navigace: svět: Asie: Thajsko

Thajské království

státní vlajka vlajka: Thajsko, Thajské království státní znak znak: Thajsko, Thajské království státní hymna

Phleng Chat

další mapy

Maps of Thailand
Perry-Castañeda Library Map Collection

oficiální/originální název země

Ratcha Anachak Thai, ราชอาณาจักรไทย

rozloha

514 000 km2

hlava státu

Phumiphon Adunyadet (Rama IX), král

polit. systém

konstituční monarchie

územní uspořádání

76 provincií

hlavní město

Bangkok

jazyk

thajština, angličtina (komunikace s cizinci)

náboženství, církve

buddhismus 95%, islám 3,8%

čas, časová pásma

GMT + 7

nedochází ke změně letního a zimního času

měna

thajský Baht (THB)

elektrický systém

220 V / 50 Hz

plug_ac.gif tel. předčíslí

00 66

aktualizováno: 03.02.2007 | nahoru

doklady, víza

Ke vstupu na území Thajska je vyžadován cestovní pas, jehož platnost musí přesahovat platnost víza. Občané ČR si mohou podat žádost o thajské vízum na ZÚ Thajska v Praze nebo na kterémkoliv zastupitelském úřadě nebo konzulátě Thajska v cizině. Toto vízum má platnost dva měsíce a lze jej před uplynutím doby jeho platnosti prodloužit o dalších 30 dnů na imigračním úřadě v Bangkoku.

Existuje rovněž možnost získání víza po příletu do Thajska, tzv. visa on arrival, platného pouze na dobu dvou týdnů, které stojí 500,- bahtů a k žádosti se přikládá platný pas a jedna fotografie. Toto vízum však lze obdržet pouze po příletu na tato mezinárodní letiště: mezinárodní letiště Don Muang v Bangkoku, letiště v Chiang Mai, Hat Yai a na Phuketu, na suchozemských hraničních přechodech se nevydává. (informace MZV ČR)

Thajsko: ambasáda, zastupitelský úřad země v ČR:

Velvyslanectví Thajského království, Romaina Rollanda 3, Praha 6 - Bubeneč, 160 00, Tel: 220 571 435, 220 571 439, 220 570 055, Fax: 220 570 049 E-mail: thaiemb@volny.cz, úřední hodiny: 08.30 - 12.00 13.30 - 16.30, 08.30 - 12.00 (konzulární oddělení)

zastoupení ČR v zahraničí:
Embassy of the Czech Republic, 71/6 Ruam Rudee Soi 2, Ploenchit Rd., P.O.Box 522, Bangkok 10330, Thailand, Tel: 00662/2555060, 2553027, Fax: 0662/2537637, mail: bangkok@embassy.mzv.cz, web: http://www.mzv.cz/bangkok/

aktualizováno: 21.06.2006 | nahoru

zdraví

Pozor zejména na AIDS, je možno přijít do styku s cholerou, horečkou dengue, japonskou encefalitidou a malárií. Přesto, že očkování není povinné, je dobré (zejména cestujete-li do odlehlejších oblastí) získat aktuální informace na místní hygienické stanici. Zdravotní péče je v Thajsku placena je nutné mít pojištění. Nedoporučuje se pít vodu z kohoutků vodovodního řádu (v levných restauracích pozor na led v nápojích, voda často pochází právě z tohoto zdroje).

aktualizováno: 21.06.2006 | nahoru

bezpečnost

Na rozdíl od některých okolních zemí je bezpečnostní situace v Thajsku relativně stabilní a cizincům zde prakticky nehrozí větší nebezpečí. Nějčastějšími případy, se kterými se zde setkávají čeští turisté, jsou krádeže finančních prostředků a cenností a ztráta pasů (ve většině případů kvůli nedbalosti našich turistů).

