navigace: svět: Austrálie a Oceánie: Šalamounovy ostrovy

Šalamounovy ostrovy

státní vlajka vlajka: Šalamounovy ostrovy, Šalamounovy ostrovy státní znak znak: Šalamounovy ostrovy, Šalamounovy ostrovy státní hymna

God Save Our Solomon Islands

další mapy

Perry-Castañeda Library: Solomon Islands maps

oficiální/originální název země

Solomon Islands

rozloha

28 450 km2

hlava státu

Britská královna (Alžběta II) zastoupená generálním guvernérem (Sir Nathaniel Waena), ministerský předseda Sir Allan Kemakeza

polit. systém

konstituční monarchie

územní uspořádání

9 provincií: Central, Choiseul, Guadalcanal, Isabel, Makira, Malaita, Rennell and Bellona, Temotu, Western

hlavní město

Honiara

jazyk

angličtina (pidgin English), 80 místních jazyků

čas, časová pásma

GMT + 11

měna

1 dolar (BSD) = 100 centů

elektrický systém

230/240V 50Hz

tel. předčíslí

00 677

aktualizováno: 03.02.2007 | nahoru

doklady, víza

Držitelé cestovních dokladů ČR nepotřebují ke vstupu do země vízum. Povolení k poytu na 3 měsíce je udělováno při příletu do země. Požadavkem je cestovní doklad platný alespoň 6 měsíců, zpáteční letenka a dostatek finančních prostředků pro pobyt v zemi.

aktualizováno: 06.01.2006 | nahoru

bezpečnost

V roce 2000 došlo na ostrovech ke státnímu převratu, který vyústil ve vlnu občanských nepokojů. V roce 2003 byly do země pozvány mezinárodní policejní jednotky vedené Austrálií, aby v zemi obnovily pořádek. Od té doby se situace částečně stabilizovala, ale v některých oblastech nelze zvýšené nebezpečí vyloučit.

V uplynulých třech letech bylo v zemi zaznamenáno několik případů okradení a přepadení turistů, zejména v oblasti hlavního města Honiary. Během pobytu se důrazně doporučuje vyhýbat se větším shromážděním, např. demonstracím. Před cestou do venkovských oblastí ostrova Guadalcanal a do dalších provincií je vhodné se informovat o aktuální bezpečnostní situaci. Před cestou na Šalamounovy ostrovy doporučujeme zaslat na Generální konzulát ČR v Sydney informaci o počtu a jménech osob, délce a trase plánované cestu. (informace MZV ČR)

aktualizováno: 09.05.2006 | nahoru

přírodní podmínky

Šalomounovy ostrovy je ostrovní stát ležící jižním Tichém oceánu. Souostroví se táhne severozápadně – jihovýchodním směrem, délka souostroví je asi 1500 km. Šalomounovy ostrovy leží na východ od Papui Nové Guinei, dalšími okolními ostrovními státy jsou Nauru na severu, Kiribati, Tuvalu a Fidži na východě a Vanuatu na jihu.

Pro hlavní ostrovy je charakteristický členitý horský terén, který je převážně vulkanického původu, při úpatí kopců obklopený tektonicky zdvihnutými vápencovými terasami korálového původu. Tektonická činnost (zemětřesení) je poměrně častá. Ostrovy jsou většinou pokryty vlhkým tropickým pralesem, vodní toky jsou velmi krátké, ale prudké. Ostrovy jsou lemovány písčitými plážemi a mělkými korálovými lagunami, korálové útesy jsou pokládány za jedny z nejbohatších na světě. Nejvyšším místem souostroví je Popomanaseu na ostrově Guadalcanal (2331 m).

Klima Šalomounových ostrovů je vlhké tropické, období dešťů s častými cyklóny trvá od ledna do dubna. Tropické bouře a cyklóny bývají nejsilnější v středních a jižních provinciích a mají relativně velký vliv jak na pralesní porost, tak na systémy korálových útesů. Průměrné denní teploty se pohybují mezi 21° C a 32°C.

aktualizováno: 05.06.2007 | nahoru

historie

Šalamounovy ostrovy byly poprvé navštíveny a pojmenovány španělským navigátorem Álvarem de Mendańa de Neira roku 1568. Severní ostrovy pak byly prozkoumány Louisem Antoine de Bougainville, po kterém má jeden z ostrovů dodnes jméno. Roku 1885 převzalo nad severnímo ostrovy vládu Německo, které je však roku 1900 (kromě ostrovů Bougainville a Buka) postoupilo Velké Británii, která již od roku 1893 spravovala jižní ostrovy. Roku 1914 okupovala zbývající německá území vojska Austrálie a po válce se staly Šalamounovy ostrovy územím pod australskou správou s mandátem Ligy národů.

