navigace: svět: Asie: Nepál

Federativní demokratická republika Nepál

Fantastické hory (Everest, Annpurna, Daulagiri, Makalu), fantastičtí lidé, divoké a krásné řeky (Karnali, Narayani, Gandaki ). To je Nepálské království. I přes těžké životní podmínky jsou nepálci pohodoví a usměvaví, prostě cesta do hor může být pro rozmazlené evropany balzámem na duší. Navštivte Káthmandú, Pokharu, Tansen, Ghorku, Mustang, vystoupejte do Everest Base Campu, obejděte Annapurnu. Na návštěvu Nepálu nezapomenete.

státní vlajka vlajka: Nepál, Federativní demokratická republika Nepál státní znak znak: Nepál, Federativní demokratická republika Nepál státní hymna

Sayaun Thunga Phool Ka

další mapy

Perry-Castañeda Library: Nepal maps

oficiální/originální název země

Saṃghiya Loktāntrik Gaṇatantra Nepāl, सँघिय लोकतान्त्रीक गणतन्त्र नेपाल

rozloha

147000 km2

hlava státu

Girija Prasad Koirala

polit. systém

republika (od 28. 5. 2008)

územní uspořádání

14 správních oblastí rozdělených do dalších 75 okrsků

hlavní město

Káthmandu

jazyk

nepálština + dalších asi 20 jazyků a jejich dialektů; v turistických oblastech se domluvíte anglicky

náboženství, církve

hinduistické (85%), buddhistické (10 %) a islám

čas, časová pásma

GMT + 5:30

nedochází ke změně letního a zimního času

měna

1 nepálská rupie (NPR) = 100 paisů

tel. předčíslí

00 977

aktualizováno: 29.05.2008 | nahoru

doklady, víza

Vízum do Nepálu lze získat buď přímo na hraničním přechodu, nebo na nepálských ambasádách v zahraničí. Vízum na 30 dní stojí 30 USD. Vízum lze v Nepálu prodloužit na Imigračním úřadě v Káthmandú (Department of Immigration, Thamel, Kathmandu, tel.: 009774-18573, 12337, otevřeno neděle až čtvrtek 10:30-14:00 a v pátek 10:30-12:00) a v Pokhaře. Je nutné mít s sebou zásobu pasových fotografií. Turistické vízum neopravňuje ke vstupu do většiny horských oblastí. K tomu je třeba si vyřídit speciální povolení, tzv. Trekking Permit, který vydává v Káthmandú Imigrační úřad. Nedoporučuje se pokoušet dostat se do těchto oblastí bez povolení, neboť na důležitých křižovatkách jsou policejní stanoviště a vstup bez povolení je považován za trestný čin a je tvrdě pokutován. (informace MZV ČR)

Nepál: ambasáda, zastupitelský úřad země v ČR:
Konzulát Nepálského království, Heydukova 1589/6, Praha 8 180 00, tel: 266 312 945, fax: 272 705 710, e-mail: shrestha@quick.cz, titulář: Pan Rajendra Bahadur SHRESTHA, honorární konzul; Provozní hodiny úřadu: 16.00 - 18.00 (Po, St, Pá)
Velvyslanectví Nepálského království, Guerickestrasse 27, Berlin 10587, tel: 004930-3435 9920, fax: 004930-3435 9906, web: http://www.nepalembassy-germany.de/, provozní hodiny úřadu: 09.00 - 13.00, 14.00 - 16.00 (Po-Pá)

zastoupení ČR v zahraničí:
Embassy of the Czech Republic 50-M, Niti Marg, Chanakyapuri, New Delhi 110 021, tel: 009111/26110205, 26110318, 26110382, 26886218, 26889225, fax: 009111/26886221, e-mail: newdelhi@embassy.mzv.cz, web: http://www.mzv.cz/newdelhi/
Honorární konzulát Kathmandu, 3/487, Jawalakhel, Kathmandu, G.P.O.Box 3664, tel: 009771/5524741, 5521730, fax: 009771/5521730, e-mail: kathmandu@honorary.mzv.cz, provozní hodiny úřadu: po - pá: 14.00 - 17.00

