navigace: svět: Afrika: Pobřeží slonoviny

Republika Pobřeží slonoviny

státní vlajka vlajka: Pobřeží slonoviny, Republika Pobřeží slonoviny státní znak znak: Pobřeží slonoviny, Republika Pobřeží slonoviny státní hymna

L'Abidjanaise

další mapy

Perry-Castañeda Library: Ivory Coast maps

oficiální/originální název země

République de Côte d'Ivoire

rozloha

322 460 km2

hlava státu

Laurent Gbagbo, prezident

polit. systém

republika

územní uspořádání

19 regionů

hlavní město

Yamoussoukro

jazyk

francouština (úřední řeč), 60 místních různých jazyků a dialektů, z nichž nejčastěji používanými jsou Dioula a Baoulé, s angličtinou NEMÁTE ŠANCI

náboženství, církve

animismus 38%, křesťanství 21%, islám 26%, ostatní 4%, bez vyznání 11%

čas, časová pásma

GMT

nedochází k posunu zimního a letního času

měna

1 CFA frank (XOF) = 100 centimů

elektrický systém

220 V / 50 Hz

plug_ce.gif tel. předčíslí

00 225

aktualizováno: 03.02.2007 | nahoru

doklady, víza

Existuje vízová povinnost. K žádosti o vstupní vízum se přikládájí 2 pasové fotografie, pozvání či voucher od cestovní kanceláře a vyřízení víza trvá cca 2 - 3 pracovní dny, vízový poplatek by se měl pohybovat v přepočtu kolem Kč 600,--. Za určitých podmínek vydává ivorijská vstupní víza i ZÚ Francie v Praze, jinak je nutno o vízum žádat na příslušném Velvyslanectví Pobřeží slonoviny pro ČR v Berlíně.

Absolutně nezbytné je však vybavení každého českého cestovatele platným mezinárodním očkovacím průkazem s čkováním proti žluté zimnici, bez kterého hrozí poměrně drahé a riskantní očkování přímo na letišti či případné vyhoštění ze země, nechce-li se někdo nechat očkovat. Očkování proti žluté zimnici se nevyžaduje u dětí mladších 1 roku. (informace MZV ČR)

Pobřeží slonoviny: ambasáda, zastupitelský úřad země v ČR:
Ivory Coast Embassy, Lützowstrasse 33-36, Berlin 10785, tel: 004930-5900230

zastoupení ČR v zahraničí:
ČR nemá zastoupení v zemi, nejbližším konzulárním úřadem je české velvyslanectví v Ghaně:
Ambassade de la République Tcheque, Kanda Highway No. 2, House No. C 260/5, Kanda, Accra P.O.Box 5226, Ghana; tel: 0023321/223540, 247282, fax: 0023321/225337, e-mail: accra@embassy.mzv.cz, accraczemb@ighmail.cz; web: http://www.mzv.cz/accra/

aktualizováno: 21.05.2006 | nahoru

zdraví

Nejčastějšími příčinami onemocnění cestovatelů v oblasti západní Afriky jsou infekce získané nedostatečnou hygienou (jídlo, pití) a infekce přenášené hmyzem. Tyto infekce se mohou projevovat růjmy a zvracením (E. coli, salmonela, cholera, a parazité), horečkou (tyfus, toxoplasmóza) nebo poškozením jater (hepatitida). V celé oblasti západní Afriky (včetně měst) se vyskatuje malárie. Při vstupu do země je nutno předkládat mezinárodní očkovací průkaz - vyžaduje se očkování proti žluté zimnici.

V zemi se endemicky vyskytuje celoročně malárie, a proto se doporučuje začít s pravidelnou profylaxí ještě před příletem do země, nejlépe mefaquine (klasické chininové preparáty jsou zde totiž neúčinné) - doporučuje se poradit se s lékařem. I přes profylaxi se však nákaza nedá stoprocentně vyloučit. Místní obyvatelstvo je silně nakaženo AIDS (jedno z nejvyšších procent v celé Africe). Občas se vyskytuje též cholera, meningitida, byly zaznamenány ojedinělé případy eboly.