Během II. světové války byly ostrovy okupovány Japonskou armádou - konkrétně o ostrov Guadalcanal byla svedena jedna z nejtěžších bitev války v Tichomoří. Ostrovy pod Australskou správou se staly roku 1975 součástí nově vzniklého státu Papua Nová Guinea, ostrovy pod Britskou správou získaly nezávislost jako samostatný stát v roce 1978.

aktualizováno: 06.01.2006 | nahoru

doprava

Na ostrovech je pouze jedno mezinárodní letiště - Hendersonovo mezinárodní letiště, které leží asi 11 km východně od hlavního města Honiara. Národní letecká společnost Solomon Airlines (http://www.solomonairlines.com.au) létá několikrát týdně přímé lety do Brisbane v Austrálii. Let z Brisbane trvá přibližně 3 hodiny. Další přímé spojení existují z Fidži a z Vanuatu. Z Fidži lze přiletět i společností Air Pacific (http://www.airpacific.com). Na ostrovy se lze dále dostat přímo z Port Moresby (Papua Nová Guinea) společností Air Niugini (www.airniugini.com.pg) a z Vanutau společností Air Vanuatu (www.airvanuatu.com).

V zemi se jezdí vlevo. Kvalita městských i venkovských komunikací je špatná. Zpevněné cesty jsou pouze v Honiaře na ostrově Guadalcanal. V zemi neexistuje asistenční služba pro motoristy. (informace MZV ČR)

aktualizováno: 09.05.2006 | nahoru

přečtěte si...

Potápění v Pacifiku: Z Hříměždic na Guadalcanal - Guadalcanal - tuny šrotu na břehu ale hlavně pod vodou. Kromě možnosti potápění máte i spoustu příležitostí uhnat si malárii nebo aspoň úžeh.

vaše zkušenosti

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Vaše komentáře:

[1] Malvina Courage (2007-11-19 11:18:53 )
Prosím vás, nestrašte turisty okrádáním, přepadaváním atd. Pokud k něčemu takovému došlo, tak to nikdy nebyl nikdo z místních obyvatel, ale cizinci. Ti tady pachají kriminální činnost. Místní obyvatelé jsou k cizincům přátelští, milí a pohostinní. Kdyby bylo tak bezpečno u vás v ČR, tak by jste si mohli gratulovat. Největším zlem jsou nadnárodní společnosti v čele s USA, které se rozhodly, že zničí těžbou nerostů a průzkumem ropných ložisek nejkrásnější korálové útesy na světě. Uvažují rovněž, že zde spolu s Brity postaví nejen hotely, ale také vojenskou základnu a radar. Kam šlápnou všechno zničí.
[2] Milan Koukal (2007-11-22 12:06:15 )
odpověď na komentář [1] autora: Malvina Courage:
Dobrý den
Četl jsem Váš odkaz. Byli jste na Šalamounových ostrovech? Chtěl bych tam jet příští rok.
Mějte se pěkně
Milan Koukal
[3] Jiří Prchal (2009-05-10 11:27:14 )
Dobrý den , najde se tu někdo prosím kdo byl nebo jezdí na tyto ostrovi a dokázal nám poradit a říct k tomu pár vět?? Děkuji tel: 728 846 117
[4] josef Kozák (2013-08-09 16:13:23 )
odpověď na komentář [3] autora: Jiří Prchal:
Dobrý den,
i já bych rád letos na Guadalcanal. Na webu hledám nějaké ubytování v Honiaře a nemohu se chytit - pravda, Heritage Park Hotel je stále ješě volný :))))
Můžete mi někdo poradit?
kozakkopanina@seznam.cz

Diashow Aljaska 2017