Thajsko, alespoň soudě podle výše trestů, věnuje velkou pozornost boji proti drogám. Za obchodování, držení nebo převážení drog se udělují tresty odnětí svobody až na doživotí, případně trest smrti (např. v dubnu 2001 bylo za pašování drog veřejně popraveno 5 osob, z toho dva cizinci). Thajsko spolupracuje s řadou jiných států při odhalování a potírání obchodu s drogami a zesílilo kontroly na hraničních přechodech včetně mezinárodních letišť. Stále častější jsou také policejní razie v nočních barech a zábavních podnicích, při nichž jsou návštěvníci podrobováni kontrole na přítomnost drog v těle. (informace MZV ČR)

Vzhledem k opakovaným teroristickým útokům separatistů na jihu Thajska MZV důrazně varuje české občany před cestováním do převážně muslimských provincií Yala, Pattani a Narathiwat. Určité riziko představuje cestování do ostatních pohraničních oblastí, kde čas od času dochází k ozbrojeným střetům. V ostatních částech Thajska zejména v hlavních turistických centrech jako jsou Bangkok, Pattaya, Phuket a Ko Samui nebylo zaznamenáno zvýšené nebezpečí.

aktualizováno: 10.11.2006 | nahoru | zobrazit/skrýt podrobnosti »»

novinky 14.01.2007: Tři lidé byli zavražděni v jihothajské provicii Yala - policie případ vyšetřuje jako nábožensky motivované násilí. V jižních provinciích Yala, Pattani a Songkhla jsou podobné události téměř na denním pořádku.

novinky 01.01.2007: Celkem 8 výbuchů otřáslo včera večer a v noci thajským hlavním městem Bangkokem. Výbuchy si vyžádaly 3 mrtvé a asi 30 zraněných. Obecně se předpokládá že za výbuchy stojí opozice současné vojenské vlády.

novinky 05.11.2006: Během víkendového útoku muslimských separatistů v jihothajské provincii Yala vyhořely budovy tří škol a několik lidí bylo postřeleno. Školy (a učitelé) se stávají často terčem podobných útoků proto, že jsou spojovány s bangkokskou vládou...

novinky 30.08.2006: 21 malých náloží explodovalo ve 21 bankách v provincii Yala (převážně ve městě Yala a jeho okolí) na jihu Thajska. Jsou hlášeni dva mrtví a desítky zraněných.

novinky 27.06.2006: útok na vojenské auto doprovázející autobus s civilními osobami v jižním Thajsku (provincie Yala) si vyžádal 5 mrtvých. Řidič vozidla zahynul při výbuch miny, na kterou auto najelo, 4 další vojáci byli zastřeleni.

novinky 15.06.2006: Zhruba 40 výbuchů po domácku vyrobených bomb otřáslo jižními provinciemi (Songkhla, Patani, Marathiwat, Yala) Thajska. Hlášeni jsou dva mrtví a několik desítek zraněných. Výbuchy jsou připisovány islámským separatistům, kteří chtějí osamostatnění jižních provincií eventuelně jejich připojení k Malajsii. Od roku 2004 v oblasti zahynulo již více než 1300 civilistů.

novinky 05.01.2004: Po sérii organizovaných útoků proti školám a armádnímu středisku v Narathiwat Rajanikar dne 4.1.2004 a nálezu dvou nevybuchlých bomb následujícího dne ve městě Pattani zavedla thajská vláda vyjímečný stav ve třech provinciích na jihu země, a to v provinciích Yala, Pattani a Narathiwat. MZV nedoporučuje českým občanům cestovat do těchto provincií a současně doporučuje dodržovat při pobytu v Thajsku mimo uvedená území zvýšenou opatrnost.

novinky 01.11.2002: V návaznosti na události spojené s teroristickým útokem na Bali v Indonésii byla v Thajsku posílena bezpečnostní opatření v oblastech s vysokou koncentrací turistů. Jedná se zejména o ostrov Phuket - konkrétně pláž Patong a okolí. MZV doporučuje v případě, že se turisté v oblastech nacházejí, nezdržovat se v Thajsku v místech s velkou koncentrací turistů (kluby, bary, diskotéky, trhy, chrámy). Turisté musí počítat s tím, že budou důkladně kontrolováni při vstupu do země i v průběhu pobytu. MZV doporučuje všechna upozornění respektovat a věnovat zvýšenou pozornost osobní bezpečnosti.

