Kubánská republika

státní vlajka vlajka: Kuba, Kubánská republika státní znak znak: Kuba, Kubánská republika státní hymna

La Bayamesa

další mapy

Perry-Castañeda Library: Cuba maps

oficiální/originální název země

Republica de Cuba

rozloha

110 860 km2

hlava státu

prezident Fidel Castro

polit. systém

republika

územní uspořádání

15 provincií - Camaguey, Ciego de Avila, Cienfuegos, Ciudad de La Habana, Granma, Guantanamo, Holguin, Isla de la Juventud, La Habana, Las Tunas, Matanzas, Pinar del Rio, Sancti Spiritus, Santiago de Cuba, Villa Clara

hlavní město

Havana

jazyk

španělština

náboženství, církve

Před Castrovým uchopením moci se 85% obyvatelstva hlásilo ke katolíkům. Dnes je kubánské obyvatelstvo oficiálně 100% bez vyznání.

čas, časová pásma

GMT - 5 (americký Eastern Standard Time)

Letní čas začíná na konci března, končí na konci října

měna

1 kubánské peso = 100 centavos

elektrický systém

110 - 220V / 60Hz

plug_abf.gif tel. předčíslí

00 53

aktualizováno: 15.01.2007 | nahoru

doklady, víza

19. ledna 2000 přestala platit bezvízová dohoda mezi ČR a Kubou a od tohoto data potřebují čeští turisté k cestě na Kubu víza. Pokud se jedná o turistický pobyt, uděluje Kubánský konzulát vízum ve formě turistické karty, která stojí 630,- Kč. Tato karta může být vyřízena v rámci turistického pobytu přes cestovní kancelář. Jedná-li se o cestu za jiným účelem naž turistickým, je nutno podat žádost o udělení víza na konzulárním oddělení ZÚ Kuby v Praze (cena cca 35,- USD).

Při vstupu do země cestující vyplňuje malý vstupní formulář; kopii, která mu zůstává, musí bezpodmínečně předložit při opuštění země, formulář je na hranici přísně vyžadován. V případě ztráty lze s určitým časovým prodlením (ověřování totožnosti turisty v centrální evidenci) získat nový. Při odletu ze země musí každý cestující povinně zaplatit letištní poplatek (20,- USD za osobu). Kubánské úřady neuznávají argumentaci, že byly letištní poplatky zahrnuty v ceně letenky. (informace MZV ČR)

Kuba: ambasáda, zastupitelský úřad země v ČR:
Ambasáda Kubánské republiky, Sibiřské nám. 1, 160 00 Praha 6, tel: 224 311 253, 233 321 309, fax: 233 341 029, e-mail: embacubapraga@embacuba.cz, úřední hodiny: 08.00 - 16.00, úřední hodiny konzulárního oddělění: 08.30 - 11.30 (po-pá)

zastoupení ČR v zahraničí:
Embajada de la República Checa, Ave. Kohly No. 259, e/ 41 y 43, Nuevo Vedado, La Habana, Cuba, tel: 00537/333201, 333467, fax: 00537/333596, e-mail : havana@mzv.cz, chequia@ceniai.inf.cu

aktualizováno: 04.01.2006 | nahoru

zdraví

Zdravotní péče pro cizince je na dobré úrovni. Očkování nejsou povinná žádná, doporučuje se očkování proti hepatitidě typu A a B. Pozor - voda z vodovodního řádu není pitná - voda se musí kupovat v tzv. botellonech - velkých lahvích. Taktéž koupání ve vnitrozemí (sladká voda - řeky a přehrady - presas) se nedoporučuje.

