navigace: svět: Afrika: Nigérie

Nigerijská federativní republika

státní vlajka vlajka: Nigérie, Nigerijská federativní republika státní znak znak: Nigérie, Nigerijská federativní republika státní hymna

Arise O Compatriots, Nigeria's Call Obey

další mapy

Perry-Castañeda Library: Nigeria maps

oficiální/originální název země

Federal Republic of Nigeria

rozloha

923000 km2

hlava státu

prezident Olusegun Obasanjo (od května 1999)

polit. systém

republika

územní uspořádání

36 států a federální distrikt hlavního města

hlavní město

Abuja

jazyk

angličtina (úřední řeč), hausa, yoruba, igbo, fulani

náboženství, církve

křesťanství (50%) a islám (50%)

čas, časová pásma

GMT + 1

nedochází k posunu zimního a letního času

měna

1 naira (NGN) = 100 kobo

elektrický systém

240V 50Hz - tříkolíkové zástrčky - typ D (kulaté kolíky) nebo G (hranaté kolíky)

tel. předčíslí

00234

aktualizováno: 17.01.2007 | nahoru

doklady, víza

Ke vstupu do Nigérie potřebuje český občan platný cestovní pas se vstupním vízem (vízum je nutno získat na některé z nigerijských ambasád v zahraničí). Platnost pasu by měla přesahovat 12 měsíců od předpokládaného data odjezdu z Nigérie. Nezbytnou součástí je očkovací průkaz se záznamem o očkování proti žluté zimnici. Doporučuje se rovněž očkování proti hepatitidě A, B, meningitidě a tyfu. Turista nebo obchodník se musí po příletu do Nigérie prokázat minimálně částkou 500 USD na týden. Povinná výměna valut neexistuje. Maximální výše dovezených valut není stanovena, po příletu ji však musí cestovatel vykázat v prohlášení. Výše vyvezených valut musí být menší o výdaje spojené s pobytem v Nigérii.

Nigérie: ambasáda, zastupitelský úřad země v ČR:
Nigérie nemá zastoupení v ČR. Nejbližší ambasáda je ve Varšavě:
Velvyslanectví Nigerijské federativní republiky, ul. Wiertnicza 94, Warsaw 02-952; tel: 004822-848 69 44, fax: 004822-848 53 79; úřední hodiny: 8.00 - 15.30; e-mail: info@nigeriaembassy.pl, web: www.nigeriaembassy.pl

zastoupení ČR v zahraničí:
Embassy of the Czech Republic, Zone 4, Asokoro District, Gnassingbe Eyadema Street, Plot No. 5, Abuja, P.O. Box 4628, tel: 002349/3141245, 3141247, fax: 002349/3141248, e-mail: abuja@embassy.mzv.cz, web: www.mzv.cz/abuja

aktualizováno: 09.01.2008 | nahoru

zdraví

Nízká úroveň zdravotnictví. Odpovídající zdravotnické služby lze získat pouze v Lagosu a Abudje. Nejčastějšími příčinami onemocnění cestovatelů v oblasti západní Afriky jsou infekce získané nedostatečnou hygienou (jídlo, pití) a infekce přenášené hmyzem. Tyto infekce se mohou projevovat růjmy a zvracením (E. coli, salmonela, cholera, a parazité), horečkou (tyfus, toxoplasmóza) nebo poškozením jater (hepatitida). V celé Nigérii (včetně měst) se vyskatuje malárie. Nedoporučuje se koupat ve vnitrozemských řekách a jezerech (výskyt schistosomiázy). V zemi se může vyskytovat ebola. Je zaznamenám vysoký výskyt AIDS.

aktualizováno: 15.12.2005 | nahoru | zobrazit/skrýt podrobnosti »»

Před odjezdem kontaktujte místní hygienickou stanici, poradí vám, co a jak. Obecně se doporučuje se očkovat proti následujícím nemocem (očkování by měla být provedena 4-6 týdnů před odjezdem):

 • hepatitida A
 • hepatitida B - existuje-li možnost, že můžete přijít do styku s lidskou krví (např. zdravotnický personál nebo sami podstoupíte lékařský zákrok), nebo zůstáváte v oblasti déle než 6 měsíců. Očkovány by měly být všechny děti do 12-ti let.
 • meningitida
 • žlutá zimnice - hodláte-li se pohybovat kdekoliv mimo města
 • vzteklina - existuje-li možnost, že přijdete do styku s domácími nebo divokými zvířaty
 • tyfus
 • doporučuje se obnova očkování proti tetanu, spalničkám a dětské obrně
 • nutná je profylaxe proti malárii

Základní bezpečnostní doporučení:

 • Dodržujte základní hygienu.
 • Pijte pouze vodu z bezpečných zdrojů - koupenou vodu v lahvích, minerálky. Nikdy nepijte nápoje s ledem, vyhýbejte se vodě z kohoutku. Není-li možno získat bezpečnou vodu, je nutno použít chemickou desinfekci spolu s fitrem (1 mikronový filtr). Je nutné pít dostatek tekutin (proti dehydrataci), používat ochranu proti slunci (klobouk, krémy, brýle, ...)
 • Jezte pouze jídlo, které je dobře tepelně upravené, nekupujte si jídlo u pouličních prodejců. Nejezte mléčné výrobky u kterých bezpečně nevíte, že byly pasteurizovány.
 • Antimalarika je nutno brát před cestou, během ní i po ní!!!!
 • Je nutno se chránit před hmyzem. V době mezi soumrakem a úsvitem noste dlouhé kalhoty a chraňte si i paže a ostatní odkrytá místa. Používejte repelenty, nanášejte opakovaně (co 4 hodiny). Spěte pod moskytiérami (opět impregnovanými repelentem). Repelent by měl být na bázi DEET - 30%–35% pro dospělé, 6%–10% pro děti. Hmyz přenáší kromě malárie i spavou nemoc, horečku denge, encefalitidu, filariázu, říční slepotu (onchocerciáza)...
 • Nedotýkejte se domácích ani divokých (obzvláště!) zvířat. Tato zvířata (opice, psi, kočky) mohou být přenašeči vztekliny a moru.
 • Nikdy se nekoupejte se ve vnitrozemí ve sladkovodních jezerech či řekách. Může dojít k napadení parazity (schistosomiáza, bilharzie), kteří se pokožkou dostanou do krevního oběhu a napadají vnitřní orgány (játra, lymfatické uzliny,...).
 • Při pohlavním styku VŽDY používejte kondom jako ochranu před AIDS a ostatními pohlavními chorobami.
Onemocníte-li v době jednoho roku po návratu z tropické oblasti, vždy oznamte svému lékaři, kde jste byli - může se jednat o onemocnění spojené s vaším pobytem. (další info Center for Desease Control)