Mezi ČR a Pobřežím slonoviny neexistuje žádná dohoda o bezplatném poskytování zdravotní péče. Lékařská péče pro cizince je poměrně slušná, avšak extrémně drahá. Léky všeho druhu se sice běžně dostanou v lékárnách, ale jsou rovněž značně drahé. Problémem by mohl být vážnější úraz s nutností transfúze krve, neboť v zemi je velmi vysoké procento HIV pozitivních osob. Velká část, zejména soukromých ordinací a klinik, je obsazena francouzskými nebo libanonskými lékaři. Doporučuje zajistit si cestovní a zdravotní pojištění včetně nákladů případné repatriace. (informace MZV ČR)

aktualizováno: 21.05.2006 | nahoru | zobrazit/skrýt podrobnosti »»

Před odjezdem kontaktujte místní hygienickou stanici, poradí vám, co a jak. Obecně se doporučuje se očkovat proti následujícím nemocem (očkování by měla být provedena 4-6 týdnů před odjezdem):

 • hepatitida A
 • hepatitida B - existuje-li možnost, že můžete přijít do styku s lidskou krví (např. zdravotnický personál nebo sami podstoupíte lékařský zákrok), nebo zůstáváte v oblasti déle než 6 měsíců. Očkovány by měly být všechny děti do 12-ti let.
 • žlutá zimnice - hodláte-li se pohybovat kdekoliv mimo města, očkování povinné!!!
 • vzteklina - existuje-li možnost, že přijdete do styku s domácími nebo divokými zvířaty
 • tyfus
 • doporučuje se obnova očkování proti tetanu, spalničkám a dětské obrně
 • nutná je profylaxe proti malárii

Základní bezpečnostní doporučení:

 • Dodržujte základní hygienu, myjte si často ruce... :)
 • Pijte pouze vodu z bezpečných zdrojů - koupenou vodu v lahvích, minerálky. Nikdy nepijte nápoje s ledem, vyhýbejte se vodě z kohoutku. Není-li možno získat bezpečnou vodu, je nutno použít chemickou desinfekci spolu s fitrem (1 mikronový filtr). Je nutné pít dostatek tekutin (proti dehydrataci), používat ochranu proti slunci (klobouk, krémy, brýle, ...)
 • Jezte pouze jídlo, které je dobře tepelně upravené, nekupujte si jídlo u pouličních prodejců. Nejezte mléčné výrobky u kterých bezpečně nevíte, že byly pasteurizovány.
 • Antimalarika je nutno brát před cestou, během ní i po ní!!!!
 • Je nutno se chránit před hmyzem. V době mezi soumrakem a úsvitem noste dlouhé kalhoty a chraňte si i paže a ostatní odkrytá místa. Používejte repelenty, nanášejte opakovaně (co 4 hodiny). Spěte pod moskytiérami (opět impregnovanými repelentem). Repelent by měl být na bázi DEET - 30%–35% pro dospělé, 6%–10% pro děti. Hmyz přenáší kromě malárie i spavou nemoc, horečku denge, encefalitidu, filariázu, říční slepotu (onchocerciáza)...
 • Nedotýkejte se domácích ani divokých (obzvláště!) zvířat. Tato zvířata (opice, psi, kočky) mohou být přenašeči vztekliny a moru.
 • Udržujte si čisté a suché nohy!!! Existuje značné riziko chycení plísní. Nechoďte bosi!
 • Nikdy se nekoupejte se ve vnitrozemí ve sladkovodních jezerech či řekách. Může dojít k napadení parazity (schistosomiáza, bilharzie), kteří se pokožkou dostanou do krevního oběhu a napadají vnitřní orgány (játra, lymfatické uzliny,...).
 • Při pohlavním styku VŽDY používejte kondom jako ochranu před AIDS a ostatními pohlavními chorobami.

