navigace: svět: Střední východ: Sýrie

Syrská arabská republika

státní vlajka vlajka: Sýrie, Syrská arabská republika státní znak znak: Sýrie, Syrská arabská republika státní hymna

Homat el Diyar

další mapy

Perry-Castañeda Library: Syria maps

oficiální/originální název země

Al Džamuría al Arabía as Suriya, الجمهوريّة العربيّة السّوريّة

rozloha

185 180 km2

hlava státu

Bašar Al-Asad (prezident, od 17. července 2000)

polit. systém

republika

územní uspořádání

14 provincií (muhafazat); Al Hasakah, Al Ladhiqiyah, Al Qunaytirah, Ar Raqqah, As Suwayda', Dar'a, Dayr az Zawr, Dimashq, Halab, Hamah, Hims, Idlib, Rif Dimashq, Tartus

hlavní město

Damašek

jazyk

arabština, kurdština, arménština, aramejština

náboženství, církve

sunnitští muslimové (74%), ostatní muslimové (alawité, drůzové, další sekty - asi 16%), křesťané (různé sekty - asi 10%), židé

čas, časová pásma

GMT + 2

měna

1 syrská libra (SYP) = 100 piastrů

elektrický systém

220V / 50Hz

plug_ce.gif tel. předčíslí

00 963

aktualizováno: 03.02.2007 | nahoru

doklady, víza

Je požadován platný cestovní pas ČR s dobou platnosti minimálně 6 měsíců od data vstupu na syrské území. V pase nesmí být v žádném případ izraelské vízum nebo vstupní i výstupní razítko jordánských nebo egyptských přechodů na hranicích se Státem Izrael. Vízum může být uděleno na Syrské ambasádě po předložení 2 fotografií. Pozvání není požadováno, avšak vyžaduje se potvrzení o zaměstnání nebo studiu (nutné 2 kopie). Nejste-li zaměstnáni, je možno předložit kopie živnostenského listu. Vízum bývá vyřízeno v krátké době - do jednoho týdne. Udělení víza na hraničních přechodech se Sýrií není možné. Výjimku tvoří organizovaná turistika, kdy na letišti v Damašku lze vízum udělit do pasů, pokud je počet účastníků zájezdu nejméně osm osob a výše, ale to jen za předpokladu, že na takovou skupinu čeká syrský spoluorganizátor zájezdu. (informace MZV ČR)

Sýrie: ambasáda, zastupitelský úřad země v ČR:
Velvyslanectví Syrské arabské republiky, Českomalínská 20/7, 160 00 Praha 6, tel: 224 310 952, 224 311 171, fax: 224 317 911, e-mail: souria@volny.cz, úřední hodiny 09.00 - 14.30

zastoupení ČR v zahraničí:
Embassy of the Czech Republic, Abou Roumaneh, Abi Al-Alaa Al-Maarri Square, Misr Str. 51, Damascus, Syrian Arab Republic, tel: 0096311/3331383, 3339395, 3333077, 3330935, fax: 0096311/3338268, poštovní adresa: P.O.Box 2249, Damascus, Syrian Arab Republic

aktualizováno: 21.06.2006 | nahoru

zdraví

Při cestách na Střední východ hrozí běžná zdravotní rizika svázaná zejména s jiným klimatem a sníženými hygienickými podmínkami. Je doporučeno očkování proti tetanu, hepatitidě A a B a dětské obrně.

aktualizováno: 21.06.2006 | nahoru

bezpečnost

Obecně je bezpečnostní situace dobrá, Sýrie je de fakto policejním státem. Dalším faktorem je islám - lidé se snaží být "dobří" a berou to docela vážně. Samozřejmostí je dávat si pozor na peníze a doklady, ideální je mít kopie všech dokladů a pokud to jde, ukazovat jenom je. Dále není vhodné nechávat peníze nebo drahé věci v hotelových pokojích nebo společných ubytovnách - zde jsou však spíše problematičtí vaši spolucestující, nikoliv domorodci. Rozhodně není doporučována návštěva palestinských uprchlických táborů.

aktualizováno: 21.06.2006 | nahoru

přírodní podmínky

Geograficky je Sýrii možno rozdělit na 4 regiony - směrem ze západu na východ: příbřežní úrodný pás, horské pásmo (pohoří Džebel an-Nusarija a Džebel Lubnan), kultivovanou vnitrozemskou step a kamenitou poušť na jihovýchodě země. Sýrie má středomořské klima s horkými suchými léty a mírnými vlhkými zimami - i když ve vnitrozemí je podnebí nehostinnější a má mnohem více kontinentální chatakter. Na pobřeží se průměrné denní teploty pohybují mezi 29°C (červenec) a 10°C (leden). Ve vnitrozemských stepních oblastech (kde leží většina velkých měst) je možno vlétě očekávat teploty i přes 35°C, v pouštních oblastech letní teploty dosahují 50°C. Srážky bývají nepříliš časté, většina srážek stejně spadne na pobřeží.

aktualizováno: 21.06.2006 | nahoru

historie

Sýrie má velmi bohatou historii - na jejím území se nacházely jedny z nejstarších městských států (Ugarit, Mari). V průběhu dějin bylo syrské území postupně pod nadvládou Chetitů, Egypťanů, Asyřanů, Babylóňanů, Peršanů, Řeků, Římanů a otomanských Turků. Po První světové válce (a rozpadu Otomanské říše) se oblast dnešní Sýrie spolu s územím dnešního Libanonu dostala až do roku 1946 pod správu Francie.