Pozor na komáry - používejte repelenty a hlavně se vhodně oblékejte. Na Kubě byl zaznamenán výskyt horečky dengue.

aktualizováno: 30.11.2006 | nahoru | zobrazit/skrýt podrobnosti »»

novinky 31.10.2006: Ministerstvo zahraničních věcí sděluje, že situaci týkající se výskytu onemocnění horečkou dengue lze na Kubě považovat za stabilizovanou. Nicméně se nadále doporučuje výskyt tohoto onemocnění nepodceňovat a v případě výrazně zvýšené teploty a zhoršení zdravotního stavu neprodleně vyhledat lékaře.

bezpečnost

Bezpečnostní situace v zemi je relativně dobrá vzhledem k vysoké přítomnosti policie ve všech turisticky zajímavých místech a na silnicích. Přesto je třeba brát v úvahu, že v centru Starého města v Havaně, na nábřeží (Malecón) a v některých místech Varadera, existuje zvýšená kriminalita a nedoporučuje se vycházet v pozdních nočních hodinách. Všeobecně se vyskytuje nebezpečí okradení drobnými zloději na ulicích, proto není vhodné nosit s sebou větší finanční hotovost, ale i šperky z drahých kovů, je třeba si hlídat fotoaparáty, kabelky, kamery, apod. Kuba se v posledních letech stala střediskem sexuální turistiky. Koncem loňského roku sice kubánské úřady zakročily velmi rázně proti prostituci, takže se přestalo objevovat velké množství prostitutek přímo na ulicích, nicméně ve skryté formě prostituce prosperuje dál. Na prostituci je samozřejmě vázána další kriminalita. (informace MZV ČR)

aktualizováno: 04.01.2006 | nahoru

kolik to stojí?

Na Kubě platí dvojí měna - americký dolar a kubánské peso. Cizinci platí vše v dolarech. Pouze na trzích s ovocem a zeleninou je možné nakupovat za národní měnu.

Pro nákup pohonných hmot do automobilů je nutno využívat pouze turistické dolarové benzinové pumpy (cena benzinu speciál je 0,90 USD za litr). Benzin je často velmi nekvalitní, ředěný vodou a způsobuje problémy s provozem vozidla. Orientační ceny za půjčení automobilu: malé vozy: Subaru Vivio 45 USD/den (do 7 dnů), 35 USD/den (nad 7 dnů), střední vozy: Daewoo Cielo, Mitsubishi Lancer 82 USD/den (do 7 dnů), 79 USD/den nad 7 dnů. (informace MZV ČR)

aktualizováno: 04.01.2006 | nahoru

přečtěte si...

Cyklotoulky Kubou: Jihovýchodní Kuba - Po absolvování prvních téměř dvou týdnů v sedle kol na ostrově svobody zjišťujeme, že tu asi nezvládneme najet tolik, kolik jsme si mysleli. Důvodů je více – hodně velká horka, kdy mnohdy několik hodin denně se schováváme ve stínu. Občas nás trápí horší kvalita silnic a v neposlední řadě se projevuje nedostatek tréninku předem, neboť zima nám to moc v Evropě nedovolila. A tak se rozhodujeme, že se na opačnou stranu ostrova přesuneme autobusem a další dva týdny uděláme nějakých okruh tam a podle toho kam dojedeme, tak odtamtud se zase nějak vrátíme do Havany.

Cyklotoulky Kubou: Severozápadní Kuba - Přilétáme z německého Frankfurtu přímo do hlavního města Kuby, tedy do Havany. Z letiště se ihned s našimi obrovskými zavazadly (sbalenými koly v krabicích) přesouváme do tzv. casa particulares, což je taková kubánská obdoba „zimmer frei“. Paní domácí nás přijímá velmi přátelsky a hned se s ní domlouváme na prodloužení našeho pobytu v Havaně z původních plánovaných 2 dnů na tři. To abychom získali více prostoru na skládání kol, nákup zásob na cestu, ale hlavně na prohlídku samotné Havany, o které jsme strašně moc slyšeli.

