navigace: svět: Evropa: Maďarsko

Maďarská republika

státní vlajka vlajka: Maďarsko, Maďarská republika státní znak znak: Maďarsko, Maďarská republika státní hymna

Himnusz (Isten, áldd meg a magyart)

oficiální/originální název země

Magyar Köztársaság

rozloha

93 030 km2

hlava státu

prezident László Sólyom

polit. systém

republika

územní uspořádání

19 žup a hlavní město

hlavní město

Budapest

jazyk

maďarština

náboženství, církve

římskokatolické (60%), protestantské (25%)

čas, časová pásma

GMT + 1

Letní čas začíná na konci března, končí na konci října

měna

1 forint (HUF) = 100 fillérů

elektrický systém

230V / 50Hz

plug_cf.gif tel. předčíslí

00 36

aktualizováno: 07.01.2006 | nahoru

doklady, víza

Občan České republiky může vstoupit na území Maďarské republiky s platným cestovním pasem nebo občanským průkazem a pobývat tam bez dalšího povolení 90 dnů. Jedná se o všechny typy občanských průkazů, které byly vydávány od roku 1993, tzn. od vzniku České republiky. (informace MZV ČR)

Maďarsko: ambasáda, zastupitelský úřad země v ČR:
Velvyslanectví Maďarské republiky, Pod Hradbami 17, 160 00 Praha 6, tel: 233 324 454, 220 317 200, fax: 233 322 104, e-mail: huembprg@vol.cz, web: http://www.huemb.cz

zastoupení ČR v zahraničí:
Czeh Köztársaság Nagykövetsége, Rózsa útca 61, 1064 Budapest VI., Hungaria, tel.: 00361/3510539, 3521823, fax: 00361/3519189, 3212642, e-mail: budapest@embassy.mzv.cz, web: http://www.mzv.cz/budapest/

aktualizováno: 07.01.2006 | nahoru

přírodní podmínky

Drtivá většina Maďarska se nachází v nížinných rovinách. Na východě se nalézá Velká uherská nížina a na severozápadě Malá uherská nížina. Na severu a severovýchodě z rovin strmě vyrůstají nevysoká pohoří - nejvyšším z nich je Mátra s nejvyšším vrcholem Kékes (1 010 m n. m.). Na západě je nižší Zadunajské středohoří, které se skládá z Bakoňského lesu a Pilišských vrchů. Na jihu se nachází osamělá vrchovina Mecsek. Největší řeka je Dunaj. Východem protéká Tisa s přítoky Bodrog, Slaná (ze Slovenska), Kriš a Maruše (z Rumunska). Část jihozápadní hranice tvoří řeka Dráva. Největším jezerem je Balaton (590 km2). Maďarsko disponuje mírně vnitrozemským podnebím. Průměrná lednová teplota v Budapešti je - 1 °C a průměrná červencová 22 °C. Ročně spadne kolem 650 mm srážek.

aktualizováno: 07.01.2006 | nahoru

historie

Dnešní území Maďarska bylo v 1. století připojeno k Římské říši pod názvem Pannonia. Ve 4. století se v dnešním Maďarsku usadili Hunové, pak Avaři a koncem 9. století ugrofinští Maďaři (Uhři). Uherské království se stalo jedním z nejvýznamnějších států střední Evropy (jeho součástí bylo Slovensko, Sedmihradsko, Chorvatsko a Slavonie). Dynasticky bylo Maďarsko spjato s Českými zeměmi za vlády Zikmunda Lucemburského, Jagellonců a Habsburků až do konce 1. světové války. Od 15. století na Maďarsko útočili Turci. Maďaři prohráli s Turky bitvu u Moháče v roce 1526. Potom Turci ovládli většinu území Uher. Po porážce Turků u Vídně v roce 1683 byla Osmanská říše vytlačována. Během vlády Marie Terezie a Josefa II. odolávalo Uherské království centralizačním tlakům. Uherská revoluce z let 1848 až 1849, která byla vedená L. Kossuthem, byla potlačena až po vojenském pomoci ruského cara. Pak bylo Maďarsko okupováno a byl nastolen absolutismus. Po prusko-rakouské válce v roce 1866 došlo k rakousko-uherskému vyrovnání, které umožnilo maďarizaci. V roce 1918 si Maďarsko prohlásilo za republiku. Následoval boj s komunisty. Až téměř do konce 2. světové války stál v čele Maďarska admirál Horthy. V roce 1940 se Maďarsko stalo spojencem Osy. Před koncem války bylo Maďarsko nejprve okupováno Německem a pak SSSR, což vyvrcholilo nástupem komunismu. Pokus o politickou reformu v roce 1956 byl brutálně ukončen sovětskou intervencí. Do čela se dostal J. Kádár, který po krátkém období teroru připustil umírněné reformy . V roce 1989 byla nastolena demokracie. V roce 1999 Maďarsko vstoupilo do NATO.

