navigace: svět: Austrálie a Oceánie: Samoa

Nezávislý stát Samoa

státní vlajka vlajka: Samoa, Nezávislý stát Samoa státní znak znak: Samoa, Nezávislý stát Samoa státní hymna

The Banner of Freedom

další mapy

Perry-Castañeda Library: Samoa maps

oficiální/originální název země

rozloha

2 831 km2

hlava státu

král Malietoa Tanumafili II.

polit. systém

monarchie

územní uspořádání

11 distriktů: A'ana, Aiga-i-le-Tai, Atua, Fa'asaleleaga, Gaga'emauga, Gaga'ifomauga, Palauli, Satupa'itea, Tuamasaga, Va'a-o-Fonoti, Vaisigano

hlavní město

Apia

jazyk

samojština (polynézština), angličtina

čas, časová pásma

GMT + 11

nedochází k posunu zimního a letního času

měna

1 tala (WST) = 100 sene

elektrický systém

230V / 50Hz - stejné zásuvky jako v Austrálii

plug_i.gif tel. předčíslí

00 685

aktualizováno: 03.02.2007 | nahoru

doklady, víza

Ke vstupu na území Nezávislého státu Samoa není potřeba vízum. Povolení ke vstupu na dobu 30 dnů je udělováno při příletu po předložení cestovního dokladu platného minimálně 6 měsíců po příletu a zpáteční letenky.

aktualizováno: 16.05.2006 | nahoru

zdraví

Vzhledem k situaci, kdy lékaři i nemocnice předpokládají platbu za ošetření v hotovosti, je nezbytně nutné zařídit si před cestou kvalitní mezinárodní zdravotní pojištění platné pro oblast Oceánie, které umožní pozdější refundaci vzniklých výdajů. V zemi se občas vyskytuje horečka dengue a proto je třeba se bránit kousnutí moskyty častým používáním repelentních prostředků. Ve městě Apia a v některých vesnicích je třeba dbát zvýšené ostražitosti, vyhýbat se a v žádném případě nekrmit toulavé psy. V přítomnosti jídla a při pocitu ohrožení se mohou stát agresivními. (informace MZV ČR)

aktualizováno: 16.05.2006 | nahoru

bezpečnost

Samoa je považována za zemi s nízkou úrovní kriminality, přesto se však doporučuje uzamykat dveře a nenechávat osobní věci bez dozoru. Vyskytují se i případy kapesních krádeží. (informace MZV ČR)

aktualizováno: 16.05.2006 | nahoru

přírodní podmínky

Země leží na východ od mezinárodní datové linie, na jih od rovníku, zhruba na půl cesty mezi Havají a Novým Zélandem. Samoa se skládá ze dvou hlavních ostrovů (Upolu a Savai'i – tvoří 96% plochy země) a osmi malých ostrůvků (Manono, Apolima, Nuutele, Nuulua, Namua, Fanuatapu, Nuusafee a Nuulopa), všechny jsou vulkanického původu. Nejvyšším vrcholem je Mauga Silisili (1858 m n.m.). Klima je vlhké tropické, průměrná celoroční teplota je 26.5°C. Období dešťů trvá zhruba od listopadu do dubna.

aktualizováno: 16.05.2006 | nahoru

historie

Prvními bělochy, kteří významným způsobem zasáhli do dějin Apie a celé Samoi vůbec, byli evropští misionáři. Asi nejznámějším z misionářů byl John Williams (1796–1839), který byl navíc jedním z prvních šiřitelů křesťanství na ostrovech – na Samou přišel už roku 1830. Williams byl misionářem anglické společnosti LMS (London Missionary Society), která má dodnes na Samoi nejvíce příznivců (někdy se jim říká rovněž kongregacionalisté, ale toto označení na Samoi nikdo nepoužívá). Ještě před Williamsem, už v roce 1828, přistáli na Samoi první misionáři metodističtí, a po něm i kazatelé katoličtí, mormonští a další. Zastavme se však ještě u zajímavé postavy Johna Williamse. To byl pravý mučedník své církve. Do Tichomoří se vydal jako misionář už v roce 1816, kdy mu bylo pouhých 20 let! Svou misionářskou kariéru začal ve Francouzské Polynésii, kde působil na ostrovech Tahiti a Raiatea (tento ostrov sloužil jako základna pro jeho další tichomořské misie). V rámci své profese zavítal dále na Cookovy ostrovy (ostrovy Aitutaki a Rarotonga). V roce 1830 přistál na Samoi na ostrově Savaii.

