navigace: svět: Evropa: Turecko

Turecká republika

státní vlajka vlajka: Turecko, Turecká republika státní znak znak: Turecko, Turecká republika státní hymna

İstiklâl Marşı

další mapy

Perry-Castañeda Library: Turkey maps

oficiální/originální název země

Türkiye Cumhuriyeti

rozloha

779 452 km2

hlava státu

prezident Abdullah Gül

polit. systém

republika

územní uspořádání

80 provincií

hlavní město

Ankara

jazyk

turečtina

čas, časová pásma

GMT + 2

měna

1 nová turecká lira (TRY) = 100 kurušů

elektrický systém

230V / 50Hz

plug_cf.gif tel. předčíslí

00 90

aktualizováno: 13.11.2007 | nahoru

doklady, víza

Občané ČR cestující do Turecké republiky musí mít platný cestovní doklad, jehož doba platnosti přesahuje minimálně o 1 měsíc dobu plánovaného pobytu. Vláda Turecké republiky zrušila s účinností od 1. ledna 2005 vízovou povinnost pro držitele cestovních pasů České republiky, kteří cestují do Turecké republiky za turistickým účelem a jejichž pobyt nepřesáhne 90 dnů. Občané ČR, kteří cestují do Turecké republiky za jiným účelem než turistickým, si nadále musí k cestám do Turecké republiky obstarat vízum.

Turecko: ambasáda, zastupitelský úřad země v ČR:
Velvyslanectví Turecké republiky, Na Ořechovce 69, 162 00 Praha 616, tel: 224 311 402, 224 311 403, fax: 224 311 279, e-mail: turkembprague@ms.easynet.cz, prag.be@worldonline.cz

zastoupení ČR v zahraničí:
Embassy of the Czech Republic, Kaptanpasa Sokak No. 15, G.O.P., Ankara, tel: 0090312/4056139 (ústředna), 4056141 (recepce), 4056142, 4056143, 4056958 (konzulární oddělení), fax: 0090312/4463084, e-mail: ankara@embassy.mzv.cz, web: http://www.mzv.cz/ankara/
Generální konzulát Istanbul, Abdi Ipekci Cad. 71, Macka - Istanbul 80212, P.O.Box 35, tel: 0090/212/2329046, 2309597 (po 17.hod. záznamník), KO-2341366, fax: 0090/212/2319493, hospodář-2319304, e-mail: istanbul@embassy.mzv.cz, web: http://www.mzv.cz/istanbul/
Honorární konzulát Antalya, 1385 Sokak No. 20, Antalya TR-07100, tel: 0090242/3226183, fax: 0090242/3226182, e-mail: antalya@honorary.mzv.cz
Honorární konzulát Izmir, Atatürk Cad. No: 378/1 Soyhan Kat: 3 Alsancak, Izmir 35220, tel: 0090232/4221080, fax: 0090232/4220638

aktualizováno: 26.06.2006 | nahoru

zdraví

Klimatické podmínky v Turecku jsou zejména v letních měsících relativně náročné. Doporučujeme hodně pít, aby bylo zabráněno dehydrataci. Také je třeba s potravou přijímat dostatek soli, protože zvýšeným pocením se z těla odplavují minerály a jejich nedostatek může při dlouhodobém pobytu vést k pocitům slabosti, závratím a mdlobám. Mnoho návštěvníků má také zkušenosti se slabším typem průjmů, který vzniká obvykle vlivem klimatických a stravovacích změn.

Turecko se po regionu jihovýchodní Asie stalo první evropskou zemí, kde se objevila ptačí chřipka u člověka. V současné době se zdá, že je tato nákaza v zemi pod kontrolou. Doporučujeme nicméně českým občanům, aby při svých cestách do Turecka dodržovali základní hygienická pravidla, nekonzumovali tepelně nedostatečně zpracované drůbeží maso a vejce, vyhýbali se jakémukoliv styku s živou, nemocnou, popř. mrtvou drůbeží, vyvarovali se kontaktu s plochami a místy, jež by mohly být kontaminovány drůbežím trusem a výkaly, včetně ptačích trhů a drůbežích farem.

V souvislosti s výskytem onemocnění klíšťovou encefalitidou a krymsko-konžskou hemorragickou (krvácivou) horečkou (CCHF), rovněž přenášenou infikovanými klíšťaty, doporučuje Ministerstvo zahraničních věcí ČR věnovat při cestách do Turecka, zejména do oblasti Černého moře, zvýšenou pozornost rizikům vyplývajícím z napadení klíštětem.

