Panamská republika

státní vlajka vlajka: Panama, Panamská republika státní znak znak: Panama, Panamská republika státní hymna

Himno Istmeño

další mapy

Perry-Castañeda Library: Panama
Lonely Planet: Panama map
EmbassyWorld: Maps of Panama

oficiální/originální název země

Republica de Panamá

rozloha

75 517 km2

hlava státu

prezident Martín Torrijos

polit. systém

republika

územní uspořádání

9 provincií (Bocas del Toro, Chiriquí, Coclé, Colón, Darién, Herrera, Los Santos, Panamá, Veraguas) a 3 teritoria (Emberá, Kuna Yala, Ngöbe-Buglé)

hlavní město

Panama City

jazyk

španělština, angličtina

náboženství, církve

křesťanství (katolíci 85%, protestanti 15%)

čas, časová pásma

GMT - 6

měna

1 balboa (PAB) = 100 centesimů

elektrický systém

120V / 60Hz - americký systém zásuvek

plug_a.gif tel. předčíslí

00 507

aktualizováno: 17.01.2007 | nahoru

doklady, víza

Ke vstupu do Panamy je vyžadován cestovní pas s platností nejméně 6 měsíců. Od 15. 4. 2004 je v platnosti dohoda mezi ČR a Panamou o zrušení vízové povinnosti pro držitele cestovních pasů, která se vztahuje na pobyty za účelem turistiky. Maximální délka pobytu je 90 dní.

zastoupení ČR v zahraničí:
Akreditovaným velvyslanectvím ČR pro Panamu je Velvyslanectví ČR v Kostarice.
Embajada de la República Checa, 75 mts Oeste de la Entrada Principal del Colégio Humboldt, Rohrmoser, Apartado postal 12041-1000, San José, Costa Rica, tel.: 00506/2965671, 2321471, fax: 00506/2965595, e-mail: sanjose@embassy.mzv.cz
ČR je také zastoupena honorárním konzulátem přímo v Panamě:
Consulado Honorario de la República Checa en Panamá, Calle Max E. Jiménez B., La Locería Industrial, Ciudad de Panamá, República de Panamá, tel: 00507/2602952, fax: 00507/2361754, e-mail: ceskykonzulat.pa@seznam.cz, jimenez@cyber.net.pa, web: www.ceskykonzulat.cjb.net

aktualizováno: 14.05.2006 | nahoru

zdraví

Zdravotní služby jsou na přijatelné úrovni ve velkých městech. Doporučuje se očkování proti žloutence typu A a B, tyfu, vzteklině a žluté zimnici. Malárie hrozí pouze na venkově v těchto oblastech: Darien, San Blas, Bocas del Toro a Veraguas. Dalším problémem může být horečka dengue. Doporučujeme vzít s sebou mezi jinými léky proti žaludečním a střevním potížím, opalovací krém s vyšším ochranným faktorem a repelent. V souvislosti s místními hygienickými podmínkami se doporučuje pít pouze balenou vodu, loupat veškeré ovoce a zeleninu, či je dezinfikovat v antibakteriálním roztoku.

Neexistuje dohoda o bezplatném poskytování zdravotní péče. Občané ČR, nacházející se přechodně v Panamě, mohou vyhledat lékařskou pomoc v místních zdravotnických zařízeních. Pokud cizinec nedisponuje akceptovatelným mezinárodním zdravotním pojištěním, musí veškeré náklady na lékařské ošetření uhradit v plné výši na místě. V některých případech je vyžadována platba předem. V hlavním městě existuje několik zdravotnických zařízení se špičkovým standardem lékařské péče, z nichž většina udržuje nepřetržitou pohotovostní službu. Mimo hlavní město je hustota zdravotnických zařízení menší a jejich úroveň nižší. (informace MZV ČR)

aktualizováno: 14.05.2006 | nahoru

bezpečnost

V hlavním městě Ciudad de Panamá a v druhém nejvýznamnějším městě Colónu je běžná míra městské kriminality - kapesní krádeže, krádeže v dopravních prostředcích atd. Nebezpečné jsou zejména některé čtvrti hlavního města ve večerních a nočních hodinách - např. Chorillo a Curundú, v městě Colón nábřežní oblasti. Složitější bezpečnostní situace je v hraniční provincii Darién, do jejíž východní části (za město Yaviza) sousedící s Kolumbií, se nedoporučuje cestovat vzhledem k pronikání kolumbijských ozbrojených skupin. (informace MZV ČR)

aktualizováno: 14.05.2006 | nahoru

přírodní podmínky

Panama se nachází v nejužší části Střední Ameriky (šířka 50 až 200 km) v tzv. Panamské šíji. Polovinu území zaujímají nížiny. Nejvyšší pohoří se nachází na západě a jmenuje se Sierra de Veragua (3470 m n. m.). Pobřeží je lemováno množstvím malých ostrovů. Nalézá se zde mnoho krátkých řek. Panama má vlhké tropické podnebí. Existují zde malé teplotní výkyvy. Polovinu území pokrývají neustále zelené vlhké tropické lesy.

aktualizováno: 14.05.2006 | nahoru

historie

Na začátku 16. století u pobřeží Panamy přistáli Španělé. V roce 1718 se stala Panama součástí Nové Granady. V roce 1821 na ní Panama získala nezávislost a byla spojena s Kolumbií. V roce 1903 se od Kolumbie odtrhla. Panamský průplav byl otevřen v roce 1914. Po první světové válce nastalo období převratů a střídání vlád. V roce 1989 se odehrála intervence USA. Panama získala Panamský průplav až roce 1999 od USA.

aktualizováno: 14.05.2006 | nahoru

kultura

Panamské obyvatelstvo je velmi různorodé, žijí zde indiáni, mesticové a mnoho dalších různých skupin emigrantů z Evropy, Číny a Blízkého východu.

aktualizováno: 14.05.2006 | nahoru

zajímavá místa

Panama city je moderní město, které se rozkládá kolem pobřeží Tichého oceánu od Panamského průlivu až po ruiny Panamá Viejo. Panamský kanál je jedna z nejvýznamnějších vodohospodářksých staveb s nedozírnými ekonomickým významem. Isla Taboga je nádherný historický ostrov. Boquete je příjemné horské městečko. Ostrovy Archipiélago de San Blas a Archipiélago de Bocas del Toro jsou zajímavé ostrovy, které mimo jiné nabízjí skvělé možnosti pro potápění.

aktualizováno: 14.05.2006 | nahoru

svátky, události

3. listopad Den nezávislosti

aktualizováno: 14.05.2006 | nahoru

vaše zkušenosti

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Vaše komentáře:

[1] Marek Němeček (2015-12-08 06:44:47 )
je to krásný článek

Diashow Aljaska 2017