navigace: svět: Afrika: Mali

Republika Mali

státní vlajka vlajka: Mali, Republika Mali státní znak znak: Mali, Republika Mali státní hymna

Pour l'Afrique et pour toi, Mali

oficiální/originální název země

République du Mali

rozloha

1 240 000 km2

hlava státu

prezident Amadou Toumani Touré

polit. systém

republika

územní uspořádání

9 regionů: Bamako Capital District, Gao, Kayes, Kidal, Koulikoro, Mopti, Ségou, Sikasso, Tombouctou

hlavní město

Bamako

jazyk

francouština (úřední řeč), bambara, africké jazyky

náboženství, církve

muslimové (90%), tradiční africká náboženství (9%), křesťané (1%)

čas, časová pásma

GMT

nedochází k posunu zimního a letního času

měna

1 CFA frank BCEAO = 100 centimů

elektrický systém

220 V / 50 Hz

plug_ce.gif tel. předčíslí

00 223

aktualizováno: 06.01.2006 | nahoru

doklady, víza

Ke vstupu do Mali je vyžadován platný cestovní pas a vízum. O vízum je možno požádat na jak0mkoliv velvyslanectví Mali v zahraničí (např. Bonn, Paříž, Moskva).

zastoupení ČR v zahraničí:
Honorární konzulát Bamako, Kati Sananfara Kodjou, Route de Lido, Bamako BP:95A Kati; tel: 00223/2221866, mobil 00223/6731175, fax: 00223/2272124, e-mail: bamako@honorary.mzv.cz

aktualizováno: 06.01.2006 | nahoru

zdraví

Nejčastějšími příčinami onemocnění cestovatelů v oblasti západní Afriky jsou infekce získané nedostatečnou hygienou (jídlo, pití) a infekce přenášené hmyzem. Tyto infekce se mohou projevovat růjmy a zvracením (E. coli, salmonela, cholera, a parazité), horečkou (tyfus, toxoplasmóza) nebo poškozením jater (hepatitida). V celé oblasti západní Afriky (včetně měst) se vyskatuje malárie. Při vstupu do Mali je nutno předkládat mezinárodní očkovací průkaz (nebo speciální certifikát) - vyžaduje se očkování proti žluté zimnici.

aktualizováno: 06.01.2006 | nahoru | zobrazit/skrýt podrobnosti »»

Před odjezdem kontaktujte místní hygienickou stanici, poradí vám, co a jak. Obecně se doporučuje se očkovat proti následujícím nemocem (očkování by měla být provedena 4-6 týdnů před odjezdem):

 • hepatitida A
 • hepatitida B - existuje-li možnost, že můžete přijít do styku s lidskou krví (např. zdravotnický personál nebo sami podstoupíte lékařský zákrok), nebo zůstáváte v oblasti déle než 6 měsíců. Očkovány by měly být všechny děti do 12-ti let.
 • meningitida - v některých oblastech v době od prosince do června
 • žlutá zimnice - hodláte-li se pohybovat kdekoliv mimo města. Bez očkování nebudete vpuštěni do země.
 • vzteklina - existuje-li možnost, že přijdete do styku s domácími nebo divokými zvířaty
 • tyfus
 • doporučuje se obnova očkování proti tetanu, spalničkám a dětské obrně
 • nutná je profylaxe proti malárii

Základní bezpečnostní doporučení:

 • Dodržujte základní hygienu
 • Pijte pouze vodu z bezpečných zdrojů - koupenou vodu v lahvích, minerálky. Nikdy nepijte nápoje s ledem, vyhýbejte se vodě z kohoutku. Není-li možno získat bezpečnou vodu, je nutno použít chemickou desinfekci spolu s fitrem (1 mikronový filtr). Je nutné pít dostatek tekutin (proti dehydrataci), používat ochranu proti slunci (klobouk, krémy, brýle, ...)
 • Jezte pouze jídlo, které je dobře tepelně upravené, nekupujte si jídlo u pouličních prodejců. Nejezte mléčné výrobky u kterých bezpečně nevíte, že byly pasteurizovány.
 • Antimalarika je nutno brát před cestou, během ní i po ní!!!!
 • Je nutno se chránit před hmyzem. V době mezi soumrakem a úsvitem noste dlouhé kalhoty a chraňte si i paže a ostatní odkrytá místa. Používejte repelenty, nanášejte opakovaně (co 4 hodiny). Spěte pod moskytiérami (opět impregnovanými repelentem). Repelent by měl být na bázi DEET - 30%–35% pro dospělé, 6%–10% pro děti. Hmyz přenáší kromě malárie i spavou nemoc, horečku denge, encefalitidu, filariázu, říční slepotu (onchocerciáza)...
 • Nedotýkejte se domácích ani divokých (obzvláště!) zvířat. Tato zvířata (opice, psi, kočky) mohou být přenašeči vztekliny a moru.
 • Udržujte si čisté a suché nohy!!! Existuje značné riziko chycení plísní. Nechoďte bosi!
 • Nikdy se nekoupejte se ve vnitrozemí ve sladkovodních jezerech či řekách. Může dojít k napadení parazity (schistosomiáza, bilharzie), kteří se pokožkou dostanou do krevního oběhu a napadají vnitřní orgány (játra, lymfatické uzliny,...).
 • Při pohlavním styku VŽDY používejte kondom jako ochranu před AIDS a ostatními pohlavními chorobami.