Onemocníte-li v době jednoho roku po návratu z tropické oblasti, vždy oznamte svému lékaři, kde jste byli - může se jednat o onemocnění spojené s vaším pobytem. (další info Center for Desease Control)

novinky 19.10.2006: Ministerstvo zdravotnictví Pobřeží slonoviny ohlásilo 2 ověřené případy žluté horečky ve městech Korhogo a Ouaragahio.

bezpečnost

Vzhledem k trvale špatné bezpečnostní situaci v Pobřeží Slonoviny nedoporučuje Ministerstvo zahraničních věcí ČR českým občanům návštěvu této země.

V zemi neustále pokračují etnické a náboženské nepokoje mezi obyvateli převážně křesťanského jihu a muslimského severu. Vnitřní politika je velmi nacionalistická, což také situaci nijak neuklidňuje. Díky takzvané doktríně Ivorité jsou vztahy mezi rodilými Ivořany a přistěhovalci (zejména chudými rolníky ze sousedních zemí) velmi napjaté. Masové protesty a vlny pouličního násilí v říjnu 2000 stály asi 180 lidských životů. Celková bezpečnostní situace (převážně ve městech) je velmi napjatá. Abidjan je město s téměř nejvyšší kriminalitou v celé Africe.

aktualizováno: 21.05.2006 | nahoru

přírodní podmínky

Pobřeží slonoviny je zemí zhruba čtvercového tvaru v západní Africe. Hraničí s Ghanou na východě, Libérií na západě, Guineou na severozápadě, Mali na severu a Burkinou Faso na severovýchodě. Jižní hranicí je atlantické pobřeží.

Pobřeží je pokryto pásem tropického pralesa. Následuje pásmo savan, které na západě země přechází do pahorkatin až hor (oblasti Odienné a Man - Nejvyšším bodem země je Mont Nimba - 1752 m). Hlavními vodními toky jsou řeky Sassandra, Bandama, a Komoé, z nichž žádná není splavná více než 60 km do vnitrozemí. Jižní část země má tropické vlhké a horké klima s dostatkem deště. Pásmo savan má podnebí sušší, výkyvy tepot jsou výraznější. Pobřeží slonoviny má relativně úrodnou půdu - ekonomika země byla založena na exportu zemědělských produktů. Další důležitou exportní surovinou je tvrdé dřevo.

aktualizováno: 21.05.2006 | nahoru

historie

Předková dnešních obyvatel země se do regionu nastěhovali poměrně nedávno - v 17. až 19. století. Prvními evropany v zemi byli Portugalci, kteří zde obchodovali s otroky a se slonovinou. Obchod s otroky zde však byl mnohem menší než v sousední Ghaně a to zejména kvůli špatným přístavům. V první polovině 19. století se na pobřeží objevují Francouzi, kteří po zajištění pobřeží začali dobývat vnitrozemí. Domorodci vytrvávali dlouho a partyzánská válka ve vnitrozemí trvala nepřetržitě až do roku 1917.

Díky produkci kávy, kakaa a kokosového oleje se Pobřeží stalo jednou z nejvíce nejprosperujících zemí francouzké Západní Afriky. Země se stala samostatnou v roce 1960. Ekonomický růst pokračoval až do počátku 90. let 20. století, kdy recese světové ekonomiky a dlouhodobá nepřízeň počasí (dlouhotrvající sucha) způsobily ekonomický kolaps. K nefungující ekonomice se přidala i politická nestabilita a národnostní problémy mezi křesťanským jihem a muslimským severem země. Celkově špatná situace vyvrcholila vojenským pučem ke konci roku 1999. Následovaly volby v říjnu 2000, které však doprovázely skandály a nedůvěra. Politická a bezpečnostní situace v zemi je neustále velmi nestabilní a výbušná.

