navigace: svět: Austrálie a Oceánie: Mikronésie

Federativní státy Mikronésie

Federativní státy mikronésie jsou nezávislým státem v Západním Pacifiku, který se rozkládá spolu s republikou Palau na Karolininých ostrovech. Tropické počasí a velmi bohatý podmořský život (a spousta šrotu z Druhé světové války) z těcho ostrovů činí ráj pro potápěče.

státní vlajka vlajka: Mikronésie, Federativní státy Mikronésie státní znak znak: Mikronésie, Federativní státy Mikronésie státní hymna

Patriots of Micronesia

další mapy

Perry-Castañeda Library: Micronesia maps

oficiální/originální název země

Federate states of Micronesia

rozloha

701 km2

hlava státu

prezident Joseph J. Urusemal

polit. systém

federativní republika

územní uspořádání

4 federativní státy - Kosrae, Pohnpei (dříve Ponape), Chuuk (dříve Truk), Yap

hlavní město

Palikir (ostrov Pohnpei)

jazyk

angličtina (úřední řeč), trukština, pohnpeiština, yapština, kosreanština

náboženství, církve

křesťanství (převažuje římskokatolická církev)

čas, časová pásma

GMT + 10

nedochází k posunu zimního a letního času

měna

1 US dolar = 100 centů

elektrický systém

120V / 60Hz

plug_ab.gif tel. předčíslí

00 691

aktualizováno: 17.01.2007 | nahoru

doklady, víza

K cestě na Mikronésii není potřeba vízum k pobytu nepřesahujícímu 30 dnů. Při příjezdu je třeba doložit cestovní doklad platný ještě nejméně 120 dní po plánovaném opuštění Mikronésie, zpáteční letenku a dostatečné množství finančních prostředků k pobytu v zemi. Při cestě letadlem je na palubě rozdávána imigrační karta, kterou je nutné při příletu vyplněnou předložit imigračním úředníkům. Pobyt si lze na místě prodloužit až na 60 dní. (informace MZV ČR)

zastoupení ČR v zahraničí:
Consulate General of the Czech Republic, 169 Military Road, Dover Heights, N.S.W. 2030, Sydney, Tel.: 0061-2-3718877, 3710860, Fax: 0061-2-3719635, e-mail: sydney@embassy.mzv.cz, web: http://www.mzv.cz/sydney/

aktualizováno: 07.01.2006 | nahoru

zdraví

Úroveň zdravotnictví nízká. Je doporučováno očkování proti žloutence typu A a B a tyfu. Malárie se zde nevyskytuje.

aktualizováno: 07.01.2006 | nahoru

přírodní podmínky

Federace se rozkládá na více než 600 ostrovech, z čehož je obydlených asi 60. Přesto, že plocha pevniny je relativně malá, celková plocha, kterou federace zabírá je úžasná - více než 2,6 milionu čtverečních kilometrů. Většina ostrovů je korálovými atoly, některé z nich jsou sopečného původu. Výjimkou je jsou ostrovy patřící ke skupině Yap, ty byly vytvořeny zdvihem oceánského dna. Nejvyšším bodem federace je hora Ngihneni (790 m) ležící na ostrově Pohnpei. Klima je tropické, vlhké a horké.

aktualizováno: 07.01.2006 | nahoru

historie

Archeologické nálezy naznačují, že lidé ostrovy osídlili již kolem roku 200 n.l. V 12. a 13. století zde existovala silná království, což dokazují ruiny budov např. v Kosrae. Velkou záhadou jsou dodnes umělé čedičové ostrovy Nan Madol, blízko ostrova Pohnpei. Prvními evropany, kteří Karoliny spatřili, byli v 16. století španělští mořeplvci. Cizí vliv však nebyl příliš velký a to až do začátku 19. století, kdy Karoliny začly být navštěvovány americkými a britskými velrybáři. Od té doby jsou zde zakládány misie a kvete obchod s kokosovým olejem.

V 90. letech 19. století se pokusilo získat ekonomický vliv nad ostrovy Španělsko. Výsledkem ekonomických a politických sporů byla španělsko-americká válka ve které bylo španělsko poraženo a ztratilo většinu svých pacifických držav. Karoliny se dostaly pod sféru vlivu koloniálního Německa. Roku 1914 okupovaly ostrovy Japonci.

Během druhé světové války se staly ostrovy Mikronésie spolu s ostatními pacifickými ostrovy dějištěm velmi krutých bitev - námořních i pozemních. Díky tomu je mnoho lokalit úplným rájem pro amatérské i profesionální potápěče-archeology nebo historiky. Po skončení války se téměř všechny pacifické ostrovy dostaly pod správu Organizace spojených národů (potažmo USA). V 70. letech 20. století začala první jednání o budoucí samosprávě. Na ostrovech tak vzniklo několik samostatných státních útvarů. Roku 1979 podepsali zástupci čtyř velkých ostrovů (Kosrae, Ponape, Truk a Yap) společnou dohodu a tím vznikla republika Federativních států Mikronésie.

aktualizováno: 07.01.2006 | nahoru

doprava

Hlavními vstupními branami do země je letecké spojení z Havaje, Guamu a Manily. Z Havaje a Guamu létá společnost Continetnal Airlines (www.continental.com).

Jediný systém autobusové dopravy funguje na ostrově Yap. Na ostrově Weno (Chuuk) a Yap je k dispozici taxislužba. Na větších ostrovech je možné půjčit osobní automobil. Mimo města je kvalita silnic většinou neuspokojivá. Situace se zhoršuje po přívalových deštích. V zemi se jezdí vpravo, i když na cestách se vyskytují i automobily, které mají řízení uzpůsobeno pro jízdu vlevo. V zemi neexistuje asistenční služba pro automobilisty. Nejobvyklejším způsobem cestování mezi ostrovy je rozšířený systém lodní dopravy. (informace MZV ČR)

aktualizováno: 07.01.2006 | nahoru

svátky, události

10.3. Den ústavy
3.11. Den nezávislosti

aktualizováno: 07.01.2006 | nahoru

přečtěte si...

Potápění v Pacifiku: Fosfáty a vraky - Celý vnitřek ostrova je vytěžen a jeho obyvatelé žijí pouze v úzkém pobřežním pásu. Zde si postavili moderní letiště, kde ranvej jde vlastně středem města. Podle ní stojí vládní budovy, obchody i obydlí Nauřanů. Mírnou zvláštností je, že ranvej křižuje silnice, takže při startu nebo přistání letadla je třeba zastavit silniční provoz....

Potápění v Pacifiku: Nan Madolské mělčiny - Dodnes se neví o Nan Madolu prakticky nic. Neví se, kdo to postavil a proč. Stáří se odhaduje na osm set až dva tisíce let a o jeho stavbě neexistují nikde žádné zmínky ani záznamy - prostě tady bez vysvětlení stojí. Ostrovy jsou neobydleny a podle domorodých pověstí z Pohnpei tam žijí duchové bývalých obyvatel. Pověsti dále vyprávějí o nadpřirozenýcli schopnostech dvou bratrů, kteří odněkud přišli a postavili Nan Madol...

vaše zkušenosti

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Vaše komentáře:

[1] nick (2007-02-07 08:25:01 )
Vrele doporucuji. Je to opravdu pecka.

Diashow Aljaska 2017