První syrská vláda nevydržela moc dlouho. Po několika vojenských převratech se v roce 1954 dostali k moci představitelé socialistické strany Baas jejichž hlavním cílem bylo sjednocení všech Arabů. Tato myšlenka vedla k pokusu o vytvoření Arabské sjednocené republiky (společný stát Egypta a Sýrie, 1958). V roce 1967 se syřanům (společně s Egypťany) dostalo velmi hořkých kapek za strany Izraele, který byl oběma zeměmi neustále zastrašován. Vypukla šestidenní válka, jak egyptská, tak syrská vojska byla poražena a Sýrie přišla o relativně velký (a strategicky důležitý) kus svého území. V roce 1970 dochází k dalšímu převratu a do čela země se stává Háfiz Asad. Sýrie i Egypt se pokusily získat ztracená území zpět v roce 1973, i tentokrát byly obě arabské armády poraženy, příměří mezi Izraelem a araby bylo uzavřeno na začátku roku 1974. Prezident Asad zemi vládl až do své smrti v roce 2000, prezidentským nástupcem se stal jeho mladší syn, Bašar.

aktualizováno: 21.06.2006 | nahoru

zajímavá místa

Sýrie je zemí ruin. Vykopávky z doby bronzové, z doby okupace peršany, řeky, římany, na co si vzpomenete. Pro středoevropany je také fascinující islámská architektura, zdejší lidé, zvyky, kuchyně... Sýrie zatím není zemí, kterou by turisté okupovali, ale turistický a cestovatelský potenciál má obrovský.

Začněme u hlavního města Sýrie - Damašku. Damašek (spolu s Aleppem) je prý jedno z nejdéle nepřetržitě obydlených míst, půjdete li se projít do Staré čtvrti, uvidíte sami. Kromě krásy hradbami obklopeného Starého města nesmíte nenavštívit starobylou tržnici (Souq al-Hamadíja), Národní muzeum a překrásnou Ummájovskou mešitu. Z Damašku se dá velmi snadno vyjíždět na jednodenní výlety. Populárními destinacemi jsou Bosra (s jedním z nejzachovalejších dochovaných římských amfiteátrů), Mar Musa (byzantský křesťanský klášter) nebo letoviska u Středozemního moře (Latakíja). Z Damašku se také dají podnikat jedno a vícedenní výlety do Libanonu (k Baalbeku). Další lokalitou, kterou byste při návštěvě Sýrie určitě neměli minout je Palmyra - město římských ruin. Zajímavé jsou i hrady z období křižáckých výprav - Qalaat Salah ad-Din, Qalaat Marqab nebo velmi známý Krak des Chevaliers.

aktualizováno: 21.06.2006 | nahoru

kolik to stojí?

Používanou měnou je syrská libra, dělící se na 100 piastrů. Bankovky mají nominální hodnoty 5, 10, 25, 50, 100 a 500 liber, mince (vzhledem ke své nízké hodnotě) téměř nejsou používány. 1 syrská libra má hodnotu asi 0,7 Kč (podzim 2003). Nejlépe použitelná je hotovost, relativně bezproblémové jsou i cestovní šeky (Thomas Cook, Eurocheque, American Express), platební karty jsou přijímány ve všech velkých hotelích a dražších restauracích.

Při směně peněz jsou preferovány americké dolary, peníze je možno měnit v bankách (CBS - Commercial Bank of Syria má pobočky ve všech větších městech) nebo soukromých směnárnách, ve kterých bývají někdy o trochu lepší podmínky. Poslední možností je černý trh, přistupujte však prosím k vexlákům opatrně - zaprvé je to nelegální (až 3 roky vězení), zadruhé můžete být snadno okradeni. Tato rizika však vyvažuje velmi dobrý kurz (až o 15% vyšší než u oficiálních směnárníků).

aktualizováno: 21.06.2006 | nahoru

doprava

Do Sýrie je možno dostat se letecky (dvě mezinárodní letiště - Damašek a Aleppo, odletová taxa je kolem 5 USD), po zemi autobusem z Istanbulu (Turecko), Ammánu (Jordánsko), Beirútu nebo Tripolisu (Libanon) a Riyádu (Saudská Arábie). Cestovat je možno i vlakem - pravidelné spojení je mezi Aleppem a Istambulem a Damaškem a Ammánem. Pro ty movitější existuje široká nabídka taxíků, které vás odvezou kamkoliv (i za hranice). Poslední možností je využití trajektu, který jezdí jednou týdně mezi Alexandrií (Egypt) a Lattakií na syrském pobřeží. Přes léto tento trajekt staví i na Kypru.

