navigace: svět: Austrálie a Oceánie: Papua Nová Guinea

Papua Nová Guinea

státní vlajka vlajka: Papua Nová Guinea, Papua Nová Guinea státní znak znak: Papua Nová Guinea, Papua Nová Guinea státní hymna

O Arise, All You Sons

další mapy

Perry-Castañeda Library: mapy - Papua New Guinea

oficiální/originální název země

Papua New Guinea

rozloha

462 840 km2

hlava státu

britská královna Alžběta II zastoupena generálním guvernérem (Paulias Matane), představitelem země je ministerský předseda Michael Somare

polit. systém

konstituční monarchie, země je členem Britského společenství

územní uspořádání

19 provincií a distrikt hlavního města

hlavní město

Port Moresby

jazyk

angličtina (pidžin), motu (nejrozšířenější), dalších asi 750 místních jazyků a dialektů

náboženství, církve

protestantské (60%), římskokatolické (35%)

čas, časová pásma

GMT + 10

měna

1 kina (PGK) = 100 toea

elektrický systém

240V / 50Hz

tel. předčíslí

00 675

aktualizováno: 03.02.2007 | nahoru

doklady, víza

Existuje vízová povinnost. Víza jsou udělována občanůn ČR na zastupitelských úřadech/konzulátech PNG v zahraničí. Źádost o vízum je nutno doložit zpáteční letenkou. V PNG není přihlašovací povinnost na polici, turistům se však doporučuje ve vlastním zájmu vyrozumět policii o plánovaném pobytu mimo města. Letištní víza nejsou udělována. (informace MZV ČR)

Papua Nová Guinea: ambasáda, zastupitelský úřad země v ČR:
PNG nemá diplomatické zastoupení akreditované pro ČR.
Papua New Guinea High Commission, 14 Waterloo Place, London SW1Y 4AR, tel: 0171-9300922, fax: 9300828, úřední hodiny pro vydávání víz jsou v pondělí až pátek od 9,30 do 13 hodin a od 14 do 17 hodin.
Ebassy of PNG, Avenue de Tervuren 430, B-1150 Brusel, tel.: 0032277 - 90609, fax: 0032277 - 27088

zastoupení ČR v zahraničí:
Honorární konzulát Port Moresby, Level 3, Cuthbertson House, Cuthbertson Street, National Capital District, Port Moresby P.O.Box 165, tel: 00675/3211852, 3211877, 3200864, fax: 00675/3211877, e-mail: portmoresby@honorary.mzv.cz

Embassy of the Czech Republic, Jalan Gereja Theresia No. 20, Menteng, Jakarta Pusat, P.O.Box 1319, 10350, tel: 006221/3904075-7, fax: 006221/3904078, e-mail: jakarta@embassy.mzv.cz, web: http://www.mzv.cz/jakarta/

aktualizováno: 14.05.2006 | nahoru

zdraví

Nízká úroveň zdravotnických služeb. V případě vážných zdravotních problémů se doporučuje transport do Austrálie. Očkování proti žloutence typu A a B a tyfu. Malárie se vyskytuje ve všech oblastech (včetně měst) a po celý rok. Pozor na mořské živočichy při koupání.

aktualizováno: 14.05.2006 | nahoru

bezpečnost

Ostrov Bougainville a The Southern Highlands Province jsou dvě politicky a bezpečnostně nestabilní oblasti. Město Rabaul leží v blízkosti činných sopek. Kriminalita je vážný problém. V Port Moresby se odehrávají únosy, násilná přepadení a mnoho dalších trestných činností. Nedoporučuje se cestování do odlehlých oblastí.

aktualizováno: 14.05.2006 | nahoru | zobrazit/skrýt podrobnosti »»

novinky 28.06.2002: Oblast vysočiny (provincie Chimbu) byla vyhlášena za "válečnou zónu". Násilí v provincie Chimbu je těsně svázáno se zdejšími volbami - zatím bylo zabito asi 9 lidí.

novinky 01.03.2002: úroveň pouliční kriminality se neustále zvyšuje. Nejhorší situace je pravděpodobně v Port Moresby a dalších městech Vysočiny. Turisté by v této oblasti měli dodržovat základní bezpečnostní opatření a pokud možno se nepohybovat v nebezpečných oblastech a už vůbec ne v noci a sami (bez domorodého průvodce). Během posledních několika měsíců také došlo k ozbrojeným loupežím na silnici mezi Lae a letištěm Nadzab. Znovuotevřená pralesní stezka Kokoda Trail je pokládána za relativně bezpečnou, ovšem opět v přítomnosti průvodců.