Zdravotní pojištění před příjezdem do Turecka je nutné, protože není uzavřena mezivládní dohoda o bezplatném poskytování zdravotní péče. I v akutních případech je tedy nutné za ošetření platit. Neexistují žádná omezení při poskytování zdravotní péče cizincům. Soukromá zdravotnická zařízení jsou na velmi dobré evropské úrovni; státní zařízení v hlavních centrech jsou na slušné úrovni. Při dlouhodobém pobytu se doporučuje pojištění u státní SSK (Social Saglik Kurumu) nebo u některé ze soukromých pojišťoven. (informace MZV ČR)

aktualizováno: 20.05.2012 | nahoru | zobrazit/skrýt podrobnosti »»

Důležitá telefonní čísla

  • Policie: 155
  • První pomoc: 112
  • Hasiči: 110
  • Jandarma (četníci) 156

V rámci zkvalitňování služeb v turecké provincii Antalya, kterou každoročně navštíví přes 100.000 českých občanů, zde vznikl pilotní projekt asistenční linky pro zahraniční turisty. V rámci celé provincie Antalya je možno se dovolat na číslo 179, na kterém je 24 hodin denně poskytována pomoc zahraničním turistům a řešeny jejich stížnosti. Tato služba funguje v jazyce anglickém, německém a ruském.

novinky 10.08.2006: Turecké ministerstvo zdravotnictví hlásí 242 laboratorně potvrzených případů Krymsko-Konžské krvácivé horečky v období leden - srpen 2006. Nemoci podlehlo 50 pacientů. Toto virové onemocnění je časté u domácích zvířat, na člověka se přenáší většinou pomocí klíšťat.

bezpečnost

Je doporučeno dbát zvýšené opatrnosti při pobytu v místech s vyšší koncentrací osob, zejména na turisticky frekventovaných místech, a v případě nenadálé situace respektovat pokyny místních úřadů. Před cestou do oblasti východního a jihovýchodního Turecka je třeba pečlivě zvážit specifika a zvýšená rizika této oblasti. Doporučujeme, aby občané ČR, pokud se do této části země rozhodnou cestovat, o své cestě předem informovali ZÚ Ankara nebo GK Istanbul, vyhýbali se cestování v noci, při projíždění kontrolních stanovišť armády nebo četnictva se chovali klidně a ukázněně a respektovali pokyny místních orgánů. Některé silnice mohou být uzavřeny armádou. Dále se nedoporučuje vyhovět žádostem místních obyvatel o vyvezení různých balíčků, filmů, dopisů atd. Pokud by takováto zásilka byla u turisty nalezena a měla jakoukoliv souvislost s teroristickými organizacemi, hrozí poměrně vysoký trest.

V ostatních částech Turecka nejsou problémy s osobní bezpečností. Mimo turistická letoviska a velká města je třeba počítat s možností, že samotná žena vzbudí pozornost. Pokud se mimo tyto oblasti, zejména na venkově, prochází sama (nebo v doprovodu jiné ženy) po ulici, nemůže se divit případným potížím. Přepadení jsou v Turecku méně častá, než v západních zemích. Drobná kriminalita (krádeže osobních věcí z hotelových pokojů, vykrádání aut, podvody) je v hlavních turistických oblastech poměrně častá, vyskytují se i případy znásilnění. Rozhodně tedy nelze doporučit nocování pod širým nebem nebo ponechávání osobních věcí na nestřežených místech. (informace MZV ČR)

aktualizováno: 20.05.2012 | nahoru | zobrazit/skrýt podrobnosti »»

novinky 27.07.2008: Po dvou výbuších v Istanbulu zůstalo na místech neštěstí minimálně 13 mrtvých a 70 zraněných. O příčinách se zatím spekuluje. Více informací BBC

novinky 30.09.2007: Při přepadení autobusu v jihovýchodním Turecku zahynulo 12 cestujících. Útok zorganizovali a provedli kurdští separatisté v provincii Sirnak, poblíž hranic s Irákem. Více informací BBC.

novinky 13.09.2006: Další výbuch v Turecku - 7 mrtvých a nejméně 17 zraněných má na svědomí výbuch v Diyarbakiru na jihovýchodě Turecka. K výbuchu došlo ve večerních hodinách v parku plném lidí. Nálož byla odpálena pravděpodobně dálkově. K výbuchu se již přihlásili kurdští militantní separatisté.