aktualizováno: 12.02.2011 | nahoru | zobrazit/skrýt podrobnosti »»

Měl štěstí, neboť těsně před jeho příchodem předpověděl domorodý prorok Nafanua, že cizinci přinesou na Samou nové náboženství, které nakonec zvítězí. Poté, co založil (spolu s kolegou Charlesem Barffem) misii LMS na Samoi, odjel na čas do Anglie, kde shromáždil peníze pro svoji další činnost. V roce 1838 se vrátil na Samou a tentokrát zde zakotvil na ostrově Upolu. Osudným se mu stalo až vylodění na vanuatském ostrově Erromango v roce následujícím.

Williams tu měl pro změnu opravdu velkou smůlu, neboť den před jeho příjezdem zabili bílí obchodníci se santálovým dřevem na ostrově několik lidí, a tak si domorodci vybili svůj vztek na bezbranném misionáři a okamžitě po přistání ho (spolu s jeho kolegou Jamesem Harrisem) zabili a snědli. Stalo se tak 20. listopadu 1839.

Zajímavou dohru měl ovšem tento případ po 170 letech. V roce 2009 pozvali obyvatelé ostrova Erromango (nyní už horliví křesťané) prapravnuka Johna Williamse, Charlese Milnera-Williamse, na ostrov i s jeho rodinou, aby ho symbolicky požádali o odpuštění. Potomci kanibalů se během impozantního obřadu seřadili a žádali jeden po druhém členy Williamsovy rodiny, jichž přijelo celkem osmnáct, o odpuštění. Jako součást omluvy za zabití jeho prapradědečka obdržel Milner-Williams na revanš sedmiletou dívku. Samozřejmě jí dostal pouze symbolicky a nesnědl jí, nýbrž se naopak zavázal postarat se o dívčinu výchovu a vzdělání. Jako další projev usmíření pak ostrované přejmenovali Dillonovu zátoku, kde byl Williams zabit, na zátoku Williamsovu.

Brzy po misionářích přišli na Samou obchodníci a lovci velryb. A jak už to tak bývá, s obchodními zájmy přišly brzy i zájmy politické. V 50. letech 19. století se stala Samoa dějištěm zápasu tří světových mocností o to, kdo tuto malou tichomořskou zemi ovládne. Německo, Velká Británie a USA vyslaly do apijského přístavu válečné lodě, aby demonstrovaly svou sílu. Zdá se, že příroda měla tehdy více rozumu než všichni mocipáni dohromady, neboť 16. března 1889 se přihnal cyklon (či, chcete-li, hurikán). Vojenské lodě odmítly přístav včas opustit (přece ho nenecháme na pospas našim konkurentům, že?) a tak se během bouře potopilo v apijském přístavu šest válečných lodí ze sedmi. Tato přírodní katastrofa pravděpodobně odvrátila hrozící válku mezi třemi mocnostmi. Ztráty utrpělo pouze Německo a USA. Obě mocnosti ztratily po třech lodích.

Celkově zahynulo toho dne v apijském přístavu 92 německých a 62 amerických námořníků. Brity mohlo těšit, že jedinou lodí, vyváznuvší z katastrofy, byl britský křižník Calliope, kterému se nakonec přece jen podařilo ze zátoky včas odjet. Mocensky to ale Britům nakonec bylo houby platné, neboť ze tří uvedených mocností to byli nakonec oni, kdo byl vyšachován z dělení Samoi. Hned v roce 1889 sice byla podepsána Berlínská smlouva, která uznávala nezávislost Samoi, ve skutečnosti si ovšem významný vliv v zemi udržely všechny tři mocnosti. Avšak už v roce 1899 byla Berlínská smlouva změněna v neprospěch Britů. Apii a celou západní část Samoi obsadili Němci, zatímco východ Samoi obsadili Američané, kteří drží tuto svou polovinu dodnes.

Nutno ovšem podotknout, že nejen kolonizátoři přicházeli v té době na Samou. Nejslavnějším apijským usedlíkem byl bezesporu skotský spisovatel Robert Louis Stevenson (1850–1894), který si postavil dům ve Vailimě na předměstí Apie a strávil zde poslední čtyři léta svého života. Stevenson zde v roce 1894 i zemřel a má tu hrob a muzeum.