aktualizováno: 07.01.2006 | nahoru

zajímavá místa

Budapešť - je považována za první město východu, neboť je prý romantičtější než Varšava a kosmopolitnější než Praha. Tato mladá metropole (založena v roce 1873) se rozkládá po obou stranách Dunaje. Na západním břehu se nachází historická Buda a na východním rušnější Pešť. Dalším lákadlem je mělký Balaton - jedno z největších evropských jezer. Zajímáte-li se o historii, doporučuje se navštívit historickou vesnici (skanzen) Tihany a také město ležící na soutoku Dunaje a Drávy - Pécs. Je to jedno z nejzajímavějších měst v zemi, plné tureckých památek. Milovníci vína nemohou minout Eger nebo Tokaj...

aktualizováno: 07.01.2006 | nahoru | zobrazit/skrýt podrobnosti »»

Budapešť
Atrakcí číslo jedna je Hradní kopec (Várhegy), ze kterého lze získat nádherné pohledy na Budu a hlavně na Dunaj a Pešť. Nachází se zde spousta muzeí, historických staveb, impozantní Matyášův kostel a královský palác. Hned na vedlejším kopci lze najít vodopád, Citadelu a monument Nezávislosti. Vcelku zajímavou procházku představuje noční přechod přes pěkný Řetězový most (nejstarší most v Budapešti) k již zmíněnému vodopádu, který bývá v noci pěkně nasvícen. Po Pešti lze zahájit procházku na Váci utca, což je taková výkladní skříň Maďarska se spoustou luxusních restauračních zahrádek. Největším lákadlem Pešti je Parlament. Po Andrássy út se dá dojít k budově opery. Andrássy je plná luxusních obchodů a pobyt zde zpříjemňují koruny velkých stromů. Centrum místní městské mládeže je na Deák tér (též jediná přestupní stanice metra) a hlavně pak Vorosmarty tér. Toto pěkné náměstí s kašnou je po celý den plné posedávajících a odpočívajících mladých lidí.

Pécs
Město ležící na soutoku řek Dunaj a Dráva s tureckými památkami. Mezi nejvýznamější patří: Kostelní mešita - symbol města, největší stavba z dob turecké okupace, muzeum Viktora Vasarelyho a muzeum porcelánových výrobků Zsolnay

Esztergom
Sympatické městečko zajímavé z turistického, ale i praktického pohledu. Nachází se zde vysoko nad Dunaj se tyčící největší maďarská katedrála a rozbombardovaný most. Během druhé světové války byl rozbombardován Němci a nebyl dodnes opraven. Tento most je pěkným symbolem slovensko-maďarských sousedských vztahů.

Visegrád
Tato vesnička se rozprostírá pod kopcem, který se začíná zvedat z břehu Dunaje. Na kopci stojí Visegrádská citadela a nabízí se odsud pěkný výhled na ohbí Dunaje, na druhé straně všude po kopcích rozesetý Nagymaros a okolní hůrky. Důvodem k návštěvě může být i pěkná příroda.


Eger
Jedno z nejhistoričtějších měst v Maďarsku. Je plné barokních staveb a na kopci je Egerský hrad, kde Maďaři v roce 1552 dočasně pozastavili tureckou expanzi do Evropy. Podobnost s Legolandem je čistě náhodná. Eger se proslavil i svým červeným vínem značky Býčí krev (Egri Bikavér). Spousta kýčovitých vinných sklípků se nachází v údolí Krásných žen. Je to asi 20 minut chůze z centra a nachází se tam i kemp.

Tokaj
Tokaj je vinařské městečko na soutoku Tisy a Bodrogu. Je populární mezi maďarskými vodáky a znalci vína. Kromě kopce a vína toho tu moc k vidění není. V Tokaji se dělají 3 druhy vín: Furmint, Szamorodni a Aszu. V městě je spousta vinných sklípků (pince).

Hortobágy
Národní park, jedno z nejlepších místo v Evropě na pozorování ptáků.

kolik to stojí?

Ceny potravin jsou v Maďarsku stejné jako u nás. Trochu dražší je pouze doprava. Cestovatelé, kteří budou spát pod širákem, připravovat si jídlo z potravin zakoupených v supermarketech a jezdit stopem, tak mohou přežít klidně i o 1 USD (40 Kč) na den! Ti, co si chtějí dopřát větší luxus a budou chtít spát v kempu, musí k této částce připočítat další 2 USD (80 Kč) na den. Ten, kdo chce jezdit hromadnou veřejnou dopravou a ještě k tomu spát v kempech, tak utratí minimálně 4 USD (160 Kč) na den.