novinky 28.08.2006: Další exploze v Turecké Antalyi si vyžádala dva mrtvé a několik desítek zraněných. Jedná se o třetí incident za poslední týden. Před několika dny se pravděpodobně turecké policii podařilo zabránit výbuchu v Izmiru.

přírodní podmínky

Zemi rozkročenou mezi západem a východem tvoří především hory a náhorní plošiny. Turecko se rozkládá z velké části na poloostrově Malá Asie, z menší části pak na Balkánském poloostrově. „Asijské“ území a častý turistický cíl nese označení Anatolie, „evropskému“ území se říká Thrákie. Mezi významné řeky Anatolie se počítá například Kizilirmak, Eufrat či Tigris. Na jihu se zvedá známé pohoří Taurus, na severu pak krystalické Pontské pohoří. Turecko je unikátní tím, že jej omývají tři moře – Egejské, Černé i Středozemní. Počasí v Turecku je zejména v letních měsících velmi teplé, zejména v jihovýchodní části země v podhůří Kurdistánských hor. Tam jsou teploty tropické. Zimy jsou však v Turecku chladné, v horských oblastech klesají teploty pravidelně hluboko pod bod mrazu.

aktualizováno: 13.06.2012 | nahoru

doprava

Turecko patří mezi země s největším počtem dopravních nehod a nejvyšší úmrtností v jejich důsledku. Proto doporučujeme věnovat zvýšenou pozornost ostatním účastníkům silničního provozu. Dopravní předpisy jsou obdobné těm v ČR, v praxi se však nedodržují. Velmi ostražití by měli být chodci, protože v Turecku je uplatňováno „pravidlo absolutní přednosti motorového vozidla“. Při řízení automobilu doporučujeme také zohlednit některá další specifika zdejšího dopravního provozu: o své přítomnosti dává řidič ostatním na vědomí zejména troubením, použití světelné signalizace neznamená dávání přednosti ale právě naopak. (informace MZV ČR)

aktualizováno: 20.05.2012 | nahoru

přečtěte si...

Ve stínu Araratu: Poslední anatolští kočovníci - V dálce se ozývá cinkot rolniček a bečení ovcí. Tábor kočovníků, který už od rána marně hledáme, musí ležet někde nablízku. Náhle proti nám s ostrým vrčením vybíhá několik ovčáckých psů velkých jako tele. Začínáme panikařit, ale naštěstí přichází včas záchrana. Na scéně se objevuje ani ne desetiletý pasáček, důrazně psy napomíná a zahání svou velkou holí.

Zrádný Bospor - Vyhlídková plavba po strategické Bosporské úžině patří k největším atrakcím Istanbulu. Průliv oddělující od sebe Evropu a Asii lemuje množství zajímavých staveb a pyšní se pohnutou historií. Už ani nevím kolikrát jsem jej na svých cestách do Turecka překročil. Přesto mi toto místo nijak nezevšednělo a rád na všechny návštěvy vzpomínám. Zejména pak na tu první v roce 1994. Tehdy jsem zde s kamarádem prožili opravdu nezapomenutelné dobrodružství.

Ve stínu Araratu: Kouzlo tureckých vodopádů - Vodopád se turecky řekne şelalesi (čti: šelalesi). Možná si říkáte, k čemu vůbec je toto slovo dnešním obyvatelům Malé Asie. Při pohledu do podrobné mapy Turecka však překvapivě zjistíte, že se zde název şelalesi vyskytuje celkem hojně. „Země obráceného půlměsíce“ zkrátka není zcela vyprahlou pustinou, jak si ji často mylně představujeme.

Ve stínu Araratu: Mahmudiye - V okolí města Van ve východním Turecku se nachází nejen mnoho přírodních krás, ale i nemálo pozoruhodných historických památek. Dobře známý je nedávno pečlivě zrekonstruovaný arménský kostel Sv. Kříže na ostrůvku Achtamar a populární atrakcí jsou také rozvaliny významného urartského sídliště Čavuštepe. Poněkud stranou zájmu turistů zatím stojí impozantní zřícenina hradu Mahmudiye.

Hacibektaş - svatyně tureckých dervišů - Malý hádž – tak bývá často nazývána pouť ke svatyni Hacibektaş, na kterou se každý srpen vydávají tisíce tureckých muslimů. Mnozí ji chápou jako náhradu za příliš nákladnou cestu do Mekky, většinu však ke staré hrobce uprostřed Anatólie přivádí obdiv k odkazu jednoho z největších islámských mystiků středověku.

