navigace: svět: Afrika: Mozambik

Mosambická republika

státní vlajka vlajka: Mozambik, Mosambická republika státní znak znak: Mozambik, Mosambická republika státní hymna

Pátria Amada

další mapy

Perry-Castañeda Library: Mozambique maps

oficiální/originální název země

República de Moçambique

rozloha

801 590 km2

hlava státu

Armando Guebuza

polit. systém

republika

územní uspořádání

10 provincií (Cabo Delgado, Gaza, Inhambane, Manica, Maputo, Nampula, Niassa, Sofala, Tete, Zambezia) a distrikt hlavního města (Maputo)

hlavní město

Maputo

jazyk

portugalština, bantu, svahilština, místní dialekty

náboženství, církve

animistické (50%), křesťanské (20%) a muslimské (20%)

čas, časová pásma

GMT + 2

nedochází ke změně letního a zimního času

měna

1 metical (MZM) = 100 centavů

elektrický systém

220-240V / 50Hz

tel. předčíslí

00258

aktualizováno: 17.01.2007 | nahoru

doklady, víza

Pro vstup do země potřebujete vízum a cestovní pas platný minimálně 6 měsíců od data podání žádosti o vízum. Mosambické vízum lze obdržet na kterémkoli zastupitelském úřadě Mosambiku. Pro ČR je konzulárně příslušné Velvyslanectví Mosambiku v Berlíně. Doporučuje se před cestou ověřit u zastupitelského úřadu Mosambiku, zda se podmínky pro přicestování nezměnily.

Mozambik: ambasáda, zastupitelský úřad země v ČR:
Mozambik nemá konzulární zastoupení v ČR. Vízum do této země lze získat v Berlíně:
Embassy of Mosambique, Stromstrasse 47, Berlin 10551, tel: 004930-3987 6500, fax: 004930-3987 6503, e-mail: emoza@aol.com

zastoupení ČR v zahraničí:
ČR nemá konzulární zastoupení v Mozambiku. Země je konzulárně pokryta českým velvyslanectvím v Zimbabwe:
Embassy of the Czech Republic, 4 Sandringham Drive, Alexandra Park, Harare, tel: 00263-4-700636, 720936, 721077, fax: 00263-4-720930, e-mail: harare@embassy.mzv.cz, czechemb@earth.co.zw, web: http://www.mzv.cz/harare/

aktualizováno: 13.05.2006 | nahoru

zdraví

Velice špatná úroveň zdravotnictví. Nejčastějšími příčinami onemocnění cestovatelů v oblasti východní Afriky jsou infekce získané nedostatečnou hygienou (jídlo, pití) a infekce přenášené hmyzem. Tyto infekce se mohou projevovat růjmy a zvracením (E. coli, salmonela, cholera, a parazité), horečkou (tyfus, toxoplasmóza) nebo poškozením jater (hepatitida). V celém Mosambiku (včetně měst) se vyskatuje malárie a žlutá zimnice. Silně se nedoporučuje koupání ve sladké vodě - jezera, řeky - možnost nakažení schistostomiázou. Asi 10 % populace má AIDS. V případě vážnějších zdravotních problémů se silně doporučuje přemístění do Johannesburgu či Nairobi.

ČR má s Mosambikem uzavřenou smlouvu o bezplatném poskytování zdravotní péče, avšak ČR v roce 1998 navrhla ukončit její plnění. V případě potřeby lékařského ošetření lze kontaktovat kliniku Cruz Azul (Modrý kříž) v Maputu (tel. 422787) nebo speciální kliniku v maputské ústřední nemocnici (tel. 424633). (informace MZV ČR)

aktualizováno: 13.05.2006 | nahoru | zobrazit/skrýt podrobnosti »»

Před odjezdem kontaktujte místní hygienickou stanici, poradí vám, co a jak. Obecně se doporučuje se očkovat proti následujícím nemocem (očkování by měla být provedena 4-6 týdnů před odjezdem):

 • hepatitida A
 • hepatitida B - existuje-li možnost, že můžete přijít do styku s lidskou krví (např. zdravotnický personál nebo sami podstoupíte lékařský zákrok), nebo zůstáváte v oblasti déle než 6 měsíců. Očkovány by měly být všechny děti do 12-ti let.
 • žlutá zimnice - hodláte-li se pohybovat kdekoliv mimo města (nejste-li očkováni, většinou vás ani nepustí do země)
 • vzteklina - existuje-li možnost, že přijdete do styku s domácími nebo divokými zvířaty
 • tyfus
 • doporučuje se obnova očkování proti tetanu, spalničkám a dětské obrně
 • nutná je profylaxe proti malárii

Základní bezpečnostní doporučení:

 • Dodržujte základní hygienu, myjte si často ruce... :)
 • Pijte pouze vodu z bezpečných zdrojů - koupenou vodu v lahvích, minerálky. Nikdy nepijte nápoje s ledem, vyhýbejte se vodě z kohoutku. Není-li možno získat bezpečnou vodu, je nutno použít chemickou desinfekci spolu s fitrem (1 mikronový filtr). Je nutné pít dostatek tekutin (proti dehydrataci), používat ochranu proti slunci (klobouk, krémy, brýle, ...)
 • Jezte pouze jídlo, které je dobře tepelně upravené, nekupujte si jídlo u pouličních prodejců. Nejezte mléčné výrobky u kterých bezpečně nevíte, že byly pasteurizovány.
 • Antimalarika je nutno brát před cestou, během ní i po ní!!!!
 • Je nutno se chránit před hmyzem. V době mezi soumrakem a úsvitem noste dlouhé kalhoty a chraňte si i paže a ostatní odkrytá místa. Používejte repelenty, nanášejte opakovaně (co 4 hodiny). Spěte pod moskytiérami (opět impregnovanými repelentem). Repelent by měl být na bázi DEET - 30%–35% pro dospělé, 6%–10% pro děti. Hmyz přenáší kromě malárie i spavou nemoc, horečku denge, encefalitidu, filariázu, říční slepotu (onchocerciáza)...
 • Nedotýkejte se domácích ani divokých (obzvláště!) zvířat. Tato zvířata (opice, psi, kočky) mohou být přenašeči vztekliny a moru.
 • Udržujte si čisté a suché nohy!!! Existuje značné riziko chycení plísní. Nechoďte bosi!
 • Nikdy se nekoupejte se ve vnitrozemí ve sladkovodních jezerech či řekách. Může dojít k napadení parazity (schistosomiáza, bilharzie), kteří se pokožkou dostanou do krevního oběhu a napadají vnitřní orgány (játra, lymfatické uzliny,...).
 • Při pohlavním styku VŽDY používejte kondom jako ochranu před AIDS a ostatními pohlavními chorobami.

Onemocníte-li v době jednoho roku po návratu z tropické oblasti, vždy oznamte svému lékaři, kde jste byli - může se jednat o onemocnění spojené s vaším pobytem. (další info Center for Desease Control)

bezpečnost

V Mozambiku oficiálně skončila skoro 30 let trvající občanská válka, její dozvuky však neustále trvají. Bezpečnostní situace je špatná. Velké rozlohy území jsou zaminovány. Násilné přepadení, únosy aut jsou na denním pořádku. Několik turistů bylo zraněno a zabito. Nedoporučuje se chodit ven sám či do odlehlých míst. Situace v hlavním městě Maputu a v turistických centrech (hlavně při hranicích s JAR) je podstatně lepší než v jiných částech země.

aktualizováno: 13.05.2006 | nahoru

přírodní podmínky

Mozambik leží na africkém pobřeží při Indickém oceánu a zabírá asi 1/3 tohoto pobřeží. Většina pobřeží je nížinná, pokrytá písečnými plážemi, močály, travnatými pláněmi a řídkým lesem. Více ve vnitrozemí se nacházejí hory (Lebombo Mts. na jihu, vysočiny Manica a Gorongosa podél pobřeží se Zimbabwe, vysočina Angonia na severu země) vyvrásněné na okraji jihoafrické tektonické desky.

Nejdůležitějším vodním tokem Mozambiku je řeka Zambezi - jedna z největších světových řek, čtvrtá nejdelší řeka v Africe. Dalšími důležitými řekami jsou Ruvuma a Lugenda na severu a Pungwe, Save, Limpopo a Komati na jihu. Průtok v řekách silně kolísá v důsledku na období sucha nebo dešťů, řeky jsou mělké a jejich koryta se neustále mírně pohybují. Jedinou splavnou řekou je Zambezi. Dalším důležitým vodním zdrojem je jezero Nyasa (Malawi), které částečně leží na mozambickém území.

Podnebí země silně ovlivňuje indický monzun (říjen až březen), který přináší deště zejména na severní část území. Jih Mozambiku je obecně sušší. Průměrná lednová teplota v hlavním městě Maputu je asi 26°C, průměrná lednová teplota je 18°C.

aktualizováno: 13.05.2006 | nahoru

historie

První Bantuové se do na mozambické pobřeží dostali asi ve 3. století n.l. První zmínky o lidech obývající dnešní Mozambické území jsou známy ze spisů arabského cestovatele al-Masúda z 10. století. Osady a města té doby na pobřeží Indického oceánu se vyvinuly v bohaté obchodní přístavy, kudy proudilo zboží, otroci, slonovina a zlato z afrického vnitrozemí na blízký východ.Prvním novodobým evropanem, který se do Mozambiku dostal, byl Vasco da Gama po obeplutí Afriky na své cestě do Indie v roce 1498. Roku 1505 portugalci napadli město Sofala, okupovali jej a ustanovili zde vlastní správu. Protože však v té době již obchod upadal, brzy se přestěhovali na lepší místo - ostrov Moçambique, kde vybudovali důležitý přístav. Od poloviny 16. století se evropané se střídavými úspěchy snažili uchytit i v africkém vnitrozemí. Na začátku 17. století se dvakrát pokoušeli dostat do svého vlivu zemi holanďané, ani jednou se jim to nepovedlo. Portugalci postupně rozšířili svůj vliv na celé mozambické pobřeží a podél řeky Zambezi.