aktualizováno: 03.05.2006 | nahoru

zdraví

Zdravotnictví má nízkou úroveň. Častý je nedostatek základního zdravotnického materiálu. Nejčastějšími příčinami onemocnění cestovatelů jsou infekce získané nedostatečnou hygienou (jídlo, pití) a infekce přenášené hmyzem (japonská encefalitida, mor, v některých oblastech i malárie). Tyto infekce se mohou projevovat průjmy a zvracením (E. coli, salmonela, cholera, a parazité), horečkou (tyfus) nebo poškozením jater (hepatitida). Malárie hrozí v oblastech s nadmořskou výškou pod 1200 m.n.m. - Terai, Bara, Dhanukha, Kapilvastu, Mahotari, Parsa, Rautahat, Rupendehi a Sarlahi. V Káthmandu a ve vyšších nadmořských výškách se malárie nevyskytuje. Ve vysokých horách mohou vznikat komplikace díky nadmořské výšce - zejména výšková nemoc (nedostatek aklimatizace), je nutno se chránit před sluncem (pokrývky hlavy, kvalitní brýle). Účastníte-li se vysokohorské turistiky nebo raftingu, je nezbytné kvalitní zdravotní pojištění.

aktualizováno: 14.11.2006 | nahoru | zobrazit/skrýt podrobnosti »»

Před odjezdem kontaktujte místní hygienickou stanici, poradí vám, co a jak. Obecně se doporučuje se očkovat proti následujícím nemocem (očkování by měla být provedena 4-6 týdnů před odjezdem):

 • hepatitida A
 • hepatitida B - existuje-li možnost, že můžete přijít do styku s lidskou krví (např. zdravotnický personál nebo sami podstoupíte lékařský zákrok), nebo zůstáváte v oblasti déle než 6 měsíců. Očkovány by měly být všechny děti do 12-ti let.
 • japonská encefalitida - nevyskytuje se ve městech - pouze v určitých lokalitách, hodláte-li tam pobývat dél než jeden měsíc
 • tyfus
 • doporučuje se obnova očkování proti tetanu, spalničkám a dětské obrně
 • pohybujete-li se v malarických oblastech, je nutná je profylaxe proti malárii

Základní bezpečnostní doporučení:

 • Dodržujte základní hygienu
 • Pijte pouze vodu z bezpečných zdrojů - koupenou vodu v lahvích, minerálky. Nikdy nepijte nápoje s ledem, vyhýbejte se vodě z kohoutku. Není-li možno získat bezpečnou vodu, je nutno použít chemickou desinfekci spolu s fitrem (1 mikronový filtr). Je nutné pít dostatek tekutin (proti dehydrataci), používat ochranu proti slunci (klobouk, krémy, brýle, ...)
 • Jezte pouze jídlo, které je dobře tepelně upravené.
 • Antimalarika je nutno brát před cestou, během ní i po ní!!!!
 • V nižších polohách je nutno se chránit před hmyzem. V době mezi soumrakem a úsvitem noste dlouhé kalhoty a chraňte si i paže a ostatní odkrytá místa. Používejte repelenty, nanášejte opakovaně (co 4 hodiny). Spěte pod moskytiérami (opět impregnovanými repelentem). Repelent by měl být na bázi DEET - 30%–35% pro dospělé, 6%–10% pro děti.
 • Nedotýkejte se domácích ani divokých (obzvláště!) zvířat. Tato zvířata (opice, psi, kočky) mohou být přenašeči vztekliny a moru.
 • Při pohlavním styku VŽDY používejte kondom jako ochranu před AIDS a ostatními pohlavními chorobami.

Onemocníte-li v době jednoho roku po návratu z tropické či subtropické oblasti, vždy oznamte svému lékaři, kde jste byli - může se jednat o onemocnění spojené s vaším pobytem. (další info Center for Desease Control)

přírodní podmínky

Severní hranici s Čínou tvoří Velký Himálaj, ve kterém se nachází pět nejvyšších světových vrcholů - Mount Everest (8848 m n. m.), Kančendžanga (8598 m n.m.), Makalu (8481 m), Dhaulagiri (8172 m) a Annapúrna I (8091 m). Jižněji se rozprostírá rovnoběžné nižší pásmo Malý Himálaj, dále pak podhůří Siválik a oblast Taraik tvořená severními výběžky Indoganžské nížiny. Horské řeky odvodňují území směrem do Indie. Tyto řeky se slévají na území Malého Himálaje do čtyř říčních systémů - Karnali, Narayani, Gandaki a Kosi.

