navigace: svět: Asie: Pákistán

Pákistánská islámská republika

státní vlajka vlajka: Pákistán, Pákistánská islámská republika státní znak znak: Pákistán, Pákistánská islámská republika státní hymna

Qaumi Tarana

další mapy

Perry-Castañeda Library: Pakistan maps

oficiální/originální název země

Islāmī Jamhūriya-i-Pākistān

rozloha

880 254 km2

hlava státu

prezident Asif Alí Zardárí

polit. systém

federativní republika

územní uspořádání

4 provincie (Balochistan, North-West Frontier Province (NWFP) / Sarhad, Punjab, Sindh), oblast hlavního města (Islamabad Capital Territory), oblast kmenových území (Federally Administered Tribal Areas - FATA) a 2 spravovaná území Kašmíru (Azad Kashmir, Northern Areas)

hlavní město

Islámábád

jazyk

pandžábí, sindhí, paštu, urdu, baloči, angličtina a další jazyky

náboženství, církve

islám (97%, z toho drtivá většina sunnité), křesťanství a hinduismus

čas, časová pásma

GMT + 5

měna

1 pákistánská rupie (PKR) = 100 paisů

tel. předčíslí

0092

aktualizováno: 26.03.2011 | nahoru

doklady, víza

Vyžaduje se platný cestovní pas. Platnost pasu musí nejméně o 6 měsíců překračovat dobu plánovaného pobytu v Pákistánu. Návštěvníci s cestovními pasy ČR se mohou se žádostí o vízum obrátit na velvyslanectví Pákistánu ve Varšavě, které je pro ČR příslušné. Od 1. 5. 2004 je nově zaveden poplatek za vydání turistického víza, který činí 25,- € nebo 30,- US$. Velvyslanectví Pákistánu ve Varšavě může žadatele o vízum vyzvat k předložení finanční hotovosti ve směnitelné měně, cestovních šeků či bankovního výpisu v množství odpovídajícímu délce a účelu cesty a k předložení zpáteční letenky. Pobyt v zemi po vypršení platnosti víza může být považován za trestný čin.

Pákistán: ambasáda, zastupitelský úřad země v ČR:
Velvyslanectví Pakistánské islámské republiky, U Páté Baterie 7/761, 162 00 Praha 6 - Střešovice, Tel: 233 312 868, Fax: 233 312 885, e-mail: parepprague@gmail.com; provozní hodiny úřadu: 09.00 - 17.00 (Po-Pá)
Velvyslanectví Pakistánské islámské republiky, Staroscinska 1 m.1-2, Warsaw 02-516, tel: 004822-849 48 08, 849 49 38, fax: 004822-849 11 60, e-mail: parepwarsaw@mailer.cst.tpsa.pl, web: http://www.pakembwaw.com.pl/

zastoupení ČR v zahraničí:
Embassy of the Czech Republic, House No. 49, Street No. 27, Sector F-6/2, Islamabad, P.O.Box No. 1335, Islamic Republic of Pakistan, tel: 009251/2274304, fax: 009251/2825327, e-mail: islamabad@embassy.mzv.cz. Velvyslanec je akreditován též v Islámském státě Afghánistán.
Honorární konzulát Lahore, 55 - P, Gublerg - 2 , Lahore, tel: 0092 42 111 850 850, fax: 0092 42 3571 8206, e-mail: lahore@honorary.mzv.cz, vedoucí úřadu: Kamal Monnoo, provozní hodiny úřadu: po-čt - 10.00 - 15.30 (pauza na oběd 13.30 -14.30), pá - 10.00 - 13.00<>

aktualizováno: 26.03.2011 | nahoru

zdraví

Ve zdravotnictví funguje systém státních a soukromých zdravotnických zařízení, včetně charitativních, a to jak muslimských, tak i křesťanských. Kvalitní zdravotnická a lékařská péče je dostupná jen ve velkých městech. Úroveň zdravotní péče na venkově je nedostatečná. Naléhavá zdravotní péče je poskytována v zásadě zdarma, její kvalita však může být nedostatečná. Placená zdravotní péče na soukromých klinikách je na relativně dobré úrovni, v lůžkových zařízeních je však nedostatečná péče středního zdravotnického personálu.

Lékařská péče je cizincům poskytována na komerčním základě proti platbě v hotovosti. Bezhotovostní ošetření na základě předložené karty pojištěnce nebývá poskytováno. Cenová úroveň ošetření ve standardních ordinacích je vyšší než v ČR. Ceny lékařské péče vyšší úrovně a zubního ošetření mohou být srovnatelné se západoevropskými zeměmi. V Pákistánu je volně prodejná řada léků evropských standardů. Mnozí lékaři studovali v zahraničí, ve velkých městech jsou relativně kvalitní nemocnice.

