navigace: svět: Afrika: Namibie

Namibijská republika

státní vlajka vlajka: Namibie, Namibijská republika státní znak znak: Namibie, Namibijská republika státní hymna

Namibia, Land of the Brave

další mapy

Perry-Castañeda Library: Namibia maps

oficiální/originální název země

Republic of Namibia

rozloha

825 418 km2

hlava státu

prezident Hifikepunye Pohamba

polit. systém

republika

územní uspořádání

13 oblastí: Caprivi, Erongo, Hardap, Karas, Kavango, Khomas, Kunene, Ohangwena, Omaheke, Omusati, Oshana, Oshikoto, Otjozondjupa

hlavní město

Windhoek

jazyk

angličtina (úřední řeč - 7%), afrikánština (nejpoužívanější řeč - 60%), němčina (30%), lokální jazyky (oshivambo, herero, nama)

náboženství, církve

křesťanské (asi 90%) a animistické

čas, časová pásma

GMT + 2

nedochází ke změně letního a zimního času

měna

1 namibijský dolar (NAD) = 100 centů

elektrický systém

220V / 50Hz

tel. předčíslí

00264

aktualizováno: 17.01.2007 | nahoru

doklady, víza

Pro vstup do země potřebujete cestovní pas s platností přesahující dobu pobytu v Namibii nejméně o 6 měsíců, platné namibijské vízum a zajištěnou dopravu z Namibie. Při vstupu a výjezdu ze země je nutno vyplnit hraniční průvodky.

zastoupení ČR v zahraničí:
Česká republika nemá zastoupení v Namíbii, nejbližší zastupitelský úřad je v JAR:
Embassy of the Czech Republic, 936 Pretorius Street, Arcadia, Pretoria 0083, Republic of South Africa, poštovní adresa: P.O.Box 3326, Pretoria 0001, Republic of South Africa, tel: 002712/3423477, 433601, 432328, fax: 002712/4302033, e-mail: pretoria@embassy.mzv.cz, web: http://www.mzv.cz/pretoria. Velvyslanec je akreditován též v Botswanské republice, Lesothském království, Mauricijské republice, Namibijské republice a Svazijském království.
Consulate General of the Czech Republic, 2, Fleetwood Avenue, Claremont 7708, Cape Town, Republic of South Africa, poštovní adresa: P.O.Box 44357, Claremont 7735, Cape Town, Republic of South Africa, tel: 002721/7979835,7979860, fax: 002721/7972776, e-mail: capetown@embassy.mzv.cz, úřední hodiny pro veřejnost: pondělí - pátek - 09.00 - 12.00

aktualizováno: 13.05.2006 | nahoru

zdraví

Úroveň zdravotnických služeb je na relativně slušné úrovni. Nejčastějšími příčinami onemocnění cestovatelů v oblasti jižní Afriky jsou infekce získané nedostatečnou hygienou (jídlo, pití) a infekce přenášené hmyzem. Tyto infekce se mohou projevovat růjmy a zvracením (E. coli, salmonela, cholera, a parazité), horečkou (tyfus, toxoplasmóza) nebo poškozením jater (hepatitida). Malárie hrozí celoročně u řek Kavango a Kunene, v Ovambolandu a v oblasti Caprivi. Při vstupu do země můžete být požádáni o předložení mezinárodního očkovacího průkazu (očkování proti žluté zimnici), zejména cestujete-li ze zemí, kde je tato choroba endemická. V regionu však nákaza žlutou zimnicí nehrozí. Asi 10 procent populace je HIV pozitivní. V případě vážnějších zdravotních problémů se doporučuje přesun do Johannesburgu.

aktualizováno: 13.05.2006 | nahoru | zobrazit/skrýt podrobnosti »»

Před odjezdem kontaktujte místní hygienickou stanici, poradí vám, co a jak. Obecně se doporučuje se očkovat proti následujícím nemocem (očkování by měla být provedena 4-6 týdnů před odjezdem):

 • hepatitida A
 • hepatitida B - existuje-li možnost, že můžete přijít do styku s lidskou krví (např. zdravotnický personál nebo sami podstoupíte lékařský zákrok), nebo zůstáváte v oblasti déle než 6 měsíců. Očkovány by měly být všechny děti do 12-ti let.
 • vzteklina - existuje-li možnost, že přijdete do styku s domácími nebo divokými zvířaty
 • tyfus
 • doporučuje se obnova očkování proti tetanu, spalničkám a dětské obrně
 • hodláte-li se zdržovat v malarických oblastech, je nutná je profylaxe proti malárii

Základní bezpečnostní doporučení:

 • Dodržujte základní hygienu
 • Pijte pouze vodu z bezpečných zdrojů - koupenou vodu v lahvích, minerálky. Nikdy nepijte nápoje s ledem, vyhýbejte se vodě z kohoutku. Není-li možno získat bezpečnou vodu, je nutno použít chemickou desinfekci spolu s fitrem (1 mikronový filtr). Je nutné pít dostatek tekutin (proti dehydrataci), používat ochranu proti slunci (klobouk, krémy, brýle, ...)
 • Jezte pouze jídlo, které je dobře tepelně upravené, nekupujte si jídlo u pouličních prodejců. Nejezte mléčné výrobky u kterých bezpečně nevíte, že byly pasteurizovány.
 • Antimalarika (pokud je užíváte) je nutno brát před cestou, během ní i po ní!!!!
 • Je nutno se chránit před hmyzem. V době mezi soumrakem a úsvitem noste dlouhé kalhoty a chraňte si i paže a ostatní odkrytá místa. Používejte repelenty, nanášejte opakovaně (co 4 hodiny). Spěte pod moskytiérami (opět impregnovanými repelentem). Repelent by měl být na bázi DEET - 30%–35% pro dospělé, 6%–10% pro děti. Hmyz přenáší kromě malárie i spavou nemoc, horečku denge, encefalitidu, filariázu, říční slepotu (onchocerciáza)...
 • Nedotýkejte se domácích ani divokých (obzvláště!) zvířat. Tato zvířata (opice, psi, kočky) mohou být přenašeči vztekliny a moru.
 • Udržujte si čisté a suché nohy!!! Existuje značné riziko chycení plísní. Nechoďte bosi!
 • Nikdy se nekoupejte se ve vnitrozemí ve sladkovodních jezerech či řekách. Může dojít k napadení parazity (schistosomiáza, bilharzie), kteří se pokožkou dostanou do krevního oběhu a napadají vnitřní orgány (játra, lymfatické uzliny,...).
 • Při pohlavním styku VŽDY používejte kondom jako ochranu před AIDS a ostatními pohlavními chorobami.

Onemocníte-li v době jednoho roku po návratu z tropické oblasti, vždy oznamte svému lékaři, kde jste byli - může se jednat o onemocnění spojené s vaším pobytem. (další info Center for Desease Control)

bezpečnost

Ačkoliv je bezpečnostní situace čím dál tím lepší, určitě se nedá říci, že země je bezpečná. Důrazně se doporučuje vyhýbat se hraniční oblasti s Angolou a nepoužívat dálniční spojení přes město Rundu do provincie Caprivi a do Botswany. Tato oblast je z bezpečnostního hlediska velice nejistá a může zde dojít i k napadení příslušníky ozbrojených skupin, navíc je zde rozmístěno spousta nášlapných min. Ve zbytku země jsou násilné trestné činy výjimkou, hrozí však nebezpečí menších krádeží. (informace MZV ČR)

aktualizováno: 13.05.2006 | nahoru

přírodní podmínky

Namibijské území může být rozděleno do tří základních pásem: nížiny na atlantickém pobřeží (poušť Namib), pásmo náhorních vnitrozemských plošin (průměrná nadm. výška asi 1100 m) a část patřící k poušti Kalahari. Vodních zdrojů je velmi málo, jedinou povrchovou vodou jsou řeky Orange, Cunene, Okavango a Zambezi, které tvoří hranice země. Klima je velmi horké a suché. Typickým vegetačním pokryvem je mírně zalesněná savana (náhorní plošiny) s množstvím divoké zvěře - slonů, žiraf, lvů, nosorožců. Namibie je velmi bohatá na nerostné suroviny, těží se zde uran, měď, diamanty, zinek, olovo.

aktualizováno: 13.05.2006 | nahoru

historie

Nálezy skalních kreseb dokazují osídlení již v době kamenné (asi před 25000 lety). Prvními obyvateli území, o kterých máme určité informace jsou Sanové, kteří zde žili již v 1. století n.l. Lidé patřící ke skupinám Khoikhoi, Ovambo a Herero se do oblasti přistěhovali mnohem později (5. - 10. století n.l.). Většina území byla v roce 1884 prohlášena za německý protektorát. Během I. světové války byla Namíbie (coby německá kolonie) dobyta vojsky Jihoafrické Unie (dnes JAR). V roce 1946 byla JAR požádána o převedení správy země na OSN, představitelé JAR odmítli. Po dlouhých mezinárodních soudních sporech bylo nakonec dosaženo osamostatnění Namibie (1988).

aktualizováno: 13.05.2006 | nahoru

zajímavá místa

Jedním z nejlepších národních parků na světě je Etosha, ležící v severní části země. Zajímavými lokalitami jsou také Skeleton Coast a Namib-Naukluft Park na atlantickém pobřeží. Další turistickou atrakcí je 160 km dlouhý kaňon na Rybí řece.

aktualizováno: 13.05.2006 | nahoru

doprava

V Namibii se jezdí vlevo. Nejvyšší povolená rychlost je 120 km/hod, pokud místní značky nestanoví jinak. Povinné jsou bezpečnostní pásy na všech sedadlech.

S ohledem na velkou rozlohu je při cestách autem nutno s sebou vozit zásobu pohonných hmot, neboť čerpací stanice jsou pouze u hlavních silnic. Při cestách do vnitrozemí je kromě toho bezpodmínečně nutné mít sebou dostatečnou zásobu pitné vody. Pro návštěvu pouští a písečných oblastí na pobřeží je doporučováno použít auto s pohonem všech 4 kol. Při cestách ve večerních a nočních hodinách je třeba věnovat řízení zvýšenou pozornost, neboť se na silnici často vyskytují zvířata a místní obyvatelstvo. (informace MZV ČR)

aktualizováno: 13.05.2006 | nahoru

svátky, události

21. březen Den nezávislosti

aktualizováno: 13.05.2006 | nahoru

přečtěte si...

Africké ohlédnutí – jižní Afrikou autem plným sebevrahů - Na podzim roku 2005 se štěstí unavilo, dosedlo na mě a já dostala možnost vyjet do jižní Afriky s partou bezva lidí. V autě nás bylo pět, projeli jsme pět zemí za pět týdnů.

vaše zkušenosti

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Diashow Aljaska 2017