přírodní podmínky

Papua Nová Guinea leží jižně od rovníku, severně od Austrálie a je tvořena východní polovinou ostrova Nová Guinea a přilehlými menšími ostrovy. Ostrovu dominuje centrální horské pásmo Owen Stanleyova pohoří, jehož vrcholy dosahují až 4000 metrů. Tři čtvrtiny PNG jsou pokryty tropickým deštným pralesem, zbytek je tvořen deltami řek a mangrovovými bažinami. Nejdůležitějšími řekami jsou Fly, Sepik a Ramu. Velké ostrovy Nového Irska, Nové Británie a Bougainville jsou obklopeny nádhernými korálovými útesy.

Na Papui roste kolem 9000 druhů rostlin, asi 250 druhů savců (velké množství různých druhů netopýrů a krys), mezi něž patří například stromoví klokani nebo mravenečníci a asi 700 druhů ptáků (z nichž velká část je zde endemická). PNG má pouze čtyři národní parky, o zřízení dalších se jedná. Největším problémem je zde intenzivní těžba tropického dřeva a znečištění těžkými kovy z dolů na měď.

Klima je typicky monzunové - celoročně horké a vlhké. Rozlišujeme období sucha (květen - říjen) a období dešťů (prosinec - březen). Množství srážek se liší od místa k místu, nejvíce prší na zápaní Nové Británii (až 6000 mm ročně).

aktualizováno: .. | nahoru

historie

Papua Nová Guinea byla osídlena lidmi asijského původu již někdy před 50000 lety. Prvním evropanem, který se zde objevil (1526) byl portugalec Jorge de Meneses, který pojmenoval ostrova jako Ilhas dos Papuas. Španěl Inigo Ortiz de Retes později ostrov nazval Novou Guineou, protože mu místní obyvatelé připadali jako domorodci z africké Guineje. Mezi dalšími objeviteli byli i Bougainville, Cook, Stanley a John Moresby.

Ostrov Papua byl ponechán svému osudu několik století a nikdo si jej moc nevšímal. Teprve holanďané a jejich Východoindická společost formalizovali svůj "nárok" na západní polovinu ostrova v roce 1824. Následovalo Německo se záborem severní poloviny zbývajícího území a Velká Británie, která vyhlásila protektorát nad zbytkem. V roce 1906 se Britská Nová Guinea stala Papuou a správa této oblasti přešla na nově vzniklou Austrálii. S vypuknutím I. světové války australané bleskově zabrali německé velitelství v Rabaulu, čímž získali moc i nad německou částí souostroví. Tento krok byl potvrzen roku 1920 ligou národů, kdy se bývalý německý protektorát oficiálně stal australským mandátním územím.

V průběhu II. světové války padly severní ostrovy a většina severního pobřeží do rukou japonské armády. Papua Nová Guinea byla pro japonce strategickou oblastí - do Austrálie to bylo co by kamenem dohodil (spíše dělem dostřelil...). To si také velmi dobře uvědomovali spojenci, proto v této oblasti byly vedeny kruté boje. Ostrov Bougainville byl dobyt na jaře 1945, některá místa se však nepodařilo dobýt vůbec - například Rabaul se svými 500 kilometry podzemních chodeb se vzdal až po konci války a celkové japonské kapitulaci. Po válce se východní část ostrova opět vrátila pod správu Austrálie jako teritorium Papua Nová Guinea a po vzniku Indonésie v roce 1963 se bývalá portugalská kolonie Nová Guinea stala indonéskou provincií Irian Jaya. Papua Nová Guinea získala samosprávu v roce 1973, plná samostatnost jí byla přiznána v roce 1975.

aktualizováno: 14.05.2006 | nahoru

kultura

Vyskytují se zde 4 hlavní politické, kulturní areginální skupiny obyvatelstva: Papuanci, Horalé, Novoguineánci a Ostrované. Obyvatelé mluví asi 750 jazyky, což je vůbec třetina všech jazyků na světě. Tento jazykový chaos si vyžádal nějaký obecný dorozumívací prostředek - stala se jím Pidgin, jazyk postavený na základě angličtiny a němčiny. Celková slovní zásoba je tvořena asi 1400 slovy. Druhým nejrozšířenějším jazykem je Motu, kterým se mluví v pobřežních oblastech a v hlavním městě - Port Moresby.