Na počátku 19. století se na Samoi vytvořilo hnutí Mau, které protestovalo proti přítomnosti kolonizátorů zemi. Těmi byli nejdříve Němci, ale v roce 1914, kdy vypukla první světová válka, je vystřídali Novozélanďané, kteří hrdinně využili příležitosti a zabrali Němcům, zaneprázdněným boji v Evropě, jejich dosavadní kolonii. V sobotu 28. prosince 1929 protestovali samojští demonstranti v Apii proti novozélandské administrativě. Novozélanďané reagovali kulometnou střelbou do demonstrantů. Výsledek (11 mrtvých, včetně vůdce hnutí Mau, 50 zraněných) Novozélanďanům rozhodně na popularitě nepřidal, a to zvláště díky faktu, že demonstrace byla poklidná a nenásilná.

Dodnes se dni, kdy se tento masakr udál, říká na Samoi Černá sobota. Jelikož ovšem Novozélanďané v obou světových válkách bojovali na té správně straně (co se výsledku obou konfliktů týče), zůstali na západě Samoi až do roku 1962. V tomto roce Samoa získala, jako první tichomořský národ, úplnou nezávislost. Pro úplnost ještě dodejme, že dnes je na tom Americká Samoa ekonomicky daleko lépe než Samoa nezávislá. Obyvatelé Americké Samoi sice nemají přímo americké občanství, ale mohou se do USA volně stěhovat a dnes jich v USA žije kolem 130000, čili daleko více než v samotné Americké Samoi, která měla roku 2008 necelých 60000 obyvatel…

kultura

Samojština je rodným jazykem všech místních obyvatel. Řadí se do jazykové rodiny austronéských jazyků (též se používá označení malajsko-polynéské jazyky), stejně jako například tonžština, fidžijština, tahitština, ale také třeba indonéština či malgaština. Původně jsem si bláhově myslel, že polynéské jazyky jsou si všechny hodně podobné, avšak není tomu tak. Základní fráze v samojštině a na druhé straně třeba v tahitštině či fidžijštině, jsou zcela odlišné (podobně jako jsou obrovské rozdíly třeba mezi hindštinou, portugalštinou a ruštinou, ačkoliv se všechny řadí mezi indoevropské jazyky).

aktualizováno: 12.02.2011 | nahoru | zobrazit/skrýt podrobnosti »»

Místní obyvatelé mi na Samoi říkali, že samojštině je velice podobná tožština a tokelauština. S lidmi z Tongy a Tokelau se bez problémů domluví. Ale třeba tahitština je už pro ně naprosto nesrozumitelná a s Tahiťany se baví raději anglicky. Angličtina je na Samoi druhým úředním jazykem a ovládají ji alespoň na základní úrovni téměř všichni domorodci. Výuka na středních školách probíhá kupříkladu pouze v angličtině.

talofa – vítejte
tofa – sbohem, nashledanou
faafetai – děkuji
faamolemole – prosím
ioe – ano
leai – ne
masalo – možná
taeao – zítra
manuia le po – dobrou noc
o a mai oe? – jak se máš?
fia ai – mám hlad
fale – dům
falesa – kostel
maketi – trh
falemai – nemocnice
matafaga – pláž
motu – ostrov
vaituloto – jezero

zajímavá místa

Samoa – highlights – pět nejzajímavějších lokalit:
1. Alofaaga Blowholes, ostrov Savaii – jednoznačně nejhezčí místo na Samoi. Jeďte sem ovšem pouze v době přílivu!
2. To Sua Trench, ostrov Upolu – velmi zajímavá díra v zemi, propojená podvodním tunelem s oceánem.
3. Palolo Deep Marine Reserve, Apia (ostrov Upolu) – moc pěkné šnorchlování přímo v hlavním městě.
4. Lalomanu a okolí, ostrov Upolu – nádherné pláže, kde můžete bydlet v turistických fale, nebo stanovat o kus dál jako já.
5. Saleaula Lava Fields, ostrov Savaii – zajímavé místo, kde lávový proud pohřbil na začátku 20. století celou vesnici.

