navigace: svět: jižní Amerika: Paraguay

Paraguayská republika

státní vlajka vlajka: Paraguay, Paraguayská republika státní znak znak: Paraguay, Paraguayská republika státní hymna

Paraguayos, República o Muerte

další mapy

Perry-Castañeda Library: Paraguay maps

oficiální/originální název země

República del Paraguay, Tetá Paraguay (guaraní)

rozloha

406 750 km2

hlava státu

prezident Fernando Lugo

polit. systém

republika

územní uspořádání

18 depatamentů (Alto Paraguay, Alto Paraná, Amambay, Asunción, Boquerón, Caaguazú, Caazapá, Canindeyú, Central, Concepción, Cordillera, Guairá, Itapúa, Misiones, Neembucú, Paraguarí, Presidente Hayes, San Pedro) a distrikt hlavního města

hlavní město

Asunción

jazyk

španělština (úřední řeč), guaraní (běžně rozšířena ve venkovských oblastech)

náboženství, církve

římskokatolické (95%), protestantské a tradiční náboženství

čas, časová pásma

GMT - 4

měna

guaraní (PYG)

tel. předčíslí

00 595

aktualizováno: 08.12.2009 | nahoru

doklady, víza

Od července 2004 máme s Paraguají bezvízový styk. Dle dohody mohou občané České republiky, jež jsou držiteli platného cestovního pasu, vstupovat na území Paraguayské republiky bez víz za účelem pobytu, který nebude trvat déle než tři měsíce a nebude sloužit k výkonu práce nebo jiné výdělečné činnosti. Občané Paraguayské republiky mohou za stejných podmínek vstupovat bez víz na území České republiky.

Paraguay: ambasáda, zastupitelský úřad země v ČR:
Konzulát Paraguayské republiky, Malostranské nám. 23/37, 118 00 Praha 1, tel: 257 533 767, fax: 257 535 124, e-mail: consulado@paraguay.cz, web: http://www.paraguay.cz/

zastoupení ČR v zahraničí:
Consulado Honorario de la República Checa, Edificio Augusto, Gral. Díaz 831, Asunción, Paraguay, tel.: 0059521/223001, fax: 0059521/228070

aktualizováno: 14.05.2006 | nahoru

zdraví

Nízká úroveň zdravotnických služeb. Doporučuje se očkování proti žloutence typu A a B a vzteklině. Malárie se vyskytuje na venkově v těchto oblastech: Caaguazu, San Pedro, Alto Parana, Amambay a Canendiyu.

aktualizováno: 14.05.2006 | nahoru | zobrazit/skrýt podrobnosti »»

novinky 03.03.2007: Praguay vyhlásila 60ti denní stav ohrožení z důvodu epidemie horečky dengue. Na komplikace spojené s nákazou zemřelo již 10 pacientů, lékaři odhadují, že nemocných je asi 15000. Příčinou epidemie je podle expertů neobvykle teplé a vlhké počasí, díky kterému se přemnožili komáři, kteří jsou šiřitelé nemoci.

bezpečnost

V poslední době byly v Paraguayi zaznamenány pouliční nepokoje (především v hlavním městě), které souvisí s v podstatě permanentně nestabilní politickou a ekonomickou situací v zemi. Tyto nepokoje většinou nebývají příliš násilné, avšak neodporučujeme se do nich zapojovat, neboť jakýkoliv shluk lidí je vždy velice vítanou příležitosti pro zloděje.

Největší kriminalita je v pohraničních oblastech Ciudad del Este a Pedro Juan Caballero. Pouliční zločinnost se zvyšuje v noci v okolí turisticky exponovaných míst.

aktualizováno: 14.05.2006 | nahoru

přírodní podmínky

Většinu povrchu zaujímají nížiny. Na východě se nachází část Brazilské vysočiny a na severu rovina s ojedinělými stolovými horami. Panuje zde tropické podnebí. Průměrná lednová teplota je 28°C a průměrná červencová 18°C. Nejvíce srážek spadne na východě. Převládají savany, na východě se objevují také tropické pralesy a na severu dokonce i polopoušť.

aktualizováno: 14.05.2006 | nahoru

historie

Původní obyvatelé jsou indiáni kmene Guaraní. V 16. století začali do země proudit Španělé. Pak na území působili jezuité. Roku 1811 byla vyhlášena nezávislá republika. V druhé polovině 19. století vedla Paraguay válku proti Brazílii, Uruguayi a Argentině. V první polovině dvacátého století se odehrálo na 30 státních převratů. Od roku 1954, kdy generál A. Stroessner provedl státní převrat, existovala až do roku 1989 vojenská diktatura.