novinky 15.11.2001: Epidemie cholery, která vypukla v průběhu měsíce listopadu si vyžádala již několik set obětí na životech. Zasaženy jsou zejména státy Akwa Ibom, Kwara, Kano a Jigawa. Více informací na webu WHO. Informace o choleře je možno získat opět z webu WHO, nebo z jiných zdrojů: Medicína.cz,

bezpečnost

Nigérie v současné době rozhodně není cestovatelským rájem. Válka v zemi sice oficiálně skončila před několika lety, korupce a zločinnost je zde však velmi vysoká. Mezi nejvíce nebezpečné lokality patří Lagos a oblast delty Nigeru na jihu země, kde neustále dochází k loupežím a únosům. Špatnou pověst má i Kano na severu země.

aktualizováno: 15.12.2005 | nahoru | zobrazit/skrýt podrobnosti »»

novinky 21.04.2007: V Nigérii se o víkendu konají prezidentské volby. Bezpečnostní situace je velmi napjatá, obyvatelstvo je obecně nespokojeno s výsledky voleb do vládních institucí jednotlivých států, které proběhly minulý týden. Již došlo k několika útokům na volební místnosti.

novinky 18.04.2007: Členové ozbrojené islamistické skupiny Taleban přepadli policejní stanici v severonigerském městě Kano, při boji zahynulo lidí. Situace v Nigérii je velmi napjatá po sobotních prezidentských volbách. Více BBC.

novinky 20.10.2006: Nigerijský prezident Olusegun Obasanjo vyhlásil stav ohrožení v centrálním státě Ekiti, když byl guvernér státu Ekiti místní vládou odvolán kvůli podezření z korupce. Prezident označil tento krok za nedemokratický a nezákonný.

novinky 30.04.2006: V nigerisjké deltě v přístavním městě Warri došlo k bombovému útoku na ropnou rafinerii. Nebyly hlášeny žádné strátz na životech. Podle prohlášení zodpovědné skupiny (Movement for the Emancipation of the Niger Delta - MEND) se jedná o protest proti čínskému kapitálu v nigeriském ropném průmyslu.

novinky 01.08.2003: Asi 12000 uprchlíků opustilo své domovy ve strachu z bojů. Srážky mezi ozbrojenými skupinami v oblasti delty řeky Niger (město Warri a okolí) pokračují zhruba od doby konání prezidentských voleb na konci června. Boje (pravděpodobně hlavně o vliv v obchodu s kradenou surovou ropou) vedou zejména oragnizované kriminální gangy.

novinky 01.02.2002: Po tragédii v muniční továrně u Lagosu se bezpečnostní situace v zemi nadále vyostřuje, země je pravděpodobně na pokraji další občanské války. Vzhledem k napjaté situaci v největším nigerijském městě Lagosu Ministerstvo zahraničních věcí doporučuje případným cestovatelům před zahájením cesty do Nigérie kontaktovat velvyslanectví ČR v Abuji pro nejnovější informace o vývoji situace. V současnosti panuje díky silnému nasazení armády v ulicích Lagosu klid, situace se nicméně může opět změnit k horšímu. Hlavní zásadou je opouštět letiště jen za doprovodu známého člověka, nepohybovat se po městě po setmění a zdržovat se pokud možno jen v částech zvaných Victoria Island a Ikoji.

novinky 28.12.2001: Dne 28.12.2001 doporučilo velvyslanectví České republiky v Abuje cestování do Nigérie omezit, neboť v důsledku zavraždění ministra spravedlnosti Nigérie lze očekávat nepokoje v zemi. Až do úplného uklidnění situace se doporučuje úplně se vyhnout státům Osun a Oyo.

přírodní podmínky

Pobřeží je nížiné a vyskytují se tam laguny a močály. Vnitrozemí dominují pahorkatiny a náhorní plošiny. Nejvyšší pohoří Gongola (2000 m n. m.) leží na východě. Podnebí na jihu je tropické a vlhké. Naproti tomu je klima na severu suché. Průměrná roční teplota v hlavním městě 28 °C. V jižní části Nigérie se nachází hustá říční síť.

aktualizováno: 15.12.2005 | nahoru

historie

Území na kterém dnes Nigérie leží mělo velmi bohatou historii. Již před 2000 lety lidé kultury Nok (centrální Nigérie - dnešní Plateau State) vyráběli železo. Sever země (Kano, Katsina) je obydlen asi 1000 let. Vzniklé městské státečky (převážně lidé kmene Hausa) prosperovaly díky obchodu se severoafrickými Berbery. Na jihu země vzniklo kolem roku 1400 yorubské království Oyo, které vydrželo až do 19. století. Dalším státním útvarem, vzniklým na území Nigérie bylo království Benin s centrem v dnešním Benin City.

V průběhu 17. a 18. století založili evropští obchodníci několik přístavů zaměřených zejména na obchod s otroky, kteří směřovali do severní Ameriky. Na začátku 19. století vzniká na severu země Sokotský kalifát, rozprostírající se z dnešní Burkiny Faso až do Kamerunu.

