navigace: svět: Střední východ: Spojené Arabské Emiráty

Spojené Arabské Emiráty

státní vlajka vlajka: Spojené Arabské Emiráty, Spojené Arabské Emiráty státní znak znak: Spojené Arabské Emiráty, Spojené Arabské Emiráty státní hymna

Arabic Emirati Tahiat Alalam

další mapy

Perry-Castañeda Library: UAE maps

oficiální/originální název země

Al-Imarat al-‘Arabiyah al-Muttahidah

rozloha

75 150 km2 - zhruba rozloha Portugalska

hlava státu

šajch Zajd bin Sultán al-Nahaján

polit. systém

monarchie

územní uspořádání

federace sedmi nezávislých států (Abu Dhabi, Ajman, Dubai, Fujairah, Ras Al Khaimah, Sharjah, Umm Al Quwain)

hlavní město

Abú Dhábí

jazyk

arabština, perština, angličtina, hindí, urdu

náboženství, církve

převažuje islám

čas, časová pásma

GMT + 4

měna

1 dirham (AED) = 100 filů

elektrický systém

220 V / 50 Hz

plug_cd.gif tel. předčíslí

00 971

aktualizováno: 03.02.2007 | nahoru

doklady, víza

Za účelem individuální turistiky je třeba zažádat o vystavení víza ke vstupu do země na Velvyslanectví SAE ve Vídni. Žádost musí obsahovat cestovní pas platný minimálně 2 měsíce po předpokládaném opuštění země, 3 fotografie, vyplněné formuláře žádosti o vízum, dopis zaměstnavatele ve trojím vyhotovení, telex od sponzora (tj. místní organizace nebo občana, který dává za návštěvníka finanční záruku na dobu pobytu v zemi).

Cestujete-li do SAE na pozvání osob, které mají v SAE trvalý pobyt, místních cestovních kanceláří nebo místních státních či soukromých firem, zařizuje vystavení víz při příletu do SAE na letišti zvoucí osoba (sponzor) formou žádosti na imigrační policii SAE.
POZOR! - osoby, které hodlají navštívit Izrael nebo z jejich cestovního pasu vyplývá jakákoliv souvislost s touto zemí, nebudou do SAE vpuštěny!

Spojené Arabské Emiráty: ambasáda, zastupitelský úřad země v ČR:
Spojené Arabské Emiráty nemají konzulární zastoupení v ČR. Vízum lze získat ve Vídni:
UAE Embassy, Peter Jordan Str. 66, A-1190 Vienna, tel: 00431-368 14 55-59, fax: 00431-368 44 85, úřední hodiny: 09.00 - 14.30

zastoupení ČR v zahraničí:
Embassy of the Czech Republic, Corniche City Bank Plaza Bldg., Abu Dhabi, United Arab Emirates, poštovní adresa: P.O.Box 27009, Abu Dhabi, United Arab Emirates, tel: 009712/782800, fax: 009712/795716, e-mail: abudhabi@embassy.mzv.cz

aktualizováno: 03.01.2006 | nahoru

zdraví

Nehrozí nic extrémního, je důležité si uvědomit, že problematické pro nás může být místní klima - obrovské rozdíly mezi horkým a suchým venkem a klimatizovanými vnitřními prostorami můžou způsobit problémy s průduškami - nepřehánět to na hotelu s klimatizací! Je třeba chránit se před sluncem (sluneční brýle, dlouhé rukávy, dlouhé nohavice, klobouky...) a dodržovat pitný režim.

Přesto že konzumace potravin by měla být obecně bezpečná, doporučuje se očkování proti hepatitidě typu A a B. Dále se doporučuje pití pouze balené vody.

aktualizováno: 08.11.2006 | nahoru | zobrazit/skrýt podrobnosti »»

Důležitá telefonní čísla

  • Hasiči - 997
  • Policie - 999
  • Ambulance - 998
  • Záchranná služba - 214666

bezpečnost

Bezpečnostní situace v zemi je stabilní, v zemi je zatím nízká kriminalita. Nejnižší je v emirátu Abu Dhabi, naopak v emirátu Dubaj vzhledem k velkému pohybu cizinců kriminalita rok od roku roste a přináší s sebou problémy. (informace MZV ČR)

aktualizováno: 08.11.2006 | nahoru | zobrazit/skrýt podrobnosti »»

Sebemenší přestupek je bedlivě policií sledován a tvrdými postihy a nekompromisním postojem úřadů vůči jakémukoli porušování předpisů trestán. Za spáchané trestné činy, eventuelně za každý přestupek jsou vyměřovány velmi přísné tresty, jejichž důsledkem je vyhoštění cizince ze země.

