navigace: svět: Afrika: Libye

Libyjská arabská lidová socialistická džamharíja

státní vlajka vlajka: Libye, Libyjská arabská lidová socialistická džamharíja státní znak znak: Libye, Libyjská arabská lidová socialistická džamharíja
další mapy

Perry-Castañeda Library: Libya maps

oficiální/originální název země

Al-Jamāhīriyyah al-Arabiyyah al-Lībiyyah aš-Šabiyyah al-Ištirākiyyah al-Uthmā, الجماهيرية العربية الليبية الشعبية الإشتراكية العظم

rozloha

1 759 540 km2

hlava státu

oficiálně prezident Zenati Muhammad az-Zenati, fakticky plukovník Muammar al-Kadáfí

polit. systém

republika / vojenská diktatura

územní uspořádání

32 municipalit

hlavní město

Tripoli

jazyk

arabština, italština, angličtina

náboženství, církve

muslimové (sunnité) 97%

čas, časová pásma

GMT + 2

nedochází ke změně letního a zimního času

měna

libyjský dinár

elektrický systém

220V / 50Hz

plug_d.gif tel. předčíslí

00 218

aktualizováno: 17.01.2007 | nahoru

doklady, víza

Cestující do Libye musí být vybaven cestovním pasem, jehož platnost přesahuje minimálně o 6 měsíců předpokládanou dobou pobytu a platným libyjským vízem. Pas nesmí obsahovat platné nebo použité vízum do státu Izrael, jakož i razítka izraelské hraniční kontroly. Existuje předpis o nutnosti předkládat potvrzení o negativním výsledku testu na přítomnost viru HIV. V praxi se již delší dobu při hraničním odbavení na letištích a na pozemních přechodech nevyžaduje, i když předpis je stále platný. V závislosti na momentálním rozhodnutí službu konajících úředníků však může být někdy vyžadováno jiné zdravotní potvrzení (např. potvrzení o očkování). (informace MZV ČR)

Libye: ambasáda, zastupitelský úřad země v ČR:
Libye v současné době nemá konzulátní zastoupení v ČR. Nejbližší konzulát je ve Vídni.
Lidová kancelář Velké libyjské arabské lidové socialistické džamáhírije, Blaasstrasse 33, Vienna 1190; tel: 00431-3677639, fax: 00431-3677601; e-mail: libyan.embassy.vienna@hotmail.com

zastoupení ČR v zahraničí:
Embassy of the Czech Republic, Ahmed Lufti Street, Ben Ashour Area, Tripoli, P.O.Box 1097 nebo 1088, tel: 0021821/3611555, 3615436, 3611698, fax: 0021821/3615437, e-mail: tripoli@embassy.mzv.cz, web: http://www.mzv.cz/tripoli/

aktualizováno: 16.02.2008 | nahoru | zobrazit/skrýt podrobnosti »»

Libyjské vízum je možno získat v Lidové kanceláři Libye ve Vídni (Lidová kancelář = velvyslanectví), na libyjských hranicích není možno při individuální cestě vízum obdržet. K podání žádosti o vízum již nemusí být cestovní pas (dle oficiální informace libyjské strany z května 2005) vybavený dříve požadovaným překladem do arabštiny (tzv. „arabizace pasu“, kterou provádělo Ministerstvo zahraničních věcí ČR, odbor států Blízkého východu a Afriky). Vízum lze obdržet pouze na základě pozvání fyzické či právnické osoby (libyjské nebo v Libyi legálně působící). Toto pozvání musí být v Libyi postoupeno Úřadu pro pasy a imigraci (Idárat Ul-Džavázát va Al-Hidžra), který se poté obrátí s pokynem k udělení víza na příslušný ZÚ Libye.

Do Libye v současné době v zásadě není možné přicestovat za účelem zcela individuální turistiky. Zájemci o turistickou cestu do této země tak mohou volit ze dvou variant skupinové turistiky: a) koupě zájezdu u některé ze specializovaných českých CK - tyto kanceláře již mají navázanou nezbytnou spolupráci s libyjskými partnerskými CK, které dobře znají místní podmínky a zabezpečí pro turisty nejen vstupní víza, nýbrž i nezbytný pobytový standard a doprovod - nebo b) neorganizovaná skupinová turistika - dle stávajících předpisů je neorganizovaná turistická cesta do země možná pouze ve skupině, jež čítá minimálně 4 osoby. Takováto „neorganizovaná“ skupina se však stejně musí (minimálně z důvodu zajištění víz) před svým odjezdem obrátit na některou z libyjských cestovních kanceláří. Během pobytu pak musí návštěvníci počítat s tím, že dle stávajících předpisů budou i v tomto případě cestovat po Libyi pod „patronací“ (tzn. za doprovodu) zástupců této CK.

bezpečnost

Libye je stát pro turisty relativně bezpečný, zejména jedná-li se o turistiku organizovanou. Dle libyjského zákona doprovází každou skupinu turistická policie (obvykle jedna osoba společně s průvodcem agentury). V případě individuální turistiky výrazně stoupá náročnost pobytu. Doporučuje se respektovat základní zvyklosti v zemi, zvláště jedná-li se o oblečení. Ženám, ale i mužům, se nedoporučuje chodit v šortkách a s odhalenými rameny, i když v hlavním městě občas západní turisté tato nepsaná pravidla nedodržují. Kriminalita je relativně nízká, na jejím vzrůstu se v poslední době podílí příliv migrantů z černé Afriky. (informace MZV ČR)

aktualizováno: 28.06.2006 | nahoru | zobrazit/skrýt podrobnosti »»

novinky 20.02.2006: V souvislosti s útokem na konzulát Itálie v Benghází dne 17.2.2006 a dosud rozjitřenou a nepřehlednou situaci panující v tomto městě, MZV upozorňuje české občany na možná rizika vyplývající z cest do této oblasti. Pokud je cesta do teritoria severovýchodní Libye skutečně nezbytná, doporučuje se omezit pobyt v této oblasti pouze na nezbytně nutnou dobu, vyhýbat se místům, kde se shromažďují lidé, či kde jsou viditelně rozmístěné pořádkové jednotky, nepohybovat se jednotlivě a zbytečně na sebe upozorňovat.

vaše zkušenosti

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Vaše komentáře:

[2] Bc.Václav KoTT. DiS. (2011-10-22 12:32:47 )
Dobrý den,
Nemohu souhlasit s linčováním a smrtí diktátora Kadáfího a jeho nechutné vystavování polonahého těla v mrazícím boxu.Jsem si vědom že byl vrah ale tyto praktiky svědčí i to že Libie se bude muset mnoha věcem přiučit ohledně demokracie.Západní mocnosti by měli nové vedení Libie vést k demokratickém myšlenkám a né k takovým nechutnostem jakými jsme svědky v posledních dnech.

Diashow Aljaska 2017