novinky 01.03.2002: Neustále se zhoršuje situace na hranicích s Myanmarem a Laosem. Dochází k ozbrojeným potyčkám mezi vládními vojáky a ozbrojenými skupinami (opozice, bandité, překupníci a pašeráci drog). Cestování do hraničních oblastí, pohyb v noci a přespávání ve volné přírodě (národní parky) je pokládáno za velmi nebezpečné. Zvýšené bezpečnosti je třeba dbát i při cestách na úplný jih země (provincie Narathiwat, Yala, Songkhla a Pattani) a to zejména z důvodu narůstajícího banditismu. Poslední dobou zde došlo k vraždám policistů a dokonce bombovému útoku na (naštěstí prázdný) turistický autobus.

novinky 21.01.2001: Od počátku roku 2001 se zhoršila situace na thajsko-myanmarských hranicích, kde dochází k častým přestřelkám, a proto se turistům nedoporučuje navštěvovat oblasti přiléhající k hranicím. Oblast je také silně zaminována.

přírodní podmínky

Se svojí rozlohou 513115 km2 je Thajsko zhruba porovnatelné s Francií. Thajsko leží mezi 6° a 21° severní šířky a 97° a 106° východní délky a hraničí na severu s Barmou a Laosem, na západě s Barmou, na východě s Kambodžou a Laosem a na jihu s Malajsií. Ve svých nejširších a nejdelších místech Thajsko měří 1500km (ve směru sever-jih) a 800km (ve směru východ-západ). Z morfologického hlediska je Thajsko tvořeno severními horami, které jižněji přechází do aluviálních nížin. Severovýchodní část země leží na náhorní plošině, jih je opět hornatý.

aktualizováno: 12.03.2007 | nahoru | zobrazit/skrýt podrobnosti »»

V zemi rozlišujeme několik oblastí:

Centrální Thajsko - Je pokládáno za srdce země. V zásadě tento region můžeme ohraničit rozlohou náplavových nížin řeky Chao Phaya. Jedná se o nejúrodnější území a díky intenzivnímu zavlažování je tato oblast největším dodavatelem rýže.

Severní Thajsko - Tato oblast je tvořena rovnoběžnými pohořími s průměrnou nadmořskou výškou kolem 1200m, která jsou oddělena příkrými údolími řek Ping, Wang, Yom, a Nan. Velká oblast těchto hor je dodneška pokryta tropickým deštným pralesem. Nejvyšším horou, která se nachází na severozápadní hranici oblasti je Doi Inthanon (2,595m). Správním centrem oblasti je Chiang Mai, jedno z dávných královských měst. Nejsevernější cíp Thajska spadá do tzv. zlatého trojúhelníku, oblasti, která je známá svou obrovskou výrobou opia.

Severovýchodní Thajsko - leží na náhorní plošině nazývané Khorat Plateau (průměrná nadmořská výška 200m). Zemědělské půdy jsou velmi chudé, srážek je málo (až na období dešťů, kdy je většina regionu zatopena - červen až říjen). Oblasti nevyužívané zemědělsky jsou zarostlé travinami a keři připomínající savanu. Severovýchod je nejméně rozvinutou oblastí.

Východní pobřeží - je definováno jako jižní okraj severovýchodního Thajska na březích Siamského zálivu. Oproti Khoratské plošině je toto území nepoměrně bohatší - je zde velmi dobře průmysl (těžba rubínů a safírů), stejně jako i turistika a zemědělství (mango, durian).

Jižní Thajsko - leží na severní polovině Malajského poloostrova. Tato oblast je hornatá s malým množstvím rovin. Jedná se o turisticky velmi atraktivní region, historicky bohatý díky těžbě cínové rudy a zpracování kaučuku.

Klimatické podmínky

Na většině území můžeme rok rozdělit na tři základní období - chladné (na tropické poměry), horké a deštivé. Chladná sezóna trvá od listopadu do února. Průměrné prosincové teploty jsou: 26° C Bangkok, 22° C Chiang Mai a 27° C Songkhla. Horká sezóna trvá od března do konce května. Průměrné březnové teploty jsou 29°C Bangkok, 23°C Chiang Mai a 28° C in Songkhla. Období dešťů trvá od června do října. Průměrné zářijové teploty: 28° C Bangkok, 27° C Chiang Mai a 28° C Songkhla. Průměrné roční srážky v Bangkoku jsou asi 140 cm.

