii zpáteční letenky na Tarawu, ale pouze do Brisbane. To nedostanu vízum? Předem děkuji za odpověď. Pavla Vágnerová.

Diashow Aljaska 2017