Například krádež bývá trestána useknutím ruky, za násilné trestné činy není výjimkou bičování či kamenování (což se ale několik let neprovádí na cizincích, kteří nejsou muslimové). Za vraždu je ukládán trest smrti anebo podle požadavku rodiny zavražděného vysoké výkupné od 150.000,- AED (tzv. blood money).

Extrémně tvrdé postihy jsou uplatňovány proti prodejcům a držitelům drog, pašerákům alkoholu a erotických kazet, časopisů apod. Zvlášť vysoké tresty mohou být uděleny při zjištěném a prokázaném cizoložství, tj. nemanželském pohlavním styku. Z hlediska islámského práva se jedná o trestný čin, který se řeší před soudem. Výše trestů se liší podle jednotlivých emirátů: nejmírnější je sňatek, pokud je možný, dále pak od několika měsíců odnětí svobody (emirát Dubai) až po 70-100 ran holí (emiráty Šardža, Ajman, Ras al Khajmah). V každém případě po odpykání trestu následuje vyhoštění ze země. Maximální trest v takovémto případě je ukamenování.

Turisté se však na druhé straně nemusí obávat drobné pouliční kriminality (přepadení či okradení) ani ve večerních hodinách. (informace MZV ČR)

přírodní podmínky

SAE je tvořeno sedmi emiráty: Abu Dhabi, Ajman, Dubai, Fujairah, Ras al-Khaimah, Sharjah a Umm al Qaiwain. Největším emirátem je Abu Dhabi, které zabírá asi 85% celé plochy, nejmenší je Ajman rozkládající se pouze na 250 km2. Většina vnitrozemí je tvořena písečnou pouští - zatímco pobřeží je tvořeno slanými plošinami a rovinami, severovýchod země (Fujairah, Ras al-Khaimah) je hornatý s přírodní zelení. Teploty vzduchu se od května do září pohybují kolem 40°C, po zbytek roku 25 - 30°C. Prší velmi málo, od května do října vůbec. Z hlediska počasí je asi nejvhodnější dobou pro návštěvu období mezi říjnem a dubnem.

aktualizováno: 03.01.2006 | nahoru

historie

První osídlení břehů Perského zálivu v oblasti dnešních Emirátů je prokázáno již v době bronzové. Ve 3 stol. př. n. l. vzniklo na pobřeží několik významných přístavů, jejichž vládci de facto ovládali námořní obchod v oblasti Perského Zálivu. Později se oblast dostala pod nadvládu Peršanů, velmi silný byl i kulturní vliv říše Alexandra Makedonského. Ve středověku bylo území součástí království Hormuz, které kontrolovalo vstup do Zálivu a většinu námořního prostoru této oblasti.

V roce 1498 sem dorazili první Portugalci, kteří rozpoznali strategickou hodnotu oblasti pro kontrolu obchodu s Indií a Dálným Východem. V polovině 18. století se zde objevili Britové, kteří se okamžitě dostali do konfliktu s kmenovým svazem Qawasim. Tito domorodci byli vynikajícími námořníky a přepadali evropské (nejenom) obchodní lodě. Kolem roku 1820 Angličani zlikvidovali veškerou námořní sílu Qawasimů, potopili všechny jejich lodě, přinutili podepsat místní šejky mírovou smlouvu a sami se stali správci celé oblasti. Tento stav relativního klidu pak trval až do doby odchodu Britů z oblasti Zálivu do roku 1971.

Před odchodem britských správců bylo jasné, že je třeba pevně stanovit hranice mezi jednotlivými státními celky (převážně z důvodu rozporů ohledně těžby ropy - o prázdnou poušť se nikdo hádat nechtěl). Také nebylo jasné, kolik států nakonec vznikne. Původní představa byla, že na pobřeží Perského zálivu vznikne jeden velký stát, to se však nelíbilo domorodcům a výsledkem byl vznik samostatného Bahrainu, Kataru a federace SAE. Přesto že Emiráty byly pokládány za naprosto umělý útvar a mnoho politiků bylo přesvědčeno, že se rozpadnou, šejkové si uvědomili, že chudší části země by neměly šanci na samostatné přežití a dnes jsou Emiráty jedním z ekonomicky i politicky nejstabilnějších států v oblasti Perského zálivu.

aktualizováno: 03.01.2006 | nahoru

kolik to stojí?

