navigace: svět: Asie: Maledivy

Maledivská republika

státní vlajka vlajka: Maledivy, Maledivská republika státní znak znak: Maledivy, Maledivská republika státní hymna

Gavmii mi ekuverikan matii tibegen kuriime salaam

oficiální/originální název země

Divehi džumhúríja
ދިވެހިރާއްޖޭގެ ޖުމުހޫރިއްޔ

rozloha

298 km2

hlava státu

prezident Maumún Abdal Qujjúm

polit. systém

republika

územní uspořádání

20 atolů a hlavní město

hlavní město

Malé

jazyk

divéhí (dialekt odvozený ze sinhálštiny, písmo z arabštiny)

náboženství, církve

islám

čas, časová pásma

GMT + 5

měna

1 maledivská rupie (rufíja)= 100 lárí

elektrický systém

230V / 50Hz

plug_adg.gif tel. předčíslí

00 960

aktualizováno: 06.01.2006 | nahoru

doklady, víza

Ke vstupu na Maledivy není zapotřebí vízum. Jedinou podmínkou povolení ke vstupu je platný cestovní doklad a dostatečné množství finančních prostředků (netýká se organizovaných skupin). Za dostatečnou částku považují maledivské úřady minimálně 10 USD na každý den pobytu. Mezinárodní očkovací průkaz s prokázaným očkováním proti žluté zimnici je požadován při příletu na letišti od pasažérů, kteří v posledních šesti dnech pobývali v oblastech infikovaných žlutou zimnicí. (informace MZV ČR)

Maledivy: ambasáda, zastupitelský úřad země v ČR:
ČR nemá zastoupení na Maledivách. Země je konzulárně pokryta českou ambasádou v Dillí (Indie)
Embassy of the Czech Republic, 50-M, Niti Marg, Chanakyapuri, New Delhi 110 021; tel: 009111/26110205, 26110318, 26110382, 26886218, KO-26889225, fax: 009111/26886221, e-mail: newdelhi@embassy.mzv.cz, web: http://www.mzv.cz/newdelhi

aktualizováno: 06.01.2006 | nahoru

zdraví

Ošetření je drahé, ostatně jako všechno na Maledivách. První pomoc poskytne každá recepce hotelu nebo půjčovna potápěčského náčiní. Jejich pracovníci, pokud sami nedokážou efektivně pomoci, zařídí příjezd lékaře, případně i převoz do nemocnice. Základní zdravotnická péče na Maledivách je na slušné úrovni, náročnější zákroky se ale provádějí na Srí Lance, Singapuru nebo ve Spojených arabských emirátech.

Nejčastějšími příčinami onemocnění cestovatelů jsou infekce získané nedostatečnou hygienou (jídlo, pití) a infekce přenášené hmyzem (horečka dengue, japonská encefalitida, mor). Infekce se mohou projevovat průjmy a zvracením (E. coli, salmonela, cholera, a parazité), horečkou (tyfus) nebo poškozením jater (hepatitida). Malárie se na Maledivách nevyskytuje.

aktualizováno: 06.01.2006 | nahoru | zobrazit/skrýt podrobnosti »»

Před odjezdem kontaktujte místní hygienickou stanici, poradí vám, co a jak. Obecně se doporučuje se očkovat proti následujícím nemocem (očkování by měla být provedena 4-6 týdnů před odjezdem):

 • hepatitida A
 • hepatitida B - existuje-li možnost, že můžete přijít do styku s lidskou krví (např. zdravotnický personál nebo sami podstoupíte lékařský zákrok), nebo zůstáváte v oblasti déle než 6 měsíců. Očkovány by měly být všechny děti do 12-ti let.
 • japonská encefalitida - nevyskytuje se ve městech - pouze v určitých lokalitách, hodláte-li tam pobývat dél než jeden měsíc
 • vzteklina - existuje-li možnost, že přijdete do styku s domácími nebo divokými zvířaty
 • tyfus
 • doporučuje se obnova očkování proti tetanu, spalničkám a dětské obrně

Základní bezpečnostní doporučení:

 • Dodržujte základní hygienu
 • Pijte pouze vodu z bezpečných zdrojů - koupenou vodu v lahvích, minerálky. Nikdy nepijte nápoje s ledem, vyhýbejte se vodě z kohoutku. Není-li možno získat bezpečnou vodu, je nutno použít chemickou desinfekci spolu s fitrem (1 mikronový filtr). Je nutné pít dostatek tekutin (proti dehydrataci), používat ochranu proti slunci (klobouk, krémy, brýle, ...)
 • Jezte pouze jídlo, které je dobře tepelně upravené, nekupujte si jídlo u pouličních prodejců (doporučuje se, málokdo dodržuje...). Nejezte mléčné výrobky u kterých bezpečně nevíte, že byly pasteurizovány.
 • Je nutno se chránit před hmyzem. V době mezi soumrakem a úsvitem noste dlouhé kalhoty a chraňte si i paže a ostatní odkrytá místa. Používejte repelenty, nanášejte opakovaně (co 4 hodiny). Spěte pod moskytiérami (opět impregnovanými repelentem).
 • Nedotýkejte se domácích ani divokých (obzvláště!) zvířat. Tato zvířata (opice, psi, kočky) mohou být přenašeči vztekliny a moru.
 • Při pohlavním styku VŽDY používejte kondom jako ochranu před AIDS a ostatními pohlavními chorobami.

Onemocníte-li v době jednoho roku po návratu z tropické či subtropické oblasti, vždy oznamte svému lékaři, kde jste byli - může se jednat o onemocnění spojené s vaším pobytem. (další info Center for Desease Control)

bezpečnost

Nízká úroveň zločinnosti. Riziko může hrozit ze strany kapsářů.

aktualizováno: 06.01.2006 | nahoru | zobrazit/skrýt podrobnosti »»

novinky 29.09.2007: 12 turistů bylo zraněno při výbuchu bomby v parku poblíž mešity v hlavním městě Malé. Více informací BBC.

přírodní podmínky

Maledivy jsou ostrovní stát blízko rovníku rozkládající se na asi 20-ti větších atolech a tisíci malých ostrůvků.

aktualizováno: 06.01.2006 | nahoru

historie

Původní obyvatelstvo se začalo od 5. století př. n. l. mísit s árijskými přistěhovalci z jižní Indie a Srí Lanky. Vznikl zde buddhistický stát. Maledivy mají strategickou obchodní pozici. Ve 12. století byly ostrovy islamizovány. V roce 1518 byly Maledivy ovládnuty Portugalci. Později měli dominantní vliv Holanďané a Francouzi, nakonec Maledivy skončily jako britský protektorát. V roce 1965 získaly Maledivy nezávislost.

aktualizováno: 06.01.2006 | nahoru

zajímavá místa

Nejspíše se nevyhnete hlavnímu městu Malé, druhým největším městem je Seenu, které je často využíváno jako základna k průzkumu tradičních maledivských ostrovních komunit. Protože celá republika je rozložena na stovkách malých atolů a ostrůvků, je jedinečným lákadlem příroda, koupání, potápění. Slunce, palmy, písek - jako v ráji.

aktualizováno: 06.01.2006 | nahoru

vaše zkušenosti

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Vaše komentáře:

[1] Petr D. (2008-10-25 14:54:09 )
Byl jste někdo jako nezávislý turista na Maledivách? V prosinci se chystám na Srí Lanku a uvažuji, že bych si odskočil tak na 4 dny na Maledivy. Máte s tím někdo zkušenost? A jezdí tam vůbec nezávislí baťůžkáři??? Díky za jakoukoliv odpověď, nejlépe i na můj mail. Petr
[2] Lukas (2009-06-01 11:29:06 )
odpověď na komentář [1] autora: Petr D.:
Ahoj Petre,
akorat jsem narazil na Tvuj dotaz.
Vzhledem k tomu, ze uz je pul roku stary, predpokladam, ze jsi cestu podnikl. Byl jsi na tech Maledivach? Take premyslim o nejake ceste, ale muj styl je "batuzkar". Marne hledam, jestli se dostanu na Maledivy jen tak a ne do resortu za 3tis na noc. Mohl bys mi poradit?
Diky moc
Lukas

Diashow Aljaska 2017