Asi 35% nepálského území je zalesněno. V nížinách jsou to především bamusové lesy, na nižších horských svazích pak borovice a buky. Ve vyšších horských polohách rostou jedle a hlavně rododendrony (nepálská národní rostlina), které nádherně kvetou v období od března do konce dubna. Odlesnění je obrovským problémem. Dřevo je zapotřebí ve stavebnictví, je však také hlavním zdrojem paliva.

Podnebí je v Nepálu teplé subtropické s monzunovými dešti. Klima v horách je studené a mrazivé velehorské. Na podnebí v horách má vliv i členitost terénu.

aktualizováno: 03.05.2006 | nahoru

historie

První důkazy o osídlení některých míst na nepálském území pocházejí z dob asi před 10000 lety. Zhruba od 4. stol. n. l. existují záznamy o státním útvaru dynastie Ličavi, který se rozkládal mezi řekami Kali Gandaki na západě a Sun Koshi na východě. Tato dynastie vládla asi do 9. století n.l. Nepál byl rozdělen od 15. století do tří územních celků s hlavními městy v Káthmándú, Lalitpuru a Bhaktapuru. V polovině 18. stol. gurkhský vládce Prithví Nárájan Šáh postupně sjednocoval a rozšiřoval zemi. V rámci expanze na jih však došlo ke střetům s angličany v Indii, což vedlo k anglo-nepálské válce. Důsledkem války byly územní ztráty, avšak nezávislost Nepálu byla uchována. Roku 1846 došlo k politickému převratu a začal vládnout Džang Bahádur Kunvár, který také založil dynastii Ránů. V roce 1951 byla tato dynastie svržena a došlo ke vzniku parlamentní demokracie. Ta byla v šedesátých letech nahrazena monarchickým režimem Paňčájatů. Demokracie byla obnovena v roce 1990. V druhé polovině 90. let došlo k politické nestabilitě země - radikální komunisté nespokojení s průběhem reforem a s ekonomickým stavem začali občanskou válku zaměřenou na úplnou likvidaci monarchie a založení lidové republiky. K násilnostem docházelo zpočátku pouze v odlehlých horských regionech, později však nepokoje zasáhly téměř polovinu země.

aktualizováno: 03.05.2006 | nahoru

kultura

Nepálci jsou v základě dvojího původu. Patří buďto k indo-nepálskému etniku, které přišlo do nepálu z jihu nebo k tibeto-nepálskému etniku, které přišlo ze severu. Mezi těmito dvěma skupinami existují kulturní, náboženské i jazykové rozdíly. Náboženství neustále hraje v životě Nepálců obrovskou roli. Hlavními náboženskými směry jsou Hinduismus (převažuje) a Buddhismus (Buddha se narodil na nepálském území).

aktualizováno: 03.05.2006 | nahoru

zajímavá místa

Hlavní město Káthmandú stojí navštívit hlavně kvůli pěknému historickému centru. Druhé největší město s velmi zajímavou architekturou je Patan. Dalším zajímavým městem je Bhaktapur se vými stavbami ze 17. století. Jednou z největších turistických atrakcí je i budhistický chrám Swayambhunath, proslavený tím, že je obývá obrovská skupina opic. Turisté však do Nepálu jezdí především za nádhernou horskou přírodou. Národní park Royal Chitwan nabízí neskutečně dobrou podívanou na slony, tygry, leopardy a mnoho dalších zvířat. Dalšími nejnavštěvovanějšími místy jsou Sagarmatha NP rozkládající se na úpatí Mt. Everestu nebo Annapúrna Conservation Area.

aktualizováno: 03.05.2006 | nahoru

kolik to stojí?

Rychlý převod peněz do Nepálu je možný z ČR prostřednictvím American Express nebo služby Western Union. Doporučuje se přivézt si do Nepálu americké dolary, které lze měnit oficiálně v bankách nebo i ve směnárnách. Bez problémů jsou měněny cestovní šeky (poplatek 1-2%), pokud jsou vystaveny v amerických dolarech, britských librách, euro nebo australských dolarech. Povinná výměna valut byla v Nepálu zrušena v roce 1993. Je zakázán dovoz a vývoz nepálských rupií. (informace MZV ČR)

aktualizováno: 03.05.2006 | nahoru

přečtěte si...

Šerpové - Kdo řekne A, musí říci i B. Kdo řekne Himaláje, musí říci taky Šerpové. Původně jsem plánoval pobýt v Himaláji 4 týdny a chtěl jsem se pokusit dostat se někam přes pět tisíc výškových metrů, třeba do onoho slavného základního tábora pod Everestem. Je to cíl mnoha cestovních kanceláří, na který lákají turisty. Rád bych se dnes nějakého znalce zeptal, kolik z těch účastníků tento cíl tak v průměru skutečně dosáhne? Dobrá vůle na to v žádném případě nestačí.

