navigace: svět: Afrika: Mauritánie

Mauritánská islámská republika

státní vlajka vlajka: Mauritánie, Mauritánská islámská republika státní znak znak: Mauritánie, Mauritánská islámská republika státní hymna

státní hymna

další mapy

Mauritania map: Perry-Castañeda Library

oficiální/originální název země

Al Džumhúríja al Islámíja al Mauritáníja
République Islamique de Mauritanie
????????? ????????? ?????????

rozloha

1 030 700 km2

hlava státu

Sidi Ould Sheikh Abdallahi (od března 2007)

polit. systém

republika (vojenská vláda)

územní uspořádání

12 regionů a hlavní město: Adrar, Assaba, Brakna, Dakhlet Nouadhibou, Gorgol, Guidimaka, Hodh Ech Chargui, Hodh El Gharbi, Inchiri, Tagant, Tiris Zemmour, Trarza

hlavní město

Nouakchott

jazyk

arabština a wolof (úřední jazyky), pular, soninke, francouština

náboženství, církve

islám

čas, časová pásma

GMT

nedochází k posunu zimního a letního času

měna

1 ukkíja (MRO) = 100 chúmů

elektrický systém

220 V / 50 Hz

plug_c.gif tel. předčíslí

00 222

aktualizováno: 26.04.2007 | nahoru

doklady, víza

O vízum je možno požádat zastupitelský úřad Mauretánie v Moskvě, praktičtější je vyřídit si je na Generálním konzulátu Mauretánie v Casablance.Vízum je rovněž možné získat na hranicích Mauretánie, vč. letiště.

Mauritánie: ambasáda, zastupitelský úřad země v ČR:
Mauritánie nemá konzulární zastoupení v ČR. Čeští občané mohou požádat o víza např. v Moskvě:
Embassy of Mauritania, Korovy val 7, Moscow, tel: 007495-237 37 92, 237 11 32, fax: 007495-237 28 61, e-mail: ambarim@hotmail.com, úřední hodiny: 09.00 - 16.30 (pondělí-pátek)

aktualizováno: 07.01.2006 | nahoru

zdraví

Zdravotnictví má velice nízkou úroveň. Vážné případy se doporučuje převést do západní Evropy. Může nastat i nedostatek běžných léků. Nejčastějšími příčinami onemocnění cestovatelů v oblasti západní Afriky jsou infekce získané nedostatečnou hygienou (jídlo, pití) a infekce přenášené hmyzem. Tyto infekce se mohou projevovat růjmy a zvracením (E. coli, salmonela, cholera, a parazité), horečkou (tyfus, toxoplasmóza) nebo poškozením jater (hepatitida). Malárie hrozí po celý rok v celé zemi kromě provincií Dakhlet Nouadhibou a Tiris Zemmour.

aktualizováno: 07.01.2006 | nahoru | zobrazit/skrýt podrobnosti »»

Před odjezdem kontaktujte místní hygienickou stanici, poradí vám, co a jak. Obecně se doporučuje se očkovat proti následujícím nemocem (očkování by měla být provedena 4-6 týdnů před odjezdem):

 • hepatitida A
 • hepatitida B - existuje-li možnost, že můžete přijít do styku s lidskou krví (např. zdravotnický personál nebo sami podstoupíte lékařský zákrok), nebo zůstáváte v oblasti déle než 6 měsíců. Očkovány by měly být všechny děti do 12-ti let.
 • meningitida - v oblastech západní Etiopie v době od prosince do června
 • žlutá zimnice - hodláte-li se pohybovat kdekoliv mimo města (nejste-li očkováni, většinou vás ani nepustí do země)
 • vzteklina - existuje-li možnost, že přijdete do styku s domácími nebo divokými zvířaty
 • tyfus
 • doporučuje se obnova očkování proti tetanu, spalničkám a dětské obrně
 • nutná je profylaxe proti malárii

Základní bezpečnostní doporučení:

 • Dodržujte základní hygienu
 • Pijte pouze vodu z bezpečných zdrojů - koupenou vodu v lahvích, minerálky. Nikdy nepijte nápoje s ledem, vyhýbejte se vodě z kohoutku. Není-li možno získat bezpečnou vodu, je nutno použít chemickou desinfekci spolu s fitrem (1 mikronový filtr). Je nutné pít dostatek tekutin (proti dehydrataci), používat ochranu proti slunci (klobouk, krémy, brýle, ...)
 • Jezte pouze jídlo, které je dobře tepelně upravené, nekupujte si jídlo u pouličních prodejců. Nejezte mléčné výrobky u kterých bezpečně nevíte, že byly pasteurizovány.
 • Antimalarika je nutno brát před cestou, během ní i po ní!!!!
 • Je nutno se chránit před hmyzem. V době mezi soumrakem a úsvitem noste dlouhé kalhoty a chraňte si i paže a ostatní odkrytá místa. Používejte repelenty, nanášejte opakovaně (co 4 hodiny). Spěte pod moskytiérami (opět impregnovanými repelentem). Repelent by měl být na bázi DEET - 30%–35% pro dospělé, 6%–10% pro děti. Hmyz přenáší kromě malárie i spavou nemoc, horečku denge, encefalitidu, filariázu, říční slepotu (onchocerciáza)...
 • Nedotýkejte se domácích ani divokých (obzvláště!) zvířat. Tato zvířata (opice, psi, kočky) mohou být přenašeči vztekliny a moru.
 • Udržujte si čisté a suché nohy!!! Existuje značné riziko chycení plísní. Nechoďte bosi!
 • Nikdy se nekoupejte se ve vnitrozemí ve sladkovodních jezerech či řekách. Může dojít k napadení parazity (schistosomiáza, bilharzie), kteří se pokožkou dostanou do krevního oběhu a napadají vnitřní orgány (játra, lymfatické uzliny,...).
 • Při pohlavním styku VŽDY používejte kondom jako ochranu před AIDS a ostatními pohlavními chorobami.

Onemocníte-li v době jednoho roku po návratu z tropické oblasti, vždy oznamte svému lékaři, kde jste byli - může se jednat o onemocnění spojené s vaším pobytem. (další info Center for Desease Control)

bezpečnost

U hranic se Západní Saharou jsou rozmístěny nášlapné miny. V oblasti u hranic se Západní Saharou, Mali a Marokem operují bandité. Na pláž hlavním městě by se nemělo v noci vycházet vůbec a přes den jen ve skupinách.

aktualizováno: 07.01.2006 | nahoru | zobrazit/skrýt podrobnosti »»

novinky 04.08.2005: Dne 3.8.2005 došlo v Mauretánii k vojenskému převratu. V souvislosti s převzetím moci ozbrojenými složkami by mohlo dojít ke zhoršení bezpečnostní situace v zemi, případně vyvolat zmatky v administrativním řízení země. Českým občanům, kteří mají v úmyslu kdo Mauretánie cestovat, se proto doporučuje informovat se před svým odjezdem na Velvyslanectví ČR v Rabatu o aktuálním vývoji situace v zemi a na základě získaných informací zvážit nezbytnost cesty. (informace MZV ČR)

přírodní podmínky

Kromě úzkého pruhu úrodné země podél atlantického pobřeží a řeky Senegal patří celá oblast Mauritánie k Sahaře. Denní teploty se pohybují po většinu roku mezi 35 a 40°C. Podnebí je aridní tropické.

aktualizováno: 07.01.2006 | nahoru

historie

Mauritánie byla osídlena od pravěku - první archeologické důkazy pocházejí z doby kamenné. Později se do oblasti dostali Berbeři, kteří si místní černé obyvatelstvo podrobili. Berbeři pak po dlouhou dobu zajišťovali obchod mezi severními částmi Afriky a Ghanským královstvím, jehož hlavní město Kumbi Saleh leželo právě v dnešní jihovýchodní Mauritánii. V 11. století se Bebeři dostali pod vliv Arabů ze severu. Jejich potomci se stali horní vrstvou Mauritánské společnosti a arabština postupně vytlačila berberské jazyky, stajně tak byla potlačena berberská původní kultura. Na přelomu 19. a 20. století se na atlantickém pobřeží se usadili Francouzi, kteří později postupovali podél řeky Senegal do vnitrozemí. Oblast Mauritánie se stala francouzkým protektorátem v roce 1905, později byla prohlášena francouzkou kolonií (1920). Samostatnost byla prohlášena v roce 1958. Další politický a ekonomický vývoj země je neustále velmi neklidný.

aktualizováno: 07.01.2006 | nahoru

kultura

Mauritánskou kulturu ovlivnily francouzské, tradiční africké a islámské vlivy. Neexistuje žádná mauritánská literatura či divadlo. Naopak mauritánská muzika je velice impozantní.

aktualizováno: 07.01.2006 | nahoru

zajímavá místa

Knouachott je jedno z nejmladších hlavních měst na světě, Atar je město kam se na trh scházejí nomádi ze severu, Tichit je město duchů, kde z původních 5000 obyvatel zůstalo 500. Nacházejí se zde pěkné mešity. Národní park Arguin Bank ocenění zejména milovníci ptactva.

aktualizováno: 07.01.2006 | nahoru

kolik to stojí?

Nejlevnější jídlo v restauraci si lze dát za 0,5 USD. Nejlevnější ubytování lze najít za 4 USD.

aktualizováno: 07.01.2006 | nahoru

vaše zkušenosti

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Diashow Aljaska 2017