V roce 1916 vstoupilo Portugalsko do I. světové války. V následujících letech velmi zesílilo hnutí za samostatnost. V roce 1926 došlo v Portugalsku k politickému převratu, což ve svých důsledcích vedlo k zesílení útisku a ještě většímu a bezohlednějšímu využívání všech přírodních i lidských zdrojů. V té době také docházelo k rozšíření portugalských osad, byla podporována imigrace bělochů, kteří se usazovali zejména v údolí řeky Limpopo. Od roku 1962 probíhá otevřený boj Mozambičanů za osvobození, který však nepřinesl výrazné výsledky až do roku 1974, kdy padl diktátorský režim v Portugalsku. Mozambik vyhlásil samostatnost v roce 1975. Od roku 1980 probíhala v zemi občanská válka mezi marxistickou vládou a protikomunistickým odbojem, která oficiálně skončila v roce 1992. Bezpečnostní situace v zemi je však neustále napjatá.

aktualizováno: 13.05.2006 | nahoru

kultura

V Mosambiku žije 16 různých etnických skupin. Každá hlavní etnická skupina má svůj vlastní jazyk. Mozambické umění je pověstné svým zpracováním slonoviny.

aktualizováno: 13.05.2006 | nahoru

zajímavá místa

Zajímavé je určitě hlavní město Maputo, které díky válce neustále žije pouze ve stínu své bývalé krásy. Z historického hlediska je důležitý ostrov Moçambique, který je na seznamu světového dědictví UNESCO.

aktualizováno: 13.05.2006 | nahoru

doprava

Maputo je spojeno s JAR kvalitní dálnicí. Při cestování automobilem je třeba mezinárodní řidičský průkaz. Přijíždí-li cestovatel do Mosambiku autem registrovaným v cizí zemi, je na hranicích vyžadováno zaplacení poplatku za povinné pojištění škody způsobené provozem motorového vozidla. Pojištění platí 30 dnů. V Mosambiku se jezdí vlevo. (informace MZV ČR)

aktualizováno: 13.05.2006 | nahoru

svátky, události

25. červen - Den nezávislosti

aktualizováno: 13.05.2006 | nahoru

vaše zkušenosti

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Vaše komentáře:

[1] Martin (2007-05-16 19:11:20 )
Dobry den,
chtel bych se zeptat, jesli nemate jejich hymnu. Jestliže ano,tak bych vas prosil o zaslani. Děkuji
s pozdravem
Martin Štrunc
[2] Pavel (2007-05-17 00:45:42 )
odpověď na komentář [1] autora: Martin:
viz Wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/P%C3%A1tria_Amada
[3] Jiřina (2007-06-25 12:24:56 )
Který fotbalista byl nazýván "Černou perlou Mozambiku"?
[4] Marie (2008-06-10 18:40:40 )
Mluvila jsem s misionářem, který říkal, že 80% - ne 10% - lidí je nakaženo virem HIV....
[5] Ivan H. (2009-03-26 15:25:25 )
odpověď na komentář [3] autora: Jiřina:
Nejlepšímu střelci MS 1966 Eusebiovi se přezdívalo „Černá perla z Mozambiku“. ;-)
[6] Vilma Pospíchalová (2009-06-11 06:57:37 )
Dobrý den,

prosím o informace jak postupovat při žádosti o vízum do Mozambiku. Zda to jde elektronickou poštou vyřídit nebo zda musím do Berlína a jestli lze vyřídit vízum na počkání v Berlíně. Děkuji za informace . Vilma Pospíchalová
[7] Mikromik (2010-01-30 12:45:35 )
dobry den,

take by me zajimalo zda-li musim pro vizum do berlina, nebo se to da vyridt elektronicky. Odletam za mesic. Diky
mik.
[8] Martin (2010-05-05 15:22:55 )
prosim chtel bych se zeptat na cely nazev Eusebiova cele meno prosim zaslete na adresu mateas.hanak@seznam.cz dik a z pozdravem Martin Hanák
[9] Petr Packun (2011-11-17 19:35:14 )
odpověď na komentář [7] autora: Mikromik:
zdravím, zajímalo by mě jak jste vyřešil vizum, zda to šlo elektronicky, nebo na počkání v Berlíně ? Dík za odpověď.
[11] Karel (2012-11-14 07:04:34 )
odpověď na komentář [9] autora: Petr Packun:
Vízum se dá vyřídit na letišti na počkání, nyní za 85USD
[12] anonym (2013-06-02 16:28:42 )
odpověď na komentář [3] autora: Jiřina:
Eusebio - Eusebio da Silva Pereira

Diashow Aljaska 2017