Doporučuje se prevence (očkování) proti hepatitidě A a B, tyfu, TBC, japonské encefalitidě (pro pobyt ve venkovských oblastech od srpna do listopadu) a meningitidě. Pákistán je endemickou zemí malárie, z dalších nemocí hrozí bakteriální a amébická dysenterie a parazitická onemocnění (Giardia lamblia), stoupá počet onemocnění TBC a meningitidou. Koncem února 2002 byl ve městě Rávalpindí zjištěn výskyt horečky dengue. Případy dengue se rovněž objevily ve městě Karáčí na jihu země.

Očkování při cestě do Pákistánu není místními úřady považováno za povinné. Podle současné úpravy není při vstupu do Pákistánu požadován HIV Free Certificate. Pokud však cestovatel přichází z teritoria zasaženého epidemií, musí předložit doklad o bezinfekčnosti vystavený v zemi výjezdu. Při vstupu do země jsou kontrolováni cizinci přijíždějící z oblasti výskytu žluté zimnice. Cestovatelé by se měli informovat o doporučených očkováních. (informace MZV ČR)

aktualizováno: 26.03.2011 | nahoru

bezpečnost

V Pákistánu se odehrává mnoho demonstrací, které mohou mít i protizápadní charakter. V Karáčí a Punjabu je velmi rozšířené sektářské a etnické násilí. V oblastech Gilgit, Hunza, Chitral a horní Swat se doporučuje chodit pouze v doprovodu průvodce. Nedoporučuje se cestovat do Severozápadní hraniční provincie. Kriminalita je největší problém v Lahore a Karáčí.

aktualizováno: 05.11.2006 | nahoru | zobrazit/skrýt podrobnosti »»

novinky 10.09.2010: Vzhledem ke katastrofálním povodním v provinciích Gilgit-Baltistán, Khyber – Pakhtunkwa (dřívější NWFP), Punjab a Sindh Ministerstvo zahraničních věcí ČR důrazně varuje před cestami do těchto oblastí. V severních horských územích dochází k častým sesuvům podmáčené půdy, což vede k neprůjezdnosti silnic, které jsou často jediným transportním spojením. V ostatních provinciích probíhají humanitární akce na pomoc téměř 20 mil. obyvatel, kteří byli povodněmi zasaženi. Mezi místním obyvatelstvem panuje silná nespokojenost s pomocí, která se traumatizovanému obyvatelstvu může i přes veškerou snahu armády zdát nedostatečná. Humanitární pracovníci cizích NGO (nevládní organizace) byli varováni před možným nebezpečím vycházejícím z napjaté situace v povodněmi postižených oblastech.

novinky 27.12.2007: Na předvolebním setkání v Rawalpindi byla zavražděna Benazir Bhutto, vůdce opoziční politické strany PPP. Útočník ji nejprve střelil z ruční zbraně a pak se sám odpálil. Při výbuchu zahynulo dalších 15 lidí. Po ohlášení smrti Bhuttové vypukly v zemi další občanské nepokoje.

novinky 03.11.2007: Pákistánský prezident Parvíz Mušaraf vyhlásil v zemi výjimečný stav. Země v poslední době zažila vlnu atentátů a vede těžké boje s fundamentalisty na hranicích s Afghánistánem. Vyhlášení výjimečného stavu okamžitě odsoudila opoziční Pákistánská muslimská liga (PML) bývalého premiéra Naváze Šarífa. Více informací novinky.cz.

novinky 19.10.2007: Nejméně dvě nálože vybuchly v pákistánském městě Karáči poblíž autokolony, která vezla expremiérku Bénazír Bhuttovou z letiště po jejím návratu z exilu. Agentura AP s odvoláním na nemocniční zdroje tvrdí, že počet mrtvých se vyšplhal na 108. Bhuttová vyvázla bez zranění. Více novinky.cz.

novinky 18.04.2007: Dva lidé byli zranění při výbuchu na ranním trhu v Péšáváru. Policie tvrdí, že za útoky stojí islámští extremisté, bojující proti "západnímu životnímu stylu" - cílem útoku byl trh s hudebními CD a videokazetami. K podobným útokům došlo v okolí Péšáváru již před několika týdny, kdy útočníci zlikvidovali opět obchody s hudbou a holičství.

novinky 08.11.2006: Sebevražedný atentátník zabil 35 vojáků ve výcvikovém středisku pákistánské armády ve městě Dargai na severozápadě země.

novinky 21.10.2006: Výbuch na rušném tržišti v severopákistánském Péšaváru zabil 6 lidí a dalších 21 zranil. K atentátu se zatím nikdo nepřihlásil.

