navigace: svět: Afrika: Tanzánie

Sjednocená republika Tanzánie

státní vlajka vlajka: Tanzánie, Sjednocená republika Tanzánie státní znak znak: Tanzánie, Sjednocená republika Tanzánie státní hymna

Mungu ibariki Afrika

další mapy

Perry-Castañeda Library: Tanzania maps

oficiální/originální název země

Jamhuri ya Muungano wa Tanzania

rozloha

945090 km2

hlava státu

Jakaya Mrisho Kikwete, prezident (prosinec 2005)

polit. systém

parlamentní demokracie (republika)

územní uspořádání

26 regionů: Arusha, Dar es Salaam, Dodoma, Iringa, Kagera, Kigoma, Kilimanjaro, Lindi, Manyara, Mara, Mbeya, Morogoro, Mtwara, Mwanza, Pemba North, Pemba South, Pwani, Rukwa, Ruvuma, Shinyanga, Singida, Tabora, Tanga, Zanzibar Central/South, Zanzibar North, Zanzibar Urban/West

hlavní město

Dar-es-Salaam (Dodoma)

jazyk

kiswahili, angličtina, arabština, lokální jazyky a dialekty

náboženství, církve

křesťané 30%, muslimové 35%, původní náboženství 35%; Zanzibar - více než 99% muslimů

čas, časová pásma

GMT + 3

nedochází k posunu zimního a letního času

měna

1 tanzanský šilink (TZS) = 100 centů

elektrický systém

230V 50Hz

tel. předčíslí

00 255

aktualizováno: 03.02.2007 | nahoru

doklady, víza

Ke vstupu do země potřebujete cestovní pas, jehož platnost musí být alespoň o 3 měsíce delší než plánovaný pobyt, doporučuje se mezinárodní očkovací průkaz s očkováním proti žluté zimnici. Vízum udělují velvyslanectví Tanzánie v Bonnu nebo v Nairobi a na všech leteckých, silničních, železničních a námořních resp. jezerních hraničních přechodech. Vízový poplatek činí USD 10,- pro vstupní vízum s platností až na 3 měsíce.

Tanzánie: ambasáda, zastupitelský úřad země v ČR:
Tanzania Embassy, Theaterplatz 26, 53177 Bonn, tel: 0049228-35 80 51-54, fax: 0049228-35 82 26, telex: 885 569, e-mail:tzbonn.habari@t-online.de, úřední hodiny: 08.30 - 13.00 14.00 - 16.30 (po-pá)

zastoupení ČR v zahraničí:
V Tanzánii nemá ČR zastupitelský úřad, teritoriálně je země pokryta ZÚ ČR v Nairobi:
Embassy of the Czech Republic, Embassy House, Harambee Avenue, P.O.Box 48785, Nairobi, Republic of Kenya, tel.: 002542/210494, 223448, fax: 002542/223447, e-mail: nairobi@embassy.mzv.cz

aktualizováno: 21.12.2005 | nahoru

zdraví

Nejčastějšími příčinami onemocnění cestovatelů v oblasti východní Afriky jsou infekce získané nedostatečnou hygienou (jídlo, pití) a infekce přenášené hmyzem. Tyto infekce se mohou projevovat růjmy a zvracením (E. coli, salmonela, cholera, a parazité), horečkou (tyfus, toxoplasmóza) nebo poškozením jater (hepatitida). V celé oblasti východní Afriky (včetně měst) se vyskatuje malárie. Při vstupu do některých zemí je nutno předkládat mezinárodní očkovací průkaz - vyžaduje se očkování proti žluté zimnici.

Update 01/2002
Úřady Sjednocené republiky Tanzánie potvrdily, že na ostrově Zanzibar, který je hojně navštěvován turisty, se objevila cholera. Podle informací Vysokého komisařství Tanzánie v Nairobi se však cholera vyskytuje na Zanzibaru pouze izolovaně a nepředstavuje pro turisty ohrožení. Podle komisařství se cholera objevila v několika nespecifikovaných vesnicích, které jsou stranou od turistického ruchu. Tanzánské úřady proto podle komisařství ani neomezují vstup turistů na ostrov, ani nepožadují zvláštní očkování. Situace je podle nich pod kontrolou. ZÚ ČR Nairobi přesto doporučuje, aby se cestovatelé před zahájením cesty informovali na velvyslanectví v Keni o aktuální situaci. (informace MZV ČR)

aktualizováno: 21.12.2005 | nahoru | zobrazit/skrýt podrobnosti »»

Před odjezdem kontaktujte místní hygienickou stanici, poradí vám, co a jak. Obecně se doporučuje se očkovat proti následujícím nemocem (očkování by měla být provedena 4-6 týdnů před odjezdem):

 • hepatitida A
 • hepatitida B - existuje-li možnost, že můžete přijít do styku s lidskou krví (např. zdravotnický personál nebo sami podstoupíte lékařský zákrok), nebo zůstáváte v oblasti déle než 6 měsíců. Očkovány by měly být všechny děti do 12-ti let.
 • meningitida - v oblastech západní Etiopie v době od prosince do června
 • žlutá zimnice - hodláte-li se pohybovat kdekoliv mimo města (nejste-li očkováni, většinou vás ani nepustí do země)
 • vzteklina - existuje-li možnost, že přijdete do styku s domácími nebo divokými zvířaty
 • tyfus
 • doporučuje se obnova očkování proti tetanu, spalničkám a dětské obrně
 • nutná je profylaxe proti malárii

Základní bezpečnostní doporučení:

 • Dodržujte základní hygienu.
 • Pijte pouze vodu z bezpečných zdrojů - koupenou vodu v lahvích, minerálky. Nikdy nepijte nápoje s ledem, vyhýbejte se vodě z kohoutku. Není-li možno získat bezpečnou vodu, je nutno použít chemickou desinfekci spolu s fitrem (1 mikronový filtr). Je nutné pít dostatek tekutin (proti dehydrataci), používat ochranu proti slunci (klobouk, krémy, brýle, ...)
 • Jezte pouze jídlo, které je dobře tepelně upravené, nekupujte si jídlo u pouličních prodejců. Nejezte mléčné výrobky u kterých bezpečně nevíte, že byly pasteurizovány.
 • Antimalarika je nutno brát před cestou, během ní i po ní!!!!
 • Je nutno se chránit před hmyzem. V době mezi soumrakem a úsvitem noste dlouhé kalhoty a chraňte si i paže a ostatní odkrytá místa. Používejte repelenty, nanášejte opakovaně (co 4 hodiny). Spěte pod moskytiérami (opět impregnovanými repelentem). Repelent by měl být na bázi DEET - 30%–35% pro dospělé, 6%–10% pro děti. Hmyz přenáší kromě malárie i spavou nemoc, horečku denge, encefalitidu, filariázu, říční slepotu (onchocerciáza)...
 • Nedotýkejte se domácích ani divokých (obzvláště!) zvířat. Tato zvířata (opice, psi, kočky) mohou být přenašeči vztekliny a moru.
 • Udržujte si čisté a suché nohy!!! Existuje značné riziko chycení plísní. Nechoďte bosi!
 • Nikdy se nekoupejte se ve vnitrozemí ve sladkovodních jezerech či řekách. Může dojít k napadení parazity (schistosomiáza, bilharzie), kteří se pokožkou dostanou do krevního oběhu a napadají vnitřní orgány (játra, lymfatické uzliny,...).
 • Při pohlavním styku VŽDY používejte kondom jako ochranu před AIDS a ostatními pohlavními chorobami.
Onemocníte-li v době jednoho roku po návratu z tropické oblasti, vždy oznamte svému lékaři, kde jste byli - může se jednat o onemocnění spojené s vaším pobytem. (další info Center for Desease Control)

bezpečnost

Politická situace je relativně stabilní a bezpečnostní situace v zemi je podstatn lepší než v Keni. Existuje sice běžná kriminalita, ve většině případů ovšem nejde o útoky s použitím zbraní a proti životu obětí. Stoupá počet krádeží vozidel, zejmény typy 4x4. Nedoporučuje se cestovat autem po setmění mimo město zejména z toho důvodu, že těžké kamiony jezdí často neosvětlené, nebo zůstávají bez jakékoliv výstrahy a osvětlení odstaveny v jízdním pruhu. V centru měst je třeba neustále sledovat situaci kolem sebe, v davu si pokud možno udržovat větší odstup a důsledně se vyhýbat větším skupinám lidí. (informace MZV ČR)

aktualizováno: 21.12.2005 | nahoru

přečtěte si...

Afrika 2008: Mount Meru aneb pekelný výstup na nejvyšší činnou sopku Afriky - Mount Meru (4562 m.n.m.) ve srovnání se svým mnohem vyšším sousedem, Kilimandžárem (5895 m.n.m.), sice nepůsobí tak majestátním dojmem. Je to však nejvyšší činná sopka Afriky a výstup na ní ukázal se býti dosti obtížným. Tedy alespoň pro mě určitě.

Afrika 2008: Zanzibar - Zanzibar - to slovo zní prostě exoticky. Dříve se Zanzibaru říkalo Ostrov koření. Také tu byl jeden z největších trhů na otroky v celé Africe. A pak má Zanzibar pověst turistického ráje. Návštěvu Zanzibaru jsme tedy během naší africké cesty prostě nemohli vynechat.

Afrika 2008: Africké baobaby - Asi nejrozšířenějšími stromy ve východní a jižní Africe jsou akácie, které rostou prakticky všude. Nás však zaujaly hlavně baobaby. Působí tak neskutečně, jako by snad ani nebyly z této planety.

Afrika 2008: Big Five - africká velká pětka - Lev, levhart, slon, nosorožec a buvol. Pět majestátních afrických zvířat, která chce každý návštěvník národních parků vidět na vlastní oči. Na naší cestě po Keni, Tanzanii, Malawi a Zambii se nám je nakonec podařilo zahlédnout všechny.

Výstup na Kilimanjaro, hakuna matata! - Výstup na nejvyšší horu černé Afriky se pro každého turistu zaručeně stane nezapomenutelným a jedinečným zážitkem. Důležité je, že na vrchol Kilimanjara – Kibo (5895 m) lze vystoupit bez jakýchkoli horolezeckých zkušeností, jedná se „pouze“ o vysokohorský trek, který navíc vede čarokrásnou přírodou v pěti vegetačních pásmech – pralesem, vřesovištěm, alpskou a sopečnou krajinou, ledem. Po pětidenní trase Marangu tedy dobyla Kilimanjaro i naše dvoučlenná skupina. Kilimanjaro, hakuna matata – Kilimanjaro, žádný problém!

vaše zkušenosti

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Vaše komentáře:

[1] Vladislava Nesvadbova (2012-03-27 12:21:43 )
pokud vite, kolik ted stoji vizum do Tanzanie. Za 10 USD je vylouceno, nebot je stara zprava z roku 2005. Diky!

Diashow Aljaska 2017