Po napoleonských válkách britové rozšířili svou sféru vlivu i do vnitrozemí a roku 1856 vzniká Royal Niger Company, jejíž cílem je podpora britských zájmů v centrální Africe. Roku 1914 vzniká britský protektorát. Od října 1960 je Nigérie formálně nezávislým státem. Od roku 1966 až do roku 1999 byla Nigérie ve stavu občanské války přerušované pouze státními převraty. Od roku 1999 se situace mírně zlepšuje, bezpečnostní situace v zemi je však neustále velmi špatná.

aktualizováno: 15.12.2005 | nahoru

kultura

V Nigérii žije na 250 etnik. Největší z nich jsou Hausa, Ibo a Yoruba.

aktualizováno: 15.12.2005 | nahoru

zajímavá místa

Muslimské Kano obehnané hliněnými zdmi je jedním z nejstarších měst v západní Africe. Zajímavá je stále nedostavěná Abuja - poněkud megalomanský projekt hlavního města na "zelené louce". Pro milovníky přírody bude zajímavá Yankari Game Reserve - výborné místo pro sledování divoké zvěře.

aktualizováno: 15.12.2005 | nahoru

doprava

Z ČR je možno se do Nigérie dopravit letecky. V současné době na trase Evropa - Lagos operují renomované společnosti British Airways, Swissair, Lufthansa, KLM, Sabena. U společností Air France a Alitalia dochází často ke zpoždění zavazadel. Aeroflot operuje mezi Moskvou a Lagosem jednou za dva týdny. Situace na lagosském letišti, zejména bezpečnost cestujících, se oproti minulým letům zlepšila. Přesto může nezkušený cestovatel či obchodník čelit problémům. Je třeba si dávat velký pozor na peníze a osobní doklady v průběhu odbavení a čekání na zavazadla. Čekací doba na zavazadlo může trvat hodinu a více. Letiště je 24 km od středu města. Cesta je v nočních hodinách až na krátký úsek neosvětlená. Na frekventovaných úsecích jsou umístěny "checkpointy". Vojáci kontrolující vozidla hledají sebemenší nedostatek na vozidle anebo v dokladech. Samozřejmě vše vyřeší pouze úplatek.

Důrazně se doporučuje vyzvednutí z letiště obchodním partnerem anebo známou osobou s vlastním vozem. Předejde se tak zbytečným rizikům. Pokud přijíždějící očekáván není, je nutno sjednat si vůz taxislužby. Doporučuje se vůz s licencí, tzn. vůz žluté barvy s dvěma podélnými, vodorovnými pruhy a licenčním číslem na dveřích. Cenu je nutno dohovořit předem jakož i podmínku, že během cesty řidič nepřibere další cestující. Najímat je nutno pouze vozy osobní v dobrém technickém stavu a pokud možno s fungující klimatizací. Cena odvozu do centra stojí asi 2000 NGN (asi 15 USD). (informace MZV ČR)

aktualizováno: 15.12.2005 | nahoru

svátky, události

1. říjen Den nezávislosti

aktualizováno: 15.12.2005 | nahoru

vaše zkušenosti

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Vaše komentáře:

[1] Jelena Vrba (2007-10-17 11:13:54 )
Vazeni,
rada bych dostala informaci ohledne pozvani sve zname z Nigerie do Cech.Co k tomu vse potrebuje a jak bych ji mohla pomoci.

Predem Vam dekuji
Jelena Vrba
[2] Dr Bohdan Semiginovsky (2008-01-09 22:25:09 )
Vazeni spravci webu,
v odstavci ohledne vis si protirecite v popisu lokality zastupitelstvi Nigerie.
viz.
1. ''Ke vstupu do Nigérie potřebuje český občan platný cestovní pas se vstupním vízem (vízum je možno získat na ZÚ Nigérie v Praze).''
ale nize
''Nigérie: ambasáda, zastupitelský úřad země v ČR:
Nigérie nemá zastoupení v ČR. Nejbližší ambasáda je ve Varšavě:
Velvyslanectví Nigerijské federativní republiky, ul. Chocimska 18, Warsaw, 00-791, tel: 004822-848 69 44 , fax: 004822-848 53 79, úřední hodiny: 10.00 - 12.00''
S pozdravem Bohdan Semiginovsky
[3] Pavel (2008-01-09 23:30:38 )
odpověď na komentář [2] autora: Dr Bohdan Semiginovsky:
Díky za upozornění, údaje jsem opravil. Nigerijská ambasáda v Praze již pár let neexistuje, nejdostupnější zastupitelský úřad je dle informací MZV ČR ve Varšavě.
[4] anouscha (2008-02-21 20:29:53 )
Moje dcera chodí s Nigerijcem, se kterým chce odjet na půl roku do Nigerie, aby poznala rodinu a tamní zvyky. Mám obavy z této cesty. Dcera trpí crohnem. Má někdo zkušenosti, jak v Nigerii nazírají na Evropanky. A je vůbec pro dceru vhodná cesta s takovou nemocí?
[5] Dr Bohdan Semiginovsky (2008-03-16 21:49:40 )
odpověď na komentář [4] autora: anouscha:
Pokud budete chtit blizsi info o Nigerii a vubec o tamni zdravotni situaci a o problematice Crohnovy nemoci, napiste mi na muj Email: bsemiginovsky@hotmail.com
V nedavne dobe jsem byl jmenovan klinicky reditelem jedne z nejlepsich nemocnic v zemi
www.reddingtonhospital.com ,
kam odjizdim cca za 2 tydny. Mam jinak velke zkusenosti s africkym prostredim. Jen lze predeslat, ze zivotni podminky v Nigerii velmi zavisi na danne oblasti. Co se tyce Vasi otazky vhodnosti cesty do Nigerie u pac. s Crohnovou nemoci,to bude jiste dosti zaviset na forme a aktivite onemocneni. Nicmene obecne nelze doporucit cestu u takovehoto pac. na takovou dobu do takoveho prostredi.V Nigerii neexistuje zadna poradna zdravotni pece, v tamnich klimatickych podminkach, pri stressu z cesty, zmene diety se stav muze promptne zhorsit. V pripade komplikaci by se stejne musela neprodlene vratit domu, dlouhodobe by tam zit stejne nemohla, jelikoz tam nedostena patricnou lecbu. Pokud se na problematiku divame takto, cesta na pul roku je nesmysl, stejne tam nemuze zit. 3 tydnenni trip poznat rodinnu je dle meho nazoru maximum. S pozdravem
Dr Bohdan Semiginovsky
Specialista v oboru gastroenterologie
a obecne chirurgie
UVN Praha
The Reddington Hospital, Lagos, Nigeria