novinky 27.08.2006: Atentát na kmenového vůdce Nawaba Akbara Bugtího (oblast Dera Bugti, provincie Balučistán) provedený pákistánskými bezpečnostními službami znamená velké vyostření bezpečnostní situace v celé oblasti. MZV ČR varuje před cestami do Balučistánu, problematická mohou být města (Kvéta).

novinky 01.05.2002: Po pumovém útoku v Karáčí zahynulo velké množství lidí a bezpečnostní situace je velmi napjatá. Rozhodně se nedoporučuje za současného stavu do Pákistánu jezdit.

novinky 01.12.2001: Přestože se bezpečnostní situace poněkud zlepšila (zejména díky opatřením pákistánských úřadů v oblasti Islámábádu, Rawalpindi, Karáčí a Lahore), jiné části země zůstávají nadále relativně nebezpečné. V mnoha místech země mimo města jsou velkým problémem ozbrojené loupeže a únosy - zejména v oblasti Balúčistánu a v odlehlejších oblastech severozápadních pohraničních provincií. Vyskytují se také útoky z náboženských důvodů (městská centra v Sindhu a Pandžábu).

přírodní podmínky

Nejdůležitější částí území je nížina řeky Indu. Na západě se vyskytuje Sulajmánské pohoří, které dosahuje výšek až 3 440 m n. m.. Na severu je Hindúkuš s nejvyšším vrcholem Tirič Mir (7700 m n. m.). V obsazené části Kašmíru se nachází Karakorum s nejvyšším vrcholem Qogir Feng (8610 m n. m.) a výběžky Himálaje. Na jihu u hranic s Indií se rozprostírá poušť Thár. Do hlavní řeky Indus se vlévá řada přítoků z okolních hor (Satladž, Čanáb aj.). Podnebí má na severu subtropický a na jihu suchý tropický charakter. Letní monzunové deště zasahují jen část Paňdžábu a končí na svazích Himálaje. Ve velehorách panuje drsné studené podnebí. Vegetace je tvořena rostlinstvem suchomilným, stepním a polopouštním.

aktualizováno: 14.05.2006 | nahoru

historie

Pákistán vznikl 14. 8. 1947 vyčleněním z kolonie Britská Indie. Při svém vzniku byla součástí Pákistánu i Bangladéš. Obsazení Kašmíru vedlo k válce s Indií, která byla ukončena příměřím v roce 1949. V roce 1956 byla vyhlášena Islámská republika. Po vojenském převratu v roce 1958 převzal moc generál M. Ch. Ajjúb Chán. Další válka proti Indii byla ukončena v roce 1966. V roce 1969 se po dalším vojenském převratu stal prezidentem generál A. M. Ch. Jahjá. Po roce 1970 se chtěl Bangladéš odtrhnout od Pákistánu. Stalo se tak v roce 1971 po další neúspěšné válce proti Indii. Pokusy o hospodářské reformy skončily v roce 1977, kdy se odehrál další vojenský převrat. Pak následovalo prohloubení islamizace země. Od roku 1988 byla střídavě u moci premiérka Bhuttová. V roce 1999 se odehrál zatím poslední vojenský převrat.

aktualizováno: 14.05.2006 | nahoru

zajímavá místa

Karáčí je největší město v zemi. Zaujme svými bazary, staršími a novějšími stavbami. Lahore je kulturním a intelektuálním centrem země. Lze zde najít zajímavé koloniální a moghulské stavby. Quetta zaujme svou středověkou a koloniální architekturou a zajímavým mixem různých etnik. Azad Jammu a Kashmir jsou vyhledávány zejména díky svým přírodním krásám. Peshawar je město nedaleko hranic a kromě unikátního mixu etnik zaujme třeba i pašerácký bazar. Oblast Swt nabízí jedny z nejhezčích přírodních scenérií. Gilgit a Baltisan jou ideální místa pro horské treky. Multán je nejstarší město na indickém subkontinentě.

aktualizováno: 14.05.2006 | nahoru

doprava

Cestování není pohodlné, nicméně velmi levné. Nejlepší je cestovat vlakem, autobusem a taxíkem. V zemi existuje i 35 letišť ve větších městech.

aktualizováno: 14.05.2006 | nahoru

svátky, události

23. březen Den republiky

aktualizováno: 14.05.2006 | nahoru

přečtěte si...

Provazochodcem v divokém Godžálu - Cestování po horách na severu Pákistánu nelze rozhodně doporučit lidem, kteří trpí závratí. Stezky tu tvoří převážně úzké skalní římsy nad stovky metrů hlubokými srázy a břehy burácejících ledovcových řek spojí pouze chatrné provazové mosty nebo lanovky na ruční pohon. Nasednete prostě do koše a necháte se fousatými horaly po zpuchřelém laně přetáhnout přes propast. Nic podobného nechci riskovat, ale několika zlověstným lávkám, připomínajících spíše pavučinu, se při treku do hor prostě nelze vyhnout.