Pozvánka: výstava fotografií Cuba Libre - Nakladatelství JOTA si Vás dovoluje pozvat na výstavu fotografií z kubánských dobrodružství autorů cestovatelského bestselleru CUBA LIBRE Petra Horkého, Miroslava Náplavy a Marcela Nekvindy, která bude probíhat ve dnech 28.5. – 30.6.2007 v Domě pánů z Lipé na náměstí Svobody 17 v Brně.

vaše zkušenosti

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Vaše komentáře:

[1] Cubana de Avición (2007-01-29 18:12:28 )
Letenky na Kubu, po Kubě a Karibiku - s Cubanou - i vstupní turistická víza - v zastoupení Cubany pro ČR a SR - ale i u Vaší cestovní kanceláře. cubana@atsolutions.cz - kontaktní email pro zájemce.
[2] jindra mikan (2009-08-29 09:43:52 )
na kube je dvoji mena,ale ne dolary.pesos corventible a pesos nacional.a voda z vodovodu je pitna,bez problemu.je chlorovana.nepit ,ale vodu ze studny.kubu vrele doporucuji,kdo nema rad civilizaci a jeji ,,vymozenosti".kdo chce luxus,jedte radsi jinam.pro cestovatele je to,ale zeme krasna a lide jsou vecne usmevavi,s dobrou naladou.ne jako v čechách.
[3] jana (2009-10-08 00:11:01 )
odpověď na komentář [2] autora: jindra mikan:
zdravim, rada bych se vas zeptala na vice informaci, pokud by vam to nevadilo, mohl byste se mi tedy ozvat na e mail? mam otazky ohledne odbaveni na letisti a zajimavostech na kube. prosim, ozvete se mi. dekuji mnohokrat. cervenkova8@seznam.cz
[4] Vlasťa (2009-12-26 22:35:06 )
odpověď na komentář [2] autora: jindra mikan:
Zdravím, v březnu hodlám navtívit Castrův ostrov s batohem a uvitam aktuální informace, pokud se můzete podělit, ozvěte se na muj mail, není problém i zavolat....
Hezký den
[5] pavel (2010-01-10 16:15:46 )
odpověď na komentář [4] autora: Vlasťa:
Přemýšlím o Kubě....hledám komplice na cestu

pavel
[6] jarda (2010-01-27 09:05:03 )
Na Kubě už dávno neplatí americký dolar a presidentem není Fidel ale Raul
[7] Vladislav Draguliany (2010-07-15 11:06:57 )
Také bych ještě doplnil...Na kubě jsem a podnikám již 6 rokem,krom té vody atd..
V Havaně jsou jen asi 3cedule STOP (PARE),pak 1 jediná na dálnici Havana Camquay- VŽDY!! na ni stavte,pokaždý sou tak cajtí a vybírají:-) Taky se musí zastavit u každého přechodu,naštestí jich po havaně moc neni cca 5. co se týče pesos,chlapi maj pravdu s CUC(konveribilní) a CUS(kub.peso) CUC je 1:1 k EURu,platby kartou jsou zpoplatněny 14% poplatkem z platby,suma větí jak 200CUC(EUR) vám bankomat nedá!!musíte do banky a připravte se na nááramnou estakádu (doporučuji tak 3panáky rumu před tím:-).po havaně se jezdí tak do 40km/h!! bacha na to nemaj radary ale měří..Mě stavěli již 3x.a to sem jel po 50. Taky smíte jezdit úúplně namletý,to se tam smí a nikdo to neřeší:-).Jinak doporučuji si vzít auto a project se v kraji Camaguya,jsou tam vodopády atd.taky ostrov Cayo-coco-výborný(na Cayo Guielrmo jezím na ryby,za 120€ jachtička pro 6 lidí na půl dne s plným barem..co chcte víc:-) Osobně znám pár čechů co tam žijí,no zajedete a 4dny ste nezvěstný s 3promilema po ránu :-),v Havaně je jedna hospoda kde mají lahvovou PLZEN!!! taky znám...
Zkrátka s dobře,nesněte o Kubě,chvíli zatněte zuby,vydělejte pár kaček a jedtě!! jirka:-)
[8] Hanka (2010-07-29 12:12:12 )
odpověď na komentář [7] autora: Vladislav Draguliany:
Ahoj, prave se chystame rezervovat jizdenku kolem vanoc a pres silvestra, trosku jsem byla rekneme nervozni, ale po Tvem doporuceni se mi ulevilo a tesim se, takze diky :o)
kdyby se Ti chtelo, mohl bys nam trosku pomoci s planovanim, dorazime do Havany a z ni tak odletame 22.12-10.1, a radi bychom mezitim procestovali co se da a samozrejme idealne stravili nekde super Silvestr.
tak jestli se Ti bude chtit (precijen znas to tam, jak dlouho to odkud trva, co se da stihnout za tu dobu, kde je nejlepsi pronajmout si auto, jakemu mistu je lepsi se vyhnout...), budeme moc radi, kdyz se ozves.
pokud ano, tak Ti dovezeme domaci palenku nebo neco jineho na zub:o)
Mej se
Hanka
[9] Vladislav Draguliany (2010-08-02 18:07:25 )
odpověď na komentář [8] autora: Hanka:
Hani do 10.1 určitě nebudu,páč beru sebou rodinu a já sme tam pracovně.nic méně buděš-li potřebovat poradit napiš na desrt.eagel.666@gmail.com nebo na skype NICK.jiri.najdenov.jr a pálenku....tahat dříví do lesa?!!:-) 7aňos Havanna...nic lepšího neznám (Pak už jen Columbijský Ronin)
Buenos Tardes:-)
[11] kristýna (2011-06-23 14:15:46 )
odpověď na komentář [7] autora: Vladislav Draguliany:
Ahoj, chystám se s přítelem v srpnu na Kubu. Neumíme moc jazyk a chtěli bychom nějakého průvodce a taky s někým pokecat česky a pobavit se. Prostě poznat i věci které turisti třeba běžně nepoznají. Měj se Kristýna
[12] Dana (2011-10-19 11:24:13 )
odpověď na komentář [11] autora: kristýna:
Nemate nekdo kontakt na nejake Cechy, co ziji na Kube? Radi bychom jeli na Kubu, tak by nebylo na skodu navstivit je a pokecat s nimi. Diky.
[13] Juraj Vanco (2012-02-26 19:05:27 )
odpověď na komentář [7] autora: Vladislav Draguliany:
ahoj, rad bych na Kubu dlouhodobe, nebo na furt. Muzu te poprosit o komunikaci? Mam hromady otazek :-)