Na téma Turecko je k dispozici celkem 39 článků. Zobraz všechny.

vaše zkušenosti

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Vaše komentáře:

[4] Iveta (2008-01-11 13:49:01 )
Dobry den chcem sa opytat na viza do Turecka.
Mam slovenske obcianstvo ale studujem v Cechach.
Zo skoly idem na staz do Turecka na 5 mesiacov.
Da sa vybavit vizum aj tu v Cechach, alebo musim
si to ist vybavit na Slovensko?
[5] Lenka (2008-02-01 16:56:07 )
Iveto, tak to nevim, ale mysli, že to stači tady v Čechá...Ja ted momentalne resim studijni i pracovni vizum do Turecka...takze ti moc neporadim...ale pokud viš neco vice o poplatcich za vizum atp...prosim napis informace do komentare, diky moc Lenka
[6] engin kres (2008-02-27 11:46:37 )
dobry den... prosim vas pekne chcel by som vedet kto tuto stranku spravil a stara sa o to??? lebo tu co pise vecina je blbost !! ziadne priskumy ste neurobili a takto kritizujete moj zem !! ja neviem kto vam dal take pravo ze si mozte kritizovat z nepravdimy vecami TURECKU Republiku.. ja vam pozijadam abi ste toto opravili lebo vas dam na sud tuto vec budeme riesit na sude....ako mozte pisat ze zeni tam nemozu ist same naulici a ze znasilnia a take blbosti visvetlimy nikto toto?? akim pravom mozte spinit moju zem takto?? chcel by som na to visvetlenje?? vopret dakujem.....
[7] sibel (2009-01-08 10:48:35 )
absolutně souhlasim s tim že na teto strance sou same nesmysly...
[8] kamila (2010-02-08 19:25:11 )
Dobry den, chtěla bych se zeptat, jsem studentka v létě mi teprve bude 17let, ale chtěla bych letět do turecka za kamaradkou, budu potřebovat vizum a pusti mě do letadla bez povolení rodičů, když mi ještě nebylo 18let? dekuji
[9] Ivana (2010-02-18 12:22:03 )
Ráda bych upozornila, že turecká měna se vrátila k původnímu názvu, takže nová turecká lira (TRY) už není platná, existují nové bankovky, na kterých je napsáno pouze turecká lira, jakýmikoliv jinými se od 1.1.2010 platit nedá a lze je vyměnit pouze v Ziraat Bankasi.
[10] Ivana (2010-02-18 12:37:22 )
Tato informace je hodně stará: \"Zdravotní pojištění před příjezdem do Turecka je nutné, protože není uzavřena mezivládní dohoda o bezplatném poskytování zdravotní péče. I v akutních případech je tedy nutné za ošetření platit.\"

Existuje smlouva o sociálním zabezpečení mezi ČR a Tureckem viz web MZV ČR: \"Mezi ČR a TR existuje smlouva o sociálním zabezpečení, která pokrývá i zdravotní péči. Dle této dohody mají občané ČR v akutním případě nárok na bezplatné ošetření ve státních zdravotnických zařízeních, resp. na následné proplacení takto provedeného ošetření po návratu do ČR. Vzhledem k tomu, že zmíněná dohoda nepokrývá náklady na repatriaci, že je zde nutná spoluúčast (např. 20 % na předepsané léky) a že se v praxi mohou objevit problémy při proplácení vzešlé z posuzování naléhavosti lékařského zákroku, doporučujeme občanům ČR sjednat si standardní cestovní zdravotní připojištění na celou dobu pobytu v Turecku. Toto připojištění navíc umožňuje ošetření i v soukromých zdravotních zařízeních, kde kvalita poskytované péče je obecně vyšší, než u státních institucí.\"

