navigace: svět: Afrika: Malawi

Republika Malawi

státní vlajka vlajka: Malawi, Republika Malawi státní znak znak: Malawi, Republika Malawi státní hymna

Mlungu dalitsani Malawi

oficiální/originální název země

Dziko la Malawi

rozloha

118 480 km2

hlava státu

Bingu wa Mutharika, prezident (zvolen 24.5.2004)

polit. systém

republika

územní uspořádání

27 distriktů: Balaka, Blantyre, Chikwawa, Chiradzulu, Chitipa, Dedza, Dowa, Karonga, Kasungu, Likoma, Lilongwe, Machinga, Mangochi, Mchinji, Mulanje, Mwanza, Mzimba, Nkhata Bay, Nkhotakota, Nsanje, Ntcheu, Ntchisi, Phalombe, Rumphi, Salima, Thyolo, Zomba

hlavní město

Lilongwe

jazyk

angličtina, čičeva

náboženství, církve

křesťanské (60%), animistické (20%) a muslimské (20%)

čas, časová pásma

GMT + 2

nedochází k posunu zimního a letního času

měna

1 kwacha (MWK) = 100 tambalů

elektrický systém

230V / 50Hz

plug_g.gif tel. předčíslí

00 265

aktualizováno: 06.01.2006 | nahoru

doklady, víza

Pro vstup do země potřebujete platný cestovní pas a vízum. V současné době nejsou víza vydávána zastupitelskými úřady v zahraničí, o vízum nutno žádat přímo imigrační úřady v Lilongwe a Blantyre. Na základě zaslaných žádostí a pasových fotografií obdrží žadatel o vízum průvodní dopis pro imigračního úředníka v místě vstupu do země na jehož základě má být cestujícímu vystaveno řádné vízum na hraničním přechodu.

V praxi imigrační úředník na hraničním přechodu do Malawi vystaví na základě průvodního dopisu pouze „Temporary Entry Permit“ (dočasné povolení ke vstupu do země) na omezenou dobu (obvykle 2-3 dny), během které je cestující povinen dostavit se s tímto povolením, vyplněnou žádostí o vízum, dvěma fotografiemi a pasem na imigrační úřad v Lilongwe či Blantyre, kde bude následně o jeho žádosti o vízum rozhodnuto. (informace MZV ČR)

zastoupení ČR v zahraničí:
ČR nemá v Malawi konzulární zastoupení. Země spadá pod ambasádu v Zimbabwe (Harare):
Embassy of the Czech Republic, 4 Sandringham Drive, Alexandra Park, Harare PO Box 4474, Zimbabwe; tel: 002634/700636, 720936, 721077 fax: 002634/720930, e-mail: harare@embassy.mzv.cz, czechemb@earth.co.zw, web: http://www.mzv.cz/harare/

aktualizováno: 06.01.2006 | nahoru

zdraví

Všechna zdravotnická zařízení (i ta soukromá) poskytují zdravotní péči na velice špatné úrovni. Nejčastějšími příčinami onemocnění cestovatelů v oblasti východní Afriky jsou infekce získané nedostatečnou hygienou (jídlo, pití) a infekce přenášené hmyzem. Tyto infekce se mohou projevovat růjmy a zvracením (E. coli, salmonela, cholera, a parazité), horečkou (tyfus, toxoplasmóza) nebo poškozením jater (hepatitida). V celé oblasti východní Afriky (včetně měst) se vyskatuje malárie. Při vstupu do některých zemí je nutno předkládat mezinárodní očkovací průkaz - vyžaduje se očkování proti žluté zimnici.

aktualizováno: 06.01.2006 | nahoru | zobrazit/skrýt podrobnosti »»

Před odjezdem kontaktujte místní hygienickou stanici, poradí vám, co a jak. Obecně se doporučuje se očkovat proti následujícím nemocem (očkování by měla být provedena 4-6 týdnů před odjezdem):

 • hepatitida A
 • hepatitida B - existuje-li možnost, že můžete přijít do styku s lidskou krví (např. zdravotnický personál nebo sami podstoupíte lékařský zákrok), nebo zůstáváte v oblasti déle než 6 měsíců. Očkovány by měly být všechny děti do 12-ti let.
 • meningitida - v oblastech západní Etiopie v době od prosince do června
 • žlutá zimnice - hodláte-li se pohybovat kdekoliv mimo města (nejste-li očkováni, většinou vás ani nepustí do země)
 • vzteklina - existuje-li možnost, že přijdete do styku s domácími nebo divokými zvířaty
 • tyfus
 • doporučuje se obnova očkování proti tetanu, spalničkám a dětské obrně
 • nutná je profylaxe proti malárii

Základní bezpečnostní doporučení:

 • Dodržujte základní hygienu, myjte si často ruce... :)
 • Pijte pouze vodu z bezpečných zdrojů - koupenou vodu v lahvích, minerálky. Nikdy nepijte nápoje s ledem, vyhýbejte se vodě z kohoutku. Není-li možno získat bezpečnou vodu, je nutno použít chemickou desinfekci spolu s fitrem (1 mikronový filtr). Je nutné pít dostatek tekutin (proti dehydrataci), používat ochranu proti slunci (klobouk, krémy, brýle, ...)
 • Jezte pouze jídlo, které je dobře tepelně upravené, nekupujte si jídlo u pouličních prodejců. Nejezte mléčné výrobky u kterých bezpečně nevíte, že byly pasteurizovány.
 • Antimalarika je nutno brát před cestou, během ní i po ní!!!!
 • Je nutno se chránit před hmyzem. V době mezi soumrakem a úsvitem noste dlouhé kalhoty a chraňte si i paže a ostatní odkrytá místa. Používejte repelenty, nanášejte opakovaně (co 4 hodiny). Spěte pod moskytiérami (opět impregnovanými repelentem). Repelent by měl být na bázi DEET - 30%–35% pro dospělé, 6%–10% pro děti. Hmyz přenáší kromě malárie i spavou nemoc, horečku denge, encefalitidu, filariázu, říční slepotu (onchocerciáza)...
 • Nedotýkejte se domácích ani divokých (obzvláště!) zvířat. Tato zvířata (opice, psi, kočky) mohou být přenašeči vztekliny a moru.
 • Udržujte si čisté a suché nohy!!! Existuje značné riziko chycení plísní. Nechoďte bosi!
 • Nikdy se nekoupejte se ve vnitrozemí ve sladkovodních jezerech či řekách. Může dojít k napadení parazity (schistosomiáza, bilharzie), kteří se pokožkou dostanou do krevního oběhu a napadají vnitřní orgány (játra, lymfatické uzliny,...).
 • Při pohlavním styku VŽDY používejte kondom jako ochranu před AIDS a ostatními pohlavními chorobami.

Onemocníte-li v době jednoho roku po návratu z tropické oblasti, vždy oznamte svému lékaři, kde jste byli - může se jednat o onemocnění spojené s vaším pobytem. (další info Center for Desease Control)

novinky 06.06.2002: Na základě údajů WHO bylo Malawijským ministerstvem zdraví k 27.5.2002 oznámeno 71 případů moru v provincii Nsanje. Epidemie se týká asi 26 vesnic - 23 v oblasti Ndamera, 2 v oblasti Chimombo a 1 vesnice v sousedním Mozambiku.

novinky 01.04.2002: epidemie cholery řádící v Malawi si dodnes vyžádala asi 600 mrtvých. Průběžně bylo zaznamenáno kolem 23000 případů. Nejpostiženější je jih země.

bezpečnost

Největším problémem jsou ozbrojená přepadení a únosy aut. Kapsáři a jiné krádeže představují daleko menší problém.

aktualizováno: 06.01.2006 | nahoru

přírodní podmínky

Reliéf Malawi je ovlivněn velkou africkou příkopovou propadlinou, která zemí prochází ve směru ze severu na jih. Území je tedy kopcovité a hornaté, velká část země je pokryta jezerem Nyasa (jezero Malawi), třetím největším jezerem v Africe. Podnebí je tropické monzunové. Během listopadu až dubna zde spadne velké množství srážek, zima je naproti tomu suchá. Typickým vegetačním pokryvek jsou savany a horské stepi. Na severu se vyskytují také tropické lesy.

aktualizováno: 06.01.2006 | nahoru

historie

Na březích jezera Nyasa byly nalezeny důkazy o osídlení již z doby kamenné. Asi kolem roku 1000 n.l. se zde přistěhovali Bantuové. V 16. století zde existovalo relativně silné království Malawi, po kterém nese země své jméno. Oblast byla částečně pod arabským kulturním vlivem, v 17. století se do Malawi dostali první portugalci, ale o obrovském jezeře neměli ani potuchy až do roku 1859, kdy k jeho břehům dorazil legendární skotský objevitel David Livingstone. Britové začali zřizovat první misie a obchodní stanice v roce 1876, od roku 1883 zde sídlí britský konzul. Následné boje s arabskými otrokáři a strach z portugalské expanze ze sousedního Mozambiku vedl k sérii jednání Britů s náčelníky domorodých obyvatel, což vedlo k vytvoření britského protektorátu (Nyasaland Districts Protectorate). Kvůli špatnému chování evropských osadníků vznikaly nepokoje a sílilo hnutí za samostatnost. V 19. století nastala územní expanze zuluských kmenů. V letech 1953 až 1963 bylo Malawi zapojeno do Federace Rhodesia a Ňaska. V roce 1964 vzniklo samostatné Malawi. V roce 1994 se konaly první pluralitní volby, v nichž byla až do té doby jediná autokraticky vládnoucí strana poražena.

