navigace: svět: Afrika: Niger

Nigerská republika

státní vlajka vlajka: Niger, Nigerská republika státní znak znak: Niger, Nigerská republika státní hymna

La Nigerienne

další mapy

Perry-Castañeda Library: Niger maps

oficiální/originální název země

République du Niger

rozloha

1 267 000 km2

hlava státu

prezident Tandja Mamadou

polit. systém

republika

územní uspořádání

7 departmentů (Agadez, Diffa, Dosso, Maradi, Tahoua, Tillabéri, Zinder) a distrikt hlavního města

hlavní město

Niamey

jazyk

francouština (úřední jazyk), hausa, džerma

náboženství, církve

islám (asi 80%)

čas, časová pásma

GMT + 1

měna

CFA frank BCEAO (XOF)

elektrický systém

220V / 50Hz

tel. předčíslí

00 227

aktualizováno: 17.01.2007 | nahoru

doklady, víza

Pro vstup do země je nutný je platný cestovní pas (doporučuje se platnost minimálně o 1 měsíc delší než je datum plánovaného odjezdu z Nigeru) a vízum, dále musíte mít mezinárodní očkovací průkaz s vyznačením očkování proti žluté zimnici.

Niger: ambasáda, zastupitelský úřad země v ČR:
Embasy of Niger, Dürenstrasse 9, 53173 Bonn, tel: 0049228-368 20 61, fax: 0049228-368 20 61, úřední hodiny: 09.00 - 12.30 13.30 - 15.30 (pondělí-čtvrtek), 09.00 - 14.00 (pátek)

zastoupení ČR v zahraničí:
Consulat honoraire de la République Tchéque, BP 13417 Niamey, République du Niger, tel: 00227-724288, 735805, e-mail: zebra@intnet.ne
ZÚ Accra, Kanda Highway No. 2, House No. C 260/5, Kanda, Accra P.O.Box 5226, Ghana; tel: 0023321/223540, 247282, fax: 0023321/225337 e-mail: accra@embassy.mzv.cz, accraczemb@ighmail.cz; web: http://www.mzv.cz/accra (připravuje se)

aktualizováno: 13.05.2006 | nahoru

zdraví

Úroveň zdravotnictví je velmi nízká. Nejčastějšími příčinami onemocnění cestovatelů v oblasti západní Afriky jsou infekce získané nedostatečnou hygienou (jídlo, pití) a infekce přenášené hmyzem. Tyto infekce se mohou projevovat růjmy a zvracením (E. coli, salmonela, cholera, a parazité), horečkou (tyfus, toxoplasmóza) nebo poškozením jater (hepatitida). V celém Nigeru (včetně měst) se vyskatuje malárie. Při vstupu do země je nutno předkládat mezinárodní očkovací průkaz - vyžaduje se očkování proti žluté zimnici všech osob starších 1 roku. Nedoporučuje se koupání v povrchových vodách (schistosomiáza)

aktualizováno: 13.05.2006 | nahoru | zobrazit/skrýt podrobnosti »»

Před odjezdem kontaktujte místní hygienickou stanici, poradí vám, co a jak. Obecně se doporučuje se očkovat proti následujícím nemocem (očkování by měla být provedena 4-6 týdnů před odjezdem):

 • hepatitida A
 • hepatitida B - existuje-li možnost, že můžete přijít do styku s lidskou krví (např. zdravotnický personál nebo sami podstoupíte lékařský zákrok), nebo zůstáváte v oblasti déle než 6 měsíců. Očkovány by měly být všechny děti do 12-ti let.
 • žlutá zimnice - hodláte-li se pohybovat kdekoliv mimo města, očkování je stejně povinné
 • vzteklina - existuje-li možnost, že přijdete do styku s domácími nebo divokými zvířaty
 • tyfus
 • doporučuje se obnova očkování proti tetanu, spalničkám a dětské obrně
 • nutná je profylaxe proti malárii

Základní bezpečnostní doporučení:

 • Dodržujte základní hygienu.
 • Pijte pouze vodu z bezpečných zdrojů - koupenou vodu v lahvích, minerálky. Nikdy nepijte nápoje s ledem, vyhýbejte se vodě z kohoutku. Není-li možno získat bezpečnou vodu, je nutno použít chemickou desinfekci spolu s fitrem (1 mikronový filtr). Je nutné pít dostatek tekutin (proti dehydrataci), používat ochranu proti slunci (klobouk, krémy, brýle, ...)
 • Jezte pouze jídlo, které je dobře tepelně upravené, nekupujte si jídlo u pouličních prodejců. Nejezte mléčné výrobky u kterých bezpečně nevíte, že byly pasteurizovány.
 • Antimalarika je nutno brát před cestou, během ní i po ní!!!!
 • Je nutno se chránit před hmyzem. V době mezi soumrakem a úsvitem noste dlouhé kalhoty a chraňte si i paže a ostatní odkrytá místa. Používejte repelenty, nanášejte opakovaně (co 4 hodiny). Spěte pod moskytiérami (opět impregnovanými repelentem). Repelent by měl být na bázi DEET - 30%–35% pro dospělé, 6%–10% pro děti. Hmyz přenáší kromě malárie i spavou nemoc, filariázu, říční slepotu (onchocerciáza)...
 • Nedotýkejte se domácích ani divokých (obzvláště!) zvířat. Tato zvířata (opice, psi, kočky) mohou být přenašeči vztekliny a moru.
 • Nikdy se nekoupejte se ve vnitrozemí ve sladkovodních jezerech či řekách. Může dojít k napadení parazity (schistosomiáza, bilharzie), kteří se pokožkou dostanou do krevního oběhu a napadají vnitřní orgány (játra, lymfatické uzliny,...).
 • Při pohlavním styku VŽDY používejte kondom jako ochranu před AIDS a ostatními pohlavními chorobami.