Nejchladnější provincií je Loei v severovýchodním Thajsku, kde se lednové noční teploty pohybují těsně nad bodem mrazu. Období dešťů není nezbytně nejhorší dobou pro návštěvu Thajska. Dešťové přeháňky jsou většinou krátké, pročistí vzduch a zachvíli zase svítí slunce.

historie

První kulturou známou na dnešním Thajském území byla kultura Monů v centrálním Thajsku, které byl vlastní buddhismus rozšířený z indického subkontinentu. V průběhu 12 století zažilo Thajsko několik přistěhovaleckých vln - Kmehrové přišli z východu, Sirvijayové (původně ze Sumatry) z jihu a lidé ze země Nan Chao (dnes v jižní Číně) ze severu. Vzniklo království Siam a jeho vládcové založili správní centra v Sukhothai a později v Chiang Mai a Ayuthayi. V průběhu 16. a 17. století trpěl Siam vojenskými vpády z Barmy, bylo vypleněno Chiang Mai a zničena Ayuthaya. Po vyhnání barmánců bylo vytvořeno nové hlavní město v Thonburi. V roce 1782 byla králem Ramou I. založena dodnes vládnoucí královská dynastie Chakri a hlavní město bylo přesunuto do Bangkoku.

V 19. století dokázal Siam díky své zahraniční politice zůstat nezávislou zemí - nestal se kolonií žádné z tehdejších mocností. V roce 1932 byla pomocí pokojného státního převratu nastolena konstituční monarchie a Siam se přeměnil na Thajsko. Během druhé světové války dovolila Thajská vláda na svém území pobyt japonských vojst a Thajsko bylo okupováno Japonci. Po válce se u moci udržela vojenská klika a během následujícího období došlo k více než dvaceti státním převratům, kdy se vojenská diktatura střídala s kratičkými obdobími demokracie. Toto období skončilo svobodnými volbami v roce 1979, kdy moc přešla od vojáků do rukou ekonomické elity.

aktualizováno: 21.06.2006 | nahoru

kultura

Buddhismus (směr Theravada) je základním náboženstvím státu. Jako svou víru jej udává 94% veškeré populace. Zbytek jsou muslimové, žijící převážně na jihu země. Buddhismus se poprvé na území Thajska objevil v roce 329 př.n.l., ale kolem roku 700 zase vymizel. Kolem roku 1000 buddhističtí mnichové přinesli znovu svoji nauku z Barmy. Roku 1253 skupina mnichů odcestovala na Cejlon a vrátila se s posvátnými spisy Pali. Cejlonští mnichové byli na oplátku pozváni do Thajska. Buddhismus byl přijat za královské a státní náboženství a tak je tomu dosud.

aktualizováno: 21.06.2006 | nahoru | zobrazit/skrýt podrobnosti »»

Centrem všech buddhistických obřadů a života je Wat, jakási kombinace kláštera a chrámu. Po celé zemi je více než 32000 Watů. Všeobecně se očekává, že každý muž alespoň část svého života prožije jako mnich (minimálně na dobu 3 měsíců) a bude studovat náboženství a žít zbožným životem v klášteře. Současný král Bhumiphol Adulyadej se stal mnichem v roce 1956 a své mnišské období strávil ve Watu Bovornivet. Korunní princ Vajiralongkorn, jediný královský syn se stal mnichem v roce 1978.

Buddhismus je pravděpodobně nejtolerantnějším světovým náboženstvím a bez problémů koexistuje vedle jiných náboženství (a to i přes to, že většina ostatních náboženství není schopna buddhismus vedle sebe snášet). Z toho je jasné, že samotné Thajsko se chlubí svou historickou náboženskou tolerancí. Přestože je král tradičně buddhistou, je (kromě toho, že je hlavou státu) současně členem všech thajkých církví.

