navigace: svět: Afrika: Sierra Leone

Republika Sierra Leone

státní vlajka vlajka: Sierra Leone, Republika Sierra Leone státní znak znak: Sierra Leone, Republika Sierra Leone státní hymna

High We Exalt Thee, Realm of the Free

další mapy

Perry-Castañeda Library: Sierra Leone maps

oficiální/originální název země

Republic of Sierra Leone

rozloha

71 740 km2

hlava státu

Ahmad Tejan Kabbah

polit. systém

republika

územní uspořádání

3 provincie (východní, severní, jižní), 1 oblast (západní); sekundárními uyemně správními jednotkami jsou distrikty (14 distriktů: Bo, Bombali, Bonthe, Kaliahun, Kambia, Kenema, Koinadugu, Kono, Port Loko, Pujehun, Tonkolili, Western Area Rural District, Western Area Urban District)

hlavní město

Freetown

jazyk

angličtina, jazyky Mende (na jihu), Temne (na severu), Krio (okolí Freetownu, jazyk založený na angličtině a kreolštině)

náboženství, církve

tradiční náboženství (60%), islám (30%), křesťanství (8%)

čas, časová pásma

GMT

měna

1 leone (SLL) = 100 centů

elektrický systém

230V / 50Hz

plug_dg.gif tel. předčíslí

00 232

aktualizováno: 03.02.2007 | nahoru

doklady, víza

Nutný je cestovní pas, platný minimálně 6 měsíců od data vstupu do země, platné vízum a mezinárodní očkovací průkaz s vyznačenou platnou vakcinací proti žluté zimnici a choleře. O vízum je možno požádat Velvyslanectví Sierry Leone v Bonnu nebo v Moskvě, příp. i jinde. Informace o vízech by mělo podávat i Velvyslanectví Velké Británie v Praze. Po příletu do země musí cestovatel vyplnit jednoduchou imigrační kartu. (informace MZV ČR)

Sierra Leone: ambasáda, zastupitelský úřad země v ČR:
Sierra Leone nemá konzulární zastoupení v ČR. Vízum je možno získat např. v Moskvě.
Sierra Leone Embassy, Apt 58-59, Rublyovskoye Chausse Kor. 1, Moscow, tel: 007495-415 41 66, 415 41 24, fax: 007495-415 29 85

zastoupení ČR v zahraničí:
ČR nemá konzulární zastoupení v Sieře Leone, země je konzulárně pokryta českým velvyslanectvím v Ghaně:
ZÚ Accra, Kanda Highway No. 2, House No. C 260/5, Kanda, Accra P.O.Box 5226, Ghana; tel: 0023321/223540, 247282, fax: 0023321/225337 e-mail: accra@embassy.mzv.cz, accraczemb@ighmail.cz; web: http://www.mzv.cz/accra/

aktualizováno: 16.06.2006 | nahoru

zdraví

Nejčastějšími příčinami onemocnění cestovatelů v oblasti západní Afriky jsou infekce získané nedostatečnou hygienou (jídlo, pití) a infekce přenášené hmyzem. Tyto infekce se mohou projevovat růjmy a zvracením (E. coli, salmonela, cholera, a parazité), horečkou (tyfus, toxoplasmóza) nebo poškozením jater (hepatitida). V celé oblasti západní Afriky (včetně měst) se vyskatuje malárie. Při vstupu do některých zemí je nutno předkládat mezinárodní očkovací průkaz - vyžaduje se očkování proti žluté zimnici.

aktualizováno: 16.06.2006 | nahoru | zobrazit/skrýt podrobnosti »»

Před odjezdem kontaktujte místní hygienickou stanici, poradí vám, co a jak. Obecně se doporučuje se očkovat proti následujícím nemocem (očkování by měla být provedena 4-6 týdnů před odjezdem):

