navigace: svět: Afrika: Středoafrická republika

Středoafrická republika

státní vlajka vlajka: Středoafrická republika, Středoafrická republika státní znak znak: Středoafrická republika, Středoafrická republika státní hymna

La Renaissance

další mapy

Perry-Castañeda Library Map Collection

oficiální/originální název země

République Centrafricaine, Ködörösêse tî Bêafrîka

rozloha

662 984 km2

hlava státu

François Bozizé

polit. systém

republika

územní uspořádání

14 prefektur (Bamingui-Bangoran, Basse-Kotto, Haute-Kotto, Haut-Mbomou, Kémo, Lobaye, Mambéré-Kadéï, Mbomou, Nana-Mambéré, Ombella-M'Poko, Ouaka, Ouham, Ouham-Pendé, Vakaga), 2 ekonomické prefektury (Nana-Grébizi, Sangha-Mbaéré) oblast hlavního města (Bangui)

hlavní město

Bangui

jazyk

francouština, sangho, hunsa, svahilština, arabština

náboženství, církve

animisté 24%, katolíci 25%, protestanti 25%, muslimové 15%

čas, časová pásma

GMT + 1

nedochází ke změně letního a zimního času

měna

1 frank CFA (XAF) = 100 centimů

elektrický systém

220 V / 50 Hz

plug_ce.gif tel. předčíslí

00 235

aktualizováno: 03.02.2007 | nahoru

doklady, víza

Je vyžadován platný cestovní pas, vízum a mezinárodní očkovací průkaz. Vízum lze získat na Velvyslanectví SAR ve v zahraničí - např. ve Francii: Ambassade de la République centraficaine, rue de Perchamps 30, Paris, tel. 0033/142244256.

Středoafrická republika: ambasáda, zastupitelský úřad země v ČR:
Středoafrická republika nemá konzulární zastoupení v ČR.

zastoupení ČR v zahraničí:
ČR nemá konzulární zastoupení v SAR. Země je pokryta velvyslanectvím v Kongu:
Ambassade de la République Tcheque, 42, avenue Kalemie, Kinshasa/Gombe P.B.8242; tel: 00243/813330134, 813330134, 815121727; e-mail: kinshasa@embassy.mzv.cz; web: http://www.mzv.cz/kinshasa/

aktualizováno: 19.06.2006 | nahoru

zdraví

Nejčastějšími příčinami onemocnění cestovatelů v oblasti centrální Afriky jsou infekce získané nedostatečnou hygienou (jídlo, pití) a infekce přenášené hmyzem. Tyto infekce se mohou projevovat růjmy a zvracením (E. coli, salmonela, cholera, a parazité), horečkou (tyfus, toxoplasmóza) nebo poškozením jater (hepatitida). V celé oblasti centrální Afriky (včetně měst) se vyskatuje malárie. Mezinárodní očkovací průkaz se záznamem o očkování proti malárii je vyžadován pro vstup do země. Velmi rozšířený je i AIDS - nakaženo je asi 20% obyvatelstva.

aktualizováno: 19.06.2006 | nahoru | zobrazit/skrýt podrobnosti »»

Před odjezdem kontaktujte místní hygienickou stanici, poradí vám, co a jak. Obecně se doporučuje se očkovat proti následujícím nemocem (očkování by měla být provedena 4-6 týdnů před odjezdem):

 • hepatitida A
 • hepatitida B - existuje-li možnost, že můžete přijít do styku s lidskou krví (např. zdravotnický personál nebo sami podstoupíte lékařský zákrok), nebo zůstáváte v oblasti déle než 6 měsíců. Očkovány by měly být všechny děti do 12-ti let.
 • meningitida - v oblastech Středoafrické republiky, Čadu a Súdánu v době od prosince do června
 • žlutá zimnice - hodláte-li se pohybovat kdekoliv mimo města (nejste-li očkováni, většinou vás ani nepustí do země)
 • vzteklina - existuje-li možnost, že přijdete do styku s domácími nebo divokými zvířaty
 • tyfus
 • doporučuje se obnova očkování proti tetanu, spalničkám a dětské obrně
 • nutná je profylaxe proti malárii

Základní bezpečnostní doporučení:

 • Dodržujte základní hygienu.
 • Pijte pouze vodu z bezpečných zdrojů - koupenou vodu v lahvích, minerálky. Nikdy nepijte nápoje s ledem, vyhýbejte se vodě z kohoutku. Není-li možno získat bezpečnou vodu, je nutno použít chemickou desinfekci spolu s fitrem (1 mikronový filtr). Je nutné pít dostatek tekutin (proti dehydrataci), používat ochranu proti slunci (klobouk, krémy, brýle, ...)
 • Jezte pouze jídlo, které je dobře tepelně upravené, nekupujte si jídlo u pouličních prodejců. Nejezte mléčné výrobky u kterých bezpečně nevíte, že byly pasteurizovány.
 • Antimalarika je nutno brát před cestou, během ní i po ní!!!!
 • Je nutno se chránit před hmyzem. V době mezi soumrakem a úsvitem noste dlouhé kalhoty a chraňte si i paže a ostatní odkrytá místa. Používejte repelenty, nanášejte opakovaně (co 4 hodiny). Spěte pod moskytiérami (opět impregnovanými repelentem). Repelent by měl být na bázi DEET - 30%–35% pro dospělé, 6%–10% pro děti. Hmyz přenáší kromě malárie i spavou nemoc, horečku denge a encefalitidu.
 • Nedotýkejte se domácích ani divokých (obzvláště!) zvířat. Tato zvířata (opice, psi, kočky) mohou být přenašeči vztekliny a moru.
 • Udržujte si čisté a suché nohy!!! Existuje značné riziko chycení plísní. Nechoďte bosi!
 • Nikdy se nekoupejte se ve vnitrozemí ve sladkovodních jezerech či řekách. Může dojít k napadení parazity (schistosomiáza, bilharzie), kteří se pokožkou dostanou do krevního oběhu a napadají játra.
 • Při pohlavním styku VŽDY používejte kondom jako ochranu před AIDS a ostatními pohlavními chorobami.

Onemocníte-li v době jednoho roku po návratu z tropické oblasti, vždy oznamte svému lékaři, kde jste byli - může se jednat o onemocnění spojené s vaším pobytem. (další info Center for Desease Control)

bezpečnost

Situace v hlavním městě Bangui a na jihozápadě země směrem ke konžským a kamerunským hranicím se mírně zlepšila. Na severu země, směrem k súdánským a čadským hranicím, zůstává situace nadále nebezpečná a vláda tuto část země kontroluje jen částečně. V těchto oblastech se vyskytují bandité a pytláci a probíhá tu latentní válka mezi čadskými, súdánskými a středoafrickými pastevci. Mimo Bangui a jeho nejbližší okolí je nutné používat terénní vozidla. Nedoporučuje se cestovat po setmění a vycházet v Bangui po 22.00 hod. V případě autonehody je vhodné nezastavovat, ale nehodu nahlásit na nejbližší policejní stanici.

Fotografování v Bangui a dalších městech vyžaduje obzvláštní opatrnost, neboť může být zdrojem šikanování a vymáhání úplatků. Je zakázáno fotografovat prezidentský palác a další vládní úřady a objekty, jimž je přikládán místními úřady strategický význam. (informace MZV ČR)

aktualizováno: 19.06.2006 | nahoru

vaše zkušenosti

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Diashow Aljaska 2017