dik predem za tvuj cas, jirka
[14] Sarka (2012-02-28 09:43:46 )
Chtela bych dodat, ze Kuba neni v zadnem pripade bez viry! Sice komunismus v jistych letech zakazoval jakykoliv zajem a priznani se k vire, to ale neznamena, ze lide neverily, nemodlili se, a neuznavali Boha. Nejvice rozsirena je na Kube, stejne jako ve vecine zemi stredni ameriky, jako je Brazilie, Portoriko, Domenikanska Republika, santeria, vira, ktera je obohacena zapadni virou. Afrokubanska vira je puvodem z Afriky, a vyznava Boha a Jezise Krista, ma Marii i svate,spolu se zemi spojenou santerii,Elegua, Orisha, Cango, Obathala aj.. Nad Havanou je postavena socha Krista. Jsou zde kostely krestanske, ortodoxni,postaveny spanely od 15. stol., je jich nezpocet, temer na kazdem rohu. Santeria se muze jevit podobenstvim k samanismu az voodoo, ale je neskodna, velmi vyznamna a silna, dodrzuji se ritualy a obeti zvirat svatym, tance, barvy, jezisuv kriz, to vse hraje roli pri santerii.
[15] vladimir valenta (2012-06-03 14:22:10 )
odpověď na komentář [7] autora: Vladislav Draguliany:
cus,mam na Kube babu a rad bych tam za ni,nevis,cim se tam po.dobu pobytu zkusit uzivit?.dik,Vlada
[16] Radka (2013-01-01 15:37:07 )
Ahojky, plánujeme na únor 2013 Kubu s batohem, 3 chlapi, můžete nám prosím někdo zaslat informace kam se podívat, ubytování jak vyřídit kartu a celkem zkušenosti s Kubou?
Díky moc
[17] Jirka2 (2013-01-19 13:35:00 )
Jaké jsou možnosti legálně vycestovat navždy na Kubu - trvalý pobyt, pak občanství, podnikání (azyl)? Napište co žijete na Kubě. teagency@seznam.cz
[18] Havana (2013-05-15 10:49:12 )
Dobry den, shanim ceskeho pruvodce, ktery by zvladl pruvodcovat ceske klienty na Kube. Hledame nekoho, kdo na Kube uz delsi dobu pobyva(al), kdo mluvi spanelsky a cesky a je spolecenskeho razu. Mohl byste mi nekoho poradit?