[6] Dr Bohdan Semiginovsky (2008-03-16 21:53:16 )
odpověď na komentář [1] autora: Jelena Vrba:
Budete se muset obratit na Velvyslanectvi CR v Nigerii, v Abuje, kontakty jsou na web strankach Ministerstva ZV ČR, tam kliknete na zahranicni zastupitelstvi...
Stejne bude muset zadat o ceske visum tamtez.
[7] Dr. Bohdan Semigionovský (2008-03-22 10:10:08 )
odpověď na komentář [3] autora: Pavel:
Jeste jsem chtel poopravit adresu nigerijske ambasasy ve Varsave. Nedavno jsem tam byl, takze to vim jiste.
Adresa je:
EMBASSY OF NIGERIA. UL. WIERTNICZA 94, WARSAW
Mejte se fajn, Bohdan.
[9] Dagmar Bršlíková (2008-05-05 16:49:35 )
Dobrý den, prosím o informaci, co je potřeba k vyřízení víra do Nigérie a jak postupovat. Děkuji Dáša
[10] Dagmar Bršlíková (2008-05-20 17:34:55 )
Zdravím, tak mám vyřizování víza do Nigérie čerstvě v hlavě, pokud budete někdo potřebovat poradit, dejte vědět :-)
Spousty krásných chvil nám všem v Nigérii přeje Dáša
[11] Bohdan (2008-05-27 23:33:33 )
odpověď na komentář [10] autora: Dagmar Bršlíková:
Dobry den, slecno/pani Dagmar,
tak kdy se chystate do Nigerie a kam pojedete? Dlouhodobe pobyvam v Lagosu, takze pokud byste potreboval s necim poradit nebo pomoci, tak se na me muzete obratit. Budu jen rad. S pozdravem
Bohdan Semiginovsky, Lagos
[12] MONIKA (2008-07-22 00:52:57 )
odpověď na komentář [11] autora: Bohdan:
Dobrý den.ještě pobýváte v LAGOSU
[13] Marie Sindelářová (2008-08-07 13:00:20 )
Dobrý den. Jsem kardiak s náhradou aortální chlopně a užívám deně warfarin. Mám přítele se kterým žiji 7let a je to nigeriec a jako každý rok letí domů se podívat na matku, mám velikou chut se do jeho země podívat, ale má rodina mě od toho odrazuje kvůli mému zdravotnímu stavu. Mám tam i kamaráda který je hlavou nigerijské vlády, byl už zde u nás v čechách a přeje si abych se podívala do Nigérie, jelikož mi tvrdí že je to moc krásná země. Pořád uvažuji zda mám tedy tento rok letět s mím přítelem či radši mám od takové myšlenky odstoupit. Prosím poradtě. Děkuji
[14] Dr Bohdan Semiginovsky (2008-08-26 23:35:43 )
odpověď na komentář [12] autora: MONIKA:
Ano, na adrese:
The Reddington Hospital
12 Idowu Martins Street
Victoria Island, Lagos
Cell: 00234 8074405062

Klidne se ozvete.
Bohdan.
[15] Bohdan (2008-08-26 23:45:51 )
odpověď na komentář [13] autora: Marie Sindelářová:
Prominte, ale s tou ''hlavou nigerijske vlady'' jste me dosti pobavila. Tady nikdo nema dobry prehled o clenech vlady, a prezidenta jste jiste na mysli nemela. Uprimne receno si myslim, ze Vam nic nebrani v tom, se priject do Nigrie podivat. Dlouhodobe uzivani Warfarinu jiste neni prekazkou, spise naopak, nemusite se bat nejakych tromboembolickych komplikaci. Nigerie je obrovska zeme a malokde naleznete tolik socialnich rozdilu, jako je tady. Pochopitelne bude zalezet na podminkach, kde budete pobyvat. Asi tu moc cestovat nebudete a ve zdejsich mestech nic krasneho nenajdete.
Mejte se dobre, pokud budete potrebovat radu, jsem Vam k dispozici.
Dr Bohdan Semiginovsky, Lagos
Email: bsemiginovsky@hotmail.com
[17] Ivan Kuschal (2008-09-09 22:19:09 )
Dobrý den, mám prosím dotaz připravujem další cestu autama po západní Africe mimo jiné máme v plánu i Nigérii. Jak dalece je bezpečno cestovat v zemi a co nás tam čeká děkuji
Ivan Kuschal
[18] Katka Hrdličková (2008-09-16 15:35:48 )
Dobrý den, v listopadu jedu do Nigérie, a potřebuji dostat vizum, chci se zeptat jestli, chci se zeptat jestli musím do Polska nebo jestli můžu na webových stránkách vyplnit nějaký formulář a poslat ho, ale jejich webové stránky jsou zablokované, nemohlu se tam dostat. A jestli se musí na vízum nějakou dobu čekat? A kolik stojí vízum pro čechy?
Prosím můžete mi poradit na email viz. výše.
Děkuji moc za pomoc
[19] dAGMAR bRSLIKOVA (2008-09-24 13:03:05 )
odpověď na komentář [18] autora: Katka Hrdličková:
Dobry den,
nevím, zd aje Vase otazky na dalky.cz jeste aktualni, pokud ano ozvete se, rada poradim, Z Nigerie jsem se vratila pred mesicem.
tel.777 838 743 Dasa
[20] jan (2008-09-28 17:05:54 )
odpověď na komentář [4] autora: anouscha:
Kdyz se vrati napis jaky maji zvyky hlavne co se tyce hygieny :-)