aktualizováno: 14.05.2006 | nahoru

zajímavá místa

Vzhledem k nádhernému a náročnému terénu je zvláštní, že se pralesní treky na Papui nestaly tak vyhledávané a běžné, jakoé horské treky v Nepálu. Nejznámější pralesní stezkou je pověstný Kokoda trail, ale v celé zemi existují stovky jiných a krásných (a náročných) stezek. Mezi nejzajímavější patří stezka z Lake Kopiago do Oksapminu, dále trasa Mt. Wilhelm - Madang a Wedau - Alotau. Různí zahraniční operátoři (převážně z Austrálie) nabízí skvělý rafting na místních řekách, místní však zatím nikoliv.

Potápění na Papui Nové Guinei je srovnáváno s potápěním v Karibiku nebo v Rudém moři. Nejznámějšími lokalitami jsou Kavieng, Kimbe, Lae, Lorengau, Milne Bay, Port Moresby a malinkatý Wuvulu Island. Co se týče koupání, je zde velké množství velmi hezkých pláží.

aktualizováno: 14.05.2006 | nahoru

kolik to stojí?

Měnová jednotka na PNG je Kina, dále dělená na 100 toea. Bankovky mají nominální hodnoty 50, 20, 10, 5 a 2 Kina. Pro výměnu bankovek se doporučuje využít směnárny na Jacksonově mezinárodním letišti nebo banky (většinou otevřeny 9:00 - 15:00 po - čt, 9:00 - 17:00 pá). Platební karty (Visa, EC/MC) jsou většinou přijímány ve velkých městech nebo v luxusnějších hotelích. Spropitné není očekáváno a smlouvání není zvykem. Nechovejte se tedy při nákupu čehokoliv urážlivě tím, že se budete pokoušet stlačit cenu dolů.

Cenová hladina je pro turisty stanovena poměrně vysoko (vzhledem k tomu, co je za dané ceny nabízeno). LP udává minimální ceny 3-7 USD za jídlo, 20-40 USD za ubytování. Budete-li se však pohybovat mimo města a turistická střediska (a jste ochotni se velmi uskrovnit), můžete fungovat zcela zdarma i po delší dobu.

aktualizováno: 14.05.2006 | nahoru

přečtěte si...

Kokoda trail - znovuotevřená pralesní stezka - Dnešní 90-ti kilometrový Kokoda Trail je nejpopulárnější trekovou stezkou na Papui - Nové Guinei. Je to drsný pralesní trek křížící ostré a velmi příkré hřbety (stejně jako mokré a bahnité strže) Owen Stanleyova pohoří. Pokud se tam někdy vydáte, očekávejte opravdové dobrodružství - dusné a horké počasí, pravidelný tropický slejvák, nepříjemný hmyz, velmi náročný terén s hlubokým broděním a obrovské vyčerpání. Stezka byla původně (na konci 19. století) používána zlatokopy, směřujícími z Port Moresby na zlatonosná pole v okolí Kokody a Yody, velmi neblaze se však proslavila během 2. světové války - Kokoda Trail se stal pojmem v Australské vojenské historii.

Potápění v Pacifiku: Ostrov v Bismarckově moři - V Rabaulu bylo za války hlavní velitelství japonských sil v Tichomoří. V okolních kopcích vykopali Japonci na 500 kilometrů tunelů, které je dokonale chránily před nálety amerických letadel. Uprostřed Rabaulu je velký podzemní bunkr, kde bylo vlastní velitelství. Dnes je to válečné muzeum, nejpodivnější, v jakém jsem kdy byl.

Potápění v Pacifiku: Ráj v Hansa Bay - Hansa Bay je záliv asi 200 kilometrů na sever od Madangu. Za války to byla japonská válečná základna, která byla americkým letectvem vygumována. V jejích mělkých vodách zůstalo potopeno na čtyřicet lodí a nespočetně letadel. Tedy ráj pro válečné archeology a vrakové potápěče. Věc má ale jeden háček…

vaše zkušenosti

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Diashow Aljaska 2017