Nebezpečným Paštúnistánem - Uličky v městečku Darrá Adam Khel lemují výhradně miniaturní obchůdky se zbraněmi. Nelegální zboží je zde také vyráběno v primitivních dílničkách. Zdá se, že kalašnikovy, browningy a škorpióny bez výrobního čísla jdou dobře na odbyt. Údajně právě tady vyzbrojuje své bojovníky Usáma bin Ládin. Pravidelně jsem také pro výstroj a munici jezdí zástupci stále nepokořeného Talibanu.

Přes pouště a pohoří z Prahy do Pákistánu - Pákistán, to je bordel, špína a smrad, chaos, nepohodlí. Ale zároveň je Pákistán země nekonečně nádherná. Země, kde jsou rozsáhlé pouště, úrodné nížiny i vysoká osmitisícová a sedmitisícová pohoří. Jedna z kolébek světové civilizace (v povodí Indu vznikly první starověké indické státy), země přeplněná památkami starověkými, islámskými stavbami z doby Velkých Mogulů i architekturou britských kolonizátorů. V neposlední řadě je také Pákistán zemí hrdých, ale přátelských lidí, kteří jsou mnohem chudší, ale možná i šťastnější než většina z nás.

Na skok v Indii - Hlavním cílem naší dvoučlenné „expedice“ v roce 1996 byl Pákistán. Zastavili jsme se ale i v Indii. Skutečně jenom na skok, protože jsme v této obrovské zemi strávili 2,5 dne a viděli pouze dvě města - Amritsar a Dillí. Přesto i za tak krátkou dobu bylo zážitků spoustu.

KKH - dálnice do nebe - Karakoram Highway láká již přes 20 let dobrodruhy z celého světa. Jedni se sem vydávají místními cinglátkovými autobusy, jiní stopem, opravdový sportovci šlapou na horských kolech. Všichni se vrací s nezapomenutelnými zážitky a touhou se do úchvatných hor na pomezí Pákistánu a Číny ještě někdy vrátit.

Na téma Čína je k dispozici celkem 8 článků. Zobraz všechny.

vaše zkušenosti

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Vaše komentáře:

[1] Petra Marečková (2011-03-18 16:45:15 )
Dobrý den, nedalo mi to abych neupozornila na neaktuálnost uváděných dat. Že Pervez Mušaraf není president asi tak důležité není, ale že je opět otevřená Pákistánská ambasáda v Praze už podle mě důležité je. Jinak cesty do Pákistánu rozhodně nedoporučuji, leda do hor. A o přátelskosti a štěstí místních lidí by se dalo hodně polemizovat. Žila jsem tam dva roky, tak vím, o čem mluvím.
PM
[2] Pavel (2011-03-26 01:20:06 )
odpověď na komentář [1] autora: Petra Marečková:
Díky za připomínku, částečně aktualizováno. P.
[3] Katka (2012-02-06 15:52:31 )
odpověď na komentář [1] autora: Petra Marečková:
Dobrý den,
mám asi poměrně netradiční požadavek, ale zaujal mě Váš komentář k tomu článku. Hlavně poznatek, že jste v zemi žila dva roky.
Mám teď přítele z Pákistánu, který si mě moc a moc chce vzít za manželku. Věřím, že důvodem není jen brzo končící vízum. Přesto, mohla byste mi ve stručnosti popsat, jak se v této zemi žije Evropankám?
Nemám v plánu se tam stěhovat, jen by mě zajímalo, jak se muži z této země chovají k ženám, pokud se to dá takto zobecnit.

Předem děkuji za odpověď, Katka (ralbi@email.cz)
[4] zdenka (2012-06-06 09:57:38 )
odpověď na komentář [3] autora: Katka:
prosim napište mi na můj meil jak jste to udělala že ho mate v čechach,ja mám taky a nevim jak ho sem dostat taky si mě chce vzít,moc se milujem ale jen přes internet a jsme oba neštasni prosim poradte mi moc děkuji a těšim se na vaši odpověd ,prosim co nejdřiv mi odepište
[5] Miloslava (2014-05-26 21:45:11 )
odpověď na komentář [4] autora: zdenka :
Dobrý den.Četla jsem Váš příspěvek a velmi mě zaujal. Jsem v podobné situaci-mám přítele v Pákistánu a ráda bych se dozvěděla něco víc. jak jste vše zvládla a vyřešila a podobně.
Předem děkuji za odpověď.
Zdraví Miloslava.

Diashow Kuba