aktualizováno: 21.05.2006 | nahoru

kultura

Moderní Ivorská kultura je velmi spřízněna s kulturou Francouzkou. Mimo města však přetrvávají tradiční formy kultury, zejména řezbářství a lidový tanec.

aktualizováno: 21.05.2006 | nahoru

zajímavá místa

Bývalé oficiální hlavní město Abidjan, bylo až do počátku 60. let 20. století nevýznamným a špinavým městem s obrovskou kriminalitou. Dokončení kanálu Vridi, který spojil Abidjanskou lagunu s mořem však z města okamžitě udělalo jeden z nejlepších a největších přístavů Západní Afriky. Od té doby jeho populace narostla na dnešní 3000000 obyvatel. Abidjan je dnes moderním, kosmopolitním městem, označovaným za "Paříž Západní Afriky". Centrum města (Le Plateau, Cocody) se pyšní moderními budovami a nákupními centry a obchody evropského či amerického stylu, nalézá se zde také nejznámější a nejdražší západoafrický hotel Hôtel Ivoire.

Oficiálním hlavním městem je bizarní Yamoussoukro, rodiště prvního prezidenta Pobřeží Slonoviny - Houphouët-Boignyho. Město je na svou velikost téměř bez života, prázdné osmiproudé dálnice končí slepě v džungli. Kulturním centrem města je obrovská bazilika de Notre Dame de la Paix, která je téměř přesnou replikou chrámu sv. Petra v Římě.

Za návštěvu stojí oblast Man ležící v pahorkatině asi 500 km severozápadně od Abidjanu. Tato oblast je typická svou zajímavou přírodou a tradičním kulturním životem (řezbářství, tanec). Další velmi zajímavou oblastí je národní park Tai, uchovávající poslední zbytky prapůvodního tropického pralesa. Klima této oblasti je velmi horké a vlhké, nelepší dobou k návštěvě je období od prosince do února. K návštěvě je zapotřebí speciálního povolení, které vydává Ministere des Eaux et Forets (aneb ministerstvo luk, lesů a strání) v Abidjanu.

aktualizováno: 21.05.2006 | nahoru

svátky, události

Jedním z nejznámějších Ivorijských festivalů je Fetes des Masques (Festival masek), který se odehrává v oblasti Man každoročně v únoru. V březnu probíhá karneval ve městě Bouaké. Velmi netradičním je i festival Fete du Dipri v Gomonu (duben), během něhož všechny ženy a děti vyhánějí ze svých obydlí tancem zlé duchy. Nejdůležitějším muslimským svátkem je postní Ramadán.

aktualizováno: 21.05.2006 | nahoru

vaše zkušenosti

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Vaše komentáře:

[1] LADISLAV (2007-08-10 01:52:52 )
Jaká je momentální politická a bezpečnostní situace v zemi ?
V jakém rozsahu se pěstuje kakao, dá se vyjádřit v procentech
v celém hodpodářství anebo ha-ou plochou plantáží, kdo převážne vlastní tyto plantáže i ostatní /káva,čaj/?
Co je hlavní vývozním artiklem země ? Jaké jsou možnosti podnikání v této destinaci? Ď.
[2] Marketa (2009-03-21 10:33:59 )
Můj manžel pochází z Pobřeží slonoviny, tak musím říci, že některé informace jsou kapánek mimo. Dávno není pradva, že je tam pro turisty nebezpečno, s angličtinou se domluvíte velice dobře......
[3] Martina (2010-04-23 12:51:17 )
Prosím kde seženu kontakt na nejbližší ambasádu? Nejlépe e-mail.
[5] Andrea (2010-11-25 14:46:27 )
odpověď na komentář [2] autora: Marketa:
Dobrý den, je poznat že znáte Pobřeží slonoviny docela dobře.Můžete mi trochu pomoc?Chtěla bych se zeptat jestli nevíte něco kolem pán byl politik a magnát,zavraždili ho ve svém bytě jmenoval se Rodrigue Bojova.Jestli něco víte, tak mi prosím napište.Na internetu ho nemohu najít. S pozdravem Andrea
[6] Géraldine Koffi (2012-02-15 13:41:43 )
Zda-li je možnost získat seznam zastupujících ambasád Pobřeží slonoviny. Je možnost zažádat o dvojobčanství, tedy české a pobřeží slonoviňanské? Děkuji.