S pozdravem

Monika
[19] Marián (2013-10-05 16:15:53 )
aké su možnosti legálně vycestovat navždy na Kubu - trvalý pobyt, pak občanství, podnikání (azyl)? Napište co žijete na Kubě. leskom07@gmail.com
[20] Martin Dostál (2014-10-06 18:21:03 )
odpověď na komentář [7] autora: Vladislav Draguliany:
Dobrý den pane Draguliany.

Mohl by jste mi objasnit věc s pracovním vízem na Kubu? Slyšel jsem,že uřady ho neudělují bez tzv. předzajištění pracovního poměru...stručně..nedají mi prac. vízum pokud tam nejedu na pozvání od zaměstanvatele? mohl by jste mi to napsat pár věcí ohledně získání víza, nikde jsem se k tomu nemohl dočíst
[22] anonym (2015-11-12 20:47:08 )
Jaké jsou možnosti legálně vycestovat navždy na Kubu - trvalý pobyt, pak občanství, podnikání (azyl)? Napište co žijete na Kubě. uni-uni@seznam.cz
[23] f66 (2015-11-22 00:39:56 )
Ahoj.
V lednu-únoru bychom chtěli s kámošem na Kubu.
Hledáme děvčata (2), která by letěla s námi.
Už jsme tam byli, tak nějaké povědomí co kde a jak máme.
Máte-li zájem, ozvěte se na mail.

:o)
[24] Linhart Ivan (2016-07-18 13:17:19 )
odpověď na komentář [7] autora: Vladislav Draguliany:
Dobrý den,

četl jsem Váš přípspěvek na téma Kuba. Je sice trochu staršího dat, ale zaujala mě Vaše poznámka o tom, že na Kubě podnikáte. Rád bych si s Vámi na toto téma promluvil.
V případě, že budete souhlasit s mým pozváním, kntaktujte mě prosím.

Předem děkuji a přeji hezký den

Linhart Ivan
[25] Lubomír Minář (2016-08-23 17:17:04 )
Mohl byste mi e-mailem zeslat vzor malého vstupního formuláře, který se vyplňuje 2x hned při příletu na Kubu.
Předem děkuji.
[26] Aleš Helan (2016-09-28 21:41:28 )
Dobrý den,je možné získat Kubánské občanství a za jakých podmínek jsem občan České republiky ? Předem děkuji za odpoved.
[27] Tomas Stastny (2016-11-24 13:07:46 )
odpověď na komentář [14] autora: Sarka:
Pani Sarko, cetl jsem vas komentar a rad by jsem se zeptal ci by jste mohla na muj email poslat podrobnejsi info. o Cube. Jak to je splacenim, vymena penez, vybirani penez z banky ci je lepe mit hotovost ( Euro, nebo Pessos ). Jak to tam vlastne chodi co jse tyce volneho pohybu a cestovani po Cube. Co by jste mi doporucovala a ceho se vyhybat ...? Mym planem je vyject na Cubu s baglem na 3-4 tydny a procestovat ten krasny ostrov krizem krazem.

Velice dekuji

S pozdravem

Tomas Stastny
tomstastny@msn.com
[28] Hana Budková (2016-11-26 20:17:20 )
odpověď na komentář [7] autora: Vladislav Draguliany:
Chtěla bych Vás poprosit o kontakt na česky hovořícího člověka,který by nám byl ochoten v dubnu 2017 ukázat kus Kuby. Děkuji.Budková
[29] Zuzana Laurin Rodriguez (2017-03-15 23:08:30 )
odpověď na komentář [18] autora: Havana:
Dobrý den, ráda bych se zeptala zda nevíte o nějaké práci průvodce na Kubě ? Díky za odpověď. Zuzana

Diashow Aljaska 2017