Jinak zdravotnictvi typuju ze je jako v anglii - nulove !!!
Strava nigerijcu se sklada - drzky,hovezi(smrdi) ,ryze, a nejake kysele i zapachajici kase(jamm).
[21] Zdenka (2008-09-28 23:50:59 )
odpověď na komentář [20] autora: jan:
Zdravim, k jidelnicku nigerijcu bych doplnila, ze jedi take skopove, jehneci, kureci, kruti a `yam` je neco jako velka brambora, kterou frituji nebo vari. Kase jsou `zapachajici` jen proto, ze pouzivaji suroviny, ktere normalni stredoevropan ani nezna. Jiny kraj, jiny mrav. Jim treba zapachaji ty `nase`.
Vy jste v Anglii? Se zdravotnictvim tady mam podobne zkusenosti. Mam bolest v boku, pricemz jsem se o nic nebouchla, nemuzu se normalne hybat a lekar po zkontrolovani dychani zjistil, ze jde o svalovou bolest. Vemte si ibuprofen.....S takovou tady muzu jit do zdravotnictvi taky...
[22] Hanka (2008-10-17 20:36:30 )
Ahoj všichni,
chtěla bych vás poprosit, jestli nevíte o nějaké hezké literatuře o Nigérii. Dělám esej do školy a ráda bych se toho dozvěděla o Nigérii co nejvíce. A pokud někdo víte i jaké zvyky a chování využívají tamější obyvatelé při mezinárodních obchodních jednání a mohli byste se o ně se mnou podělit, byli byste zlatí. Děkuju mockrát!
[23] František Růžička (2008-11-26 14:01:00 )
odpověď na komentář [11] autora: Bohdan:
Dobrý den pane doktore,
Chystám se odletět pracovně do lagosu.Mám kontrakt s NSN a budu tam cestovat okolo Lagosu,ovšem s místním firemním řidičem a osobní ochrankou najatou firmou.Jedná se o telekomunikační firmu.Chtěl bych se Vás zeptat na situaci,jaká tam vládne?Z internetu se dozvídám jen "šílené" informace.Takže mě to spíše nahání obavy.Předem Vám děkuji za odpověď.František Růžička
[24] Pavel Pařízek (2009-01-24 17:43:18 )
odpověď na komentář [23] autora: František Růžička:
Dobrý den, mám ten samý problém, mám také nabídku práce v Nigérii.Zajímalo by mě jestli jste tam odjel a jaké máte zkušenosti a jestli má mít člověk obavy?Děkuji za cenné informace.
[27] petra (2009-04-01 13:16:36 )
zdravim, behem par mesicu bych jela rada s pritelem do Nigerie, poznat jeho domov. Zjistovala jsem si informace ohledne viz, ambasada ve Vidni mi je mnohem bliz nez cesta na ambasadu do Varsavy. Do ted nevim, jestli je pro občany ČR udelena treba jen jedna ambasada nebo jak to funguje. Pokud nekdo muze poradit nebo ma zkusenost jestli se da treba zazadat jen pres internet, na jakych strankach, kolik to stoji atd. budu rada. Diky za rady a pomoc.
[28] Dan (2009-04-18 21:51:18 )
odpověď na komentář [27] autora: petra:
Ano, je to presne tak. Musite se jet do Warsawy, ambasada ve Vidni Vasi zadost neprijme. Je treba podat zadost pres internet, zaplatit poplatek, potom je absolutne nezbytne jet do te Warsawy osobne - alespon 1 osoba, absolvovat interview a zaplatit dalsi poplatek. Zadost je treba podat do 9 hod. rano, v tom pripade muzete ziskat visum jeste tehoz dne. Procedura je hladka a personal velmi pratelsky, coz se neda rici treba o konzulovi CR panu Milanu Frolovi v Abuji, ktery sve nigerijske aplikanty ponizuje a ma zcela nepokryte rasisticke nazory a casto na nigerijske obcany uplatnuje dogma kolektivni viny.
[29] petra (2009-04-28 12:25:58 )
odpověď na komentář [28] autora: Dan :
diky za odpoved.jeste js se chtela zeptat jestli nevite aktualni webovou adresu ambasady ve varsave nebo stranku kde mam tu zadost podat?stranka www.nigeriaembassy.pl je evidntne neplatna.diky
[30] Dan (2009-05-05 17:48:19 )
odpověď na komentář [29] autora: petra:
Vsechno to je moc pekne popsano na webu https://portal.immigration.gov.ng - pres ten web se poda i ta zadost, po vyplneni formulare je treba to 3x vytisknout a podepsat, dale si vytisknout povrzeni o te platbe a jeste stranku,na ktere je referencni cislo te platby. To vsechno prinest s sebou na tu ambasadu do Warsavy. Ja tam jel vzdy z Prahy na noc, je to tam tak kolem 7 ranni, takze jsem to do te 9 h pekne stihnul. Adresa je
Embassy of Nigeria in Warsaw, Poland -
U.I. Gruzinska
300-989 Warsaw.
Tel: (48 22) 175 083, 173 252.

ale je treba tam zavolat, jelikoz casto adresy meni. Jak jsem psal, ten personal je extremne pratelsky. Proces je hladky, coz se neda rici o ceskem uradu v Abuji. Ti Cesi tam maji desivy mrdnik a dezorganizaci, konzul je diletant a rasista, bohuzel musim rict.

Je treba mit kopii mezinarodniho ockovaciho prukazu s potvrzenim o ockovani proti zlute zimnici, dale kopii rezervace letenky, dobre je mit nejaky zvaci a vysilaci dopis v anglictine - treba od zamestnavatele, jako treba ve smyslu, ze nema nic proti Vasemu vyjezdu, ze jste seriozni clovek, ze nemate zapis v RT, ze mate sjednano mezinarodni cest. a zdravotni pojisteni a proc tam jedete. Cau, take care. Dan