Onemocníte-li v době jednoho roku po návratu z tropické oblasti, vždy oznamte svému lékaři, kde jste byli - může se jednat o onemocnění spojené s vaším pobytem. (další info Center for Desease Control)

bezpečnost

Úroveň zločinnosti je vcelku nízká - s výjimkou severního regionu, kde byly problémy s únosy aut a násilných přepadení. Nedoporučuje se cestovat osamoceně a zajíždět na sever od spojnice měst Mopti-Ménaka, zvláště pak do okolí měst Kayes, Tombouctou, Gao, Kidal. V případě nutné cesty do těchto končin je pak vhodné použít letadlo. V Bamaku je neradno vycházet po setmění sám. V celé zemi jsou rozšířené pouliční krádeže. (informace MZV ČR)

aktualizováno: 06.01.2006 | nahoru

přírodní podmínky

Většina reliéfu v Mali je tvořena rovinami a planinami místy porušenými skalnatými kopci. Na jihovýchodě země leží pohoří Hombori, dosahující výšky 1155 m, na jihozápadě pak leží pohoří Bambouk a Mandingue oddělené oblastí písečných nížin severně a severozápadně od řeky Niger. Severní třetina země se zahrnuje do oblasti Sahary. Klima je horké a suché, teploty dosahují průměrů 24 - 32°C. Nedostatek dešťových srážek způsobuje velká sucha.

aktualizováno: 06.01.2006 | nahoru

historie

Na území dnešního Mali v minulosti existovalo několik silných státních útvarů fungujících jako obchodní a kulturní centra západní nebo severozápadní Afriky. První z nich bylo Ghanské království, které vzniklo někdy na začátku prvního tisíciletí a svého vrcholu dosáhlo kolem roku 1050 n.l. V 11 století vzniká království Mali, které se rozkládalo od Atlantického pobřeží, až po dnešní město Gao. Mali zaniklo někdy v první polovině 17. století. Území se dostalo pod správu království Songhai, které bylo zničeno invazí muslimů z Maroka roku 1591. V 17 a 18. století vzniklo v údolí Nigeru několik malých státečků, všechny však byly zničeny během náboženských válek (polovina 19. století) s muslimy. V zápětí na se Mali stalo součástí francouské Západní Afriky a svou nezávislost získalo až v roce 1960. Od vzniku začalo Mali experimentovat se socialismem. V roce 1968 Moussa Traoré provedl státní převrat a vládl až do roku 1991.

aktualizováno: 06.01.2006 | nahoru

kultura

Kultura obyvatel Mali je úzce svázána s původními kulturami jednotlivých kmenů nebo kmenových skupin. Největším kmenem je Bambara, mnoho domorodců se počítá k Dogonům a Tuaregům.

aktualizováno: 06.01.2006 | nahoru

zajímavá místa

Hlavní město Bamako ani nevypadá na hlavní město jedné z nejchudších zemí světa. Mezi nejpopulárnější atrakce patří plavba po Nigeru a treky do Falaise de Bandiagara, což je oblast, kde žijí Dongové. Nejstarším městem západní Afriky je Djenné na což zcela evidentně poukazuje jeho charakter.

aktualizováno: 06.01.2006 | nahoru

kolik to stojí?

Nejlevnější jídlo v restauraci stojí 1 USD. Nejlevnější ubytování lze sehnat za 2 USD.

aktualizováno: 06.01.2006 | nahoru

doprava

Nejpohodlněji se cestuje lodí po Nigeru. Nejlevnější a nejpopulárnější variantou jsou autobusy. Na kratší vzdálenosti cestuje spíše "bušním taxi".

aktualizováno: 06.01.2006 | nahoru

vaše zkušenosti

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Vaše komentáře:

[1] Václav OK1VYR (2010-05-30 09:52:06 )
Jsem radioamatér a dne 25.5.2010 jem zachitil signál majáku v pásmu 50MHz přesně50.063.97 telegraficky(CW).Čas UTC 22.20
Potřebuji znát adresu přískušného radioklubu aby mě toto spojení potvrdili ev.příslušný nadřízeny orgám tj.Ministerstvo spojů.
S pozdravem stálého zdraví OK1VYR 73!

Diashow Aljaska 2017