Hotovost je možné směnit v soukromých směnárnách bez poplatku! Cestovní šeky lze bez poplatku směnit v pobočkách banky OTP!!! Jinak je Maďarsko plné bankomatů. České a slovenské koruny lze vyměnit minimálně v Budapešti a v dalších turistických centrech. Směnárny na ulici Váci nabízely nejlepší kurzy pro korunu. Kurzy byly dokonce tak výhodné, že Češi, kteří by měnili forinty přes nějakou jinou měnu (např. DEM či USD), by na takovéto směně prodělali. Je-li tudíž první zastávka Budapešť je výhodnější si se sebou přivést české koruny. V srpnu 2000 byl směnný kurz 280 forintů (Ft) za 1 USD, 130 Ft za 1 DEM a 7 Ft za 1 Kč a 40 Kč za 1 USD.

aktualizováno: 07.01.2006 | nahoru

doprava

Trajekt přes Dunaj mezi Eszterogem a Štůrovem stojí 120 Ft (17 Kč) na osobu. Pěšky se dá hranice přejít v Komárnu. Maďarsko má dobře organizovaný systém hromadné veřejné dopravy. Vlaky jsou o něco levnější než autobusy. Kratší jízda autobusem přijde zhruba na 1,25 Kč za 1 km. Městská hromadná doprava stojí ve všech městech stejně: nepřestupní jízdenka asi 14 Kč.

Maďarsko je téměř stopařský ráj. Pokud stopař jede sám a nevypadá moc špinavě, tak mu pěkně rychle někdo určitě zastaví. Na východě Maďarska je stop o něco pomalejší.

aktualizováno: 07.01.2006 | nahoru

přečtěte si...

Indie 95: Ještě ne tak úplně na cestě... - Tak, dneska to konečně začalo. I když se vlastně nedá říct, že to začalo dneska. Dalo by se totiž říct, že už to začalo před pěti dny nebo před sedmi měsíci. Právě před asi přibližně sedmi měsíci a třemi dny jsme vymysleli plán INDIE.

vaše zkušenosti

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Vaše komentáře:

[1] koudela petr (2009-04-12 10:46:03 )
skoro každý týden jezdim jako řidič kamionů do rumunska a úplatky o které si madarský celníci řikají přímo nebo vás tak dlouho probírají dokud jim sám něco nedáte MIN. 50 EUR TAK VÁS NEPUSTÍ.není to vždy ,ale důkladná kontrola vyšších orgánu by neuškodila.nejsem sám kdo má takovou skušenost.
[2] Mykola (2009-05-12 21:23:06 )
ja Nevje Proc EU ne Zrusi Vizovyj Stik Mezi Obcanov Zakarpatskoj Rebubliky., (tararyyev.flamber.ru)
ket tam zije 65 precent Obcanov z EU., a Pozadujeme aby EU zrusila vizovyj styk z Zakarpatskoj Rebubluky nejadnase o Ukrajine
[3] petr (2009-08-22 17:55:02 )
Dne 16. 8. 2009 jsem se vracel vlastním vozidlem z dovolené v Řecku. Na Srbsko-Maďarském přechodu u Subotice byla dlouhá čekací doba na vstupu do Maďarska. Co ale předváděl maďarský celník bylo nechutné. Mlácení pěstí do vozidla, aby někdo vystoupil a otevřel zavazadlový prostor. Po otevření se bez souhlasu doslova začal přehrabávat v osobních věcech. Jen jsem zíral, jakou rekladu tento primitiv dělá na hranici EU.Choval se daleko hůř než v dobách, kdy jsme museli vyplnovat celní a devizová pohlášení. O tom, že by požádal, aby mu bylo zavazadlo otevřeno nebyla ani řeč,prostě se v našich věceh hrabal jako prase v korytě, i když jsme mu anglicky říkali, že cestujeme z Řecka.
[4] Petr D. (2009-08-29 04:50:34 )
Sohlasím s Petrem, maďarští celníci jsou nejodpornější pakáž, se kterou jsem se kdy na hranicích setkal. Stalo se tak rovněž na srbsko-maďarských hranicích, a to v roce 2007. Maďarský celník dal našemu linkovému autobusu pokutu za nějakou hloupost a přestože řidič měl u sebe eura a hodlal jimi bez řečí zaplatit, Maďar trval na tom, že pokuta musí být zaplacena ve forintech, přestože všechny směnárny byly na přechodu zavřené. Náš autobus byl bulharský, jeli jsme ze Sofie, ale ke Slovákům i k brněnskému autobusu se chovali podobně. Zřejmě se tedy za poslední 2 roky situace nezlepšila - tohle že má být volný pohyb osob v rámci EU?

Diashow Aljaska 2017