[31] petra (2009-05-05 20:09:14 )
odpověď na komentář [30] autora: Dan :
díky moc,tak teď už snad opravdu vím vše co k tomu potřebuji. ještě jednou díky!!
[32] Káča (2009-05-23 19:51:40 )
Dobrý den, to že se nemůže žádat o vízum ve vídni je nesmysl, normálně jsem si vyplnila internetový formulář, zaplatila a osobně navštívila ambasádu ve vídni a nebyl nejmenší problém s tím že jsem češka. Káča
[33] petra (2009-05-31 19:21:45 )
odpověď na komentář [32] autora: Káča:
Ahoj,vážně? a kdy jsi o to vízum žádala? není to delší dobu? to by bylo fajn, do vídně to mám 2 hodinky vlakem..a kolik stály celkem všechny poplatky? díky moc
[34] Marko (2009-06-04 17:01:01 )
odpověď na komentář [33] autora: petra:
Moznost vyrizeni viza ve Vidni muzu potvrdit. Clekem suma sumarum 88 dolku za viza na pul roku.
[35] Dan (2009-07-17 11:24:16 )
odpověď na komentář [34] autora: Marko:
Ahoj Marko, tak to Ti gratuluji, ze se Ti to podarilo vyridit ve Vidni. Bylo opravdu obdobi, kdy Viden odmitala visa vystavovat. Znam min. 6 lidi, kteri byli odeslani z Vidne do Warsavy. Sam mam v pasu visa vystavena ve Vidni i Warsave. Faktum je, ze oficialne je Ceska republika ze strany Nigerie pokryta ambasadou ve Warsave, takze vydani visa ve Vidni neni jiste a je otazkou stesti. Cau, Dan.
[36] Štěpánka (2009-07-31 15:50:16 )
odpověď na komentář [19] autora: dAGMAR bRSLIKOVA:
Dobre odpoledne, Daso, zavolam Vam na Vami uvedene tf cislo. Potrebuji informace - soukrome. dekuji a preji prijemne dny. Stepanka
[37] Tomas Cina (2009-09-29 13:09:14 )
Dobry Den ja bych se se chtel zeptat nasel bych tam praci ?? dekuji
[38] Bohdan (2010-02-25 15:10:04 )
odpověď na komentář [37] autora: Tomas Cina:
Proc zrovna v Nigerii? O jakou praci by jsi mel zajem?
Bohdan.
[39] Luc (2010-04-28 18:56:57 )
odpověď na komentář [38] autora: Bohdan :
a proc ne? Ja bych tam treba sla kvuli tepla a cernochum :)). Jakou praci nabizis?
[40] Radka (2010-06-20 16:56:20 )
Ahoj, chystám se na cestu do Nigérie v listopadu - chceme jet džípy hlavně do národního parku velkých primátů Gashaka Gumti, dát trek na nejvyšší horu Nigérie apod. Poradí někdo, jak to tam teď aktuálně je? Bezpečnost, očkování, nějaké zvláštní rady, jak se vyvarovat zdravotním komplikacím...? Díky
[41] milada (2010-10-24 15:06:08 )
prosim potrebuji poradit muj pritel je z Benin Edo kmen BiNI a katolik, mam ho rada ale bojim se si ho vzit nebod ma v Nemecku (pry mi rika) byvalou pritelkyni Image Grace Guenther ktere se 5.11.2009 narodilo dite.nevim jak na tom jsem s mym pritelem,nebod snim uz jsem od brezna tohoto roku ma pripominky ze s tou africkou holkou neni ze vola jen k vuli diteti.Nabidla jsem mu ze at si ho vezme na vikend odmitl.a kdyz jsem byla v cervnu v praci v plzni rekl mi ze jede na mesic do brna za praci ale ten mesic mi nebral telefon,jeho kamarad co je z Ghany mi rekl ze nikde nebyl jen doma s ditetem a s zenou z nemecka,porad te mi kde mam o nem zjistit informace dekuji Prikrylova
[42] jitka (2010-11-02 16:40:42 )
odpověď na komentář [41] autora: milada:
zdravím , poradila bych Ti , abys od takového rychle utekla protože z takovými jsou jen problémy.Copak je v Česku málo kluků
[43] Bohdan (2010-11-05 12:06:20 )
odpověď na komentář [40] autora: Radka:
Ahoj, napis mi na e-mail bsemiginovsky@hotmail.com nebo na 604627556. Ahoj, Bohdan.
[44] Bohdan (2010-11-05 12:09:39 )
odpověď na komentář [41] autora: milada:
nemuzes jim nidy verit, vubec nic a nikdy. Jen v jednom je vzdy jistota.... , ZE VZDYCKY LZOU, NIKDY NEMLUVI PRAVDU, NIKDY SE NA NE NEMUZES SPOLEHNOUT A VZDY TE PODRAZI. To je jedina jistota!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
[45] jaroslav kozak (2011-03-08 00:25:05 )
odpověď na komentář [21] autora: Zdenka:
hladam si rodinu
nigeria-zaria /ghana-accra
ing. david robinson (mohamed bello university)
zdenka (rod kozakova 1946)
david, gilbert, klaudia, zaklina.