Protože odmítání jakéhokoliv násilí a moci je základem buddhistických nauk, je buddhismus nejen velmi tolerantní, ale i mnohem méně institucionalizován než jiná náboženství. Neexistují centra církevní moci (jako Vatikán). Proto také veškerá správa pozemských statků (budov, pozemků) je v rukou státu (Ministerstvo vzdělávání, oddělení náboženských věcí). Stejně tak o náboženské přestupky se stará stát - buddhismus je nad podobné záležitosti povznesen.

Několik tipů, jak se vyhnout problémům spojeným s náboženstvím:

 • Buďte vhodně oblečeni. Nikdy nenavštěvujte chrámy nebo kláštery bez košile nebo v kraťasech. Podívejte se, jak jsou oblečení lidé kolem vás.
 • Je vpořádku, pokud jste obutí při chůzi kolem buddhistického kláštera, vstupujete-li však dovnitř, kde je uchovávána soch Buddhy, je nutno si boty sundat. Z nečistot a špíny nemusíte mít strach, tato místa jsou velmi pečlivě uklizena.
 • Buddhističtí mnichové se nikdy nesmí dotknout ženy, stejně tak je absolutně nemyslitelné, aby se žena dotkla mnicha. Chce-li žena něco mnichovi předat, musí to podat nejdříve nějakému muži, který předmět předá dál.
 • Přední sedadla v autobusech jsou vyhrazena buddhistickým mnichům a v případě potřeby musí být okamžitě uvolněna. Je velmi neslušné a nevhodné stát nad sedícím mnichem - staví vás to do nadřezené pozice, která vám zcela jistě nepřísluší.
 • Veškerá zobrazení Buddhy jsou považována za svatá (ať už jsou v jakémkoliv stavu). Není tedy příliš vhodné lézt po velkých sochách a nutit přitom domorodce, aby vás vyfotili sedícího na Buddhově hlavě. Obecně se nenechávejte fotografovat s posvátnými objekty či sochami, v očích domorodců je tímto velmi degradujete.

Mohli byste narazit...

Thajci jsou obecně extrémně slušní a tolerantní a jejich přístup k životu je jednoduchý a přímočarý. Přesto však existují jistá omezení, které by měl zahraniční návštěvník respektovat, aby se vyhnul nedorozuměním a trapným situacím.

 • Thajci se tradičně nezdraví podáním ruky nebo obejmutím ale posunkem wai - proti sobě sepnutýma rukama, jako při modlitbě.
 • Nikdy neztrácejte nervy a nezdvihejte svůj hlas, ať je situace jakkoliv napjatá. Výsledků dosáhnete pouze s trpělivostí a humorem. Thajci mají sami pro tento postoj označení - říkají mu "chai yen" (chladné srdce).
 • Thajci věří, že hlava je nejdůležitější a posvátnou částí lidského těla. Nikdy se nedotýkejte Thajce na hlavě, považoval by to za obrovskou urážku.
 • Stání nad někým (starším, zcela jistě moudřejším) je považováno za velmi nezdvořilé - budete považováni za někoho, kdo se vyvyšuje. Být nad někým je nadřazená pozice - fyzicky i obrazně (sociální nadřazenost). Proto vždy, chcete-li vyjádřit svou úctu, skloňte hlavu.
 • Vaše nohy jsou (díky svému umístění na spodní straně těla) ve velmi podřadné pozici. Proto je velmi neslušné, pokud vaše nohy na něco (někoho) ukazují - třeba když sedíte.
 • Nošení kraťas a šortek je obecně považováno za nevhodné, je tolerováno pouze u malých dětí. Kdo nosí krátké kalhoty, je póvl. Ať je jakékoliv počasí, měli byste ve městech nosit dlouhé kalhoty. Specielně pozor na návštěvy náboženských objektů.
 • Veřejné projevování citů a odhalování lidského těla (koupání na plážích) je považováno za velmi neslušné.

Co se jinam nevešlo...