Těžké boje v Nepálu - Téměř 1000 lidí bylo zabito v týdnu urputných bojů mezi nepálskou armádou a jednotkami maoistických vzbouřenců v horské oblasti Rolpa. Maoisté, decimováni od minulého týdne armádními vrtulníky i pozemními vojsky zahájili v úterý v noci protiofenzivu při které dobyli vojenskou pevnost v blízkosti vesnice Gaam, asi 298 km západně od nepálského hlavního města Káthmandu. Během tohoto útoku podle oficiálních zpráv zahynulo asi 250 povstalců a 104 vojáků plus několik vesničanů, ktaré povstalci použili jako živé štíty.

Nepál 96: Na treku - Začátek chodníku vedoucího do Dhanpusu je asi půl km za Phedi. To je samo osobě jen pár baráků a začátek chodníku je rafinovaně ukryt zídkou osamělého stavení. Nemuseli jsme však nic hledat, taxikář nás vyklopil přímo na místě. Vyinkasoval co nám den předem usmlouval hotelier a my jsme si upravili krosny aby se nám pohodlně nesly. Jakoby odnikud se tam objevilo pár místních maníků a začali se nám vnucovat jakožto nosiči. My, protože jsme byli rozhodnutí si nést všecko sami, jsme se zase dívali skrz ně. Fungovalo to docela dobře, až na jednoho co byl rozhodnut si dnes za každou cenu vydělat nějakej peníz. Ten nás následoval, předešel a zase následoval asi hodinu, než zjistil, že kápl na ty špatné.

Nepál 96: Pokhara - Cestou jsme si stačili všimnout, že po ulicích se potuluje podstatně víc posvátných krav než v Kathmandu, jezdila tu zajímavá vozidla, připomínající půdní frézu blahé paměti v zemích střední Evropy, jenže větší a jednoválcové dýzláky. Říkají jim tam "walking tractor" a je to pomsta z Číny. Co nás však upoutalo nejvíc, byla auta. Všecko stejná značka a všecko stejnej model až na vzácné výjímky. Patrně tam zvládli klonování Toyoty Corolly z r 1976. Navíc všechna osobní auta, většinou taxíky, měla žlutou střechu. No ale do hotelu jsme ve zdraví dorazili kolem 14:30, tam nám zaměstnanci drapli krosny a než jsme se nadáli, tak jsme byli ubytovaní ve dvou pěkných komfortních pokojích. Sprcha, záchod a slušně velký pokoj, vše čisté a upravené. To jsme ještě netušili, že to je náš polední slušný záchod na dobu vandru.

Nepál 96: Odjezd do Pokhary - A na této silničce se pohybuje veškerá doprava mezi Kathmandu a Pokharou. Není jí málo. Chodci počínaje, přes cyklisty, posvátný krávy, motorky, auta, autobusy po náklaďáky, made in India, značky TATA. Jenom to R jim tam schází. Vůbec mají vlohy na vymýšlení komerčních značek. Jako vodka Mirnov. Té zase schází S. A tak podobně. Ty obludy značky TATA se vyznačují tím, že utrpí vážnou poruchu na tom nejnemožnějším místě, kde se téměř nedá objet. A neodtáhnou to bokem. Začnou to opravovat tam kde se to zastavilo. Převodovka, diferenciál, haubny, motor, prakticky generálku zvládají na silnici ve smradu, dešti, blátě, prachu, neustálého troubení aut a přihlížení čumilů. Auto tam je tak dlouho, dokud není opět pojízdné. Třeba týden či dva. Ti dotyční co páchají tu opravu jsou stoičtí. Dovedou klidně čekat na náhradní díly pár dnů. Viděli jsme jedny co si dali postel do stínu náklaďáku a tam spokojeně chrupali za monumentálního lomozu, troubení a hřmotu. Jsou prostě z jiného těsta.

Na téma Nepál je k dispozici celkem 10 článků. Zobraz všechny.

vaše zkušenosti

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Vaše komentáře:

[1] Kolomazník (2007-12-30 20:49:15 )
Bohužel již komunisté docílili zrušení monarchie... a teď už to bude jako u nás před 40 lety.

Diashow Aljaska 2017