bignorton@gmail.com

dakujem za kazde info
[46] *** (2011-09-09 12:53:42 )
odpověď na komentář [4] autora: anouscha:
To snad nemyslíte vážně, to těch špatných zkušeností s cizinci nebylo stále dost.Vždyť je to pořád dokola.Promluvte si s ní a jeho pošlete pryč, dokud je čas.
[47] laura (2011-12-02 01:36:49 )
dobry den chtela bych se zeptat jestli mi vydaji v nemecku pas jsem z nigerie a potrebuji novej pas, jelikoz si chci podat zadost o trvaly pobyt na u zemy ceske republiky dekuji predem laura agu
[48] luko (2011-12-25 16:47:25 )
odpověď na komentář [1] autora: Jelena Vrba:
Nejlépe je nepozívat a velkým obloukem se této zemi vyhnout
[49] Ebola (2011-12-25 17:03:57 )
Dobrý den
Chtěl bych se usadit v Česku. Myslíte, že budu potřebovat vízům?
[50] Ondrej tichy (2012-01-17 13:29:58 )
Rad bych se vydal na cestu do Nigerie,co k tomu potrebuji a jaky je cely postup?Vrele dekuji
[51] Ondrej tichy (2012-01-17 13:32:35 )
Rad bych se vydal na cestu do Nigerie,co k tomu potrebuji a jaky je cely postup?Vrele dekuji
[52] roman (2012-03-18 18:27:26 )
Jsem ženatý s Nigerijkou,vůbec nejsme v kontaktu,teď se chci rozvést,jak mám postupovat?
[53] Naomi Kiššová (2012-03-28 00:28:27 )
odpověď na komentář [2] autora: Dr Bohdan Semiginovsky:
Váženy pane Dr Bohdan Semiginovsky jsem zoufale situaci,mám přítele v Nigerii, je to občan Velké Britanie,jmenuje se Chico Emidio s kterým jsem v kontaktu více jak 3měsíce,pokud se mu nestala auto nehoda 20.3.2012 9.30.ráno,dostala jsem zprávu 24.3.2012 od jistého Dr. Akpos Emisiri St Anthonys nemocnice tel:+2347068888335 neumím anglický s přítelem jsem si psala přes překlad a myslím že jsme si rozuměli,moc mi chybí a nijak mu nemohu pomoc,jsem z České Republiky jsem soc.případ,volala jsem na British Embassy v Praze,řekli mi že mi nijak nemohou pomoc jelikož nejsem člen rodiny ani manželka,chtěla jsem aby se o něj zajímaly aby mu pomohli že jde o jeho záchranu života,jak mu mám pomoc když mu nejsem nic,jak dát vědět jeho rodině Británii když je neznám... Naomi
[54] Martin (2012-04-05 17:06:42 )
Zdravím, firma nás posílá do Nigérie, Lagosu. Žádali jste někdo v poslední době o nigerijské vízum? Opravdu se to teď děje přes www.swgloballlc.com? Chtějí po mně přes webové rozhraní osobní údaje a zaplatit, tedy přesně to, co se mi v souvislosti s Nigérií jednoznačně příčí. Na embassyofnigeria.pl je pěkně srozumitelný postup: vyplň formulář, přidej doklady a předej ve Varšavě, ovšem na tel.čísle uvedeném na těchhle stánkách nám paní oznámila, že takhle už ne a odkázala na immigration.gov.ng odkud se dostanete právě na ten swgloballlc.com.
Podělte se prosím o zkušenost. Díky.
Martin
[55] EUGEN TOMKA (2012-05-05 16:50:26 )
odpověď na komentář [54] autora: Martin:
DOBRY DEN AJ MOJ MANZEL MA PRAC.PONUKU AKO ZVARAC DO VICTORIA ISLAND LAGOS TIEZ ZAPLATIL 150EUR ZA VYBAVENIE VIZ VRAJ TAM PRACUJE UZ 10 SLOVAKOV 14.5. BY MALI ODLETIET ALE JE NAM TO NEJAKE PODOZRIVE VY STE UZ VYCESTOVALI A BOLI STE OCKOVANY PRED ODLETOM DAKUJEM TOMKOVA
[56] miluska (2012-05-13 13:53:48 )
pret 2 lety jsem byla v lagosu v nigerii byla jsem tam asi skoro mesic nemohla jsem se dostat spet do cr.pry to byli mafiani ale to si fakt nejsem jista tak mi ukradli pas a letenku a kdys sem sla za policajtem stal na ulici ze samopalem a rekla sem mu co se mi stalo at me odveze na ambasadu tak proti me otocil a rek mi dej mi money jinak te zabyju jak nerada utikam tak sem v zala takovou metu potkala sem pak takovou hodnou starou pani a ta mi pomohla moje skusenost nelist tam malarie je spatna nemoc a ani to tam neni hezky
[57] Zuzana Martínková (2012-10-06 09:41:41 )
Hledám jakoukoliv práci v Nigérii na půl roku max. rok. Ubytování mám v rodině přítele, vízum není problém. Do Nigérie jsem cestovala mnohokrát tamní kulturu, zvyky, pozitivní i negativní stránky věci znám. Povinná i doporučená očkování mám.
Nepohrdnu žádnou prací, která mě tam po dobu mého pobytu uživí. :D Nejlépe Lagos, může být i Abuja nebo Owerri. Děkuji, Martínková Z.
[59] Valentina (2013-01-19 22:48:37 )
Vážení, mám dotaz, přítel z Británie byl pracovně v Nigerii, po vánočních svátcích měl vycestovat za mnu do České republiky, nevycestoval, na letišti jej zadrželi celníci, jelikož měl u sebe velký obnos dolarů a tvrdí mi, že mu všechny peníze zabavili a vrátí mu je až zaplatí daň, samozřejmě stále je v Lagosu. Po mě požaduje abych mu poslala 20000 USD, aby to zaplatil, vrátili mu obnos a mohl vycestovat za mnou. Tady mi všichni říkají, že neseberou všechny peníze, jen určité procento na daň. Když jsem mu napsala, aby se obrátil na ambasádu, tak mi napsal, že mu řekli, že si měl uvědomit, s takovou sumou bez zaplacení daně nesmí vycestovat Nevím, jak se mám zachovat, jestli nechce se mě jen vytáhnout peníze. Píšeme si 4 měsíce a jsme denně na skype.

Předem Vám děkuji za radu, Valentina
[60] Pavel (2013-01-20 22:01:05 )
odpověď na komentář [59] autora: Valentina:
Nezlobte se na me, ale tohle vypada jako ze se Vas dotycny pan snazi oblafnout a vytahnout s Vas penize. To ze jste spolu v tesnem kontaktu je v takovych pripadech normalni - dotycny pan si k Vam buduje "citovou vazbu" a muze tak s Vami lepe manipulovat. Co zkusit toto: zeptejte se ho, jakou ambasadu kontaktoval - tu v Londyne? A zkuste jim sama napsat nebo zavolat (napsat bude asi lepsi) a nechat si to potvrdit z jejich strany: ze s nim opravdu mluvili, ze mu ambasada rekla co on tvrdi ze mu rekla a na zaklade jakeho zakona mu byly penize zabaveny. Rozhodne mu sama nic neposilejte bez jakekoliv zaruky. Hodne stesti!
[61] Blanka (2013-02-07 18:13:44 )
Dobrý den, měli byste si aktualizovat informace ohledně ambasády. Nigerijská ambasáda již je v ČR, v Praze..posílám odkaz http://www.mzv.cz/jnp/cz/o_ministerstvu/adresar_diplomatickych_misi/cizi_urady_pro_cr/nigerie_velvyslanectvi_nigerijske.html