 • Celý a správný název hlavního města Thajska zní: "Krungthep Mahanakorn Amorn Ratanakosin Mahintara Yuthaya Mahadilokpop Noparat Rajathani Burirom Udom Rajaniwej Mahasatarn Amornpimarn Avatarn Satit Saka Tat Tiya Visanu Kumprasit". Je to nuda nazývat ho Bangkok...
 • V průběhu monzunových prudkých dešťů jsou výpadky elektrické energie považovány za naprosto normální.
 • V některých oblastech (i ve velkých městech) přestává po půlnoci téct voda.
 • Pagery a mobilní telefony jsou považovány za velmi moderní a "cool", obzvláště mezi chudšími vrstvami obyvatelstva mají význam ukazatele sociálního postavení. Nepřipomíná vám to něco?
 • V noci často narazíte na individuum, "vlastnící" určitý kus ulice nebo veřejného prostranství, které za jeho použití vyžaduje určitý poplatek (třeba 5 B). Takže chcete-li tam zaparkovat a odmítnete-li ve zdraví zaplatit, většinou odtamtud již ráno neodjedete.
 • Některé výškové budovy v Bangkoku zamykají svá nouzová požární schodiště. To aby tam v případě požáru nikdo nezabloudil. Tato požární schodiště také často nebývají osvětlena... ???
 • Bordely, go-go bary (kde pracují erotické tanečnice se kterými je možno téměř cokoliv) a masážní salóny (kde je součástí masáže i pohlavní styk) jsou naprosto LEGÁLNÍ. Prodej erotických časopisů a literatury je ILEGÁLNÍ. Proto pozor na to, co by mohli celníci při vašem příjezdu najít ve vašem zavazadle.

zajímavá místa

Obě dvě thajská pobřeží jsou rájem pro všechny milovníky vodních sportů. Potápění je velice oblíbené na ostrovech Phuket, v oblasti Pattaya, na Similanských ostrovech. Poněkud méně turisticky rušné jsou ostrovy provincie Chumphon, jižně od Surat Thani.

Velmi populárními se staly výlety na mořských kajacích nebo nafukovacích kanojích kolem pobřežních vápencových útesů Phuketu a Ao Phang-Nga. Během takového typického výletu je možno navštívit pobřežní jeskyně, přístupné za odlivu. Je možno podniknout i vnitrozemské raftingové výlety a to zejména na řekách Mae Klong (střední Thajsko - provincie Kanchanaburi) a Pai (provincie Mae Hong Son).

Pralesní treky jsou největším lákadlem severu Thajska. Centrem této oblasti obývané horskými kmeny je Chiang Mai, populární jsou také oblasti v okolí Mae Hong Son a Chiang Rai. Oblíbené terény pro cyklisty zejména v údolí řeky Mekong v severním a severovýchodním Thajsku. Další mezi turisty a návštěvníky země velmi oblíbenou a přitom ne tak fyzicky namáhavou činností je studium buddhismu. Po celém thajsku narazíte na více než desítku náboženských a meditačních center, kde jsou vítáni i cizinci. Vlastní výuka i vyučování je zdarma, očekává se však nějaký finanční dar. Centra umožňující studium i v angličtině jsou mimo jiné v Bangkoku, Chiang Mai a Chachoengsao. Pokud preferujete poněkud jiné způsoby trávení volného času, je možno se zapsat do škol Thajského boxu v Bangkoku nebo Naklui.

aktualizováno: 21.06.2006 | nahoru

kolik to stojí?

Thajskou měnou je Baht, menší jednotkou je Satang (1 B = 100 S). Návštěvníkům je povoleno přivézt do země 2000 B na osobu a neomezené množství peněz v zahraniční měně (množství nad 10000 USD musí být ohlášeno). Při odjezdu z Thajska je limit 500 B na osobu.

