navigace: svět: Afrika: Madagaskar

Madagaskarská republika

státní vlajka vlajka: Madagaskar, Madagaskarská republika státní znak znak: Madagaskar, Madagaskarská republika státní hymna

Ry Tanindraza nay malala ô

další mapy

Perry-Castañeda Library: mapy Madagaskaru

oficiální/originální název země

Repoblikan'i Madagasikara

rozloha

587 040 km2

hlava státu

Marc Ravalomanana, prezident

polit. systém

republika

územní uspořádání

6 provincií (Antananarivo, Antsiranana, Fianarantsoa, Mahajanga, Toamasina, Toliara) dále rozdělených do 22 regionů

hlavní město

Antananarive

jazyk

francouština, malgašština

náboženství, církve

křesťané (40 %), animisté (50 %), muslimové

čas, časová pásma

GMT +3

nedochází k posunu zimního a letního času

měna

1 ariary (MGA) = 5 iraimbilanja

elektrický systém

220 V / 50 Hz

plug_ce.gif tel. předčíslí

00 261

aktualizováno: 20.11.2006 | nahoru

doklady, víza

Ke vstupu do země potřebujete pas platný ještě 6 měsíců po skončení cesty a vízum. Vstupní víza vydávají zastupitelské úřady Madagaskaru v zahraničí. Pro Českou republiku je příslušné madagaskarské velvyslanectví v Moskvě.

Madagaskar: ambasáda, zastupitelský úřad země v ČR:
Madagaskar nemá konzulární zastoupení v ČR. Víza lze získat např. v Moskvě (Koursavoy per. 5, 119034 Moscow, tel: 007095-290 02 14, fax: 007095-202 34 53, úřední hodiny: 09.00 - 12.30, 13.00 - 16.00 (pondělí-pátek)

aktualizováno: 06.01.2006 | nahoru

zdraví

Velmi nízká úroveň zdravotnictví v celé zemi. V případě zdravotních problémů se doporučuje přesunout do Johannesburgu (JAR) nebo na Réunion (o jehož Hôpital Bellepierre se tvrdí, že je nejlepší v regionu). Očkování proti zimnici není povinné, nicméně ho někdy úředníci vyžadují. Doporučuje se tedy očkovat proti žloutence A a B, žluté zimnici, tyfu a obrně. Po celém ostrově hrozí nebezpečí malárie.

aktualizováno: 06.01.2006 | nahoru

bezpečnost

Cestovatelé by se měli vyhýbat politickým demonstracím a neměli by fotit letiště a vojenské objekty. V hlavním městě se nedoporučuje v noci vycházet ven ať už sám či ve skupinách. Na venkově je pravděpodobnost přepadení podstatně nižší.

aktualizováno: 06.01.2006 | nahoru | zobrazit/skrýt podrobnosti »»

novinky 15.03.2009: Armáda a vojenská policie se přidává na stranu opozičního vůdce Andry Rajoeliny. Prezident Ravalomanana uvedl, že zůstává u moci navzdory požadavkům opozice. Prezidentský palác chrání stovky jeho příznivců, v ulicích hlavního města jsou tanky. Situace je velmi napjatá, komentátoři se obávají začátku občanské války.

novinky 08.02.2009: Protesty proti odvolání starosty hlavního města prezidentem země pokračují. Bývalý starosta Andry Rajoelina obviňuje prezidenta Madagaskaru z toho, že se stává diktátorem a potlačuje občanské svobody. Po včerejších srážkách s policií zemřelo 28 protestujících. Více informací BBC

novinky 20.11.2006: Tak, a máme tady další státní převrat - Malgašský generál Fidy v sobotu 18.11.2006 oznámil, že nenásilnou cestou přebírá moc v zemi a požádal armádu a policii, ať jej podpoří. Fidy byl původně jedním s prezidentských kandidátů v nadcházejících volbách (začátek prosince 2006), ale z důvodu blíže nespecifikované "nevhodnosti" byl z voleb vyloučen.