Hezký den.. :)
[62] Petra (2013-05-11 22:31:57 )
Přečtěte si knížku Útěk z afrického pekla od Barbory Koudelkový. To vás přejde cestování do těchto míst.
[63] Gabina (2013-05-19 00:39:56 )
Tez by jste si meli aktualizovat data. Po prezidentu Olusegun Obasango uz se vystridali dalsi dva - Umaru Yaardua a soucasny prezident Goodluck Johnatan.
[64] Vladislav (2013-06-06 10:25:47 )
Dobrý den, v žádném případě nedoporučuji cestovat do Nigérie bez zkušeností. V žádném případě nedoporučuji jakékoliv seznamování na dálku, vždy to končí podvodem a snahou vylákat peníze pod jakoukoliv záminkou. Pro Nigerijce je lež stejně přirozená jako dýchat a nepracovat. Vždy cestujte s někým zkušeným nebo s osobním kontaktem na známého, který v Nigérii nějakou dobu pobývá a bude vám ochoten dělat průvodce a vyzvedne vás na letišti. Nigérie je obrovská země a cestování na vzdálenosti 500 km je jako u nás po Praze, s tím rozdílem, že tam kromě hlavní silnice jiné prakticky neexistují. Vždy cestujte po Nigérii s průvodcem (federální policie) dá se zaplatit a bude vás doprovázet, cena je různá. Bez něj vás čekají na silnici obrovské problémy (check pointy atd.)Nikdy tam nikomu nevěřte, nikdy nedávejte doklady z ruky, pokud nastanou problémy, nikdo vám tam nepomůže. Pokud máte ovšem dostatek peněz na úplatky, za peníze tam máte vše, ovšem kromě vlastní bezpečnosti...Stejně tak jako tam můžete zažít krásné safari, můžete tam také snadno přijít o život...Pokud budete mít nějaké dotazy, kontaktujte mne na email.
[65] terezia seresova (2013-06-27 18:46:16 )
dobry den mela bych se vdat za muze z lagose ? nevim jak dal postupovat chteli bychom zit spolecne v ceske republice jen nevim kde a jak zacit...uz jsme byla nekolik krat na navsteve u nich doma prosim o radu...je slusny ma praci a ma vybotny rodice
[66] zuzana (2013-08-07 15:24:42 )
odpověď na komentář [44] autora: Bohdan :
to neni pravda všichni nejsou stejní najdou se i kteří jsou hodný to je jako s normálníma chlapama !!
[67] Valentina (2013-12-04 13:09:23 )
odpověď na komentář [60] autora: Pavel:
Dobrý den,
nyní vám odepisuji na Vaší odpověď. S dotyčným si píší ještě dnes, peníze mu neposílám. Zjistila jsem, že je to největší podvodník na světě, přečetla jsem si o něm na stránkách ,,http://www.male-scammers.com/ tam je pod jménem JACK REDD a foto stejné i na facebook, tam je pod jménem ,,ANTHONY ANDREA", jména i telefony mění. Nyní si s ním píši na Facebooku a neví kdo jsem, po týdnu psaní mě požádal o zaslání peněz na letenku, že by za mnou přiletěl, ale bohužel mu jeho společnost nemůže poslat peníze, protože nemá bankovní konto, jenomže já vím s kým mám tu čest,tak bohužel .
Chci se zeptat, kde takového člověka udat,aby neškodil, je to prvotřídní podvodník a takový patří za mříže.
S pozdravem
Valentina
[68] klara (2013-12-27 12:56:10 )
Dobrý den,

Pritel je z nigerie a nyni tam odjel na 2 mesice za rodinou , ale ja mam podezreni ze je tam zenaty. Chci se zeptat zda je mozne to nejak zjistit , protoze zapira. Vim, ze se to rika a proto se s nim nechci sestehovat a nemit toto overene . Dekuji .
[69] Prochazka (2014-03-13 19:34:19 )
odpověď na komentář [11] autora: Bohdan:
Dobrý den,
Dočetl jsem se, ze pobyvate v Lagosu.
Stále to platí? Chystám se am odcestovat a potreboval bych několik informaci;)

Děkuji Michal
[70] magdalena (2014-05-27 14:01:49 )
odpověď na komentář [10] autora: Dagmar Bršlíková:
Zdravim, ceka me cesta do Nigerie do Lagosu. Poradite mi,jak se da zaridit vizum?

Diky za odpoved
Magdalena
[71] Jan Matušek (2014-10-06 00:28:08 )
Dobrý den,
naše spol. cestuje obchodně do Nigérie. Pokud by se někdo obával platby přes internet nebo byla jeho platba odmítnuta, můžeme pomoci. Sami jsme totiž měli potíže s platbami za vízum, platba byla velmi často a opakovaně zamítnuta. Nakonec jsme to vyřešili tím, že jsme se registrovali u nigerijského ministerstva pro zahraniční záležitosti jako zprostředkovatelé víz a teď už jde vše hladce. Pokud by tedy měl někdo zájem pomoci s platbou nebo s vyřízením víza, může se na nás klidně obrátit.
[72] anna (2015-10-23 21:16:00 )
Chcela by som sa opytat ze od jedneho pana z Nigerie mam dost vela penazi a nemozu mi ich poslat na slovensko kym nezaplatim dan ale neviem kde mam poslat tie peniaze za dan na ake cislo uctu ALEBO tak nejako a posta je v sobotu zavreta da sa to aj cez internet z domu?
[73] Pavel (2015-10-31 10:35:21 )
odpověď na komentář [72] autora: anna:
To si doufam delate legraci? Pokud ne tak potes koste... :)
[74] Alena Kališová (2015-12-15 00:09:00 )
Prosím o uvedení adresy britské ambasády v Nigérii spolu s telefonním číslem a e-mailovou adresou. Nepovedlo se mi ji na internetu najít. Děkuji předem. S pozdravem Alena Kališová
[75] Svatava Veverkova (2017-01-30 22:11:06 )
Dobrý den,
co potřebuji k prodloužení víz.
Jsou ještě platná.
Děkuji za odpověď
Svatava Veverková

Diashow Aljaska 2017