G.Koffi
[11] Zuzka (2013-03-24 21:00:04 )
Dobrý den, pozorně jsem si přečetla vše, co tu je k přečtení. NIKDE jsem však nenarazila na to, kolik obyvatel je na pobřeží slonoviny. Možná jsem něco vynechala...... mohli byste tuto informaci doplnit?
[12] KAMILA (2013-06-15 10:53:34 )
Dobrý den, potřebovala bych poradit ohledně ověření osoby, která mě oslovila. Pochází z Pobřeží slonoviny a žádá mě o pomoc a nevím jak a kde ověřit její totožnost :-( ...údajně se jedná o dceru zavražděného poradce bývalé hlavy státu... Všichni víme, čeho jsou lidé schopni... ale pokud je tomu všemu tak, jak zmiňovaná osoba píše, ráda bych pomohla. Děkuji za pochopení a případnou pomoc, kontakty atd. S pozdravem, Kamila P.
[13] Jiří (2013-07-03 02:03:37 )
odpověď na komentář [12] autora: KAMILA:
Dobrý den ta která Vás oslovila nejmenuje se náhodou Beliza Seh? Pokud ano tak mě tato žena též oslovila a to že po svém zemřelém otci zdědila fond Asi 3.7 mil. US dolarů a že chce tento fond převést na můj účet. Dále psala že nyní žije v uprchlickém táboře v rep. Togo a že jedinný kontakt na ni je přes kněze Reverenda Petera Tel.číslo +22890273763. Milá Kamilo pošlete mi ihned zprávu jestli tyto informace souhlasí děkuji
[17] Petr Hairer (2013-07-08 14:30:27 )
odpověď na komentář [12] autora: KAMILA:
Paní Kamilo žádnou pomoc té osobě která pochází z Pobřeží Slonoviny neposkytujte je to podvod. Mám to ověřené z několika zdrojů. Prosím zanechejte mi zde váš vzkaz a nebo mi pošlete email na adresu: godes57@seznam.cz
[18] Lenka Simbartlová (2013-07-19 23:46:06 )
odpověď na komentář [2] autora: Marketa:
Dobrý den paní Marketo, prosím vás kde žijete s manželem? jste v Česke republice? Já mam přítele z teto země a oba nevíme jak má dostat povolení k pobytu ,jaká je nejsnadnější cesta.předem děkuji za odpověd. Lenka
[19] petra (2013-08-25 20:47:56 )
odpověď na komentář [17] autora: Petr Hairer:
Dobry den, nedavno mi taky přišla esemeska s předvolbou 225. Ja jsem se zde dočetla, tak nejspíš to funguje tak, že ten kdo odpoví, tak nejspíš zaplatí nehorázne peníze? Dekuji za odpoved
[20] Ivona Somrová (2013-10-20 12:22:06 )
odpověď na komentář [2] autora: Marketa:
Dobrý den.Mám přítele z pobřeží slonoviny a prosím o radu co udělat,aby mohl do české republiky.Děkuju za odpověd.
[21] Michal (2013-11-17 10:33:48 )
Zdravím. Máte někdo zkušenosti s obchodem v této zemi? Díky za odpověď
[22] Karel (2015-04-04 10:13:10 )
odpověď na komentář [12] autora: KAMILA:
Dobrý den - skuste - biessiadwoa@hotmail.com - včera mi přišla zpráva i s fotkami

Diashow Aljaska 2017