Thajské mince jsou raženy v hodnotách 25 a 50 S (měď), 1, 2 a 5 B (stříbro), 10 B (kombinace měď, stříbro). Thajské bankovky mají hodnotu 10 B (hnědá), 20 B (zelená), 50 B (modrá), 100 B (červená), 500 B (fialová) a 1000 B (šedozelená)

levné jídlo: 2-4 USD
běžná restaurace: 4-7 USD
špičková restaurace: 15-21 USD
levné ubytování: 2-5 USD
hotel střední kategorie: 8-12 USD
luxusní hotel: 100-150 USD

Při velmi spořivém způsobu cestování by neměl být problém udržet denní rozpočet mezi 15 a 25 USD. V roce 1997 devalvoval Baht o 20% prakticky přes noc, takže se může vyplatit čas od času si prověřit směnné kurzy v bankách nebo denících. Nejlepší směnné kurzy nabízejí banky nebo oficiální směnárny. Nejlépe branou měnou jsou asi americké dolary, neměli byste mít problémy ani s cestovními šeky. Platební karty jsou přijímány ve velkých městech, luxusních hotelech i restauracích - bez problémů je VISA, běžně je možno použít i MasterCard.

Spropitné není běžně očekáváno, kromě luxusních zařízení (hotely a restaurace). Zcela běžné je naopak smlouvání - zejména na trzích a v obchodech se suvenýry. Je dobré se dohodnout na ceně také když nastupujete do taxíku, který není vybaven taxametrem.

aktualizováno: 21.06.2006 | nahoru

doprava

Říká se, že zvládnete-li řízení auta v Bangkoku, jakékoliv jiné dopravní problémy kdekoliv na naší planetě vám musí připadat naprosto směšné. Kdo tam byl a zkusil to, souhlasí. Bangkok je znám svými dopravními zácpami, vyskytuje se zde zhruba tolik aut jako v New Yorku, problém je v tom, že cest je minimálně o třetinu méně. Dostat se autem někam (třeba jen na velmi krátkou vzdálenost) může trvat i několik hodin a jakákoliv změna dopravních podmínek (menší nehoda, monzunový déšť) může veškerou dopravu umrtvit totálně.

Z letiště
Doručuje se využívat pouze služeb veřejných autobusů, autorizovaných taxíků a limuzín - poslední dobou byly hlášeny případy přepadení turistů využívajících služeb levných neautorizovaných taxi.

aktualizováno: 21.06.2006 | nahoru | zobrazit/skrýt podrobnosti »»

Dopravní zácpy vedou u mnoha lidí k zvednutí hladiny adrenalinu v krvi, což může vést k chování, které není v Thajsku příliš běžné. V samotném Bangkoku se dostává na silnici 300 až 500 nových aut denně a děti narozené během cesty do nemocnice v dopravní zácpě jsou věcí zcela běžnou a normální (přibližně 300 dětí ročně). A to do té míry, že dopravní policisté absolvují porodnické kurzy.

Když před několika lety začalo vysílat první bangkokské dopravní rádio Jor Sor 100, málo lidí věřilo v jeho úspěch. Dnes má Jor Sor 100 nejvyšší poslouchanost vůbec a pro redakci pracuje více než 90,000 externích spolupracovníků, poskytujících zprávy o dopravních podmínkách 24 hodin denně.

Pár postřehů a tipů, které mohou být užitečné:

 • Chodníky jsou běžným místem výskytu trhovců, zaparkovaných aut a vraků a rychle jedoucích motocyklů. Chodci se nacházejí většinou na vozovce
 • Autobusy nikdy nejezdí v pruzích autobusům vyhražených.
 • Blikání světelné houkačky může být pochopeno jako výhrůžka - proto pozor.
 • Rychlostní limity nejsou naprosto brány na vědomí.
 • Při přijetí zákona o povinném nošení motocyklistické helmy došlo téměř k celonárodním protestům. Řidiči ji velmi často odmítají nosit i dnes.
 • Dojde-li ke srážce motocyklu a automobilu (motocykl vyjíždí z vedlejší cesty na hlavní), vina je vždy na straně řidiče automobilu. Je to absurdní? Je to tak!!!
 • Taxikáři vás zavezou jenom tam, kam sami chtějí.

přečtěte si...

Vychází průvodce JOTA Rough Guide Thajsko - Průvodce Thajskem edice Rough Guides je nejucelenější a nejdostupnější průvodce po této fascinující zemi. Najdete v něm nejaktuálnější informace z Bangkoku, ze všech oblastních sídel a nejvybranějších, nejnavštěvovanějších a nejkrásnějších pláží a ostrovů.