V Sýrii je možno použít vnitrostátní lety (létá se mezi Damaškem, Aleppem, Lattakia a Deir ez-Zur), i když vzhledem k velikosti země je to trochu rozežranost. Nejčastějším dopravním prostředkem jsou autobusy (myšleno cokoliv od dálkového klimatizovaného neoplanu až po malinkatý minibusek - tzv. "service taxi"), jezdí často a jsou spolehlivé a levné. Sýrie má velmi dobrou silniční síť, kterou využívají i charterová taxi - jsou všude, ale jízda je poněkud dražší než autobusy. Existuje i možnost půjčení auta, je to však velmi drahé.

aktualizováno: 21.06.2006 | nahoru

vaše zkušenosti

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Vaše komentáře:

[1] Mr.cestovatel (2007-12-10 22:55:34 )
Někdy v květnu 2008 se do Sýrie chystáme autem, můžete napsat na wratifi@seznam.cz pokud by jste se chtěli přidat.
[2] Nabil Jawich (2008-06-25 14:36:22 )
Pokut budu cestovat do syria autem na nafta ,3l motor je nejaky poplatek za vztup na uzemi syrie ? a kolik na 7 dnu pobyt ?

S pozdravem
Nabil Jawich
[4] Jirka Zuz (2008-07-14 12:07:35 )
odpověď na komentář [2] autora: Nabil Jawich:
Za používání dieselového auta v Sýrii byl v říjnu 2007 poplatek na 1 týden 100$ + 65$ pojištění vozu (1 měsíc - kratší se nevydává) neplatí zde zelená karta. Cena 1 litru nafty byla 10 Syrských liber což bylo cca 3 Kč dnes stojí okolo 20 SYP.
Pokud chcete ještě nějaké info (byl jsem tam už několikrát po dost dlouhou dobu vždy autem), stačí napsat na e-mail zuz.on@volny.cz. S pozdravem Zuz.
[5] suzan (2009-06-24 18:49:10 )
Ja sa tiež chystám do Syrie, tam som aj žila, je tam lacno, a nafta tiež, pokud chcete akékolvek informacie, kontaktujte ma na mail zuzana.kasha@seznam.cz - rada poradím.
[6] Petr (2009-09-09 20:37:07 )
odpověď na komentář [4] autora: Jirka Zuz:
Ahoj, jedu do Sýrie Mercedesem Sprinter. Jakou kvalitu má v Sýrii nafta? Je tam nějaký problém? Slyšel jsem, že jejich nafta zničí dnešní moderní motory. Budu vděčný za info. Petr
[7] DR.WANNOUS (2010-01-05 23:51:20 )
odpověď na komentář [6] autora: Petr:
PANE JESTLI TAM BUDETE DLOUHO TAK RADSI NE NAFTA JE SPATNA A JESTLI BUDETE PAR DNY TAK AUTO TO PREZIJE TO PRODAVAJI U BENZINKY PRIBRAVKY ABY MOTOR MOHL SPALIT LIB JEJICH NAFTA NEBO VEMTE ROVNOU NECO SEBOU TADY TAKY EXESTUJE NECO NA ZLEPSENY HORI NAFTA DOUFAM ZE ME RUZOMITE DIK
[8] Kamil (2010-09-16 08:02:49 )
odpověď na komentář [7] autora: DR.WANNOUS:
Zdravim, to je tam opravdu ta spatna nafta, mel sem v planu ji nakupovat ve vetsim mnozstvi kdyztak muj email je homola.k@seznam.cz byl bych rad za vice info o Syrii, pak jeste Arabske Emiraty..
[9] Peter Calfa (2012-09-06 10:32:38 )
Vazeny pani,vasa obcianska vojna je nezmysel...,lebo sa zeriete medzi sebou a robite za americanov spinavu pracu...
Neviem preco sa medzi sebou nedohovorite ved vy ste Arabi ,oni su arabi .Preco povstalcom nedate to co chcu... ,a nech si idu robit bordel do inych krajin.Ak by ste potrebovali cloveka na strtegicko,takticke sluzby ,ozvyte sa.S podravom .
[10] syria friendly (2013-06-23 18:14:47 )
odpověď na komentář [9] autora: Peter Calfa:
Co ste zac pan Calfa. Viete prd o tom kto v skutočnosti sú títo povstalci. Taký Erdogam Vám to v Turecku povie, on ich tam pustil stovky a vôbec nie sú pôvodom zo Syrie. Vy ste odborník na "strtegicko" - taktické služby???? a píšete na tento web? Vysoko strategické!

Diashow Aljaska 2017