Cestovní pojištění se opravdu doporučuje, ale kdo má chuť vyzkoušet, jak fungují mezistátní dohody v praxi, měl by se raději informovat u své zdravotní pojišťovny. Existuje tzv. formulář CZ/TR 111, který si před cestou vyzvednete u své zdravotní pojišťovny. Podrobnější informace např. viz brožura VZP Průvodce na cestách, str. 23 (http://www.vzp.cz/cms/internet/cz/Klienti/pobytvzahranici/Pruvodce_pri_cestach_do_zahranici/VZP_Pruvodce.pdf).
[11] Monika Helbing (2010-03-15 11:23:31 )
Vazeny ......
Prosila byvas o informaci.
jedu nadovolenou do Turecka 15.8.2010 a chtela bych vedet jestli potrebuji si poredat ovizum a jak to mam udelat.
spozdrevem M.Helbing.
[12] Ivana (2010-04-13 14:53:12 )
odpověď na komentář [11] autora: Monika Helbing:
Pokud jste občanem České republiky, vízum nepotřebujete. Pouze cestovní pas platný ještě 6 měsíců po ukončení Vaší plánované cesty.
[13] lara (2010-05-07 09:14:45 )
odpověď na komentář [5] autora: Lenka:
prosim te, mohla bys mi poradit - jak mam ziskat studijni vizum do Turecka na pul roku? Jedu tam na Erasmus, ale bohuzel nejsem schopna najit zadne informace ohledne viza. dekuju moc
[14] anonym (2010-06-14 21:19:57 )
Jednou za čas se podívám na články a příspěvky o Turecku, a protože se o Turecko hodně zajímám, tak se podivuji nad názory lidí, kteří o Turecku píší či mluví...Zřejmě nestačí, se jen do Turecka jezdit dívat na památky, k moři či na Turky. Chtělo by to mít i všeobecný přehled, a proto doporučuji, si sem tam přečíst i knihu nebo nějaký cestopis.
Můj manžel je Turek a nic mi nezakazuje a to bych byla možná někdy i ráda. Pokud si někdo myslí, že Turci ženy doma omezují více, než u nás, nebo třeba u našich východních sousedů na Slovensku, tak ať jede někdy do Turecka a najde si přátele. Pochopí, že u nás funguje stále patriarchát, ale tam rozhodně ne.

[15] Květa Čermák (2010-06-30 08:47:49 )
Dbrý den, letím 10.7.2010 na dovolenou do Turecka a chci se zeptat, zda je potřebné visum nebo nějaké jiné prohlášení. Dále se chci zeptat, zda ppotřebuji potvrzení, jelikož na dovolenou letím se svojí matkou a se svojí 13-letou snachou (dcera od mého bratra). Zda tato dívka potřebuje povolení od rodičů a popřípadě, zda je na to nějaký formulář.
Za odpověď děkuji. S pozdravem K.Čermák
[16] Sandra (2012-02-06 11:12:32 )
Dobry den,


pracuji jako delegat pro ceskou CK na uzemi Turecke republiky. Dle novych podminek by mi pro vstup do Turecka melo postacit prokazani viza z predeslych let.
Vyridila jsem si ale novy pas, tudiz nemam v novem pase zadne razitko, ktere by se tykalo teto situace. Mam vsak takzvanou
' modrou knizku ' kde jsou viza uvedena. Bude mi stacit modra knizka ( spolu s dalsimi dokumenty, smlouva atd... ) pro ziskani
pracovnich viz?

Dekuji za odpoved
[17] TEREZA (2013-07-11 15:06:26 )
odpověď na komentář [14] autora: :
DOBRI DEN MUSIM SVAMA SOHLASIT POCHAZIM S ARMENIE A NAS NAROD POŽAD TVRDI ŽE TURCI VRAZDILI 1 000 000 ARMENCU ZAŽIVA A ŽE TO JSOU NAŠE NEPRATELE ALE JA TVRDIM ŽE NE MAM STRASNE RADA TURECKO RADA TAM JEZDIM A MANŽELOVA RODINA ZIJE TAM NEJSOU TO ROZHODNE ZADNI TERORISTI JSOU TO SLUŠNI LIDE ANO SEM TAM NJAKI DEBIL S PROMINUTIM NAJDE ALE GDE NE VSUDE JSOU I DOBRI I ZLI GDIZ JIM NIGDO NEUBLIZI TAK ONI TAKI NE A JISTE DODAM ZE NASE PRATELE JSOU SKORO TURCI A CITIMSE SNIMA SUPERR
[18] Erıka (2014-05-04 13:28:12 )
Dobry den,
potrebovala bych pomoct poradit.

Jsem nini v Turecku a chtela jsem zde pozadat po povoleni k pobytu. Na policii mi vsak rekli ze pro toto povoleni (vızum) musim zpet do Cech co je na tom pravdy??

Na policii jsem byla asi 10x pokazde mi rekli ze potrebuju nejaky dokument nebo penize na uctu...

Mam zde najitou praci a predesle dva roky jsem si toto povoleni vzdy vyridıla v Turecku.. Nejake rady?

Dekujı moc :)

Diashow Aljaska 2017