aktualizováno: 06.01.2006 | nahoru

kultura

Obyvatelé Malawi jsou potomci kmene Bunta. Největší etnikum se jmenuje Chewa. Oficiálními jazyky jsou chewa a angličtina.

aktualizováno: 06.01.2006 | nahoru

zajímavá místa

Určitě stojí za to navštívit hlavní město Lilongwe, příjezerní Nkhata Bay nebo národní park Liwonde. Velmi populární je také výstup na horu Mulanje. Ostrovy Chizumulu a Likoma nabízejí pěkné pláže a možnost šnorchlování.

aktualizováno: 06.01.2006 | nahoru

přečtěte si...

Afrika 2008: Malawi - Jedna z nejkrásnějších zemí světa leží schovaná v jižní Africe. Jmenuje se Malawi, stejně jako obrovské jezero, které zabírá velkou část jejího území. V tomhle ráji je bezpečno, levně, počasí příjemné, lidé krásní, milí a vlídní - jedním slovem nádhera!

Afrika 2008: Africké baobaby - Asi nejrozšířenějšími stromy ve východní a jižní Africe jsou akácie, které rostou prakticky všude. Nás však zaujaly hlavně baobaby. Působí tak neskutečně, jako by snad ani nebyly z této planety.

Afrika 2008: Big Five - africká velká pětka - Lev, levhart, slon, nosorožec a buvol. Pět majestátních afrických zvířat, která chce každý návštěvník národních parků vidět na vlastní oči. Na naší cestě po Keni, Tanzanii, Malawi a Zambii se nám je nakonec podařilo zahlédnout všechny.

vaše zkušenosti

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Vaše komentáře:

[1] iva phiri (2008-03-13 15:14:56 )
Malawi je nadherna zeme plna velkych protikladu...ma hodne co nabidnout ale taky muze ublizit...uz tam ziju skoro dva roky...clovek si musi zvyknout hlavne na jejich tradice a zpusob zivota....
jo zdravotnictvi je na dobre urovni...zalezi do ktere nemocnice jdete....
[2] Petr D. (2008-05-17 09:54:06 )
Nebyl jste náhodou někdo v poslední době v Malawi a nevíte jak je to s vízy? Na letišti víza určitě dostaneme, ale my chceme přijet z Tanzanie po zemi a informace si poněkud odporují. Absolvoval jste to někdo osobně? Díky za jakoukoliv informaci, moc mě potěšíte, když dáte případně i vědět na můj mail.
Petr
[3] Iveta Chlebečková (2008-07-16 14:52:41 )
odpověď na komentář [1] autora: iva phiri:
Ahoj Ivčo, srdečně Tě zdravím do Malawi. Četla jsem si komentář na netu dálky.cz. Jela 10.7. z Prahy pětičlenná výprava do Nairobi, Keňa, Tanzánie, Lusaka po Livingstone, Malawi do města Chipata 27.28.7. Safari na hranicích Zambie a Malawi v NP Luangwa 29.30.7. Pak přesun 31.7, 1.8. z Chipata do Lilongwe v Malawi . 2.8.-5.8. safari v Malawi v NP Liwonde a NP Nyika+Malawi Lake a pak do Tanzánie a Zanzibar. Jel tam můj syn Jarda s kamarády. Pan Petr Daubner má sebou laptop a má své stránky w.w.w.kompas.estranky.cz tak jestli máš zájem jak se parta pohybuje v Africe tak můžeš juknout na tyto stránky. Moc tě zdravím na tu dálku a ať jseš tam spokojená AHOJ IVETA
[4] Petr Daubner (2008-08-02 11:37:13 )
Zdravime z Malawi! Pro ty z Vas, kteri by se sem chteli dostat po zemi z Tanzanie jako my - muzete jet klidne i po zemi bez viza. My jsme jeli z tanzanskeho mesta Mbeya a na hranici nam sice nedali hned vizum, ale dali nam pair s razitkem, na jehoz zaklade nam pak v meste Mzuzu vystavili na imigracnim urade vizum za 70 USD, celkem bez problemu. Doprava po Malawi je celkem zdlouhava. Narodni parky jsme nakonec vynechali (videli jsme jich dost v Keni, Tanzanii i Zambii) a flakali jsme se jen u velikeho jezera Malawi. Doporucuji hlavne navstevu Cape Maclear, moc pekne misto! Podrobnosti o nasi ceste si muzete precist na adrese www.kompas.estranky.cz - momentalne jsme stale na ceste, a to v Zambii.

Diashow Aljaska 2017