V emirátech je každopádně draho. Levnější jsou oblasti Dubaje a Fujairahu, budete-li bydlet skromně, denní náklady se mohou pohybovat 25 - 30 USD. Nejdražší je Abu Dhabi - průměrná cena ubytování se pohybuje kolem 100 USD. Nemáte-li dirhamy (a ty si v české bance koupíte jen s velkými obtížemi) není problém směnit USD nebo britské libry. Platební karty jsou všeobecně používány a prijímány, ve městech je hustá síť bankomatů.

aktualizováno: 03.01.2006 | nahoru

svátky, události

Většina svátků je spojena s náboženskými událostmi a je vázána na islámský kalendář. Nejdůležitějšími svátky jsou Eid al-Fitr (konec Ramadánu), Eid al-Adha, Lailat al-Mi'raj (návrat Proroka), Narozeniny Proroka a Islámský Nový Rok. Nenáboženské svátky zahrnují Nový Rok (1. ledna) a Národní den (1. prosince).

aktualizováno: 03.01.2006 | nahoru

přečtěte si...

Arabské emiráty - orient plný přepychu - Spojené Arabské Emiráty jsou cílem českých turistů teprve posledních několik let. Vydávají se sem ti, kterým už je Evropa malá a chtějí poznat něco exotického. Dosud neexistuje žádný knižní průvodce v českém jazyce po této zemi, a tak mnozí naši cestovatelé nemají do poslední chvíle jasnou představu, co je vlastně na vzdáleném Arabském poloostrově čeká, a na cestu se vydávají tak trochu s obavami. Malý pouštní stát však nakonec všechny velmi příjemně překvapí.

vaše zkušenosti

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Vaše komentáře:

[1] Pavel (2007-08-15 21:29:21 )
Ahoj nevíš prosím kolik stojí připojení k internetu v hotelech.Dík.
[2] Martino (2007-09-29 18:34:56 )
odpověď na komentář [1] autora: Pavel:
Záleží jak ve kterém... a WiFi nebo na hotelových počítačích? Např. využítí počítače a internetu na Bin Majid Resort a hotel je za 10Dhs/1hod a na Rotana Fujairah 15Dhs/15min. 1Dhs=5Kč. Na Rotana Fujairah je ale WiFi zdarma.
Martin
Info ze SAE: http://martino.bloguje.cz/
[3] MARTINA (2007-10-29 08:23:17 )
JEN DROBNA POZNAMKA K POCASI, VZHLEDEM K TOMU, ZE V DUBAJI BYDLIM......ANI NAHODOU TU NENI SUCHE KLIMA!!!!!!! V LETE JE SNAD 100 % VLHKOST A VODU DOSLOVA CITITE VE VZDUCHU.....PRI 50 A VICE STUPNICH JE TO DOSLOVA PEKLICKO. OSTATNI PRIMORSKE EMIRATY NA TOM BUDOU PODOBNE. V POUSTI JE TO SAMOZREJME JINE, ALE TAM SE TURISTI DLOUHO NEZDRZUJI....
[9] Martin (2008-07-08 14:13:01 )
Ahoj, neví někdo jaké jsou ceny potravin a vody v SAE??? Děkuji za info (nejlépe na mejl)
[10] roman (2009-01-01 11:57:25 )
Prosím někoho,kdo si zařizoval sám vízum ve Vídni o radu.Jsou potřebné tiskopisy možné stáhnout někde na netu,jaké jsou poplatky za vystavení a jak je to s dopisem od zaměstnavatele když jsem živnostník a co má vlastně takovýto dopis obsahovat?
Díky za případné odpovědi...Roman
[11] Hanka (2011-03-06 08:18:33 )
Ahoj, máte náhodou někdo zkušenost s prací v SAE - jsem instrumenářka na kardiochirurgii a docela by mě lákalo zde pracovat...díky předem za jakoukoli odpověď.
[12] petr (2012-08-15 16:09:06 )
Ceka mne pracovni (expat) stehovani do Dubaje. Máte kontakt na nějaký český spolek, kde lze získat akékoliv informace týkající se snadnějšího "zapadnutí do místních poměrů a zároveň kontakty na českou stopu?

Diashow Aljaska 2017