Čeští vězni v Thajsku - náhlá smrt - Když jsme si však přečetli, kromě jiného, že jeden z nich měl za 6 let jen 4 návštěvy, tak jsme se přece jen do věznice Bangkwang vydali. Náhodou jsme měli možnost setkat se právě s tímto vězněm, jménem Radek Hanykovics. Čekali jsme na něho téměř hodinu a když konečně přišel, omlouval se roztřeseným hlasem a se slzami v očích, že byl v nemocnici tlumočit dalšímu vězni, Slovákovi Ivanovi Zavadilkovi, a vyslovil obavu, že umírá.

Nepál 96: Bangkok - Jízda ranní dopravní špičkou v Bangkoku je něco co se tak snadno nezapomene. Jezdí se tam jak je zvykem v civilizovaných zemích vlevo (tak jako u nás v Austrálii), ale tam veškerá podobnost končí. Ulice jsou přecpané chodci, cylklisty, rikšami, motorkami převážně 50 - 125cc dvoutakty pálícími s benzínem i olej, tuk-tuky (to jsou motorové tříkolky s bantamovými koly jako skůtr, jedno kolo vpředu, řídítka a vzadu sedadlo pro 3 a to všecko kryté a hnané stejným motorem jako ty motorky), auty, autobusy a náklaďáky. Autobusy a náklaďáky mají dieslovy motory, nesřízené a vydechující kvanta černého smogu. Mezi tím vším se promenují posvátné krávy ignorující každého a všecko. Ovšem hotový průser v dopravě je dopravní slon, jak jsme viděli.

S entomology do Thajska II. - Dává se do deště a ten velice rychle přechází v pravý monzunový liják. Vycházíme na mýtinu a mezi provazci deště poprvé vidíme rozkvetlé makové pole - zdroj místního opia. Pod střechou blízké usedlosti se schováváme a čekáme až déšť poleví. Pokračujeme dále, je teď daleko větší vlhko a v pralese je jako v prádelně. Setkáváme se s prvními nepříjemnými obyvateli pralesa - malými zemními pijavicemi. Tito paraziti nám velmi znepříjemňují život. V případě, že se hned neodstraní, přisají se a je pak trochu problém se jich zbavit. Většinou ale pomůže zapálená cigareta nebo zapalovač...

S entomology do Thajska I. - Své kolegy zanechávám v klimatizované hale a sám vyrážím zjistit možnosti dopravy na sever Thajska. Nechceme se nyní zdržovat v Bangkoku, ale chceme co nejdříve vyrazit na sever do oblasti horských pralesů. První krok mimo halu je však pro mě šokem. Obklopuje mě příšerné horko a vlhko. Těžko odhaduji teplotu, ale musí být určitě přes 35°C. Chvíli se mi hlavou honí černé myšlenky, jak to v těchto podmínkách měsíc vydržíme, ale nedá se nic dělat, máme to, co jsme chtěli...

vaše zkušenosti

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Vaše komentáře:

[1] Jan Lohndorf (2009-08-18 15:09:03 )
Dobry den,
mohou nastat nejake problemy pri vyrizeni "Visa on Arrival" v
Bangkoku? Ziji trvale v Irsku a Thajske zastoupeni v teto zemi neni. A jeste jednu otazku: Ma pritelkyne je rumunske narodnosti, plati pro tyto obcany stejne pravidla pro virizeni viz na miste (15 denni), jako pro obcany Cr?
Dekuji Jan Lohndorf
[2] roman (2013-05-21 03:13:41 )
thajsko 2012 je už znacne ine ako thajsko 2001 či 2006.Severným thajsko z Chiang Rai sme prešli cez do Mae Hong Son, odtial k Mekongu, do mesta Nan,Chiang Mai.požicali sme si terennu toyotu, najazdili sme 3300km po prasných cestach v oblasti kde žijú príslusníci horských kmenov a utečenci z tibetu, činy,barmy, laosu.vsade naprosto bezpečne, velmi lacno-obed cca 1.-E.unavný no velmi zaujímavy vyletík, omnoho zaujímavejsi ako pobyt pri mori na ko phi phi-to už nikdy viac-špina draho, vela ludí

Diashow Aljaska 2017