Onemocníte-li v době jednoho roku po návratu z tropické oblasti, vždy oznamte svému lékaři, kde jste byli - může se jednat o onemocnění spojené s vaším pobytem. (další info Center for Desease Control)

bezpečnost

Politická a sociální situace v zemi je stabilizovaná, turistiku je možno provozovat na celém jejím území, s výjimkou severu nad 20. rovnoběžkou, kam je třeba speciální povolení. Nedoporučuje se cestovat do celé příhraniční oblasti s Libyí, stejně jako do okolí jezera Čad. Před cestou se cestovatelům doporučuje kontaktovat příslušný zastupitelský úřad České republiky. Itineráře cest je doporučeno konzultovat s cestovními kancelářemi, které jsou v permanentním kontaktu s místními bezpečnostními službami. Je přísně zakázáno fotografovat vojenské a vládní objekty na celém území státu. (informace MZV ČR)

aktualizováno: 13.05.2006 | nahoru | zobrazit/skrýt podrobnosti »»

novinky 15.10.2006: Dva italští turisté uneseni v rámci větší skupiny asi před dvěma měsíci v Nigeru byli propuštěni na svobodu. Bandité původně unesli asi dvacetičlenou skupinu, ale všechny její členy (kromě dvou) propustili druhý den na svobodu. Přepadení se odehrálo poblíž hranic s Čadem. Bandité se hlásí k povstalecké skupině "Revolučních saharských ozbrojených jednotek" - FARS. Většina povstalců patří k etnické skupině Toubou, jejíž členové žijí v saharské oblasti (jižní Libye, severní Chad, Niger)

přírodní podmínky

Severní část země patří k území Sahary. Přechodná zóna mezi pouští na severu a relativně úrodným údolím řeky Niger na jihozápadě je označována jako Sahel. Ve střední části země se nachází pohoří Air (2000 m n. m.) a na jihozápadě nížina v okolí řeky Niger. Podnebí je tropické a velmi suché. Průměrná lednová teplota je 24 °C a průměrná červencová teplota je 29 °C v hlavním městě. Nigeru patří také část Čadského jezera.

aktualizováno: 13.05.2006 | nahoru

historie

Ve středověu procházely územím dnešního Nigeru obchodní karavaní stezky spojující severní Afriku s královstvími na jihu - Mali a Songhai. Oblast byla tedy pod arabským kulturním a obchodním vlivem. Ve 14. století byla oblast pohoří Air osídlena nomádskými Tuaregy, kteří zde vytvořili nezávislý sultanát Agadez. Prvním evropanem, který se dostal na území Nigeru byl skotský cestovatel Mungo Park (1795), následovali němci (Heinrich Barth a Eduard Vogel - 1850). Od roku 1890 je Niger okupován Francií. Země získala nezávislost v roce 1960. Další politický vývoj byl velmi neklidný. V letech 1968 - 1973 postihly Niger spolu s dalšími subsaharskými zeměmi obrovská sucha, vedoucí k totální destrukci ekonomiky země a hladomoru. V roce 1990 se spojili kmeny Tuaregů obývající severní část země ve snaze o vytvoření samosprávy. Po několika ozbrojených střetech se situace vyhrotila do regulérní války trvající až do roku 1995. V době od získání samostatnosti došlo k několika státním převratům, k moci se střídavě dostávaly různé mocenské kliky. Předposlední prezident Ibrahim Bare Mainassara (zvolen pouze díky silnému zmanipulování voleb v roce 1997) byl zavražděn svým osobním strážcem v dubnu 1999. Bylo vyhlášeno stanné právo a rozpuštěno národní shromáždění. Později v prosinci 1999 byla znovu ratifikována ústava země a byl zvolen nový prezident a zástupci národního shromáždění.

aktualizováno: 13.05.2006 | nahoru

zajímavá místa

Mezi atrakce by mohlo patřit hlavní město Niamey, město Agedez, pohoří Air a poušť Ténéré.

aktualizováno: 13.05.2006 | nahoru

doprava

Silniční síť je uspokojivá. Po nehodách se doporučuje vyhledat policejní stanici a sepsat protokol a nesetrvávat na místě nehody. Na delší trasy se nedoporučuje cestovat osamoceně, v zemi je nedostatek opraven, zásobování potravinami a nápoji je při dlouhých vzdálenostech nedostatečné. (informace MZV ČR)

aktualizováno: 13.05.2006 | nahoru

svátky, události

18. prosinec Vyhlášení republiky

aktualizováno: 13.05.2006 | nahoru

vaše zkušenosti

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Diashow Aljaska 2017