aktualizováno: 08.12.2009 | nahoru

zajímavá místa

Paraguay asi nikdy nebude zemí, kam bude jezdit mnoho klasických turistů. Země má poněkud nevýhodnou polohu ve vnitrozemí, v létě je tu velké horko a cestovní kanceláře se zemi vyhýbají. Nenajdete zde žádné přírodní zázraky jako v Brazílii, Argentině, Chile či Venezuele a s výjimkou jezuitských misií ani moc významné památky. Rovněž dopravní infrastruktura je nedostačující, i když se postupně zlepšuje.

Na druhou stranu je Paraguay třeba ve srovnání s Brazílií levnou zemí. Utratil jsem zde nakonec v průměru 450 Kč za den. A to, že sem nejezdí turisté, může být i výhoda. Cizinců zde, snad s výjimkou Ciudad del Este, opravdu moc nepotkáte. Pro nezávislého cestovatele, který se nechce prodírat davy výletníků, tak může mít Paraguay svoje kouzlo. A navíc Vás může těšit, že pojedete do země, kam věru moc našinců nezavítá.

Co nevynechat v Paraguayi?

Mám zcela jasno v tom, která místa dát mezi první tři, ale pořadí mezi nimi se mi určuje obtížně. Přesto se o to pokusím:

Filadelfia – nakonec asi nejzajímavější byla kolonie německých mennonitů. To, co osadníci dokázali v pustině Gran Chaca, je obdivuhodné.

Concepción – poklidná atmosféra městečka, kde se zastavil čas a jako taxíky jezdí koňské povozy, se mi moc líbila.

Trinidad a Jesus – jezuitské misie pod patronací UNESCO určitě stojí za vidění. Platí to zvláště o Trinidadu.

Pokud navštívíte města Ciudad del Este, Asunción a Coronel Bogado (Češi), neuděláte chybu. Naopak do NP Cerro Corá a do San Cosme y Damián nejezděte, je to ztráta času.

aktualizováno: 08.12.2009 | nahoru

přečtěte si...

Jižní Amerikou: Jezuitské redukce v Paraguayi - Jezuité jsou u nás stále často vnímáni jako tmáři, kteří pronásledovali nekatolíky. Může za to především Alois Jirásek a jeho román Temno. Dosti nepěknou postavou je tu páter Antonín Koniáš, který prohledal po vesnických staveních kdejakou díru, aby našel zakázané knihy. Jezuité ale také vykonali mnoho velkých skutků. Možná nejúžasnější věc, která se jim podařila, bylo vybudování fungujících misií v oblasti kolem řeky Paraná. Dnes jsou pozůstatky těchto „redukcí“ chráněny jako památky UNESCO v Paraguayi, Brazílii i Argentině.

Jižní Amerikou: Češi v Paraguayi - Ve světě žije spousty českých krajanů. Češi žijí v Německu, na ukrajinské Volyni, v Kazachstánu, v rumunském Banátu, v Kanadě, USA či Austrálii. A také v Paraguayi. Za paraguayskými Čechy jsem se vydal do města Coronel Bogado.

Jižní Amerikou: Severní Paraguay – horké srdce Jižní Ameriky - Po návštěvě dvou největších měst Paraguaye, Asunciónu a Ciudad del Este, jsem se vydal na sever. Do této oblasti moc turistů nejezdí, přece jenom je to trochu z ruky. A také je tu pěkné vedro!

Jižní Amerikou: Asunción - Hlavní město Paraguaye, Asunción, leží na řece Paraguay. V úředních hranicích má zhruba 600000 obyvatel, avšak v jeho metropolitní oblasti žije 2 miliony lidí. Do Prahy je to odsud vzdušnou čarou 10960 kilometrů.

Jižní Amerikou: Ciudad del Este – velká tržnice - Prvním místem, které jsem navštívil v Paraguayi, bylo Ciudad del Este. Druhé největší město Paraguaye leží u hranic s Brazílií a Argentinou. Je velkou bezcelní zónou a údajně se jedná o jedno z nejzkorumpovanějších měst v celé jižní Americe.

Na téma Paraguay je k dispozici celkem 6 článků. Zobraz všechny.

vaše zkušenosti

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Diashow Aljaska 2017