přírodní podmínky

Většinu ostrova pokrývají náhorní plošiny a hornatiny. Nejvyšší pohoří se jmenuje Tsaratanana (2900 m n. m.). Podnebí je zde teplé tropické. Východní pobřeží je hojně zásobeno srážkami (3000 až 4000 mm ročně). Hlavním typem vegetačního pokryvu jsou savany a horské louky, v několika oblastech se nacházejí zbytky tropických pralesů.

aktualizováno: 06.01.2006 | nahoru

historie

V 7. století byly na Madagaskaru založeny první arabské obchodní osady. Portugalci objevili tento ostrov v 16. století. Následující století se Madagaskar dostal do sféry vlivu Francie. Nejsilnějším malgašským státem až do jeho vyvrácení na konci devatenáctého století byla Imerina. Pak se stal Madagaskar francouzskou kolonií. V letech 1947 až 1948 zde vypuklo rozsáhlé povstání. Dne 26. 6. 1960 byla vyhlášena nezávislost. Od roku 1975 země experimentovala se socialismem. Lidové bouře v devadesátých letech vynutily obnovení politických stran.

aktualizováno: 20.11.2006 | nahoru

kultura

Obyvatelstvo je afrického a indonéského původu, jejich kultury se tedy na Madagaskaru mísí. Celkem zde žije 18 různých etnických skupin.

aktualizováno: 06.01.2006 | nahoru

zajímavá místa

Hlavními turistickými atrakcemi jsou hlavní město Antananarivo a letovisko Nosy By. Velmi zajímavé mohou být návštěvy národních parků a přírodních rezervací, jako např. Réserve Naturelle Intégrale des Tsingy de Bemaraha, Parc National de Isalo a Parc National de Montagne d'Ambre.

aktualizováno: 06.01.2006 | nahoru

kolik to stojí?

Madagaskar je velmi levnou zemí. Jídlo lze v restauraci pořídit od 1 USD výše. Nejlevnější ubytování stojí 2 USD.

aktualizováno: 06.01.2006 | nahoru

přečtěte si...

Diashow Madagaskar - Ostrov Madagaskar je tématem letošního jarního turné cestovatele Martina Loewa. Během celovečerních živě komentovaných projekcí představí Loew v 22 městech ČR svou nejnovější digitální diashow. V té vypráví poutavý příběh dobrodružné cesty plný úžasných fotografií i veselých zážitků z ostrova lemurů, chameleonů i věkovitých baobabů.

Na lovu sloního ptáka - Domorodci na Madagaskaru odedávna nalézali v pralesích skořápky obrovských ptačích vajec, které používali jako nádoby na vodu. Vejce měla obsah asi deseti litrů, což se rovná obsahu 180-ti vajec slepičích. Ještě dnes je možno při troše štěstí taková vejce nalézt. Jsou tedy legendy o gigantických okřídlených zabijácích, unášejících a požírajících lidi pravdivé?

vaše zkušenosti

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Vaše komentáře:

[1] martina (2015-05-25 19:46:26 )
Zdravím. Chtěla bych se zeptat, zda zde někdo byl na Madagaskaru, co jste tam viděli a zda jste jeli na vlastní pěst, nebo jste využili cestovní kancelář. Uvažuji, že tam pojedu toto léto. Chtěla jsem tam vyjet bez cestovní společnosti, ale všude na webu píší, že to není ideální a že mám vyjet s nějakou cestovkou. Když jsem se tak dívala po netu, tak se mi zdá nejlepší http://www.madagascarwildlifetours.com/ , protože zaměstnává přímo lidi z Madagaskaru - nicméně průvodce je pouze v angličtině. Neznáte náhodou nějakou rozumnou českou cestovku, která zaměstnává průvodce přímo z Madagaskaru, avšak která poskytuje českého interpreta, který tam pojede s vámi? A která poskytuje služby podobné jako ta cestovka uvedená výše? Mám v plánu se podívat do hlavního města a do okolních parků a k moři. Zajímají mě hlavně lemuři. Pokud máte však tipy na ještě něco jiného, co by mohlo být zajímavé, prosím, dejte mi vědět :)

Diashow Aljaska 2017