 • hepatitida A
 • hepatitida B - existuje-li možnost, že můžete přijít do styku s lidskou krví (např. zdravotnický personál nebo sami podstoupíte lékařský zákrok), nebo zůstáváte v oblasti déle než 6 měsíců. Očkovány by měly být všechny děti do 12-ti let.
 • žlutá zimnice - hodláte-li se pohybovat kdekoliv mimo města (nejste-li očkováni, většinou vás ani nepustí do země)
 • vzteklina - existuje-li možnost, že přijdete do styku s domácími nebo divokými zvířaty
 • tyfus
 • doporučuje se obnova očkování proti tetanu, spalničkám a dětské obrně
 • nutná je profylaxe proti malárii

Základní bezpečnostní doporučení:

 • Dodržujte základní hygienu
 • Pijte pouze vodu z bezpečných zdrojů - koupenou vodu v lahvích, minerálky. Nikdy nepijte nápoje s ledem, vyhýbejte se vodě z kohoutku. Není-li možno získat bezpečnou vodu, je nutno použít chemickou desinfekci spolu s fitrem (1 mikronový filtr). Je nutné pít dostatek tekutin (proti dehydrataci), používat ochranu proti slunci (klobouk, krémy, brýle, ...)
 • Jezte pouze jídlo, které je dobře tepelně upravené, nekupujte si jídlo u pouličních prodejců. Nejezte mléčné výrobky u kterých bezpečně nevíte, že byly pasteurizovány.
 • Antimalarika je nutno brát před cestou, během ní i po ní!!!!
 • Je nutno se chránit před hmyzem. V době mezi soumrakem a úsvitem noste dlouhé kalhoty a chraňte si i paže a ostatní odkrytá místa. Používejte repelenty, nanášejte opakovaně (co 4 hodiny). Spěte pod moskytiérami (opět impregnovanými repelentem). Repelent by měl být na bázi DEET - 30%–35% pro dospělé, 6%–10% pro děti. Hmyz přenáší kromě malárie i spavou nemoc, horečku denge, encefalitidu, filariázu, říční slepotu (onchocerciáza)...
 • Nedotýkejte se domácích ani divokých (obzvláště!) zvířat. Tato zvířata (opice, psi, kočky) mohou být přenašeči vztekliny a moru.
 • Udržujte si čisté a suché nohy!!! Existuje značné riziko chycení plísní. Nechoďte bosi!
 • Nikdy se nekoupejte se ve vnitrozemí ve sladkovodních jezerech či řekách. Může dojít k napadení parazity (schistosomiáza, bilharzie), kteří se pokožkou dostanou do krevního oběhu a napadají vnitřní orgány (játra, lymfatické uzliny,...).
 • Při pohlavním styku VŽDY používejte kondom jako ochranu před AIDS a ostatními pohlavními chorobami.

Onemocníte-li v době jednoho roku po návratu z tropické oblasti, vždy oznamte svému lékaři, kde jste byli - může se jednat o onemocnění spojené s vaším pobytem. (další info Center for Desease Control)

bezpečnost

Bezpečnostní situace je velmi nejasná a cesta do této země není doporučována. Dochází k loupežným přepadením, po setmění se nedoporučuje vycházet ven.

aktualizováno: 16.06.2006 | nahoru

historie

Prvním Evropanem, ketrý navštívil oblast Sierra Leone byl portugalský objevitel Pedro da Cintra (1460), ktarý jí také dal jméno - Lví Hory. Roku 1787 založili Britové osadu Freetown - jako místo azylu pro černé otroky osvobozené v severní Americe a britských koloniích nebo zachráněných ze ztroskotaných lodí. Oblast obhospodařovala Sierra Leone Company až do roku 1808, kdy se země stala korunní kolonií.

Sierra Leone se stala nezávislým státem v roce 1961 a od té doby je politická situace velmi neklidná. V zemi od té doby s přestávkami zuří občanská válka, na hranicích s Libérií operují ozbrojené oddíly masakrující domorodé obyvatelstvo.

aktualizováno: 16.06.2006 | nahoru

kolik to stojí?

S kreditními (obecně s platebními) kartami nemáte příliš šancí, je nutno si vyměnit peníze v bance a fungovat cash...

aktualizováno: 16.06.2006 | nahoru

vaše zkušenosti

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Diashow Aljaska 2017