aktualizováno: 12.02.2011 | nahoru | zobrazit/skrýt podrobnosti »»

Hezká je i Vailima (místo, kde je Stevensonovo muzeum a jeho hrob) a baháistický chrám. Naopak hodně dalších lokalit, které vychvalují průvodce, stojí za starou belu. Daleko nejhorší bylo pro mě v tomto ohledu místo zvané Pulemelei Mound (ostrov Savaii), které Lonely Planet i jiné průvodce z nějakých záhadných důvodů vyzdvihují jako highlight celé Samoi. Prdlajs tam ovšem uvidíte. Sopečný kráter Tafua (rovněž ostrov Savaii) je také docela zoufalé místo.

Zajímaví jsou na ovšem na Samoi především lidé. A ti jsou na Samoi různí. Často jsem se setkal s lidmi, kteří vidí v turistovi pouze objekt, který je potřeba pokud možno co nejvíc zkásnout. Občas vás někdo lehce natáhne, neboť ceny často nejsou u zboží ani u vstupů uvedeny. Samoa navíc není ideální destinací pro kempování, neboť téměř každý kousek půdy někomu patří a často se někdo vynoří i v místech, kde byste nikoho nečekali, a oznámí vám, že to je jeho pozemek a že musíte zaplatit. Samojci jsou pohodáři, což ovšem také často znamená, že jsou dost líní a nepružní. Na práci, kterou by v Evropě pohodlně zastal jeden člověk, je třeba zaměstnat tak dva až pět Samojců…

Na druhou stranu jsou ovšem někteří Samojci neuvěřitelně milí a pohostinní a pokud ve vás nevidí pochodující kasičku, nýbrž vzácného hosta, snesou vám i modré z nebe, abyste byli spokojeni. Mně bylo skvěle především u rodiny ve Fagamalo (ostrov Savaii), kde mě prakticky adoptovali za vlastního. Na tuhle rodinku asi jen tak nezapomenu.

A pak je zde samojské počasí. Pokud sem pojedete, je asi dobré vyhnout se období dešťů. které začíná právě v listopadu.

doprava

Hlavním letištěm na Samoi je Faleolo, které se nachází asi 35 km západně od města Apia na ostrově Upolu. Hlavními přestupními místy pro cestu na Samou je Auckland (Nový Zéland) a Fidži. Nejdůležitějšími leteckými dopravci jsou Air New Zealand (www.airnz.co.nz), Polynesian Airlines (www.polynesianairlines.com), Hawaiian Airlines (www.hawaiianair.com) a Samoa Air (www.samoair.com). Tyto společnosti zajišťují pravidelné spojení do Austrálie, na Nový Zéland, Fidži, Havaj a do Spojených Států.

Kvalita vozovek v městských oblastech a částečně i ve venkovské části je dobrá. V zemi neexistuje asistenční služba pro motoristy. Mezi hlavními ostrovy existuje lodní doprava, která umožňuje i přepravu automobilů. Lodě jsou často silně přeplněny. (informace MZV ČR)

aktualizováno: 16.05.2006 | nahoru

přečtěte si...

Tichomořská plavba: Samoa - ostrov Upolu - Na ostrově Upolu jsem pochopitelně nepobýval jenom v hlavním městě Apii, nýbrž vydal jsem se také za poznáním dalších krás tohoto ostrova. Výlet kolem Upolu mi tentokrát trval jen tři dny.

Tichomořská plavba: Samoa – Apia - Z ostrova Savaii jsem přejel na ostrov Upolu. Mojí první destinací zde byla samojská metropole Apia, kterou jsem navštívil celkem dvakrát.

Tichomořská plavba: Samoa - ostrov Savaii - Samoa je souostroví v Polynésii, které je rovněž známo pod historickým názvem Plavecké ostrovy. Dnes se zde nacházejí dva státní útvary. Východní část, Americká Samoa, patří USA, zatímco západní část je nezávislým státem. Dříve se tento stát nazýval Západní Samoa, pak však bylo slůvko „Západní“ z názvu státu vypuštěno. Tento (a následující) článek o Samoi pojednává o Nezávislém státě Samoa (jak zní celý oficiální název státu).

vaše zkušenosti

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Vaše komentáře:

[1] frigo (2009-12-11 10:15:01 )
výborné, ale málo poznámek

Diashow Aljaska 2017